Γιατί είστε εδώ?

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Γιατί είστε εδώ?

Δημοσίευση από Vasoula »

Yπάρχουν πολλά πεδία ανάπτυξης...
Οι βαθύτερες αναζητήσεις μας χωρίζονται σε επίπεδα ενδιαφέροντος. Και όλα έχουν υπο-πεδία εσωτερικής ανάπτυξης, με στόχο την ζωή και το πρόβλημά του νοήματος της.

Συνήθως οι άνθρωποι που είναι έτοιμοι για μια εσωτερική εμπειρία έχουν ένα βαθύτερο κίνητρο από την απλή περιφερειακή ζωή και τις εκφράσεις της.
΄Εχουν έναν συγκεκριμένο σκοπό να συμβαδίσουν με την θειότητα, γνωρίζοντας ότι αυτός ο στόχος δεν μπορεί να είναι άλλος από την Ζωή.

Αυτή η φαινομενικά αμφίδρομη πορεία της αναζήτησης, είναι το αποτέλεσμα ψυχικών και πνευματικών συγκλινουσών οδών, που διευρύνει τα πεδία του αναζητητή σε μια αιώνια πορεία εξέλιξης.

Οι περισσότεροι άνθρωποι αναγκάζονται να καταφύγουν στον μεγάλο και ύψιστο πόνο μέσω της ενσάρκωσης και αυτό είναι μια βαθύτερη πνευματική θλίψη για την ίδια τους την επιλογή.

Γνωρίζουν μέσα από αυτήν την μνήμη, ότι οι αποφάσεις τους περιέχονται σε μια άνευ όρων αποδοχή της μοναξιάς και μιας εσωτερικής αλλοτρίωσης όσων χρειάζονται να αποδειχτούν.

Γνωρίζουν ήδη ότι η θλίψη της αποκοπής και της αποσύνδεσης με το θείο, θα τους φέρει ταραχή και διαμελισμό της αυτούσιας πνευματικής μνήμης και θα κάνει την ανθρώπινη ζωή τους μια μηχανική κίνηση μέσα στον χρόνο, που αυτό-καταστρέφεται μέσα από την φθαρτή ουσία της…

Ο νεαρός άνθρωπος ξεκινάει με χαρά να βιώσει αυτήν την εμπειρία της αιωνιότητας, μέσα από ιδιαίτερα πεδία και προκλήσεις, κάνοντας τους άθλους της υπέρβασής του και μπαίνει για τα καλά μέσα στο φθαρτό σώμα του για να ξεχάσει την αιωνιότητα…Αλλιώς δεν μπορεί να ζήσει…

Ο στόχος είναι να ζήσει χωρίς την φθορά, αλλά δυστυχώς τα πνευματικά εργαλεία που έχουμε γι' αυτόν τον σκοπό, χάνονται μέσα στην σκληρότητα που αντιμετωπίζουμε το πιο τρυφερό κομμάτι της ύπαρξής μας...Την Ψυχή μας...

Πριν αποκτήσω την ισορροπία για τον πόνο και τον φόβο της ανθρωπότητας, έκλαψα πολύ γι’ αυτό που ένιωθα και έβλεπα να φεύγει με ορμή και ταχύτητα από τους ανθρώπους, ενόσω προσπαθούσαν να αναπτυχθούν μέσα από την ελπίδα. ΄Εβλεπα την Ζωή να σκορπιέται σε κρίσεις άγχους και φόβου για μια ανούσια ζωή...Και αφου ήταν ανούσια, προς τι ο φόβος άραγε?

΄Ολες οι θεωρητικές γνώσεις και απόψεις, έμοιαζαν τόσο ξένες και τόσο βαρύγδουπες σε σύγκριση με όσα βαθύτερα ένιωθα για τον θεό, που αναρωτιόμουν πολλές φορές αν η απλότητα είναι τελικά τόσο δύσκολη, ή εμείς θεωρούμε τα εύκολα περιφρονητέα…

Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η αιωνιότητα μπορεί να περιμένει...
Εγώ όμως όχι!
Θα μάθω το απλό, θέλω δεν θέλω...

