Εικόνες...

Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Εμμάκι, αλήθεια λές!!! >:d< >:d< >:d< >:d<
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε: Η διδασκαλία της Αγάπης απευθύνθηκε στο μέσα μας!

το "μέσα μας" ανυψώνεται και τότε όλα ανήκουν στον θεό!

αλλιώς δεν γίνεται ο Λόγος να διασπάσει τον φόβο...

:x :x :x
@};- :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Αν και πέρασε η Κυριακή... όταν κοιτώ γύρο μου βλέπω μια πραγματικότητα, αλλά μια πραγματικότητα που δεν συμβαδίζει με την δικιά μου.
Αυτό δεν με κάνει να αισθάνομαι ικανοποίηση γιατί η ζωή μου έχει ένα μονοπάτι αγάπης ενώ όλοι οι υπόλοιπη κολυμπάμε στην αμφιβολία και τον φόβο.
Με κάνει να προβληματίζομαι και αυτό γιατί ο φοβισμένος είναι δικό μου κομμάτι, όλοι οι άνθρωποι είναι ένα δικό μου κομμάτι αθεράπευτο πολλές φορές. Πως μπορώ να ζω στην ουτοπία ότι όλα είναι καλά?
Αν δεν δω και τον τελευταίο να πλημυρίζει με αγάπη θα υπάρχει πάντα ένα κενό και αυτό γιατί το εγώ ειμή μου δεν σταματά εκεί που τελειώνει το δέρμα μου ή ποιο μοντέρνα εκεί που σταματά η αύρα μου. Είναι παντού και μεταλλάσετε σε εμείς είμαστε.
Μιλώντας για αγάπη αυτόματος χάνετε η ουσία της. Δεν υπάρχει καμία λέξη η οποία μπορεί να περιγράψει το θειο. Οποιαδήποτε λέξη χρησιμοποιήσουμε αυτομάτως χάνετε η ουσία. Δεν μπορώ να μιλήσω για αγάπη αλλά μπορώ να μιλήσω με αγάπη, δεν μπορώ να εξηγήσω τι είναι Ένα αλλά μπορώ να φέρομαι στον άλλον σαν να είμαστε ένα και πολλά άλλα τα οποία συνηθίζονται να χρησιμοποιούντα σαν λέξεις και όχι σαν συμπεριφορά.
Και εκεί ξανά έρχεται η σκέψη μου στο ότι ο κάθε άνθρωπος και η πραγματικότητα του είναι και κομμάτι μου. Θαρρώ πως ξεγελώ τον εαυτό μου πιστεύοντας ότι ξέφυγα από την υλική πραγματικότητα και τον φόβο, θαρρώ πως απλά σήκωσα έναν τοίχο σε όλα αυτά.
Πρέπει να ζω μέσα στον υλικό κόσμο και τον φόβο χωρίς να με επηρεάζουν, δεν πρέπει να κάνω σαν να μην υπάρχουν. Τότε θα με δει κάποιος και θα νιώσει ότι αυτό είναι πραγματικό, γιατί αυτό είναι ζωή, αυτή είναι η μαγεία της, όχι λόγια, πράξεις. Όχι από την ουτοπία του υλικού στην ουτοπία του πνεύματος. Όλα συντελούνται εδώ και τώρα και όλοι είμαστε μέσα σε αυτό ανεξαίρετος... Είμαι ένα με όλους, δεν μπορώ να μην το βλέπω...

Αυτά μου πέρασαν για ένα κλάσμα του δευτερόλεπτου από το μυαλό μου κοιτώντας γύρο μου.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όλα συντελούνται εδώ πραγματικά Μιχαήλ, αλλά όχι αληθινά...
Αν δεν δω και τον τελευταίο να πλημυρίζει με αγάπη θα υπάρχει πάντα ένα κενό
γι' αυτό και η ανέλιξη δεν γίνεται με βάση αυτό που δεν αντέχεις, αλλά με αυτό που σε κάνει να αγαπάς ακόμα και αυτό που δεν αντέχεις, γιατί δεν μπορείς να το διαχωρίσεις παρά μόνο σε πραγματικό και αληθινό...

μαζικά δεν θα εξελιχτούμε, απλά για να το έχεις κατά νου, Μιχαήλ μου... :x

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Η διδασκαλία της Αγάπης απευθύνθηκε στο μέσα μας!

