ΕΚΕΙΝΕΣ ΟΙ ΞΕΧΑΣΜΕΝΕΣ "ΠΑΤΡΙΔΕΣ"

Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

δεν ξέρω ακόμα έχω αυτήν αίσθηση ,αλλά όλα μέσα μου είναι μπερδεμένα τον τελευταίο καιρό ,βλέπω και περίργες εικόνες όταν κάνω διαλογισμό ,και ανθρώπους που δεν τους ξέρω κάν :-?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Θα ηθελα πολυ και εγω να θυμηθώ την παρτιδα μου, απο που ερχομαι ποιους αφησα πισω :-( δεν ξερω..... με επιασε μια νοσταλγια τωρα!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

έλα μωρέ... >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

dimitrios έγραψε:Θα ηθελα πολυ και εγω να θυμηθώ την παρτιδα μου, απο που ερχομαι ποιους αφησα πισω :-( δεν ξερω..... με επιασε μια νοσταλγια τωρα!
Δημήτρη μου, μαζί θα δημιουργήσουμε μια νέα πατρίδα, σαν την παλιά, μια αληθινή πατρίδα :x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

:x :x >:d< >:d< Ναι!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ναι να δημιουργήσουμε O:-) O:-) O:-)

:x >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Δημοσίευση από Alexandros »

Μου άρεσε πολύ αυτό το θέμα…

Εγώ δεν έχω καμία ιδέα ποια μπορεί να ήταν η δική μου προηγούμενη πατρίδα.
Η μόνη αίσθηση που έχω είναι ότι δεν ανήκω πουθενά… αλλά και ταυτόχρονα παντού.
Αυτό το μπέρδεμα είναι που με κάνει κάποιες φορές να θέλω να μάθω περισσότερα για το «παρελθόν μου». :-?
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Aλέξανδρε, κάθε ανάμνηση που προέρχεται από έναν άλλον "κόσμο", εδώ στον φυσικό μας κόσμο θεωρείται ψυχική ασθένεια...

΄Οταν όμως από παιδί ξεχωρίζεις τους κόσμους, σε φυσικό και αληθινό, χωρίς καν να σου έχει εξηγήσει κανείς τι σημαίνει αυτό, όταν έχεις την αίσθηση μέσα σου ότι ο θεός δεν είναι έτσι όπως τον παρουσιάζουν και είσαι μόνο 10 ετών, το πιο πιθανό είναι να τρομοκρατηθούν οι γονείς σου και να σε επηρεάσουν να ξεχάσεις βαθιά...

Το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων θεωρεί τις "υπερκόσμιες" επικοινωνίες ψυχικό παραλήρημα που χρήζει θεραπείας...
Και δεν λέω ότι έχουν άδικο...Δεν έχουν όμως την κατάλληλη εσωτερική εκπαίδευση για να διακρίνουν το ψυχικό παραλήρημα, από την αλήθεια...και έτσι ορμούν οι επιστήμονες με ασέβεια και σταγγαλίζουν ότι όμορφο πάει να δημιουργηθεί στον εσωτερικό κόσμο των ανθρώπων...χωρίς σεβασμό στον θεό!

Μια ματιά αν ρίξεις στον κόσμο, θα δεις ψυχικά ασθενείς ανθρώπους που άνοιξαν χωρίς σύνεση το ασυνείδητο και ξαφνικά έγιναν ο Ιησούς, η Μαρία η Μαγδαληνή, ο Αρχάγγελος Γαβριήλ, και δεν συμμαζεύεται όλο αυτό...

Από την άλλη, αυτή η "μόδα" με τις προηγούμενες ζωές της new age έχει φέρει μια αναστάτωση παγκοσμίως, σε ανθρώπους που πιστεύουν στο ταξίδι της Ψυχής...
To πέρασμά της Ψυχής μας στην αιωνιότητα, έχει γίνει αντικείμενο εμπορίου γιατί κάποιοι (και είναι πολλοί ρε γμτ) αντιλήφτηκαν την ανάγκη των ανθρώπων να θυμηθούν το παρελθόν τους…και εντέχνως τους έσπρωξαν προς την αναζήτηση των προηγούμενων ζωών τους….

