Η μαγεια στην ζωη μας

Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε: Συνήθως μας τρομάζει το άγνωστο και φοβόμαστε το γνωστό!!!!

:x :x
:thumbsup:
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Αλλαγή είναι όταν σταματάμε να τρέχουμε και ρίξουμε μια ευσπλαχνική ματιά στην ζωή...
Υπέροχο :x
Ευχαριστώ @};-
Πολέμα και Οραματίσου
swami kirtana
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 21 Αύγ 2009 8:19 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΥΛΙΔΑ

Δημοσίευση από swami kirtana »

Η αλλαγη ειναι κινηση, και η κινηση ζωη.Λαθος κινηση δεν υπαρχει,
οτι μας συμβαινει, ειναι καταλληλο για 'μας !Η αποδοχη ειναι κανονας
του παιχνιδιου.
Μου αρεσει VASO, το οτι επαναλαμβανεις σε διαφορες κλιμακες,την
αναγκαιοτητα της εμπειριας,καντο συχεχως το εχουμε αναγκη, και
ξερεις ποσο δυσκολο ειναι να το ενσωματωσει κανεις στην καθημε-
ρινοτητα του ! @};-
Για να αλλαξεις τον Κοσμο, πρεπει πρωτα να
αλλαξεις τις σκεψεις σου.

Σαν την καλη μελισσα, περνω το μελι οπου το βρω.

Το Ταξιδι γινεται Εδω και Τωρα.
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Vaso έγραψε:Ναι Ιωάννα μου! Συνήθως μας τρομάζει το άγνωστο και φοβόμαστε το γνωστό!!!!

:x :x
Βιngo :D :D Και πως βγαίνουμε απ'αυτό :-? :-? :-?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Οταν κατανοήσουμε, Ελλάκι, ότι το συναίσθημα δεν ελέγχεται από την εμπειρία, αλλά ή εμπειρία το ολοκληρώνει προς την θετική του κατευθυνση, τότε αφήνουμε τον φόβο να γίνει αγάπη!

Συνήθως βάζουμε την ζωή μας σε "κουτάκια" επιθυμιών, και αν κάποιο δεν προσαρμοστεί σ' αυτό που θέλουμε, τότε το "κουτάκι" αυτό σταματά να γεμίζει από την εμπειρία της ζωής και μένει κενό!

Πολλά κενά "κουτάκια" κάνουν την ζωή μας μηχανική και χωρίς ουσία.
Ετσι αυτο-επικρινόμαστε, ότι δεν κάνουμε κάτι ουσιαστικό στην ζωή μας, ενώ η αλήθεια είναι ότι δεν αντιλαμβανόμαστε καν το "κενό" κουτάκι μέσα μας!

Ο έρωτας αυτό ακριβώς κάνει...Προσπαθεί να γεμίσει το κενό "κουτάκι" μας με την ζωή ενός άλλου ανθρώπου, αδειάζοντας σιγά σιγά και τα υπόλοιπα, που συνθέτουν την εμπειρία μας.

Ετσι στο τέλος της φυσικής μας ζωής, τα "κουτάκια" μας δεν έχουν ενοποιηθεί σε έναν Εαυτό, αλλά είναι γεμάτα από αναμνήσεις μόνο.
Και συνήθως "δυσάρεστες"...

Γι' αυτό λέγω, ότι κάνετε, κάντε το με αγάπη!

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Vaso έγραψε:΄Οταν κατανοήσουμε, Ελλάκι, ότι το συναίσθημα δεν ελέγχεται από την εμπειρία, αλλά ή εμπειρία το ολοκληρώνει προς την θετική του κατευθυνση, τότε αφήνουμε τον φόβο να γίνει αγάπη!

Πολλά κενά "κουτάκια" κάνουν την ζωή μας μηχανική και χωρίς ουσία.
:x
Έχω νομίζω δει κάποια ''κενά κουτάκια'' στη ζωή μου κι ενώ πήρα την απόφαση να τ'αλλάξω,με πιάνει ένας αδικαιολόγητος φόβος :-? Αυτή την φορά δεν έχει να κάνει με τον έρωτα αλλά με την επαγγελματική μου εξέλιξη,κι ενώ πιστεύω σε μένα όσον αφορά τις δυνατότητες μου κι ότι μπορώ να κάνω τα πάντα ''με τρομάζει το άγνωστο και φοβάμαι το γνωστό''. :?
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Suami έγραψε:
Η αλλαγη ειναι κινηση, και η κινηση ζωη.Λαθος κινηση δεν υπαρχει, οτι μας συμβαινει, ειναι καταλληλο για 'μας !Η αποδοχη ειναι κανονας του παιχνιδιου.
@};- @};-