Και έτσι άρχισε η Ζωή να απλώνεται χωρίς ηθική, με μια μοναδικότητα που είναι από μόνη της απλή, χωρίς να την ενοχλεί αν την αποδέχομαι ή όχι...

Και μέσα σ' αυτήν την Ζωή χωρίς ηθική, ανακάλυψα ότι το πιο ιερό πράγμα που "κουβαλάει" ο άνθρωπος είναι το ΄Ηθος του Ανθρώπου...
Αρχέγονο, πολυτιμο, κρυστάλλινο, χαρισματικό, πνευματώδες, αγαπημένο...Πηγή μέσα στην Πηγή, Ζωή μέσα στην Ζωή...και τόσο μα τόσο απλό, που ένιωσα ότι καλά έκανα που δεν περίμενα τελικά να το μάθω από την αιωνιότητα...

Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η αιωνιότητα μπορεί και να περιμένει…
Εγώ όμως όχι!
Και έτσι είμαι εδώ μαζί σας!

Εσείς? γιατί είστε εδώ?


@};-


δεν με πιάνουν οι στοχασμοί μόνο το πρωί...
και με τον απογευματινό καφέ το ίδιο...

και ένα τραγουδάκι, έτσι για ενθάρρυνση...να απαντήσετε!

http://youtu.be/m3NId7rzAh4
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Βασούλα μου, εγώ είμαι εδώ για πιστεύω πως έτσι θα βρω τον εαυτό μου και εκείνο το κομμάτι μου που είναι φτιαγμένο από Φως.

Είμαι εδώ για αυτήν την λαχτάρα που φουσκώνει τόσο μέσα μου, που με κάνει να κλαίω.

Δεν ξέρω τι άλλο να πω, ελπίζω να καταλαβαίνεις αυτό που έχω μέσα μου αλλά δεν μπορώ να εκφράσω... :x :x :x

Είμαι εδώ γιατί εδώ βρήκα Φως και αυτό θέλω να ακολουθήσω μέχρι να φτάσω στην Πηγή του... @};- @};- @};-
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Μα τι σημαινει να ζεις την αιωνιοτητα; Καθε στιγμη μπορει να ειναι αιωνια οταν ειμαστε σε θεση να την βιωσουμε ως τετοια..

Με μπερδεψες λιγο! :D

Τωρα για το ερωτημα σου..
Ειμαι εδω γιατι θελω να μαθω την Αγαπη..

Ειμαι εδω γιατι εδω μου δινεται βοηθεια να σχηματισω ξανα το παζλ του Εαυτου μου

Ειμαι εδω γιατι ισως καποιος βοηθηθει απο τις εμπειριες μου..

Ειμαι εδω γιατι δεν κρινει κανεις την ζωη μου και την αυτοεκφραση μου..



Ειμαι εδω γιατι μπορω να μοιραζομαι Αγαπη χωρις ενοχες και φοβους.

@};- @};- @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μα τι σημαινει να ζεις την αιωνιοτητα; Καθε στιγμη μπορει να ειναι αιωνια οταν ειμαστε σε θεση να την βιωσουμε ως τετοια..

Με μπερδεψες λιγο!
Εύκολα το λες...για προσπάθησε να το βιώσεις όμως αυτό Βασίλη μου...

Υπάρχουν εκείνες οι αντιστάσεις στην αιωνιότητα που έρχονται με μια πολύπλοκη μορφή ζωής...
Πολύπλοκη ως προς την λειτουργικότητα της Ζωής...
Και για να νιώθεις μέσα στου την αιωνιότητα, χρειάζεται να υπερβείς την ίδια την λειτουργικότητα της Ζωής, αλλιώς δεν βιώνεται το άχρονο!

εύχομαι να μην σε ξαναμπέρδεψα ε? :-D :-D :-D

το χω αυτό το χούι! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

εγώ πάλι μπερδέυτικα :oops:
προτότυπο εεεε :D
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν πειράζει Ιωαννάκι μου... :))

πες μας καλύτερα γιατί είσαι εδώ... :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Είμαι εδώ γιατί ήθελα να μάθω να ζώ με αλήθεια και αγάπη.

θέλω να μάθω να μην φοβάμαι την αγάπη και τον εαυτό μου.

είμαι εδώ γιατί βρήκα ανθρώπους που μου πρόσφεραν την αγάπη και την στήριξη τους.