΄Ετσι άρχισαν οι αναδρομές σε περιοχές της μνήμης της Ψυχής και ο ΄Εντγκαρ Κέηση έγινε ο ήρωας συγγραφέας της εποχής του, μετά ακολούθησαν κι άλλοι…

Δεν ξέρω πως είναι, ποτέ δεν μου «επέτρεψε» ο δάσκαλός μου να κάνω αναδρομή μέσω άλλων, γιατί μου έλεγε ότι αν ο άνθρωπος επιχειρήσει να δει το βάθος του ασυνείδητου χωρίς να έχει προετοιμαστεί γι’ αυτό, το πιο πιθανό είναι να ξυπνήσει τις ερινύες μέσα του...Οι μνήμες ήρθαν φυσιολογικά και χωρίς εξάρσεις, όταν πια γνώριζα ότι το όφελος τους δεν θα είχε καμία συνέπεια στην φυσική μου ζωή και δεν θα την επηρέαζε προς τον διαχωρισμό...

Η «ανάμνηση» της ιερότητας της Ζωής, αυτής που προκύπτει χωρίς χρόνο, οι ψυχικές μνήμες που βρίσκονται στο πιο βαθύ επίπεδο του είναι, χρειάζονται να πατήσουν πάνω σε μία πνευματική πλατφόρμα για να «καθαρίσουν» από τις ανθρώπινες διεκδικήσεις, ώστε η Ζωή να «χτιστεί» στέρεα μέσα στην κατάσταση Αγάπης, που δεν υπόκειται σε συναισθηματικές και συγκινησιακές «προτιμήσεις»…

Αυτό όμως δεν μπορεί να γίνει «βίαια» και γιατί το θέλουμε…Χρειάζεται να είμαστε έτοιμοι να θυμηθούμε την «πατρίδα» μας, γιατί αν προκύψει νωρίτερα, το μόνο που θα φέρει είναι μεγαλύτερη απελπισία για τον φυσικό κόσμο.

Χρειάζεται ο άνθρωπος να νιώσει τον θεό πρώτα, να ξέρει ότι εκείνο το πνευματικό επίπεδο που έχει βρεθεί στα οράματά του, δεν είναι καταφύγιο αλλά αλήθεια.

Οι άνθρωποι χρειάζονται ΄Εμπνευση για να νιώσουν έτοιμοι να ανοίξουν τις μνήμες τους. Και είναι μια εργασία, για την οποία ο καθένας πρέπει να προετοιμαστεί μέσα του να νιώσει ευλάβεια για την Ζωή και να της αποδώσει την Δόξα που της πρέπει…

Για τον κάθε άνθρωπο η Πηγή ΄Εμπνευσης μπορεί να είναι οτιδήποτε…
Για μένα ήταν η αγάπη που ένιωθα για τον Ιησού, όχι σαν θεό, αλλά σαν ΄Ανθρωπο.
Η Ζωή του…η Ζωή μου…η Ζωή μας δεν συντελείται εδώ στον φυσικό κόσμο μόνο, αλλά είναι μια παραλληλότητα που δεν έχει ούτε χρόνο, ούτε χώρο, ούτε όρια…

Ο Σείριος, οι Πλειάδες, η Ανδρομέδα, πλανήτες στις πνευματικές τους διαστάσεις, είναι «χώροι» στο πνευματικό Σύμπαν που βρίσκεται μέσα στο είναι μας και όταν στρέψει ο άνθρωπος την ματιά του μέσα του, θα βρει σίγουρα τις αιτίες που τον απομάκρυναν από την θεότητα, ώστε να «απαλύνει» τα αποτελέσματά τους.

