Τι σημαίνει "καθρέφτισμα" και πως λειτουργεί??

ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Vaso έγραψε:
Από την στιγμή που αυτο-παρατηρείσαι πιστεύω ότι το να "δεις" ξεκάθαρα, είναι θέμα χρόνου. Η πρακτική εφαρμογή της σκέψης, ξεκινά όταν αναγνωρίζουμε στους άλλους το ίδιο δικαίωμα να κάνουν λάθη... :x :x
^:)^ ^:)^ :x

Δωρούλα ευχαριστώ πάρα πολύ που άνοιξες το θεμα... >:d< >:d< :x
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε:
Αυτό που χρειάζεται περισσότερη διερεύνηση είναι όταν μας θυμώνουν άτομα, χωρίς συγκεκριμένο λόγο, με κάποια ιδιότητα τους που δεν είναι "επιθετική" προς εμάς...Αυτό είναι ένα καθρέφτισμα, όχι του θυμου που αναδύεται από μέσα μας γι' αυτά τα άτομα, αλλά των αιτιών που μας δημιουργείται... ;)


Συμφωνώ, δεν αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα... προς το παρόν!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:
μια συναναστροφή
α και τι είπες τώρα...

Εμείς επιλέγουμε τους ανθρώπους που θα συναναστραφουμε...
Κανείς όμως δεν το εκτιμά αυτό το ιδιαίτερο "προνόμιο"

Συναναστροφή δεν είναι η αναγκαία συνάντηση με κάποιους στον επαγγελματικό "στίβο", γιατί τους ανθρώπους εκεί δεν τους συναναστρεφόμαστε, αλλά απλά συνυπάρχουμε μαζί τους...

Η συναναστροφή σημαίνει και μια πιο ιδιαίτερη σχέση...

΄Ετσι δεν χρειάζεται να δουλέψουμε με όλους τους ανθρώπους που συναντάμε στην πορεία μας...Μαθήματα για εμάς είναι όσοι συναναστρεφόμαστε...Αναγκαστικά ή με την θέλησή μας, δεν έχει σημασία...

Η συναναστροφή σημαίνει οτι μοιραζόμαστε μαζί με κάποιους ανθρώπους κάποιες σκέψεις μας και κάποια συναισθήματά μας, όποια κι αν είναι αυτά...

Δεν θεωρώ ότι συναναστράφηκα ανθρώπους από την επαγγελματική μου καριέρα, παρά μόνο ελάχιστους...Με αυτούς δούλεψα τα θέματά μου...Οι άλλοι απλά υπήρχαν στον χώρο...
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

δωρουλινη καλα εκανεσ και ανοιξεσ αυτο το θεμα ειναι πολυ ενδιφερον..

θυμαμαι πριν μηνεσ οταν το συζητουσαμε μαζι και προσπαθουσεσ να με κανεισ να καταλαβω τι ειναι το καθρευτισμα και δεν το καλαβαινα τοτε........αλλα οταν μπηκα σε αυτην τη διαδικασια και το εψαξα μεσα μου αρχισα σιγα σιγα να καταλαβαινω.........και το πιο συμαντικο που καταλαβα ειναι οτι σε καποια πραγματα εφταιγα περισσοτερο απο οσο με αφηνε ο εγωισμοσ μου να δω.τωρα αντιλαμβανωμαι σωστα και το δικο μου μεριδιο ευθυνησ και αυτο για μενα ειναι πολυ σημαντικο..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΔΩΡΟΥΛΙΝΗ ΜΟΥ!!!

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33533
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ειπα να ξεθαψω λιγο. :x

Vaso.
Το ίδιο συμβαίνει όμως και σε μια ερωτική σχέση. Δεν είναι πιο εύκολα τα πράγματα εκεί...Ο άλλος μας εξουσιάζει και εμείς το ονομάζουμε έρωτα.
Ποσο περιεργα πλασματα ειμαστε οι ανθρωποι τελικα :?
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Πολύ.. πάρα πολύ..Πιο συγχρονικό δεν γινόταν όμως. Πραγματικά δεν γινόταν... :?
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

Αυτό το καθρέφτισμα το αντιλήφτηκα μετά από ένα διάστημα συχνών τσακωμών με τον άντρα μου. Συνεχώς λέγαμε τα ίδια πράγματα, τις ίδιες κατηγορίες ο ένας για τον άλλον. Έτσι φτάναμε σε αδιέξοδο αφού δε μπορούσαμε να καταλάβουμε ποιος ξεκίνησε τι και ποιος έφταιγε.

Μέχρι εχτές που μου το ανέφερε η Danny σε ένα άλλο θέμα, το είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου και το σκεφτόμουνα, όμως μόνο σε ότι είχε να κάνει με τον άντρα μου.

Από εχτές συνέχεια γυρίζει μέσα στο μυαλό μου και σήμερα διαβάζοντας αυτό το θέμα…. Αχ.... τι να πω…. Θα πω πάλι ευχαριστώ!!!! >:d< >:d< >:d<

Το θέμα είναι από εδώ και πέρα τι γίνεται…. Πολύ δουλειά και σε αυτό το κομμάτι….

