ΕΚΕΙΝΕΣ ΟΙ ΞΕΧΑΣΜΕΝΕΣ "ΠΑΤΡΙΔΕΣ"

Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Δωρουλινι μας!!! @};- :-( :-( :-(
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θα γυρίσω Μεγάλε Ιερέα και θα ξεχάσω, μου το υποσχέθηκες.

Θα ξεχάσω, γιατί αυτό θέλεις…

Θα ξεχάσω, γιατί αυτό θέλω…

Θα ξεχάσω, γιατί αυτό που νιώθω τώρα είναι η αιωνιότητα και δεν θα μπορέσω να ζήσω σαν ένα μικρό της μέρος, αν δεν την ξεχάσω…

Θα ξεχάσω, γιατί αυτό που βλέπω τώρα είναι ο αστέρας και δεν θα μπορέσω να ζήσω σαν αστεράκι, αν δεν τον ξεχάσω…

Θα ξεχάσω, γιατί αυτό που ακούω τώρα είναι η ολική αρμονία και δεν θα μπορέσω να ζήσω σαν μια νότα, αν δεν την ξεχάσω…

Θα ξεχάσω, γιατί αυτό που αισθάνομαι τώρα είναι ο ωκεανός και δεν θα μπορέσω να ζήσω σαν σταγόνα, αν δεν τον ξεχάσω…

Νιώθω πόνο Μεγάλε Ιερέα, όσο απομακρύνομαι από τον ναό…Και φοβάμαι μήπως δεν θυμηθώ ποτέ…΄Όμως ξέρω ότι δεν γίνεται αλλιώς…

Μπορώ να κλάψω? Την ώρα που θα χαίρονται για την δημιουργία, την ώρα που θα παίρνω την μεγάλη ανάσα για να ξεχάσω, την ώρα που ο ναός θα έχει πυκνώσει τόσο πολύ που δεν θα νιώθω την αιωνιότητα, δεν θα βλέπω τον αστέρα, δεν θα ακούω την αρμονία, μπορώ άραγε να κλαψω?

«Δεν χρειάζεται να ξεχάσεις τίποτα…
Γιατί είσαι ο αστέρας, είσαι η αρμονία, είσαι ο ωκεανός…και όλα αυτά δημιουργούν την αιωνιότητα, από αυτά τα αστεράκια, τις νότες, τις σταγόνες, που θέλουν να ενωθούν με το το αρχικό του πρότυπο…Αυτή είναι η τάση του μικρού…Να ενωθεί με το μεγάλο, μέσα από την έλξη του αιώνιου πρότυπου του…»

Μεγάλε Ιερέα, σ’ αγαπώ!
΄Εχεις δίκιο, δεν χρειάζεται να ξεχάσω, αλλά να βιώσω και το μικρό αστεράκι, την νότα και την σταγόνα, για να νιώσω πως είναι η αιωνιότητα και σε ένα μέρος της…

«Αν θυμάσαι ότι μ’ αγαπάς, θα θυμάσαι ότι είσαι η αγάπη μου, η αρμονία μου, ο ωκεανός μου…
Αν θυμάσαι ότι μ’ αγαπάς, θα θυμάσαι ότι η αγάπη, η αρμονία και ο ωκεανός δεν μπορούν ποτέ να είναι κάτι διαφορετικό από την Αρχή τους!
Αν θυμάσαι ότι μ’ αγαπάς, θα θυμάσαι ότι η Αρχή μπορεί να εκδηλωθεί σε χιλιάδες αστεράκια, σταγόνες και νότες και να είναι διαρκώς η Αρχή…»

Κι αν δεν το θυμηθώ?

«Θα στο θυμίζω, μέσα από κάθε αστεράκι, από κάθε νότα, από κάθε σταγόνα…
Και κάθε φορά θα σου στέλνω ένα λουλούδι από την «πατρίδα», που θα σου φέρνει το μήνυμα μου…»

Αγαπημένη μου ψυχή, σου χαρίζω αυτό το λουλούδι, για να βλέπεις μέσα στην αιωνιότητα τον εαυτό σου…

Και να με θυμάσαι…

Να με θυμάσαι, όταν αναζητάς το φως του αστέρα, για να ξέρεις ότι τα αστεράκια δεν είναι παρά μέρος του που ξέχασαν το φως…Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν το έχουν…

Να με θυμάσαι όταν θέλεις να αισθανθείς τον ωκεανό, για να ξέρεις ότι οι σταγόνες δεν είναι παρά ένα μέρος του που ξέχασαν την απεραντοσύνη…Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν την έχουν…

Να με θυμάσαι, όταν έχεις θέλεις να ακούσεις την αρμονία, για να ξέρεις ότι οι νότες, δεν είναι παρά ένα μέρος της, που ξέχασαν τον ήχο του σύμπαντος…Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τον έχουν…

Να με θυμάσαι, όταν βιώνεις την στιγμή, για να ξέρεις ότι έχεις την αιωνιότητα…

Και αν δεν με θυμάσαι, το λουλούδι θα στο θυμίζει…
Γιατί είναι ένα μέρος από εσένα αγαπημένη μου ψυχή…


Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

@};-

:-( :-( :-(
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

να θυμάστε....

