Τι σημαίνει "καθρέφτισμα" και πως λειτουργεί??

Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Η αντιπάθεια δεν ανήκει στις ποιότητες του αφυπνισμένου ανθρώπου. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι χρειάζεται να ανέχεσαι όλες τις συμπεριφορές. Αλλά, όταν δουλεύεις με τα δικά σου συναισθήματα, του άλλου σε αφήνουν αδιάφορο και προσπερνάς, χωρίς βαθύτερη ταραχή, που συνηθως προκαλεί οργή και μίσος, φόβο ή αλαζονεία...
@};- @};- @};-

Οι σχέσεις εξουσίας έχουν να κάνουν με την υποταγή μας στις εξουσιαστικές σχέσεις των γονιών μας, μέσα από τα συναισθήματα υποταγής σε μια ανώτερη αρχή. Από εκεί ξεκινά η έλλειψη σεβασμου για τον εαυτό μας και τις επιλογές μας!


@};- @};- @};-
Στην προκειμένη περίπτωση, εσύ ήσουν εκείνη που "ζητούσες" παραπάνω δουλειά, γιατι αυτό ήταν για σένα μια ανάγκη να αποδειξεις ότι αξίζεις. Η εσωτερική σύγκρουση όμως είναι προ των πυλών...Γιατι από την μια το αποζητάς, από την άλλη δεν το αντέχεις...Και να το αρνητικό συναίσθημα του μίσους...΄Εναντι ποιού όμως τελικά?
@};- @};- @};-
Αντίστροφα αν το κάνεις, μπορεί να εμπλακείς σε θυμούς που δεν αφορούν το ευρύτερο περιβάλλον, αλλά το κοντινό, που συνήθως έχει πρωταρχικό ρόλο στις αιτίες...

Όλα τα παραπάνω για μένα είναι λόγια με εξαιρετική σημασία πολύ ζουμί και πολλές επιγνώσεις!! :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα με αυτό της Γλαύκης στη δουλειά, το οποίο το αναφέρω στην ομαδα μας, αλλά δεν ξέρω πως απο εκεί να το μεταφέρω εδώ...
Το συγκεκριμένο άτομο, εξαιτίας του οποίου τελικά αναγκάστικα να πάω στον διευθυντή, έχει προβληματική συμπεριφορά γενικά σε όλους και όχι ειδικά σε μένα. Αλλά το περίεργο είναι ότι δεν νιώθω μίσος για αυτήν... απλά με ενοχλεί. Όταν δεν με ενοχλεί, είμαι μια χαρά. Δλδ πρακτικά με ενοχλεί. Όταν φωνάζει και βρίζει. ’ναγνωρίζω ότι έχει και αυτή τα δικά της άλυτα προβλήματα, το κατανοώ. Αλλά σε έναν χώρο που είμαστε πανω απο 10 διαφορετικά άτομα, νομίζω ότι τουλάχιστον θα έπρεπε να είναι τυπική και να μην καβαλάει τους υπόλοιπους με τη συμπεριφορά της! Και έτσι τέθηκε το θέμα με το καθρέφτισμα, γιατί πολύ απλά δεν καταλαβαίνω τι καθρέφτισμα είναι αυτό?? δεν μπορώ να κάνω τη σύνδεση δλδ μεταξύ εμού και αυτής :-?
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Οταν είχα ένα παρόμοιο με το δικό σου πρόβλημα Βάλια μου στην μοναχική μου κοινότητα που είμασταν ογδόντα και όχι δέκα, η ηγουμένη μου μου είχε εφιστήσει την προσοχή σε αυτό το καθρέφτισμα! Οταν μετατέθηκαν κάποια άτομα σε άλλο μοναστήρι και μέσα σε αυτά και οι συγγκεκριμένη καλογρια που μου έβγαζε πολύ εκνευρισμό με την επιθετικότητά της διαισθάνθηκα ότι ο δικός μου θυμός είχε την βάση του στο ότι εγώ δεν θα ε ίχα ποτέ το κουράγιο να εκφράσω τον θυμό μου όπως το έκανε εκείνη γιατί είχα μάθει από μικρή μια ζωή να τον καταπιέζω αυτό το θυμό, και όταν την συνάντησα έλεγα: Μα για κοιτα θράσσος που το έχει να μην σέβεται κανέναν και να ξεσπάει έτσι! Μας ρωτάει αν μας αρέσει να ακούμε τις αγριοφωνάρες της; Αυτό ήταν δικός μου θυμός ουσιαστικά, και ΄μάλιστα θυμός προς τον εαυτό μου που δεν μου επέτρεψα ποτέ κανένα ξέσπασμα!! Αυτό λοιπόν που μου έλεγαν οι δικοί μου, οτι δεν μπορούνε να ανέχονται οι άλλοι τον θυμο σου το πρόβαλα κι εγώ με την σειρά μου σε κάποιον άλλον! Δεν σημαίνει ότι κάνουμε ακριβώς το ίδιο που καθρεφτίζεται λοιπόν, γιατί μπορεί να έχουμε υποφέρει το ακριβώς αντίθετο! Δεν κάνω την....ψυχαναλύτρια βέβαια απλά αναφέρω μια παρόμοια περίπτωση! :x
Γλαύκη
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: 20 Μαρ 2009 11:41 am