Εδώ κολάει μάλλον η παροιμία «μη κάνεις στους άλλους, αυτά που δεν σου αρέσει να σου κάνουν»…
नमस्ते
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31558
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Namaste έγραψε:Εδώ κολάει μάλλον η παροιμία «μη κάνεις στους άλλους, αυτά που δεν σου αρέσει να σου κάνουν»…
πολύ σημαντική Αντωνία αυτη η πρόταση :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

Φωτεινη!!!! :x :x >:d< >:d< >:d< >:d<

Και τι ωραία που θα ήταν να μπορούσαμε όλοι να το εφαρμόσουμε αυτό…!!!!
नमस्ते
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23111
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Namaste έγραψε:Το θέμα είναι από εδώ και πέρα τι γίνεται…. Πολύ δουλειά και σε αυτό το κομμάτι….…
Γιαυτο δεν τελειώνει ποτέ... απλά χαλαρώνουν τα καθρεπτίσματα καποια στιγμή, όταν αρχιζουν να μετασχηματίζονται και οι αναγκες και οι "καλλοι" των πεποιθησεων που έχουμε κτίσει... αλλά και αυτο το γκρεμισμα δεν τελειώνει ποτέ... γιατι μετά αρχίζει η αληθινή ζωη !
>:d< >:d< >:d< >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23463
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

όταν αναγνωρίζουμε στους άλλους το ίδιο δικαίωμα να κάνουν λάθη
^:)^ :x O:-)
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
kalli_opi

Δημοσίευση από kalli_opi »

:bounce:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kalli_opi την 14 Φεβ 2012 6:55 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23111
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

kalli_opi έγραψε:Δηλ. αυτά που μας ενοχλούν στον άλλον είναι και δικά μας ελαττώματα και τι γίνεται μ' αυτά που θαυμάζουμε σε κάποιον?
Καλημέρα Καλλιόπη... :-D
μέσα από τη δική μου αυτοπαρατηρηση αντιλαμβάνομαι ότι είναι ακριβώς το ίδιο πραγμα αλλά από τον άλλο πόλο...

Δηλαδή ,θαυμάζω αυτο που ασυνειδητα αισθάνομαι ότι υστερώ ΕΓΩ ...

Ετσι για παράδειγμα όταν θαυμάζω υπερβολίκά μια όμορφη κοπέλα, είναι το ίδιο με το να κρινω πόσο άσκημη μιά άλλη κοπέλα.... και τα δύο έχουν να κάνουν με την ιδέα που έχω -βαθυτερα- για την δική μου ομορφιά....

....ή οταν θαυμάζω υπερβολικά έναν εκπληκτικό ομιλιτή , είναι το ίδιο με όταν κοροιδευω κάποιον που μιλάει τραυλίζοντας.... κτυπάει στην αυτοκριτική μου για τη δική μου ανασφάλεια οταν χειρίζομαι τον Λόγο...

Μέσα από την παρατηρηση των καθρεπτισμάτων γνωρίζω τον εαυτο μου ωστε να βρίσκομαι στη μέση των συναισθημάτων , ωστε Εγώ Ειμαι αυτο που Ειμαι, και οι άλλοι αυτο που Είναι...

Ελπίζω να βοήθησα! :x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Vaso έγραψε:ε, δεν είναι όλα καθρεφτίσματα βρε παιδιά!

Ο θυμός δεν είναι ένα αρνητικό συναίσθημα.
Είναι ένα υγιές συναίσθημα που εκδηλώνεται, φυσιολογικά, ότάν χρειάζεται να αντισταθούμε σε επιθετικές συμπεριφορές κατά της ακεραιότητάς μας. Είναι μια φυσιολογική ένταση, σαν κύμα που περνάει από πάνω μας μέσα σε ένα λεπτό και εκτονώνεται στιγμιαία...

Αυτό που βλάπτει είναι ο καταπιεσμένος θυμός, ο οποίος μετατρέπεται σε σωματική ένταση και παραμένει μέσα στους μυς για πολλά χρόνια, μεταβαλλόμενος σε εμμονή. Αυτό φθείρει την πνευματική, νοητική, συναισθηματική και φυσική μας υγεία.

Δηλαδή, ποιός είπε ότι είμαστε υποχρεωμένοι να ανεχόμαστε μια αγενή συμπεριφορά?
Είναι απόλυτα υγιές να θυμώνουμε με ότι προσπαθεί να κυριαρχήσει στον αυτο-σεβασμό μας και να κάνουμε και πρακτικές διευθετήσεις...

Αλλίμονο... :-D :-D :-D

Αυτό που χρειάζεται περισσότερη διερεύνηση είναι όταν μας θυμώνουν άτομα, χωρίς συγκεκριμένο λόγο, με κάποια ιδιότητα τους που δεν είναι "επιθετική" προς εμάς...Αυτό είναι ένα καθρέφτισμα, όχι του θυμου που αναδύεται από μέσα μας γι' αυτά τα άτομα, αλλά των αιτιών που μας δημιουργείται... ;)
Αψογο!! @};- :x

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”