Η μαγεια στην ζωη μας

Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Εχεις δίκιο Ντανιελάκι μου

@};- @};- @};- >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Καπου το διαβασα και ειπα να το ριξω στο φορουμ μας :x

Μήπως απλά περνάμε απο δίπλα;

Το πείραμα έκανε η «Ουάσιγκτον Ποστ». Ο βιολιστής ήταν ο 39χρονος Τζόσουα Μπελ, διεθνούς φήμης βιρτουόζος που τρεις μέρες νωρίτερα είχε γεμίσει τη μεγαλοπρεπή Αίθουσα Συμφωνικής Μουσικής της Βοστώνης. Το βιολί του, ένα πολύτιμο Στραντιβάριους. Στις 7.51 π.μ. της Παρασκευής 12 Ιανουαρίου, την ώρα της πρωινής αιχμής, σ' έναν σταθμό που εξυπηρετεί κυρίως εργαζομένους σε κυβερνητικά γραφεία, ο Μπελ, ντυμένος με τζιν, μπλουζάκι και καπέλο του μπέιζμπολ, εκτέλεσε μέσα σε 43 λεπτά της ώρας έξι αριστουργήματα της κλασικής μουσικής - ξεκίνησε με το «Chaconne» από την παρτίτα Αρ. 2 του Μπαχ. Μπροστά του είχε ανοιχτή τη θήκη του βιολιού, με μερικά δολάρια για «μαγιά».

Τρία λεπτά πέρασαν χωρίς να συμβεί το παραμικρό. Εξήντα τρεις άνθρωποι είχαν ήδη περάσει όταν ένας μεσήλικας κοντοστάθηκε για κλάσμα του δευτερολέπτου και έστρεψε το κεφάλι προς τον μουσικό. Μισό λεπτό αργότερα, μια γυναίκα έριξε ένα δολάριο στη θήκη και απομακρύνθηκε. Χρειάστηκε να περάσουν έξι λεπτά για να σταματήσει κάποιος, να ακουμπήσει στον τοίχο και να ακούσει.

Στα τρία τέταρτα που έπαιξε ο Μπελ πέρασαν από μπροστά του 1.097 άνθρωποι. Επτά σταμάτησαν τουλάχιστον ένα λεπτό για να απολαύσουν τη μουσική. Είκοσι επτά έδωσαν χρήματα, οι περισσότεροι χωρίς να επιβραδύνουν - συγκεντρώθηκαν 32 δολάρια και κάτι ψιλά. Απομένουν 1.070 άνθρωποι που πέρασαν χωρίς να καταλάβουν τίποτε, πολλοί μόλις ένα μέτρο μακριά από τον βιρτουόζο, οι περισσότεροι χωρίς καν να γυρίσουν το κεφάλι. Και στις τρεις ομάδες υπήρχαν λευκοί, μαύροι και ασιάτες, νέοι και ηλικιωμένοι, άνδρες και γυναίκες. Μία μόνο δημογραφική ομάδα είχε απολύτως συνεπή συμπεριφορά. Κάθε φορά που περνούσε ένα παιδί, προσπαθούσε να σταματήσει για να δει και να ακούσει. Και κάθε φορά ένας γονιός το έσπρωχνε μακριά.

Όλα βιντεοσκοπήθηκαν με μια κρυφή κάμερα. Στην ταινία βλέπεις ανθρώπους να περνούν κατά κύματα, με χάρτινα ποτήρια καφέ στο χέρι και κινητά στο αυτί, σ' έναν θλιβερό χορό αδιαφορίας, αδράνειας και βιασύνης. Ο βιολιστής μοιάζει αποκομμένος από το κοινό του, που δεν τον βλέπει και δεν τον ακούει - ένα φάντασμα. Όμως είναι ο μοναδικός που βρίσκεται πραγματικά εκεί - τα φαντάσματα είναι οι άλλοι. Αν δεν μπορούμε να βρούμε λίγο χρόνο στη ζωή μας για να ακούσουμε έναν από τους καλύτερους μουσικούς στον κόσμο να παίζει μερικά από τα καλύτερα μουσικά κομμάτια που έχουν γραφτεί ποτέ, σχολιάζει η «Ποστ», αν η πίεση της σύγχρονης ζωής μάς κατακυριεύει σε σημείο να γινόμαστε κωφοί και τυφλοί σε κάτι τέτοιο, τότε τι άλλα πράγματα μπορεί να χάνουμε χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε;

ΤΑ ΝΕΑ , 13/04/2007
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Το είχε βάλει και η Ντάννυ αυτό Τασούλη στην ενότητα ΟΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ :-D

viewtopic.php?p=162595&highlight=39%F7% ... %EB#162595


Δεν είναι το μοναδικό που προσπερνάμε στην Ζωή μας!