είμαι εδώ γιατί μου αρέσει που μοιραζόμαστε της εμπειρίες μας με σεβασμό και χωρίς κριτική.

είμαι εδώ γιατί θέλω να κάνουμε όλοι μαζί πραγματικότητα το όραμα της Βασούλας :x :x :x

είμαι εδώ γιατί το νιώθω πλέον σπίτι.

είμαι εδώ γιατί σας αγαπώ O:-) :x :-D
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7578
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Οταν αρχισα να καταλαβαινω βαθυτερα οτι ο υλικος κοσμος δεν αρκει για να ΖΩ με ισορροπια-αρμονια-γαληνη ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ....ανακαλυψα το κενο της ΨΥΧΗΣ μου και βρεθηκα εδω...τοσο απλα!!! :x

Αισθανθηκα κ ενοιωσα οτι εδω μεσα ενα ομορφο ΦΩΣ υπαρχει για να φωτισει το ΚΕΝΟ αυτο. ΜΕ δουλεια και υπομονη καθημερινη.Δεν υπαρχει τελος σ αυτο τον δρομο αλλα πορεια καθημερινη.....εδω ειναι το ταξιδι!!!! :x
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Γιατί είστε εδώ?

Δημοσίευση από Sofoula »

Vaso έγραψε:
Εσείς? γιατί είστε εδώ?
Εγώ? Περαστική ήμουν... :-~ :-~ :-~

Και σκέφτηκα να φύγω, όχι λίγες φορές... Έλα όμως που "κόλλησα"...

Και όσο περνάει ο καιρός, τόσο αυξάνεται και ο αριθμός των λόγων που με κάνουν να βρίσκομαι εδώ :D
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23463
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Εσείς? γιατί είστε εδώ?
Γιατί εδώ βρήκα μία ακτίνα Αγάπης.

Γιατί εδώ αισθάνομαι ότι μπορώ να προσφέρω.

Γιατί εδώ νιώθω μία υπέροχη, ζεστή αγκαλιά.

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Δημοσίευση από Giotoula »

Νομίζω ότι βρέθηκα εδώ επειδή με οδήγησε η Ψυχή μου.

Είμαι εδώ για να θυμηθώ. Να θυμηθώ από που προήλθα και που θα καταλήξω. Στο Ένα.
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Μεταξυ μας στην αρχη απο περιεργεια μπηκα,δεν ηξερα ομως οτι απο την επιφανεια θα αρχισω να βουταω ολοενα και ποιο βαθεια μπας και με βρω καπου εκει ποιος πραγματικα ειμαι. :x :x :x



Ειμαι εδω για εεε να ρε παιδι μου καποιο ραντεβου θα ειχαμε,δεν εξηγειται αλλιως τοσες ψυχες και να νιωθω ετσι μαζι τους:x:x:x



Ειμαι εδω γιατι ειδα αγαπη και μπηκα να γινω και εγω Αγαπη :x


Αυτα :-D
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Δημοσίευση από nondas »

Είμαι εδώ επειδή εδώ θέλω να είμαι!

Το λέω έτσι έντονα ενδεχομένως επειδή είναι από τις λίγες φορές στην ζωή μου που αυτό το θέλω είναι τόσο συνειδητά δικό μου.

Εδώ έμαθα και μαθαίνω για την σημαντικότητά του εαυτού μου τον οποίο έχω παραμελήσει. Βλέπω και αισθάνομαι σε όλα τα παιδιά την αλλαγή που έχουν βιώσει και βιώνουν.

Αισθάνομαι την Αγάπη που είναι κυρίαρχη εδώ. Αγάπη διάχυτη παντού.

Θέλω να βιώσω αυτή την Αγάπη, να γίνω μέρος της.


Ευχαριστώ. :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Βασω το εχω νιωσει το αχρονο καποιες φορες, οχι συνεχως.. αλλα εχουν υπαρξει στιγμες που ο χρονος απλα δεν υπηρχε.

Σε μια αγκαλια, ενα φιλι, ενα βλεμμα.. η αισθηση της αιωνιοτητας ειναι αυτη που δινει νοημα @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

έτσι Βασίλη μου... :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”