Χρειάζεται πρώτα να κατανοήσουμε τον φυσικό κόσμο, έτσι όπως προκύπτει, και μετά να αναζητήσουμε την πατρίδα και τις μνήμες μας. Να αφήσουμε την φαντασία μας, που μας έμαθαν ότι είναι ασθένεια, να γίνει δημιουργική και να μην την «εκθέσουμε» στον κόσμο, αλλά να την κρατήσουμε στην καρδιά μας με σεβασμό, αφήνοντάς την να ανοίγει τον Δρόμο προς τον θεό…

Και όταν αυτός ο Δρόμος στερεώσει την Αλήθεια μέσα μας, χωρίς αμφισβήτηση και χωρίς την παραμικρή αμφιβολία, τότε θα μπορούμε να ενώσουμε τις «πατρίδες» μέσα μας και έξω μας. Θα γεφυρώσουμε τις πληροφορίες, ώστε να μην προκύπτουν βίαια στον φυσικό κόσμο, αλλά με σεβασμό και ταπεινότητα στο σύνολο των ανθρώπων.

΄Ετσι αυτό το τόπικ ανοίχτηκε για να μπορεί ο καθένας να καταθέτει οτιδήποτε ερεθίζει τον εσωτερικό του κόσμο, τον εμπνέει και τον οδηγεί να νιώσει δυνατός στην φαντασία του και όχι ευάλωτος.

΄Ενιωσα «άβολα» με τον Δημήτρη… :oops:
Γιατί δεν χρειάζεται να μπαίνουμε σε συγκρίσεις, αυτό είναι μια «αποστειρωμένη» ζωή και όχι η Ζωή που οραματιζόμαστε…
Πριν συγκρίνουμε τις εμπειρίες μας με τους άλλους, το καλύτερο θα ήταν να ανακαλύψουμε αν όντως επιτρέπουμε στον εαυτό μας να νιώσει τον θεό, χωρίς να διεκδικούμε τίποτα από αυτόν!
Να καθαρίσουμε τον εαυτό μας από τις «μνησικακίες» που έχουμε μαζί του, για κάθε αδικία που έχουμε εισπράξει στην φυσική μας ζωή και να τον κατανοήσουμε σαν το πιο βαθύ και αληθινό όραμα της Ζωής και της Δημιουργίας.

Το να ξεδιπλώσει ένας άνθρωπος την δημιουργική του φαντασία, είναι τέχνη…
Και όπως ο ποιητής μεταφέρει τα συναισθήματά του στο χαρτί και το εμψυχώνει , έτσι και ο άνθρωπος χρειάζεται να μεταφέρει την ΄Εμπνευσή του στον Εαυτό του και να τον «αναστήσει» από την στείρα ζωή που του έμαθαν να ζει…


@};-
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 13 Νοέμ 2010 9:31 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

:x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

:-( :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Η «ανάμνηση» της ιερότητας της Ζωής, αυτής που προκύπτει χωρίς χρόνο, οι ψυχικές μνήμες που βρίσκονται στο πιο βαθύ επίπεδο του είναι, χρειάζονται να πατήσουν πάνω σε μία πνευματική πλατφόρμα για να «καθαρίσουν» από τις ανθρώπινες διεκδικήσεις, ώστε η Ζωή να «χτιστεί» στέρεα μέσα στην κατάσταση Αγάπης, που δεν υπόκειται σε συναισθηματικές και συγκινησιακές «προτιμήσεις»&#133;

Αυτό όμως δεν μπορεί να γίνει «βίαια» και γιατί το θέλουμε&#133;Χρειάζεται να είμαστε έτοιμοι να θυμηθούμε την «πατρίδα» μας, γιατί αν προκύψει νωρίτερα, το μόνο που θα φέρει είναι μεγαλύτερη απελπισία για τον φυσικό κόσμο.

