ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΤΟ ΤΑΟ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΤΟ ΤΑΟ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ταό σημαίνει "Οδός"...Μια οδός στην οποία καταλήγουν όλα τα μονοπάτια. Είναι η αρχή που γεννάει όλες τις αρχές, το θεμελιώδες εκείνο γεγονός, στο οποίο βασίζονται όλα τα συμβάντα. Με απλά λόγια είναι η έρευνα για την αλήθεια και την πραγματικότητα.

Βαδίζοντας στον Δρόμο, εκείνος αποκαλύπτεται...
Ακολουθώντας το Ταό, ο άνθρωπος γίνεται ενσυνειδητος πάνω στον ατομικο του δρόμο, αποκτώντας το κλειδί για τα μονοπάτια της ζωής...

Λιου Ι Μινγκ



ΑΦΥΠΝΙΣΗ ΣΤΟ ΤΑΟ
εκδόσεις ΚΕΔΡΟΣ


Δεν το βάζω στα προτεινόμενα βιβλία...

Θα γράφω κάθε φορά και μία διαδρομή, η οποία μπορεί και να δημιουργεί και έναν διάλογο...Μέσα στα μονοπάτια της εσωτερικής μας εργασίας, το ΤΑΟ είναι ο ύψιστος δρόμος του Φωτός, που φέγγει τον δρόμο μας!
Δεν είναι μακρυά από την διδασκαλία της Αγάπης!
Η διδασκαλία που εγώ αναγνώρισα εσωτερικά, είναι τελικά ΤΑΟ.
Το αντιλήφθηκα πρόσφατα, χωρις να έχω διαβάσει κάτι σχετικά...

Είναι μαγικό να βιώνεις την αλήθεια όλων των διδασκαλιών και δρόμων...

Γιατί το φως ορίζεται από την κοινή μας αρχή, πηγή, θεό, όπως θέλετε πέστε το!

Η παραβολές έχουν σημασία όταν ανοίγονται με αλήθεια.
Αν κανείς τις "μετρήσει" με την συνήθεια, θα παρανοήσει την σοφία τους...

@};-
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 01 Αύγ 2009 10:28 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ - Η ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΓΗΣ

Το σώμα του Ουρανού είναι υπερβολικά ψηλό. Ανοιχτό, στρογγυλό, απροσμέτρητο, είναι απεριόριστα τεράστιο. Καλύπτοντας τα πάντα, περιέχοντας τα πάντα, παράγει μυριάδες όντα χωρίς να χάνει την αγνότητά του, χαρίζει ευλογία σε μυριάδες όντα, χωρίς να περιμένει ανταμοιβή.
Αν οι άνθρωποι έχουν σεβασμό ή είναι ανειλικρινεις, αν είναι υποστηρικτικοι ή ανταγωνιστικοί, εξαρτάται από τους ίδιους.
Αν οι άνθρωποι είναι καλοί ή κακοί, ελκτικοί ή απωθητικοί, αν τα πλάσματα είναι βίαια και ξεροκέφαλα ή πειθήνια και υπάκουα, τους επιτρέπεται να το κάνουν, χωρίς καμία παρέμβαση...

Η Γη είναι πολύ πυκνή. Ταπεινή, κάτω από το κάθε τι, δέχεται τα πάντα και τρέφει όλα τα όντα. Αντέχει ακόμα και το βάρος τεράστιων βουνών, και μπορεί να αντέξει ακόμη και την διαβρωτική δύναμη των ωκεανών. Δέχεται να την διατρυπούν τα φυτά και τα δέντρα και υποτάσσεται στα βήματα των πουλιών και των ζώων. Δεν την ενοχλεί που υποβαθμίζεται από την μόλυνση.

Αν οι άνθρωποι μπορούσαν να είναι ανοιχτόμυαλοι και μεγαλόψυχοι, να είναι δεκτικοί με όλους, να συμπονούν, να βοηθούν εκείνους που βρίσκονται σε κίνδυνο και να συντρέχουν όσους έχουν δυσκολίες, να προσφέρουν τον εαυτό τους χωρίς να ζητούν, να μην τρέφουν ποτέ μνησικακία, να θεωρούν τους άλλους και τον εαυτό τους με αμεροληψία και να αντιλαμβάνονται τα πάντα σαν ένα, τότε οι άνθρωποι θα μπορούσαν να είναι σύντροφοι του ουρανού...

