ΓΝΩΣΤΙΚΟΙ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΓΝΩΣΤΙΚΟΙ

Δημοσίευση από Vasoula »

Το βρήκα γραμμένο στο ινετερνετ...και αρκετά ενδιαφέρον για την εσωτερική άποψη της συκοφαντίας! ;)

το μοιράζομαι μαζί σας!

@};-


Η εσωτερική πειθαρχία είναι πραγματικά αξιοπρόσεκτη. Μερικοί, φανατικά αφοσιωμένοι του Πνευματισμού του Υδροχόου, διαπράττουν τα πιο φριχτά εγκλήματα μέσα στο νου τους, εν τούτοις αν υποψιαστούν κάτι κακό σε κάποιον άλλον, κυνικά αποδίδουν αυτά τα συναισθήματα ως ειδοποιήσεις από τον Εσώτερο τους. Έτσι, με αυτόν τον τρόπο είναι πως συκοφαντούν τα άτομα και ύστερα λένε: «Ο Εσώτερός μου, μου λέει τα πάντα». Όταν θυμώνουν, φωνάζουν: «Δεν είμαι θυμωμένος! Αυτό που νιώθω είναι δυνατές διαισθητικές ωθήσεις από τον Εσώτερο μου». Έτσι, αποδίδουν κάθε διεστραμμένη ιδέα, κάθε διεστραμμένη σκέψη, ως ωθήσεις από τον Εσωτερικό τους Θεό.

Τέτοια άτομα συγχέουν την διαίσθηση με την μοχθηρία, και την φωνή της Σιωπής με την φωνή του Σατανά. Εμείς οι Γνωστικοί δηλώνουμε πως η φωνή της Σιωπής ποτέ δεν εκστομίζει θηριωδίες, γιατί είναι τέλεια, από την άλλη η φωνή του Σατανά πάντα βγάζει διεστραμμένους λόγους.

Μέσα στην άβυσσο, οι Μαύροι μάγοι υιοθετούν την μορφή των φίλων μας, και ύστερα λένε και κάνουν φριχτά πράγματα μπροστά στους Μυημένους. Έτσι, αν οι Μυημένοι αφήσουν τον εαυτό τους να ξεγελαστεί από εκείνες τις σκοτεινές οντότητες, γίνονται συκοφάντες των άλλων. Η δυσφήμηση είναι χειρότερη από την κλοπή!

Οι συκοφάντες μυημένοι βυθίζονται στην άβυσσο. Οι συκοφάντες μυημένοι χάνουν τους βαθμούς τους και τις μυήσεις τους, με άλλα λόγια, πέφτουν.

Μερικοί από εκείνους τους Μυημένους, που στις μακρινές εποχές ήταν δαίμονες της αβύσσου, τώρα είναι θαυμάσιοι, δεν αφήνουν πλέον τον εαυτό τους να παραπλανηθεί από τις σκοτεινές οντότητες, γνωρίζουν με εξαιρετικό τρόπο πως συμπεριφέρονται οι δαίμονες. Αυτού του τύπου οι Μυημένοι δεν μπορούν να ξεγελαστούν από καμία σκοτεινή οντότητα, καθώς γνωρίζουν τι είναι η άβυσσος. Η εξειδίκευσή τους είναι βαθιά σε αυτήν την περιοχή, γνωρίζουν πολύ καλά το Δέντρο της Επιστήμης του Καλού και του Κακού.

Εν τούτοις, οι Μυημένοι οι οποίοι στους αρχαίους καιρούς δεν γνώρισαν την άβυσσο, τώρα έγιναν αφελή θύματα των σκοτεινών οντοτήτων. Τέτοιοι Μυημένοι εύκολα παραπλανούνται από τους σκοτεινούς. Αυτοί είναι οι μυημένοι οι οποίοι γίνονται συκοφάντες των συνανθρώπων τους. Αυτοί είναι οι μυημένοι που κραυγάζουν εναντίον άλλων και πέφτουν στην άβυσσο.

Για να γίνουμε όπως οι Θεοί, πρέπει να γνωρίσουμε ολοκληρωτικά το Δέντρο της Επιστήμης του Καλού και του Κακού.


- Απόσπασμα, από το βιβλίο "Τα Μεγάλα Μυστήρια" του Σαμαέλ Αούν Βεόρ (Samael Aun Weor)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

δεν καταλαβαίνω την έννοια της συκοφαντίας στο συγκεκριμένο κείμενο :? :-? έχει την γνωστή, κλασσική έννοια?? ή σημαίνει κάτι βαθύτερο στον εσωτερισμό??
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Bάλια η γνωστή κλασική έννοια, είναι αυτή που εκδηλώνεται εξωτερικά, θεωρώντας ότι είναι βλαπτική μόνο για τον άλλον!

Εσωτερικά αυτή η κατάσταση, είναι βλαπτική μόνο για τον ίδιο που την διατελεί... ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

ναι Βασάκι μου, έχεις απόλυτο δίκιο! τώρα κατάλαβα και γιατί το έβαλες... έγω κόλλησα στο "πρώτο επίπεδο" σκέψης... "μα γιατί μας μιλάει για τη συκοφαντία?"...