Χρειάζεται ο άνθρωπος να νιώσει τον θεό πρώτα, να ξέρει ότι εκείνο το πνευματικό επίπεδο που έχει βρεθεί στα οράματά του, δεν είναι καταφύγιο αλλά αλήθεια.

:x :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ολη μου την ζωη μεχρι και ενα χρονο πριν που αποδεχτηκα την ενσαρκωση μου μεσω της βαθιας εργασιας που καναμε ενιωθα οτι δεν ανηκω εδω αλλα δεν εβρισκα και που ανηκω..
Αλλες φορες συνηδειτα μα τις περισσοτερες ασυνηδειτα διμιουργουσα συνθηκες διαφυγης απο την γη...
Ημουν πολυ αυτοκαταστροφικο ατομο.
Δεν εχω ψαξει να βρω την πατριδα μου απο προηγουμενες ζωες ειμαι ευγνωμων που καταφερα να νιωσιω πατριδα αυτην την διασταση..
Ενιωσια μια μεγαλη ελξη στο σεμιναριο της σαμπαλας για τον Συριο αλλα δεν σταθηκα εκει..
Πατριδα μου ειναι οπου κατοικει ο Θεος και ο Θεος ειναι παντου σε ολες τις διαστασεις...
@};- :-( :-(
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

:-( @};- @};- @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

χθες μετά την κουβέντα σε αυτό το πόστ, σκεφτόμουνα συνέχεια αυτά που λέγαμε και είμουν πολύ συγκινιμένη!!! @};-

το βράδυ που γυρνούσα απο τη δουλειά με το αυτοκίνητο, είμουν πολύ κουρασμένη και ο δρόμος που υπολοιπόταν να διανύσω μου φαινόταν βουνό!!!έστρεψα το βλέμα μου στον ουρανό και αντίκρισα κάτι που δεν έχω ξαναδεί στη ζωή μου, έναν μετεωρίτη να πέφτει και να αφήνει στον ουρανό μια τεράστια ουρά!!στο τέλος είδα μια μπάλα φωτός να φλέγεται στον ουρανό!!! :-o :-o :-o

έπαθα πλάκα!!έχω δει πολλά αστέρια να πέφτουν αλλά ποτέ ξανα κάτι τέτοιο!! @};-


Εικόνα


δεν ξέρω, μα δεν έμεινε καθόλου σκοτάδι
ο ήλιος χύθηκε μέσα μου από χίλιες πληγές
και τούτη η λευκότητα
που σε περιβάλλω
δεν θα την βρεις ούτε στις ΄Αλπεις
γιατί αυτός ο αγέρας στριφογυρνάει εκεί ψηλά
και το χιόνι λερώνεται
και στο λευκό τριαντάφυλλο βρίσκεις μια ιδέα σκόνης
Το τέλειο θαύμα θα το βρεις μονάχα μέσα στον ΄Ανθρωπο
λευκές εκτάσεις που ακτινοβολούν αληθινά στο σύμπαν και υπερέχουν.
Το πιο καθαρό πράγμα της δημιουργίας
δεν είναι το λυκόφως
ούτε ο ουρανός που καθρεφτίζεται μέσα στο ποτάμι
ούτε ο ήλιος πάνω στης μηλιάς τα άνθη
ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΑΠΗ!

http://www.youtube.com/watch?v=0UtGQ4sQZx0

Μου αρέσει πολύ αυτό το μοσικό κομμάτι!!!σας το αφιερώνω!! @};-

Αφιέρωσα το πεφταστέρι στην Αγάπη, μιας και λένε να κάνεις μια ευχή όταν βλέπεις ένα αστέρι να πέφτει!! @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

γλυκιά Δωρούλα... :-( :-( :-(

και τούτη η λευκότητα που σας περιβάλλω δεν θα την βρείτε ούτε στις Αλπεις...

το αστέρι που πέφτει, ριζώνει στην Ψυχή μας, όταν βρει το έδαφος έτοιμο να το δεχθεί με Αγάπη...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”