το "μέσα μας" ανυψώνεται και τότε όλα ανήκουν στον θεό!

αλλιώς δεν γίνεται ο Λόγος να διασπάσει τον φόβο...
@};- @};- @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Vaso έγραψε:όλα συντελούνται εδώ πραγματικά Μιχαήλ, αλλά όχι αληθινά...
Αν δεν δω και τον τελευταίο να πλημυρίζει με αγάπη θα υπάρχει πάντα ένα κενό
γι' αυτό και η ανέλιξη δεν γίνεται με βάση αυτό που δεν αντέχεις, αλλά με αυτό που σε κάνει να αγαπάς ακόμα και αυτό που δεν αντέχεις, γιατί δεν μπορείς να το διαχωρίσεις παρά μόνο σε πραγματικό και αληθινό...

μαζικά δεν θα εξελιχτούμε, απλά για να το έχεις κατά νου, Μιχαήλ μου... :x

:x :x :x

Ολόκληρο ήταν:
Αν δεν δω και τον τελευταίο να πλημυρίζει με αγάπη θα υπάρχει πάντα ένα κενό και αυτό γιατί το εγώ ειμή μου δεν σταματά εκεί που τελειώνει το δέρμα μου ή ποιο μοντέρνα εκεί που σταματά η αύρα μου. Είναι παντού και μεταλλάσετε σε εμείς είμαστε.

Όπως το έβαλες έτσι κομμένο μοιάζει εντελώς ανθρώπινη αδυναμία, όλο μαζί όμως μοιάζει με θειος σκοπός...

Π.χ. "Ο Βουδας εφτασε στην πυλη του παραδεισου.Οι ανθρωποι εκει,φυσικα τον περιμεναν.Ανοιγουν την πυλη και τον καλοσοριζουν.
Εκεινος τους γυριζει την πλατη και κοιταζει τους ανθρωπους,εκατομυρια ψυχες στο ιδιο μονοπατι,ν'αγωνιζονται σε αθλιες συνθηκες ,
με αγωνια,προσπαθωντας να φτασουν στην πυλη αυτη του παραδεισου και της ευδαιμονιας.
"Περαστε παρακαλω!"ειπε ο θυρωρος."Σας περμεναμε!"Και λεει ο Βουδας:Πως μπορω να περασω,οταν οι αλλοι δεν εχουν ακομη φτασει;
Δεν ειναι ακομη ωρα.Πως μπορω να μπω κι εγω;Πως μπορω να μπω,οταν η Ολοτητα δεν εχει ακομα μπει;Θα περιμενω.
Ειναι σαν να εφτασε στην πορτα το χερι μου και να μην εχουν φτασει ακομη τα ποδια μου -θα πρεπει να περιμενω.Το χερι δεν μπορει να μπει μονο του!"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όταν φτάσουμε σε τέτοια επίπεδα ανέλιξης, όπως ο Γκαουτάμα, τότε ναι μπορούμε να βιώσουμε ολοκληρωτικά την Αγάπη...

Μέχρι τότε, Μιχαήλ, ο δρόμος μας είναι κάθετα ατομικός και οριζόντια συλλογικός...

όχι μαζικός...μην τα μπερδεύεις!


Μαζικά δεν τα κατάφερε ούτε ο Ιησούς...
Συλλογικό ήταν το έργο του!


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Μέχρι τότε, Μιχαήλ, ο δρόμος μας είναι κάθετα ατομικός και οριζόντια συλλογικός...

όχι μαζικός...μην τα μπερδεύεις!


Μαζικά δεν τα κατάφερε ούτε ο Ιησούς...
Συλλογικό ήταν το έργο του!
@};- @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

@};- :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
mairi
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010 8:33 pm

Δημοσίευση από mairi »