χάνει τις μυήσεις του...
Λέει όμως ότι αυτοί που ήταν κάποτε δαίμονες της αβύσσου, δεν παραπλανώνται πλέον απο τις σκοτεινές οντότητες.. Δλδ πρέπει να έχεις περάσει απο αυτό το στάδιο απαραίτητα?? ώστε να αποκτήσεις την εμπειρία??
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

με το "δαίμονες της αβύσσου" εννοεί εκείνους τους μυημένους των εποχών, που διαστρέβλωσαν το "αγαθό" με διάφορες παραπλανητικές κατηγορίες και πράξεις μίσους για άλλους. Λέγεται ότι αυτοί οι μυημένοι χάνουν τις μυήσεις τους ανά τις ενσαρκώσεις τους και ξεκινούν την εξέλιξή τους πάλι από την αρχή.

Εβαλα αυτό το άρθρο για την συκοφαντία μεταξύ των πνευματικών δρόμων, που ασκούν διάφοροι "πνευματικοί" άνθρωποι...και πόσο πίσω στην εξέλιξή του μπορεί να έρθει ένας άνθρωπος με αυτόν τον τρόπο.

Υπάρχουν εσωτερικές προσεγγίσεις της θεότητας και η γνώση δίνεται με την μορφή μύησης. Αυτή και μόνο η ιερή πράξη, σε κάνει να οδεύεις προς το "αγαθό"...
Αν όμως ο σκοπός της μύησης αλλοιωθεί από την κατώτερη επιθυμία, τότε είναι σαν να μην έχει γίνει, παρά μόνο στην προσωπικότητα και δεν έχει κανένα όφελος τελικά, αφού αυτο-εμποδίζεται να ακολουθήσει την ανώτερη βούληση της ψυχής!

Κανείς δεν μπορεί να κρίνει κανέναν...Ειδικά όταν δεν μπορεί να διακρίνει τι κάνει στον εαυτό του, μέσα από την επικριση.

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

@};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33530
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Πολύ ενδιαφέρον Βάσω!! @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27299
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Αν όμως ο σκοπός της μύησης αλλοιωθεί από την κατώτερη επιθυμία, τότε είναι σαν να μην έχει γίνει, παρά μόνο στην προσωπικότητα και δεν έχει κανένα όφελος τελικά, αφού αυτο-εμποδίζεται να ακολουθήσει την ανώτερη βούληση της ψυχής!
Δηλαδή χάνει τη χάρη που δέχτηκε με την μύηση και χρειάζεται να ξεκινήσει από την αρχή.
Με άλλα λόγια όσους βαθμούς και να πάρεις, όσες μυήσεις και να λάβεις, εάν δε ξεκαθαρίσεις με την πρόθεσή σου και αποφασίσεις με ειλικρίνεια να δεις και να ακούσεις τον εαυτό σου............συνεχίζεις να κάνεις κύκλους γύρω από την προσωπικότητα, χωρίς ν' αγγίζεις τη βαθύτερη ουσία.
Δημιουργείς ένα πλασματικό περιβάλλον, βασιζόμενο στη συκοφαντία, έτσι ώστε να προσηλυτίσεις όσο το δυνατόν περισσότερους ανθρώπους γύρω σου, με την ελπίδα ενδυνάμωσης της ψευδαίσθησής σου.
Κατά τρόπο ανάλογο βολεύονται οι <οπαδοί> σου και εθελοτυφλούν επαναπαυόμενοι και συνεχίζοντας τη συκοφαντία, αρνούμενοι να αποδεχτούν την σταδιακή απομάκρυνση από την αγνή πνευματικότητα.
Σωστά το κατάλαβα ?????????:-? :D
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Με άλλα λόγια όσους βαθμούς και να πάρεις, όσες μυήσεις και να λάβεις, εάν δε ξεκαθαρίσεις με την πρόθεσή σου και αποφασίσεις με ειλικρίνεια να δεις και να ακούσεις τον εαυτό σου............συνεχίζεις να κάνεις κύκλους γύρω από την προσωπικότητα, χωρίς ν' αγγίζεις τη βαθύτερη ουσία.
και αυτό ένας δρόμος είναι... που δεν ξέρεις ποτέ που σε βγάζει!

Το σίγουρο είναι πάντως ότι στον δρόμο σου, το μόνο που δεν χρειάζεσαι είναι οπαδούς! Αλλά βλέπεις η προσωπικότητα χρειάζεται τους άλλους για να "ανθίσει". Ενώ η ψυχή χρειάζεται την αλήθεια!

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33530
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Το σίγουρο είναι πάντως ότι στον δρόμο σου, το μόνο που δεν χρειάζεσαι είναι οπαδούς! Αλλά βλέπεις η προσωπικότητα χρειάζεται τους άλλους για να "ανθίσει". Ενώ η ψυχή χρειάζεται την αλήθεια!
@};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

τι ωραία που τα λες βρε Ελισαβετάκι :x :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27299
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Valia έγραψε:τι ωραία που τα λες βρε Ελισαβετάκι :x :x
δεν τα λέω εγώ Βάλια μου :D
βούλιαξα πολλά τηγάνια για να ακούσω τη σιωπή μου =))
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Το σίγουρο είναι πάντως ότι στον δρόμο σου, το μόνο που δεν χρειάζεσαι είναι οπαδούς! Αλλά βλέπεις η προσωπικότητα χρειάζεται τους άλλους για να "ανθίσει". Ενώ η ψυχή χρειάζεται την αλήθεια!
@};- @};-
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33553
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

@};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”