Τι σημαίνει "καθρέφτισμα" και πως λειτουργεί??

Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31558
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

συμφωνώ Νταννιέλι :-D @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Danny έγραψε:Γιαυτο δεν είναι ευκολο να βρει κανεις λέξη σε αυτη τη περίπτωση, που να είναι τόσο γεμάτη όσο είναι η λέξη "Αγάπη".... ή να περιγραφει ένα μέρος του νοήματος της λέξης ΑΓΑΠΗ !!! @};-
:x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23463
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Γιαυτο δεν είναι ευκολο να βρει κανεις λέξη σε αυτη τη περίπτωση, που να είναι τόσο γεμάτη όσο είναι η λέξη "Αγάπη".... ή να περιγραφει ένα μέρος του νοήματος της λέξης ΑΓΑΠΗ !!!
;) :x @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κώδικας: Επιλογή όλων

Παιδιά, εγώ σ' αυτό έχω μια μικρή αντιρρησούλα. Γιατί να μην θαυμάζω αυτό που ασυνείδητα διαθέτω κι εγώ? 

Ποιος λέει ότι το καθρέφτισμα έχει να κάνει μόνο με τα ελλατώματα? 

Συνήθως όταν μια γυναίκα που υστερεί σε ομορφιά, αντικρύζει μία άλλη γυναίκα όμορφη, αυτό που της βγαίνει είναι ζήλεια κι όχι θαυμασμός! 

Προσωπικά έχω θαυμάσει πάρα πολλές φορές γυναίκες για την ομορφιά τους, αλλά ουδέποτε ένιωσα ότι εγώ μπορεί να υστερώ κάπου.
Πως μπορείς να θαυμάζεις κάτι που δεν το αναγνωρίζεις στον Εαυτό σου, Δημητρούλα? Το ασυνείδητο αυτό ΄σήμαίνει...ότι δεν γνωρίζεις!

΄Αλλωστε και ο θαυμασμός δεν είναι υγιής κατάσταση όπως και να προκύπτει για την κατανόηση των ανθρώπων...

Ο θαυμασμός έτσι κι αλλιώς δηλώνει μόνο την δικη μας έλλειψη, γιατί αν δεν υπάρχει έλλειψη τότε ειναι μόνο Αγάπη, που της έχει αφαιρεθεί η προσωπική φιλοδοξία...

΄Οσο για την ζήλεια που αναφέρεις, καρδούλα, είναι το ασυνείδητο που ορίζει την γνώση για τον εαυτό μας...δηλαδή είμαστε στο μηδέν...΄Ετσι μια άσχημη γυναίκα, δεν θα γνωρίζει ότι είναι άσχημη, γιατί η πόλωση (άσχημος-όμορφος) έχει πάντα υποκειμενική σημασία...

Εγώ δεν έχω δει κανέναν "χαζό" να το παραδέχεται, πχ. :)) και μεταξύ μας καλά κάνει, γιατί ποιός είναι εκείνος που τον ορίζει σαν "χαζό"?

Ο καθρέφτης συνήθως λειτουργεί για όσα αναγνωρίζουμε στον άλλον σαν ελαττώματα, αλλά όχι στον εαυτό μας! Αυτή είναι και η σημασία της επιφάνειας που βρίσκεται η συνειδηση ενός φυσικού ανθρώπου, που παραμένει στην πραγματικότητα του να είναι απλά φυσικός άνθρωπος.

Σε άλλη περίπτωση, που πρόκειται για χαρίσματα, αυτό δεν λέγεται καθρέφτισμα, αλλά ταύτιση. Πάλι όμως με επιφανειακό τρόπο.
Δηλαδή νομίζουμε για δικά μας χαρίσματα που ούτε καν υπάρχουν στην σφαίρα της κατανόησής μας, απλά γιατί τα εντοπίζουμε σε κάποιον άλλον...