Αν οι άνθρωποι ήταν εύκαμπτοι και υποχωρητικοί, με αυτοέλεγχο, εντελώς απαλλαγμένοι από ανησυχία, χωρίς καθόλου αστάθεια, αν δεν τους ενοχλούσε η κριτική, αν αγνοούσαν τις προσβολές, αν δέχονταν πειθήνια όλες τις δυσκολίες, τις ασθένειες και τις φυσικές καταστροφές, εντελώς απαλλαγμένοι από αγωνία και πίκρα όταν αντιμετωπίζουν τον κινδυνο ή την αντιξοότητα, τότε θα μπορούσαν να είναι σύντροφοι της Γης.

Με την ανωτερότητα του Ουρανού και την ταπεινότητα της Γης, μετέχει κανείς των ιδιοτήτων του Ουρανού και της Γης και εκτείνεται μαζί τους έως την αιωνιότητα...

Λιου Ι Μινγκ @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33538
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Όμορφο πολύ!! @};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η ΦΥΣΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

το παιδί μόλις γεννιέται δεν έχει συνειδητή γνώση, ούτε προσκόλληση στις απολαύσεις και τα αποκτήματα, ούτε συναισθηματικούς δεσμούς.
Δεν γνωρίζει τίποτα για τα πλούτη και την φτώχεια, δεν έχει αντίληψη του εαυτού, της προσωπικότητας, της ύπαρξης ή της ζωής. Για το παιδί είναι όλα ανοιχτά, τίποτε δεν το μολύνει, γιατί είναι αδιάφορο, γαλήνιο, καθαρά φυσικό.

Η αποκατάσταση της αθωότητας έρχεται όταν οι άνθρωποι είναι ικανοί να ξυπνήσουν ριζικά και να αλλάξουν κατεύθυνση, αποβάλλοντας την προσκόλληση στα αντικειμενα, αν μπορούσαν να διαμένουν στην περιοχή της κενότητας και του άμορφου, να ξεριζώσουν τις αντιλήψεις και τους σκοπούς που καθορίζονται από το παθελθόν και να σαρώσουν την δύναμη της συνήθειας που αποκτάται στην τωρινή ζωή, εγκαταλείποντας το κάθε τι, ώστε να είναι ανοιχτοί και διαυγείς, αγνοί και καθαροί, τότε ακόμα και αν το σώμα ήταν γέρικο, η φύση θα αποκαθίστατο...

Αυτή είναι η αποκατάσταση της νεότητας, η αρχική κατάσταση του παιδιού.
Διαφορετικά, από την στιγμή που η φυσική πραγματικότητα χάνεται, ακόμα και αν είναι κανείς σωματικά δυνατός, ποιό το όφελος?

Λου Ι Μινγκ @};-




Πραγματικά, σας λέγω, αν δεν αλλάξετε τον τρόπο που σκέφτεστε και δε γίνετε σαν τα παιδιά, δε θα μπείτε στη βασιλεία των ουρανών
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16542
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Γιατί το φως ορίζεται από την κοινή μας αρχή, πηγή, θεό, όπως θέλετε πέστε το!
:-( :-( :-( @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

Αν οι άνθρωποι ήταν εύκαμπτοι και υποχωρητικοί, με αυτοέλεγχο, εντελώς απαλλαγμένοι από ανησυχία, χωρίς καθόλου αστάθεια, αν δεν τους ενοχλούσε η κριτική, αν αγνοούσαν τις προσβολές, αν δέχονταν πειθήνια όλες τις δυσκολίες, τις ασθένειες και τις φυσικές καταστροφές, εντελώς απαλλαγμένοι από αγωνία και πίκρα όταν αντιμετωπίζουν τον κινδυνο ή την αντιξοότητα, τότε θα μπορούσαν να είναι σύντροφοι της Γης.
για μενα πολυ ουσιωδες @};- @};-
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ, ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΠΝΙΑ

΄Οταν κάτι έρχεται σε παρατεταμένη επαφή με το κόκκινο, τελικά κοκκινίζει. ΄Οταν κάτι έρχεται σε παρατεταμένη επαφή με την καπνιά, τελικά μαυρίζει.

΄Οταν ζείτε με καλούς ανθρώπους, ακούτε συνεχώς καλά λόγια και βλέπετε καλές πράξεις. Ακουγοντας και βλέποντας καλά λόγια και πράξεις συνεχώς για μεγάλη περίοδο, εμφυτεύετε καλούς σπόρους στον νου σας, έτσι ώστε αυθόρμητα συνηθίζετε στην αγαθότητα.

