ΕΝΔΟΣΚΟΠΗΣΗ

Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δεν ξερω αν μπορω να με βαλω ακομα σε μια απο αυτες τις κατηγοριες. :-?
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Βασουλίνη μου >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

^tasoulis^ έγραψε:Δεν ξερω αν μπορω να με βαλω ακομα σε μια απο αυτες τις κατηγοριες. :-?
A, Τασούλη, δεν χρειάζεται να το κάνεις!
Αρκεί που το γνωρίζεις... :-D :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

To γνωριζω αραγε? :-?

Βασουλιτσα μου :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Στην πρώτη κατηγορία ανήκουν οι περισσότεροι άνθρωποι, που ζουν συμβατικά μια φυσική ζωή με κανόνες, πρέπει, επιθυμίες, διαχωρίζοντάς τα σε ηθικά και ανήθικα. Δεν γνωρίζουν άλλον εαυτό, εκτός από αυτόν της επιφάνειας, που προσπαθεί να γίνει αποδεκτός με πλασματικές ιδιότητες και αξίες. Σ’ αυτήν την κατηγορία το καθήκον, η ευθύνη και η αξιοπρέπεια αποκτούν βάρος, καμιά φορά δυσανάλογο με την αντοχή των ανθρώπων να το «σηκώσουν» και προσπαθούν να το εναποθέσουν σε κάποιον που θεωρούν πιο δυνατό, που είναι ένα μεταφυσικό ον, που δεν μπορούν να γνωρίσουν ποτέ.
Τι να πω τώρα... δεν προλαβαίνω να προβληματιστώ και το "θείο τηγάνι" κάνει την εμφάνιση του.. !! :)) :))

Για μερικές στιγμές πήγα να χάσω την ισορροπία των κατακτήσεων μου, μετά από μια συζήτηση.. αλλά μόλις αποκαταστάθηκε. Ένα μικρό σημάδι ήθελα.. Ευχαριστώ από καρδιάς..
Χαρά και ευγνωμοσύνη
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Για μερικές στιγμές πήγα να χάσω την ισορροπία των κατακτήσεων μου,
ω Βασίλη μου...Πολλές φορές θα έρθεις αντιμέτωπος με αυτήν την αδυναμία, γιατί αλλιώς δεν θα μπορούσες να προσδιορίσεις την Δύναμή ΣΟΥ!

Κάθε στιγμή, το "τέρας της Κολάσεως" θα σε βάζει σ' αυτήν την διαδικασία, για να διαπιστώσει πόσο σε έχει "χάσει"...

Κρατήσου μακρυά από την επίκρισή του!!!

Το ξέρω, από προσωπική εμπειρία, ότι ο κόσμος τούτος έχει πάρα πολλούς τρόπους να διεγείρει την απόλαυση. Και ένας από αυτούς είναι η πλάνη των πολλών, που επειδή ακριβώς είναι πολλοί, δημιουργούν και την εντύπωση της ακεραιότητας του "αποδεδειγμένου"...

Κρατήσου μακρυά από εκείνες τις αποδείξεις που βασίζονται στην γνώμη των πολλών. Κανείς από αυτούς δεν μπορεί να έχει συνεπή μαρτυρία της θεότητας εντός του.

:x :x >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
swami kirtana
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 21 Αύγ 2009 8:19 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΥΛΙΔΑ

Δημοσίευση από swami kirtana »

[ λεει η Vaso.......αλλα με απολυτη κατανοηση της Φυσης και
της ομορφιας της πανταχου παρουσης θεοτητος. ]

το βαρος αυτης της απλης φρασης δεν ισοσταθμιζται με το βαρος
χιλιαδων τονων διφορων ερμηνιων και αναλυσεων.

...ειναι τοσο απλο και καθαρο, ειναι μια Αληθεια! :silent: @};-
Για να αλλαξεις τον Κοσμο, πρεπει πρωτα να
αλλαξεις τις σκεψεις σου.

Σαν την καλη μελισσα, περνω το μελι οπου το βρω.

Το Ταξιδι γινεται Εδω και Τωρα.
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ αγαπημένε μου Suami για τα καλά σου λόγια! @};-

Εύχομαι να είσαι πάντα καλά! @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Το ξέρω, από προσωπική εμπειρία, ότι ο κόσμος τούτος έχει πάρα πολλούς τρόπους να διεγείρει την απόλαυση. Και ένας από αυτούς είναι η πλάνη των πολλών, που επειδή ακριβώς είναι πολλοί, δημιουργούν και την εντύπωση της ακεραιότητας του "αποδεδειγμένου"...