ΖΩΗ ΣΕ ΑΓΑΠΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥΧΡΩΜΗ Κ ΤΟ ΑΡΩΜΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ....ΖΩΗ ΖΕΙΣ ΣΕ'ΝΑ ΥΠΕΡΟΧΟ ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙΣ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΕΣΥ...ΕΧΕΙ ΧΡΩΜΑΤΑ Κ ΑΡΩΜΑΤΑ ΕΧΕΙ Κ ΤΟΣΕΣ ΑΛΛΕΣ ΖΩΕΣ ΕΔΩ ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΙΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΖΟΥΜΕ ΜΑΖΙ..ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΩΣΕΙΣ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΥΓΝΟΜΩΝ!!! ΖΩΗ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΕ ΕΦΕΡΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΕΔΩ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΖΗΣΩ... ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΖΩΗ ΣΥΧΩΡΑΜΕ ΓΙΑ ΟΛΛΕΣ ΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΦΡΟΝΙΣΑ Κ ΣΕ ΚΑΚΟΛΟΓΙΣΑ Κ ΔΙΝΕ ΜΟΥ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΔΩΡΟ ΣΟΥ!ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΠΕΡΟΧΟ ΔΩΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΤΗΝ @};- ΖΩΗ @};- !!!!!!!!

@};- ΘΕΛΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΣΤΟΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ...ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΕ ΖΩΗ!!!
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

@};- :x
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

:-D @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:x :x
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Εικόνες...

Δημοσίευση από Μάνος »

Μια πολύ ωραία υπενθύμιση ώστε να κάνουμε λίγο μια παύση...
Μια παύση για να νιώσουμε την Ζωή και να αφεθούμε σε αυτήν.
Και να δεν έχουμε μιλήσει κατά καιρούς για τη συνειδητότητα... Τι γίνεται όμως στην πράξη; Ξυπνάμε το πρωί και μέχρι το βράδυ πόσες είναι οι στιγμές που μπορούμε να μετρήσουμε σαν συνειδητές; ...γιατι η συνειδητότητα εμπεριέχεται μέσα στη Ζωή. Και αν δεν ζούμε συνειδητά, τότε πως ζούμε;
Είναι θλιβερό αν το καλοσκεφτεί κανείς... Πως αφήνουμε την ζωή να γλυστρά μέσα από τα χέρια μας, λες και είναι αμμός.

Αν ρωτήσουμε κάποιον αν ζει συνειδητά, θα μας πει ναι. Είναι όμως αλήθεια αυτό; Και για να μην βγάζω την ουρά μου απ' έξω, αναρωτιέμαι, είμαι μέσα στην ημέρα μου συνειδητός; Πάντα; Κάθε στιγμή;;; ...Φυσικά και όχι. Γιατί αν ήμουνα θα απολάμβανα την ζωή μου κάθε στιγμή με ότι και αν μου φέρει. Θα έβλεπα μόνο το Καλό μέσα στο κακό και θα είχα την καρδιά μου ανοιχτή να δεχτεί τα δώρα της κάθε μέρας. Ευτυχώς αυτό δεν συμβαίνει πάντα. Είναι φορές που όταν είμαι συνειδητός, όταν δω και νιώσω γύρω μου την ομορφιά νιώθω τόσο μα τόσο όμορφα... Δεν γίνεται όμως να είσαι επιλεκτικά συνειδητός. Γίνεται;

Κάτι που με εμποδίζει να το κάνω αυτό είναι η ρουτίνα, η καθημερινότητα, τα όποια προβλήματα που υπάρχουν στη ζωή μου... Το καταλαβαίνω, πως εγώ μόνο ευθύνομαι για ότι συμβαίνει, και το έχω κατά νου. Και όταν το έχω κατά νου, η ματιά μου είναι διαφορετική. Είναι τόσο όμορφο όταν συμβαίνει αυτό, γιατί έχω νιώσει μέσα μου την Ευλογία της Υπάρξης μου, την Ευγνωμοσύνη για όλα όσα έχω γύρω μου... Μετά από λίγο όμως, όταν πχ ρουτινιάσω, όταν ζοριστώ, όταν αγχωθώ με κάτι μπαίνει πάλι ο αυτόματος πιλότος. Και αυτός ο πιλότος είναι τυφλός... Πάει λοιπόν και η Ευγνωμοσύνη, πάνε όλα...

Μετά κάτι άλλο γίνεται "τυχαία" και μου έρχεται μπροστά μου αυτή η υπενθύμιση! Και ξαναρχίζει να φουντώνει μέσα μου η χαρά της Ζωής. Νιώθω μερικές φορές σαν άγραφο χαρτί που είμαι έτοιμος για την κάθε μέρα να ζωγραφίσω τις εμπειρίες μου. Όπως όμως προείπα, δεν κρατάει και για πολύ...

Αυτό είναι που επιδιώκω όμως και οφείλω να το δουλέψω: την διάρκεια...

Αυτά από εμένα...

:romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”