Βάσω έγραψε:
Γι' αυτό λέγω, ότι κάνετε, κάντε το με αγάπη!
>:d< >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Έχω νομίζω δει κάποια ''κενά κουτάκια'' στη ζωή μου κι ενώ πήρα την απόφαση να τ'αλλάξω,με πιάνει ένας αδικαιολόγητος φόβος Αυτή την φορά δεν έχει να κάνει με τον έρωτα αλλά με την επαγγελματική μου εξέλιξη,κι ενώ πιστεύω σε μένα όσον αφορά τις δυνατότητες μου κι ότι μπορώ να κάνω τα πάντα ''με τρομάζει το άγνωστο και φοβάμαι το γνωστό''.
άρα δεν πιστεύεις στις δυνατότητές σου, Ελλάκι!
Νομίζεις λοιπόν ότι φοβάσαι, ενώ στην ουσία δεν πιστεύεις σε σένα!

Το "κουτάκι" πίστη και εμπιστοσύνη", είναι μάλλον "κενό" και αυτό το λαμβάνεις σαν φόβο! :x

Και σε ρωτάω...Αν πιστεύεις σε σένα και τα χαρίσματά σου, τι θα μπορούσε να συμβεί δυσάρεστο? Πότε σε πρόδωσε ο εαυτός σου? ΄Οταν δεν τον αποδέχτηκες... Και αυτό είναι όντως φόβος!

Το να τρομάζεις για το άγνωστο, για καταστάσεις που συντελούνται στην ζωή σου, σημαίνει ότι θεωρείς ότι μπορείς να ελέγξεις το γνωστό... Μπορείς όμως τελικά?

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Όταν κλείνω τα μάτια κι αφήνομαι είμαι τόσο σίγουρη για μένα κι όταν τ'ανοιγω και σκέφτομαι...:?

'Ολα αυτά είναι πράγματα που με ρωτάω κι εγώ...και καταλήγω πάντα σε ένα που πραγματικά με ''ανακουφίζει''...

Με πίστη αφήνομαι :x :x >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

επικεντρώσου στο τώρα Ελλάκι...αυτό διαμορφώνει και το μέλλον σου, ώστε να μην είναι αποτέλεσμα του φόβου του παρελθόντος, αλλά η ομορφιά μιας εμπειρίας που ανθίζει με πίστη και εμπιστοσύνη.

άντε καλό μου! >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Τι καλά που είστε εδώωωωω >:d< >:d< >:d< :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Συνήθως βάζουμε την ζωή μας σε "κουτάκια" επιθυμιών, και αν κάποιο δεν προσαρμοστεί σ' αυτό που θέλουμε, τότε το "κουτάκι" αυτό σταματά να γεμίζει από την εμπειρία της ζωής και μένει κενό!

Πολλά κενά "κουτάκια" κάνουν την ζωή μας μηχανική και χωρίς ουσία.
Ετσι αυτο-επικρινόμαστε, ότι δεν κάνουμε κάτι ουσιαστικό στην ζωή μας, ενώ η αλήθεια είναι ότι δεν αντιλαμβανόμαστε καν το "κενό" κουτάκι μέσα μας!

Ο έρωτας αυτό ακριβώς κάνει...Προσπαθεί να γεμίσει το κενό "κουτάκι" μας με την ζωή ενός άλλου ανθρώπου, αδειάζοντας σιγά σιγά και τα υπόλοιπα, που συνθέτουν την εμπειρία μας.

Ετσι στο τέλος της φυσικής μας ζωής, τα "κουτάκια" μας δεν έχουν ενοποιηθεί σε έναν Εαυτό, αλλά είναι γεμάτα από αναμνήσεις μόνο.
Και συνήθως "δυσάρεστες"...
Ακόμα δεν ξύπνησα! Δεν με λυπάσαι; :P

@};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Γλαύκη
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 20 Μαρ 2009 11:41 am

Δημοσίευση από Γλαύκη »

πολύτιμη ανταλλαγή απόψεων, Βάσω....
ευχαριστούμε @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Βασούλα μου άλλη μια φορά με ταρακούνισες για τα καλά :-o :-o :-o
αλλά έχεις τοσο δίκιο όμως,και έμενα αύτο είναι το πρόβλημα μου,δεν μπορώ να συγκεντροθώ στο παρόν :-( .κάποιες φορές τα καταφέρνω και μέτα αντε πάλι με πιάνει η ανασφάλεια για το μέλλον,και μέτα ξανα καταφέρνω να αφεθώ με εμπιστοσύνη.είναι φυσιολογικό τωρα αυτο? :-?

@};- >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Μερα - μέρα είναι η ζωη !Μόνο σημερα! :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”