Κρατήσου μακρυά από εκείνες τις αποδείξεις που βασίζονται στην γνώμη των πολλών. Κανείς από αυτούς δεν μπορεί να έχει συνεπή μαρτυρία της θεότητας εντός του.
Βάλσαμο.. :-(
Σε ευχαριστώ! @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Κρατήσου μακρυά από εκείνες τις αποδείξεις που βασίζονται στην γνώμη των πολλών. Κανείς από αυτούς δεν μπορεί να έχει συνεπή μαρτυρία της θεότητας εντός του.
O:-) O:-) O:-) >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Vaso έγραψε: Πολλές φορές θα έρθεις αντιμέτωπος με αυτήν την αδυναμία, γιατί αλλιώς δεν θα μπορούσες να προσδιορίσεις την Δύναμή ΣΟΥ!

Κάθε στιγμή, το "τέρας της Κολάσεως" θα σε βάζει σ' αυτήν την διαδικασία, για να διαπιστώσει πόσο σε έχει "χάσει"...

Κρατήσου μακρυά από την επίκρισή του!!!

Το ξέρω, από προσωπική εμπειρία, ότι ο κόσμος τούτος έχει πάρα πολλούς τρόπους να διεγείρει την απόλαυση. Και ένας από αυτούς είναι η πλάνη των πολλών, που επειδή ακριβώς είναι πολλοί, δημιουργούν και την εντύπωση της ακεραιότητας του "αποδεδειγμένου"...

Κρατήσου μακρυά από εκείνες τις αποδείξεις που βασίζονται στην γνώμη των πολλών. Κανείς από αυτούς δεν μπορεί να έχει συνεπή μαρτυρία της θεότητας εντός του.

:x :x >:d< >:d<
Ναι !Χρειαζεται εγρήγορση........ και καθημερινη Εργασία για να διατηρεις τα κεκτημένα ..........Δύναμη και πειθαρχία ...... @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 314
Εγγραφή: 08 Δεκ 2009 2:29 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

βασω πολυ ωραιο το αποσπασμα απο το βιβλιο σου,τελειο!!
συμφωνω!!!
Ultimately, you must forget about technique. The further you progress, the fewer teachings there are. The Great Path is really No Path.
Morihei Ueshiba
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Διαβαζα τα παιδια γενικος αυτες τις μερες και τα γεγονοτα που τους οδηγησαν στο να βρισκονται εδω περα παρεα με το ρεικι στην ζωη τους και ολοι σχεδον ειχαν σοβαρα θεματα,προβληματα που τους οδηγησαν σε αυτο. @};-
Ποιος ειναι ο προβληματισμος θα μου πειτε εε... :-?
Εγω παλι εκανα μια ενδοσκοπηση στο παρελθον μου και δεν μπορω να πω οτι υπηρχε εμφανης λογος να ασχοληθω με το ρεικι παρα μονο ποιο πολυ η ασχολια μου παλαιοτερα με τον αορατο κοσμο και οτι περιεχεται σε αυτο..και γενικος εχω το κολημα μου με αυτο μαζι και φοβους φυσικα απο τα παιδικα μου χρονια με αυτο..
Χμμμ ξερω ακομα μπορει να μην πιανεται τον συλογισμο μου αλλα εεε να βρε παιδι μου αναρωτιεμαι τι μπορει να με εκανε να φτασω εδω :-?
Χμμ δεν ξερω,μπλοκαρισματα δεν νιωθω οτι βγαζω κατι στην επιφανεια να τα καθαρισω με την αυτοθεραπεια.
Οκ να βαλω προθεση καποιος ειπε..αλλα τι προθεση να βαλω αφου δεν ξερω τι θελω να καθαρισω?:-??(αφου αγγιζω την τελειοτητα:P)

Ισως τελικα να μην ειμαι τοσο ανοικτος στο να νιωσω διαφορα πραγματα με το ρεικι(βλεπε κρυσταλα και δονησεις και οχι μονο)
Πολλες φορες που σας διαβαζω για τις εμπειριες σας, νιωθω μπουφος και αναισθητος οτι δεν παιρνω χαμπαρι απο αυτα :oops:
Δεν μπορω να καταλαβω,ισως κατι κανω λαθος..ισως...ισως...ισως :-?
Ενταξει δεν λεω εχουν υπαρξει στιγμες που νιωθω και εχω δει αλλα φυσικα ελαχιστες και οχι τοσο εντονες συγκριτικα.
Νιωθω λες και δεν ειμαι αξιος για ολα αυτα τα ωραια που συμβαινουν.
Δεν ξερω τι να δουλεψω με εμενα εν παση περιπτωση. (εκτος απο τον παλιοχαρακτηρα μου που δεν αλλαζει) :-??