όμως το σίγουρο είναι ότι δεν θα σταματήσουμε να ακούσουμε την μουσική ενός "ζητιάνου" ακόμα κι αν ήταν ο Μότσαρτ!
Και σ' αυτό δεν φταίει η προσοχή μας μόνο και οι ταχείς ρυθμοί της ζωής, αλλά στο ότι οι "ζητιάνοι" έγιναν οπτικά "αντικείμενα" της καθημερινότητάς μας, εντάχθηκαν στο περιβάλλον σαν καρικατούρες ώστε κανείς να μην δίνει σημασία στο τι ακριβώς κάνουν. Καμιά φορά δεν τους βλέπουμε κιόλας, από την συνήθεια μιας πεποίθησης που έχουμε για τα "αντικείμενα" του περιβάλλοντός μας.

Για να τραβήξει η μουσική την προσοχή μας, χρειάζεται ο νους να είναι ελεύθερος να "διαθέσει" την ακοή και η Ψυχή μας δυνατή για να μας παρακινήσει μέσω της συγκίνησης, ώστε να συλλάβουμε μια αρμονία.
Μα το ίδιο συμβαίνει και με τις εικόνες και την ομορφιά της Φύσης.
Προσπερνάμε πολύ εύκολα μια όμορφη εικόνα...γιατί τα μάτια μας δεν εστιάζουν στο περιβάλλον, παρά μόνο αν κάτι τους κινήσει το ενδιαφέρον, είτε από μια μαζική πληροφορία, είτε από μια διαφορετική "κίνηση" στον "χώρο" της οπτικής μας!

Το καλοκαίρι στην Ζάκυνθο πήγαμε στην περιοχή "Κερί" για να δούμε το πιο συγκλονιστικό ηλιοβασίλεμα...Για να πω την αλήθεια, δεν βρήκα συγκλονιστικότερο το ηλιοβασίλεμα στο Κερί, από ότι όλα τα ηλιοβασιλέματα του κόσμου...Κι όμως...είχαν μαζευτεί πολλοί άνθρωποι και κοίταζαν εκστατικοί, κάτι που βρίσκεται σχεδόν μέσα στην καθημερινότητά τους...Πήγαν προετοιμασμένοι να συγκινηθούν από την ομορφιά του τοπίου και όχι από την ομορφιά των χρωμάτων που αφήνει ο ήλιος όταν δύει, και αυτή η προετοιμασία του νου έχει να κάνει με την μαζική πληροφορία...

Και ακόμα ένα παράδειγμα...Ο τόπος της εργασίας μου ήταν στα όρια της Βαρυμπόμπης, ένα μέρος με πολύ πράσινο και φυσική ομορφιά. Κάθε φορά που έκανα κάποια κοντινή διαδρομή εκεί γύρω, έμενα για λίγο στην Φύση και αντλούσα ενέργεια από την ομορφιά των δέντρων...
Φυσικά κανένας συνάδελφος δεν είχε αντιληφθεί σε πόσο όμορφο περιβάλλον εργαζόμαστε. Είχαν εστιάσει όλοι στην ασχήμια του δρόμου της Εθνικής οδού, και στην αγγαρεία ότι έπρεπε να δουλέψουν, και δεν εστίαζαν πουθενά αλλού.
Κάποια φορά (εμείς της διαφήμισης) τραβήξαμε ένα βίντεο από τον περιβάλλοντα χώρο και βάλαμε και μουσική. ΄Οταν παρουσιάσαμε το βίντεο σε μια ομάδα συναδέλφων, όλοι είχαν ενθουσιαστεί με το μέρος και ρώταγαν που βρίσκεται... :)) :)) :)) :))

Η ομορφιά είναι παντού, αλλά έχουμε συνηθίσει στην ασχήμια...
Και η μαζική πληροφορία λέει ότι στην Αθηνα δεν κελαηδούν τα πουλιά, έτσι ποτέ δεν τα ακούμε...Πόσο μάλλον έναν "ζητιάνο" ακόμη κι αν ήταν ο διάσημος Μπελ!!!