Δημοσίευση από Γλαύκη »

Ναταλία μου καταλαβαίνω τι λες και νιώθω ότι έχουν βάση τα λεγόμενά σου.Έχω νιώσει αρκετές φορές να με 'ενοχλούν' άνθρωποι που διαλαλούν και επιβάλλουν τις απόψεις τους, ακριβώς επειδή εγώ δεν το έκανα ποτέ από το φόβο μου να μην θίξω τον άλλον ή επειδή θεωρούσα τη δική μου γνώμη μειωμένης αξίας. Με ενοχλούν πολύ επίσης οι άνθρωποι που προβάλλουν πολύ τον εαυτό τους, το εκλαμβάνω σαν ύβρη και μέσα μου εξυμνόύσα τη σεμνότητα, γιατί εγώ ήμουν πάντα χαμηλών τόνων..στην πορεία της ζωής μου, μέχρι σήμερα, κατάφερα και εγώ να εκφράζω τη γνώμη μου χωρίς να ντρέπομαι και επίσης να μη 'θάβω΄ τον εαυτό μου. Και πολλά παραδείγματα αντίστοιχα να αναφέρω που ταιριάζουν με τα λεγόμενα σου.Φυσικά το ταξίδι αυτογνωσίας συνεχίζεται και ο δρόμος μακρύς. @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ε, δεν είναι όλα καθρεφτίσματα βρε παιδιά!

Ο θυμός δεν είναι ένα αρνητικό συναίσθημα.
Είναι ένα υγιές συναίσθημα που εκδηλώνεται, φυσιολογικά, ότάν χρειάζεται να αντισταθούμε σε επιθετικές συμπεριφορές κατά της ακεραιότητάς μας. Είναι μια φυσιολογική ένταση, σαν κύμα που περνάει από πάνω μας μέσα σε ένα λεπτό και εκτονώνεται στιγμιαία...

Αυτό που βλάπτει είναι ο καταπιεσμένος θυμός, ο οποίος μετατρέπεται σε σωματική ένταση και παραμένει μέσα στους μυς για πολλά χρόνια, μεταβαλλόμενος σε εμμονή. Αυτό φθείρει την πνευματική, νοητική, συναισθηματική και φυσική μας υγεία.

Δηλαδή, ποιός είπε ότι είμαστε υποχρεωμένοι να ανεχόμαστε μια αγενή συμπεριφορά?
Είναι απόλυτα υγιές να θυμώνουμε με ότι προσπαθεί να κυριαρχήσει στον αυτο-σεβασμό μας και να κάνουμε και πρακτικές διευθετήσεις...