η Πηγή ΄Εμπνευσης μπορεί να είναι το οτιδηποτε...

:x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

:-( :-( :-(
@};- @};- @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Χρειάζεται πρώτα να κατανοήσουμε τον φυσικό κόσμο, έτσι όπως προκύπτει, και μετά να αναζητήσουμε την πατρίδα και τις μνήμες μας. Να αφήσουμε την φαντασία μας, που μας έμαθαν ότι είναι ασθένεια, να γίνει δημιουργική και να μην την «εκθέσουμε» στον κόσμο, αλλά να την κρατήσουμε στην καρδιά μας με σεβασμό, αφήνοντάς την να ανοίγει τον Δρόμο προς τον θεό…

Και όταν αυτός ο Δρόμος στερεώσει την Αλήθεια μέσα μας, χωρίς αμφισβήτηση και χωρίς την παραμικρή αμφιβολία, τότε θα μπορούμε να ενώσουμε τις «πατρίδες» μέσα μας και έξω μας. Θα γεφυρώσουμε τις πληροφορίες, ώστε να μην προκύπτουν βίαια στον φυσικό κόσμο, αλλά με σεβασμό και ταπεινότητα στο σύνολο των ανθρώπων.
Βάσω σε ευχαριστώ που είσουν δίπλα μου και που μοιράστηκες την εμπειρία σου για την Αγάπη της Ζωής στο εδώ και τώρα!! @};-

>:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

:-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :x :x :x :x :x :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

:-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-(


@};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:-( :-( :-( :-(

O:-) O:-) O:-) @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

:-( :-( :-( :-( :-( :-(
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

:-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :x :x :x :x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

@};- @};- @};-
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Να με θυμάσαι, όταν βιώνεις την στιγμή, για να ξέρεις ότι έχεις την αιωνιότητα…


Αυτό τα λέει όλα.
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Δημοσίευση από Alexandros »

Η «ανάμνηση» της ιερότητας της Ζωής, αυτής που προκύπτει χωρίς χρόνο, οι ψυχικές μνήμες που βρίσκονται στο πιο βαθύ επίπεδο του είναι, χρειάζονται να πατήσουν πάνω σε μία πνευματική πλατφόρμα για να «καθαρίσουν» από τις ανθρώπινες διεκδικήσεις, ώστε η Ζωή να «χτιστεί» στέρεα μέσα στην κατάσταση Αγάπης, που δεν υπόκειται σε συναισθηματικές και συγκινησιακές «προτιμήσεις»…

Αυτό όμως δεν μπορεί να γίνει «βίαια» και γιατί το θέλουμε…Χρειάζεται να είμαστε έτοιμοι να θυμηθούμε την «πατρίδα» μας, γιατί αν προκύψει νωρίτερα, το μόνο που θα φέρει είναι μεγαλύτερη απελπισία για τον φυσικό κόσμο.

Χρειάζεται ο άνθρωπος να νιώσει τον θεό πρώτα, να ξέρει ότι εκείνο το πνευματικό επίπεδο που έχει βρεθεί στα οράματά του, δεν είναι καταφύγιο αλλά αλήθεια.

Οι άνθρωποι χρειάζονται ΄Εμπνευση για να νιώσουν έτοιμοι να ανοίξουν τις μνήμες τους. Και είναι μια εργασία, για την οποία ο καθένας πρέπει να προετοιμαστεί μέσα του να νιώσει ευλάβεια για την Ζωή και να της αποδώσει την Δόξα που της πρέπει…

Για τον κάθε άνθρωπο η Πηγή ΄Εμπνευσης μπορεί να είναι οτιδήποτε…
@};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

@};- @};- @};- @};- @};- @};-

Δεν ειχα ποτε τετοιες αναζητησεις.......τουλάχιστον απο οσο θυμαμαι .........!
Αυτο όμως που θέλω να πω ειναι ότι μια μέρα ακουσα μια πελάτισσα που μιλουσε στο τηλεφωνο να λέει <οτι η Ροδος ειναι για μένα πατρίδα ψυχης>και εκεινη την ωρα ένιωσα την καρδια μου να χτυπάει τόσο δυνατα και τα μάτια να δακρυζουν .........!
Εδω σ αυτο το νησι έζησα όλες εκεινες τις εμπειριες που στάθηκαν η αφορμη για να ξαναβρω τον Δρόμο που ειχα ξεχάσει .....το Φως που ηταν τόσο δυνατο ωστε να το βλέπω μόνο σαν σκοτάδι ...... :-(
Εδω βρίσκομαι με την θέληση μου ,βίωνω την Αγάπη και το Φως και οδηγω καθημερινα παραθαλλάσια ωστε να νιωθω τον Πατερα Ηλιο να μου φανερωνει καθημερινα το θαυμα και την ομορφια της Ζωης !
Εικόνα @};- @};- @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”