Παράδειγμα...Αν ακούσει κάποιος ότι ένας άλλος είναι ευσπλαχνικός, αμέσως θα πει ότι και εκείνος είναι το ίδιο...Και αυτό γιατί δεν μπορεί να καταλάβει ότι κανένα χάρισμα δεν νοείται σαν χάρισμα, αν δεν έχει περάσει από την πνευματική λογική της Ψυχής μας!

Μια χαρά "ξέρει" ο εγωισμός των ανθρώπων να καθρεφτίζει και να ταυτίζεται...Είναι μηχανισμός και όχι κατάσταση συνείδησης αυτό!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
kalli_opi

Δημοσίευση από kalli_opi »

:o)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kalli_opi την 14 Φεβ 2012 6:55 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

γιατί η ομορφιά ειναι κάτι παροδικό και στιγμιαίο Καλλιόπη μου...όπως ακριβώς και ο θαυμασμός!


Το καθρέφτισμα λειτουργεί θετικά, μόνο όταν είσαι υποψιασμένος για την "ελαττωματική" φύση του εγωισμού...Αλλιώς δεν είναι παρά ένας ακόμα λόγος να διαχωρίζεσαι από τα ελαττώματά του...Γιατί, φυσικά, τα έχουν μόνο οι άλλοι... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
kalli_opi

Δημοσίευση από kalli_opi »

[-(
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kalli_opi την 14 Φεβ 2012 6:55 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Βασουλίτσα μου! Σε πεθύμησα! :-D >:d< >:d<

Ετσι μια άσχημη γυναίκα, δεν θα γνωρίζει ότι είναι άσχημη, γιατί η πόλωση (άσχημος-όμορφος) έχει πάντα υποκειμενική σημασία...

Δε νομίζω όμως ότι ισχύει πάντα αυτό. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν, αν όχι ακριβή και αντικειμενική, τουλάχιστον μια γενική εικόνα για του πώς φαίνονται.. Παράδειγμα μια χοντρή, με σπυριά στο πρόσωπο, εάν θεωρεί ότι είναι όμορφη, τότε έχει σίγουρα κάποια έλλειψη! :)) :))

Παρόλα αυτά, και πάλι έχει να κάνει με το πώς νιώθει κανείς με τον εαυτό του!
Και σοβαρολογώ όταν αναφέρω ότι έχω θαυμάσει την ομορφιά σε μια γυναίκα, χωρίς να έχω νιώσει (συνειδητά τουλάχιστον) αντίστοιχη έλλειψη, ίσως επειδή οι εμπειρίες μου πάνω σ' αυτό το ζήτημα δεν μου άφησαν ποτέ κάποιο κενό, δεν ήταν ποτέ αποτρεπτικές. Συναισθηματικά δηλαδή, σ' αυτό το θέμα, νιώθω καλυμμένη.

Την Ομορφιά πάντα τη θαυμάζω, είτε αυτή εκδηλώνεται στη μορφή μιας γυναίκας και είναι παροδική, είτε εκδηλώνεται στο Σύμπαν και είναι άπειρη. Και τότε αληθινά ο θαυμασμός μου γίνεται δέος, ένα ιδιόμορφο είδος σεβασμού που για μένα δεν περιέχει φόβο, αλλά ιερότητα και κατάνυξη..
Ο καθρέφτης συνήθως λειτουργεί για όσα αναγνωρίζουμε στον άλλον σαν ελαττώματα, αλλά όχι στον εαυτό μας! Αυτή είναι και η σημασία της επιφάνειας που βρίσκεται η συνειδηση ενός φυσικού ανθρώπου, που παραμένει στην πραγματικότητα του να είναι απλά φυσικός άνθρωπος.