Αλλίμονο... :-D :-D :-D

Αυτό που χρειάζεται περισσότερη διερεύνηση είναι όταν μας θυμώνουν άτομα, χωρίς συγκεκριμένο λόγο, με κάποια ιδιότητα τους που δεν είναι "επιθετική" προς εμάς...Αυτό είναι ένα καθρέφτισμα, όχι του θυμου που αναδύεται από μέσα μας γι' αυτά τα άτομα, αλλά των αιτιών που μας δημιουργείται... ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

κάθε άνθρωπος που "τυχαίνει" να διασταυρώνεται ο δρόμος του με εμάς σε μιά δουλειά, μια συναναστροφή έχει κάτι να μας πει...

Οταν κάποιος σε ενοχλει πράκτικά με φωνές και βρισιές σε δημόσιο χώρο, είναι θέμα σεβασμού και ορίων να μην του το επιτρέπεις!
Αν πάλι πιάσεις τον εαυτο σου να προκαλέι αυτο το άτομο, εκει υπάρχει καθρέπτισμα.

Ακόμα και για τον προυστάμενο σου Βάλια έχει κάτι να πει , ο χειρισμός αυτης της κατάστασης. :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μια συναναστροφή
α και τι είπες τώρα...

Εμείς επιλέγουμε τους ανθρώπους που θα συναναστραφουμε...
Κανείς όμως δεν το εκτιμά αυτό το ιδιαίτερο "προνόμιο"

Συναναστροφή δεν είναι η αναγκαία συνάντηση με κάποιους στον επαγγελματικό "στίβο", γιατί τους ανθρώπους εκεί δεν τους συναναστρεφόμαστε, αλλά απλά συνυπάρχουμε μαζί τους...

Η συναναστροφή σημαίνει και μια πιο ιδιαίτερη σχέση...

΄Ετσι δεν χρειάζεται να δουλέψουμε με όλους τους ανθρώπους που συναντάμε στην πορεία μας...Μαθήματα για εμάς είναι όσοι συναναστρεφόμαστε...Αναγκαστικά ή με την θέλησή μας, δεν έχει σημασία...

Η συναναστροφή σημαίνει οτι μοιραζόμαστε μαζί με κάποιους ανθρώπους κάποιες σκέψεις μας και κάποια συναισθήματά μας, όποια κι αν είναι αυτά...

Δεν θεωρώ ότι συναναστράφηκα ανθρώπους από την επαγγελματική μου καριέρα, παρά μόνο ελάχιστους...Με αυτούς δούλεψα τα θέματά μου...Οι άλλοι απλά υπήρχαν στον χώρο...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Vaso έγραψε: Δεν θεωρώ ότι συναναστράφηκα ανθρώπους από την επαγγελματική μου καριέρα, παρά μόνο ελάχιστους...Με αυτούς δούλεψα τα θέματά μου...Οι άλλοι απλά υπήρχαν στον χώρο...
Συμφωνώ :x
Απλά χρειάστηκε να ''χρησιμοποιήσω'' κάποιους ανθρώπους που υπήρχαν στο χώρο για να βγάλω ένα συμπερασματάκι παραπάνω όσον αφορά εμένα.Το παράξενο ειναι ότι 'οταν χρειαζόμουν μια απάντηση κάποιοι από αυτούς βρίσκονταν εκεί μπροστά για να μου τη δώσουν :-o
Giota2103
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 9:33 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Giota2103 »

Πολύ ενδιαφέρον το θεματάκι αυτό!!!
Εγώ πάλι δεν μπορώ να διαχειριστώ το καθρεφτισμα...και τι εννοώ....
κατανοώ τις φορές που άνθρωποι που είναι πολύ κοντά μου , μου βγάζουν συγκεκριμένα συναισθήματα αλλά δεν ξέρω πως να τα διαχειριστώ....