Αααα και κατι ακομα..
Διαβαζω πολλα επισης απο τα παιδια εδω του φορουμ και εχουν πολυ ανεπτυγμενη την εκφραση σε αυτα που νιωθουνε με το ρεικι και παρολο που πολλες φορες τα εχω στο μυαλο μου αυτα που θελω να πω,δεν μπορω να τα εκφρασω να ακουστουνε σωστα και ομορφα.
Γενικος τα εχω βαλει με εμενα οπως καταλαβατε. ~x( X( 8-x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

λοιπόν...διάγνωση... :D

μπλοκάρισμα στο 5ο κέντρο και έτσι σίγουρα και στο 2ο!

μπλοκάρισμα και στο 3ο και στο 4ο


θέλεις κι άλλα? :D


Επικοινωνώντας με ανθρώπους που βρίσκονται στην δική σου θέση, που νιώθουν καλά με τον εαυτό τους και την ζωή τους, που δεν έχουν απορίες και βαθύτερες ανησυχίες, που έχουν αποδεχθεί την μοίρα και θεωρούν τον φυσικό κόσμο μια αντικειμενική πραγματικότητα, διαχωρίζοντάς τον από την πνευματική Φύση του θεού, κατέληξα στο συμπέρασμα, ότι ένα δραστήριο 1ο κέντρο δημιουργεί και εκείνες τις νοητικές προϋποθέσεις που χρειάζονται οι πεποιθήσεις για να δράσουν καταλυτικά στον ψυχισμό τους.
Συνήθως αυτοί οι άνθρωποι δεν πιστεύουν στον θεό με την εσωτερική έννοια και προσαρμόζονται πολύ εύκολα στην υποκειμενική ζωή, αποφεύγοντας να αντιληφθούν οποιαδήποτε εσωτερική σύγκρουση.

Ακολουθώντας την φυσική οδό του υποκειμενικού καλού, αποφεύγουν το κακό και τον "δημιουργημένο" σατανά, παρ' όλα αυτά τον φοβούνται και τον πολεμουν στο πρόσωπο των άλλων...

Γενικά είναι άτομα που δεν μπορούν να βιώσουν την ενότητα, μένοντας στο διαχωριστικό μοντέλο της κοινωνίας και της θρησκείας, έχοντας πάντα την άποψη ότι κάτι θα γίνει και θα αλλάξει ο κόσμος...

Είναι ένας τρόπος εξέλιξης κι αυτός! Το ρέικι τους βοηθά να χαλαρώσουν στο φυσικό σώμα και να μειώνουν τις εντάσεις που προκύπτουν από τις ανέκφραστες ανάγκες τους.
Το είπαμε άλλωστε ότι ο δρόμος της ενέργειας ξεκινά από το 0 και φτάνει στο άπειρο και εξαρτάται πάντα από το πως έχει κανείς οραματιστεί το άπειρο...

Δεν θεωρώ ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν να διανύσουν ίδιον δρόμο. Πιστεύω όμως βαθιά ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν ίδια κατεύθυνση, ακόμα κι αν προς στιγμή δείχνουν να μην έχουν ακόμα προσανατολιστεί προς τα εκεί...

Το ταξίδι μας θα δείξει ποιός κρατάει την πυξίδα, Τασούλη...

πάντως είναι όμορφα, όπως και νά είναι...

:x :x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Vaso έγραψε:λοιπόν...διάγνωση... :D

μπλοκάρισμα στο 5ο κέντρο και έτσι σίγουρα και στο 2ο!

μπλοκάρισμα και στο 3ο και στο 4ο


θέλεις κι άλλα? :D
Εγωωωωω ολα αυτα? [-( /:)

Μα δεν ειναι οτι δεν εχω εσωτερικες ανησυχιες,ισα ισα θα λεγα αλλιως δεν θα ειμουν και εδω περα :D




:-? :-? :-? :-?

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”