Σε άλλη περίπτωση, που πρόκειται για χαρίσματα, αυτό δεν λέγεται καθρέφτισμα, αλλά ταύτιση. Πάλι όμως με επιφανειακό τρόπο.
Ευχαριστώ Βασούλα μου! Δεν το ήξερα, οπότε αυτό ξεκαθαρίστηκε! :-D @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23111
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:Το καθρέφτισμα λειτουργεί θετικά, μόνο όταν είσαι υποψιασμένος για την "ελαττωματική" φύση του εγωισμού...Αλλιώς δεν είναι παρά ένας ακόμα λόγος να διαχωρίζεσαι από τα ελαττώματά του...Γιατί, φυσικά, τα έχουν μόνο οι άλλοι... :D
:D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δε νομίζω όμως ότι ισχύει πάντα αυτό. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν, αν όχι ακριβή και αντικειμενική, τουλάχιστον μια γενική εικόνα για του πώς φαίνονται.. Παράδειγμα μια χοντρή, με σπυριά στο πρόσωπο, εάν θεωρεί ότι είναι όμορφη, τότε έχει σίγουρα κάποια έλλειψη!

οι περισσότεροι άνθρωποι δεν ξέρουν καν τι σημαίνει "αντικειμενική άποψη", γιατί όλα στην φυσική ζωή βασίζονται μόνό σε υποκειμενικά κριτήρια...
Γι' αυτό δεν μπορούν όλοι οι άνθρωποι να συμφωνήσουν για το καλό και το κακό, παρά μόνο μέσα από τους νόμους της κοινωνίας και της θρησκείας τους, που καθόλου δεν είναι αντικειμενικοί...

Κανείς δεν ξέρει πως είναι η εικόνα του, αν δεν του το δείξει ο άλλος...Η απόρριψη δημιουργεί και τους άσχημους ανθρώπους, που πολλές φορές δεν έχει καμία σχέση με την εικόνα που βλέπουν τα μάτια...

Και μην πιάνεις τα άκρα, βρε Δημητρούλα μου...ο "χοντρός" έχει κι αυτός κλίμακα αυτο-αποδοχής, ανάλογα με το πόσα κιλά παραπάνω είναι από το φυσιολογικό, όπως και ο πολυ αδύνατος το ίδιο...
Και οι δύο περιπτώσεις εγείρουν πολλές φορές το ίδιο συναίσθημα, της λύπησης...

Να θυμάσαι Δημητρούλα μου, ότι ζήλεια δεν θα νιώσεις ποτέ συνειδητά... :D

και δεν εννοώ την ερωτική ζήλεια, αλλά εκείνο το συναίσθημα που σε γεμίζει με την έλλειψη του Εαυτού σου βάζοντάς σε διαρκώς σε κατάσταση "ανταγωνισμού", χωρίς να το παίρνεις είδηση...

ο Εαυτός μας...αυτός ο άγνωστος!! :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Βασούλα μας ήρθες πίσω power με πολλές τηγανιές :D

:x >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:-~
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
kalli_opi

Δημοσίευση από kalli_opi »

;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kalli_opi την 14 Φεβ 2012 6:56 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

έλλειψη εκτίμησης για την ζωή, Καλλιόπη μου! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18609
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Τι σημαίνει "καθρέφτισμα" και πως λειτουργεί??

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Συνήθως οι άλλοι μας καθρεφτίζουν ελαττώματα που δεν αναγνωρίζουμε για τον εαυτό μας.
Η άποψη που έχουμε για τον εαυτό μας είναι μόνο αυτή που γνωρίζουμε επιφανειακά...Ξέρουμε ότι μπορούμε να αντιλαμβανόμαστε για εμάς. Το βαθύτερο επίπεδο χρειάζεται έρευνα.

Παρατηρώντας τους ανθρώπους έχω αντιληφθεί ότι αντιπαθούνται όσοι έχουν ομοιότητες στα συναισθήματα που έχουν απωθήσει και είναι οι λόγοι των ελαττωμάτων τους.

Η αντιπάθεια δεν ανήκει στις ποιότητες του αφυπνισμένου ανθρώπου. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι χρειάζεται να ανέχεσαι όλες τις συμπεριφορές. Αλλά, όταν δουλεύεις με τα δικά σου συναισθήματα, του άλλου σε αφήνουν αδιάφορο και προσπερνάς, χωρίς βαθύτερη ταραχή, που συνηθως προκαλεί οργή και μίσος, φόβο ή αλαζονεία...
Έτσι ακριβώς Βασούλα μου!
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”