με ενοχλούν φίλοι μου που φέρονται σε θέματα σχέσεων "περίεργα" αλλά αναγνωρίζω ότι και εγώ έχω φερθεί ανάλογα σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.....
πως μαζεύεται όλο αυτό?
αναγνωρίζω , κατανοώ αλλά μετά τι? διορθώνω ή αφήνω τον καιρό να είναι συνοδοιπόρος μου προς την βελτίωση.....
φυτεύεται το σποράκι και απλά περιμένω να ανθίσει?
εδώ είναι που μπερδεύομαι.... :-(
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μα αν κάτι σε ενοχλεί στους άλλους, Γιώτα μου, δεν είναι η αρχή για αυτο-βελτίωση αυτή, απο την στιγμη που εντοπίζεις ότι το κάνεις κι εσύ?

Σημασία έχει να το αναγνωρίσεις. Γιατί οι περισσότεροι άνθρωποι νομίζουν ότι το κάνουν μόνο οι άλλοι και προσπαθούν να βγάλουν το ξύλο από το μάτι του άλλου, μένοντας οι ίδιοι "τυφλοί"...

Από την στιγμή που αυτο-παρατηρείσαι πιστεύω ότι το να "δεις" ξεκάθαρα, είναι θέμα χρόνου. Η πρακτική εφαρμογή της σκέψης, ξεκινά όταν αναγνωρίζουμε στους άλλους το ίδιο δικαίωμα να κάνουν λάθη... :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Giota2103
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 9:33 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Giota2103 »

oxi το αναγνωρίζω πλέον και όντως είμαι πολύ χαρούμενη γι αυτό.....
απλά στεναχωριέμαι όταν πιάνω τον εαυτό μου να έχει την ίδια συμπεριφορά πάλι......
αφού το κατανοώ , το γνωρίζω , λέω ότι δεν θα ξανακάνω αυτό ή εκείνο κάποιες φορές ασυνείδητα ίσως τσούπ ξαναβγαίνει....... :-(
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εχεις την επιγνωση, δεν έχεις την συνειδητοποίηση...

Συνήθως αυτό γίνεται και η ορθή σκέψη δεν μπορεί να γίνει ορθή πράξη, γιατι μας παρακινούν τα συναισθήματά μας.

Ξέρουμε ποιό είναι το σωστό, αλλά λες και όταν μας αφορά και πρακτικά, κάποιος άλλος να οδηγεί το "καράβι" της ζωής μας.

Αυτό σημαίνει ότι συναισθηματικά δεν γνωρίζουμε τον εαυτό μας και τις ανάγκες του...Σιγά σιγά Γιωτούλα! :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Giota2103
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 9:33 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Giota2103 »

:x :x
Ax πολύ σιγά με βλέπω Βασούλα.....
>:d<
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

ΒΑΣΩ έγραψε:
Ο θυμός δεν είναι ένα αρνητικό συναίσθημα.
Είναι ένα υγιές συναίσθημα που εκδηλώνεται, φυσιολογικά, ότάν χρειάζεται να αντισταθούμε σε επιθετικές συμπεριφορές κατά της ακεραιότητάς μας. Είναι μια φυσιολογική ένταση, σαν κύμα που περνάει από πάνω μας μέσα σε ένα λεπτό και εκτονώνεται στιγμιαία...

Αυτό που βλάπτει είναι ο καταπιεσμένος θυμός, ο οποίος μετατρέπεται σε σωματική ένταση και παραμένει μέσα στους μυς για πολλά χρόνια, μεταβαλλόμενος σε εμμονή. Αυτό φθείρει την πνευματική, νοητική, συναισθηματική και φυσική μας υγεία.
Απλά και ξεκάθαρα!! Σ' ευχαριστούμε Βασούλα μου @};-


ΓΙΩΤΑ έγραψε:
αφού το κατανοώ , το γνωρίζω , λέω ότι δεν θα ξανακάνω αυτό ή εκείνο κάποιες φορές ασυνείδητα ίσως τσούπ ξαναβγαίνει.......
Να'ξερες Γιώτα μου πόσοι βιώνουν ακριβώς τα ίδιο!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Εμείς επιλέγουμε τους ανθρώπους που θα συναναστραφουμε...
Κανείς όμως δεν το εκτιμά αυτό το ιδιαίτερο "προνόμιο"
:x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”