Χρειάζεται επανένταξη της Ψυχής μας στην Ζωή...Μόνο με το Σώμα μας δεν θα καταφέρουμε, γιατί γενικά η ομορφιά έχει συνδυαστεί με τις μαζικές αντιλήψεις! Και η μαζική αντίληψη λέει πχ. ότι η Αθήνα είναι μια πόλη-τέρας και σ' αυτές τις πόλεις δεν υπάρχει ομορφιά. Αφού αυτό περιέχει ο κόσμος μέσα μας, αυτό θα είναι και η Αθήνα για εμάς! Και μαζί με την Αθήνα και ο κόσμος της!
Αντίθετα η μαζική πληροφορία λέει ότι στις επαρχιακές πόλεις η Φύση είναι πανέμορφη...Για ρωτήστε όμως πόσοι από αυτούς που μένουν στην επαρχία μπορούν να χαρούν, έστω και μια στιγμη, με την Φύση που τους περιβάλλει?
Επικεντρώνονται περισσότερο σ' αυτά που δεν έχουν, παρά σ' αυτά που έχουν, σχεδόν όλοι!

:x

και μια και μιλάμε για τον Μπελ, ας τον ακούσουμε και λίγο

http://www.youtube.com/watch?v=Q8s5aV60yFA
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Ααα το ειχε βαλει εεε :D
Δεν πειραζει μια επαναληψουλα μωρε:o3

Να και το βιντεο απο τον σταθμο.
http://www.youtube.com/watch?v=hnOPu0_YWhw&feature=fvw
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Κλαίω!Μία που θλίβομαι γι'αυτούς που προσπερνούν και το παλικάρι που παίζει στο κενό :-( , μία που συγκινούμαι γι'αυτούς που σταμάτησαν και την χαρά που του δίνουν μ'αυτήν τους την κίνηση. :x
Καταπληκτική μουσική, σε κάνει να γίνεσαι αεράκι απαλό.... :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Πράγματι , κάθε πόλη κάθε μέρος έχει την δική του ομορφιά,
που όμως εμείς δεν μπορούμε να δούμε γιατί έχουμε τα μάτια
μας κλειστά , γιατί το βλέμμα μας περνά πάνω από την ομορφιά , την κοιτά και την προσπερνά !!!!!!
Πριν λίγα χρόνια και γω έτσι ήμουν , είχα δίπλα μου και ζούσα σ έναν απίστευτα όμορφο τόπο , τον κοίταζα αλλά δεν τον έβλεπα !!!!
Οι φίλοι μου που ερχόταν μούλεγαν πως είμαι τυχερή που ζω σε μια όμορφη πόλη, αλλά εγώ είχα κτίσει γύρω ένα τοίχο , που δεν με άφηνε να δω τίποτα (':?')
Αν ανοίξουμε τα μάτια της ψυχής μας τότε μόνο θα δούμε πραγματικά @};- @};- @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Μαγεία είναι να ανακαλύπτεις την πραγματική αγάπη για τον εαυτό σου και για όλα όσα σε περιβάλλουν.
Μαγεία είναι να ανακαλύπτεις ότι ο θεός είναι μέσα σου και παντού σε όλα όσα κάνεις και σε όλα όσα βλέπεις .
Μαγεία είναι η ζωή όταν τη ζείς στο εδώ και τώρα ,όταν κάθε σου στιγμή την απολαμβάνεις σαν μία μοναδική εμπειρία :x :x :x
Μαγεία είναι αυτό που ζώ καθημερινά εδώ μαζί σας
:-( @};- >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<

Επιτέλους αρχίζω να βιώνω την μαγεία :x O:-) O:-) O:-) O:-)
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Δεν ειχα δει το βιντεο....τωρα το ειδα για πρωτη φορα.....

Η μουσικη του ειναι μαγεια.....!
Τωρα για τα υπολοιπα....δεν ξερω τι να πω!!!

Δεν βγαζω τον εαυτο μου απεξω απο τη βιασυνη σε ενα μετρο....που ισως να μην καθομουν να ακουσω τον μουσικο (αν και δεν βιαζομαι στο μετρο)....αλλα τουλαχιστον τους Ινδιανους που ειναι στο χαλανδρι καθε Χριστουγεννα σταματαω και τους χαζευω.......και μετα φευγω γιατι αρχιζει και βρεχει!!!!!!!!

Ειναι στανταρ αυτο να ξερετε!!!!!!!!! :D :x
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και μετα φευγω γιατι αρχιζει και βρεχει
ναι ναι το επιβεβαιώνω κι εγώ.... :)) :)) :)) :)) :)) :))


Ιωαννάκι.... >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

αλλα τουλαχιστον τους Ινδιανους που ειναι στο χαλανδρι καθε Χριστουγεννα σταματαω και τους χαζευω.......και μετα φευγω γιατι αρχιζει και βρεχει!!!!!!!!
Τί στο καλό παίζουν, τον χορό της βροχής, που κάθε χριστούγεννα βρέχει όταν αρχίζουν; :mrgreen:
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ευάκι!!! :D :D :D :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η μαγεια στην ζωη μας

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Mας έμαθαν...και μας μαθαίνουν ακόμα!! :-( :-(

Μας έμαθαν ότι ο θεός ελέγχει και κρίνει, αντί να μας μάθουν ότι η φυσική μας ζωή είναι μια εκδήλωσή του!

Μας έμαθαν ότι η αγάπη έχει όρους για να κατανοηθεί, αντί να μας μάθουν να εργαζόμαστε με τις επιγνώσεις

Μας έμαθαν ότι η δικαιοσύνη συντελείται μέσα στην κατηγορία και την επίκριση των άλλων, αντί να μας μάθουν να σεβόμαστε τον δρόμο μας και τον Εαυτό μας.

Μας έμαθαν ότι η ομορφιά της ζωής φαίνεται μόνο μέσα από την επικράτηση των επιθυμιών μας, αντί να μας μάθουν να είμαστε ευσπλαχνικοί με την ζωή μας.

Μας έμαθαν ότι η δόξα και η νίκη αφορούν τα επιτεύγματα μόνο, αντί να μας μάθουν ότι η ζωή μας δεν είναι επίτευγμα, αλλά η αυτοπραγμάτωση της δόξας του θεού μέσα μας και η νίκη είναι η κυριαρχία στις εγωικές μας πράξεις.

Μας έμαθαν ότι τα θεμέλια της ζωής μας αφορούν τους προπάτορες μας και δεν μας έμαθαν ότι τα θεμέλια αφορούν την ευθύνη και αποδοχή της ζωής μας εδώ στην Γη.

Μας έμαθαν ότι το Βασίλειο του Ενός αφορά την ουράνια προέλευση της ψυχής μας και δεν μας έμαθαν ότι το Βασίλειο Του είναι στην καρδιά μας...

Εκαναν και κάνουν τα πάντα, για να χάσουμε τον Δρόμο ΜΑΣ!

Εκαναν και κάνουν τα πάντα, για να χάσουμε την Αγνότητά μας!

Εκαναν και κάνουν τα πάντα, για να φοβόμαστε τον εαυτό μας, αντί να τον ανυψώνουμε!

Μας έμαθαν να συγκρινόμαστε με τον θεό, μέσα από την διανόηση...Χωρίς ευφυϊα, χωρίς λογική, χωρίς συνείδηση...

Και έτσι μας ανέπτυξαν την επίκριση...

Μετά από αυτό, καμία στιγμή δεν είναι τέλεια όμορφη στην ζωή μας. Γιατί πάντα επικρινουμε αυτό που έχουμε και ελπίζουμε σ' αυτό που δεν έχουμε...

Αν μόνο μία στιγμή δούμε την ομορφιά, ποτέ ξανά δεν θα ελπίζουμε να αποκτήσουμε, αυτό που νομίζουμε ότι δεν έχουμε...

Γιατί όλες οι αγαθές αρετές είναι μέσα μας!
Βασούλα μου... :romance-kisscheek:
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Η μαγεια στην ζωη μας

Δημοσίευση από Annoula »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”