΄Οταν ζείτε με κακούς ανθρώπους, ακούτε συνεχώς άσχημα λόγια και βλέπετε κακές πράξεις. Ακούγοντας και βλέποντας άσχημα λόγια και κακές πράξεις για μεγάλη περίοδο, εμφυτεύετε κακούς σπόρους στο νου σας, έτσι ώστε κατά φυσικό τρόπο συνηθίζετε στην κακία.

Οι καλοί και οι κακοί άνθρωποι λέγεται ότι είναι έτσι από την φύση τους, αλλά όμως οι περισσότεροι γίνονται τέτοιοι μέσω της συνήθειας.
Γι' αυτό οι συνετοί άνθρωποι επιλέγουν πολύ προσεκτικά τις παρέες τους

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23111
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:΄Οταν ζείτε με κακούς ανθρώπους, ακούτε συνεχώς άσχημα λόγια και βλέπετε κακές πράξεις. Ακούγοντας και βλέποντας άσχημα λόγια και κακές πράξεις για μεγάλη περίοδο, εμφυτεύετε κακούς σπόρους στο νου σας, έτσι ώστε κατά φυσικό τρόπο συνηθίζετε στην κακία.
Κάποτε είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο:"Προσέχετε ποιούς έχετε στο περιβάλλον πεδίο σας" :-?

Μου φάνηκε "ρατσιστικό" να μιλάμε για αγάπη και να αποφευγω ανθρωπους που ζούνε μεσα στο θυμο.

Οταν δεν είμαι στο κέντρο μου, είναι πολύ ευκολο να συμπλευσω στην ενέργεια αυτών των ανθρώπων που είναι γύρω μου όλο το χρόνο, και αυτο είναι μεγάλη ασυνέπεια προς τον Εαυτο μου. @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μου φάνηκε "ρατσιστικό" να μιλάμε για αγάπη και να αποφευγω ανθρωπους που ζούνε μεσα στο θυμο.



Αυτό μπορείς να το κάνεις όταν έχεις κατακτήσει την ακεραιότητά σου, ώστε να μην εμπλέκεσαι στην συνήθεια!

όσο βρίσκεσαι στον Δρόμο σαν "μαθητής" προστατεύεσαι από την στιγμιαία κρίση συνήθειας, αποφεύγοντας όσους έχουν κάνει την συνήθεια ζωή, γιατί δεν είσαι σε θέση να τους "διδάξεις" με το παράδειγμά σου!

΄Οταν δεν μιλάς μόνο για αγάπη, αλλά ΕΙΣΑΙ αγάπη, τότε θα μπορείς να συναναστρέφεσαι όλους τους ανθρώπους με την πνευματική σου φύση, μένοντας ακέραιη στην κριτική τους!

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23111
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

:x :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Δεν βγήκαν τυχαία και τα γνωστά:

Με όποιον δάσκαλο καθίσεις....

Αμα κοιμηθείς με στραβό το πρωί αλληθωρίζεις....

Δείξε μου τον φίλο σου......


@};- @};-
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Πολυ ομορφο θέμα ...... @};-
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Υπεροχο τοπικ με ομορφα μυνηματα . :x
ELLI
Δημοσιεύσεις: 1469
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από ELLI »

Vaso έγραψε:ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ, ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΠΝΙΑ

΄Οταν κάτι έρχεται σε παρατεταμένη επαφή με το κόκκινο, τελικά κοκκινίζει. ΄Οταν κάτι έρχεται σε παρατεταμένη επαφή με την καπνιά, τελικά μαυρίζει.

΄Οταν ζείτε με κακούς ανθρώπους, ακούτε συνεχώς άσχημα λόγια και βλέπετε κακές πράξεις. Ακούγοντας και βλέποντας άσχημα λόγια και κακές πράξεις για μεγάλη περίοδο, εμφυτεύετε κακούς σπόρους στο νου σας, έτσι ώστε κατά φυσικό τρόπο συνηθίζετε στην κακία.

Οι καλοί και οι κακοί άνθρωποι λέγεται ότι είναι έτσι από την φύση τους, αλλά όμως οι περισσότεροι γίνονται τέτοιοι μέσω της συνήθειας.
Γι' αυτό οι συνετοί άνθρωποι επιλέγουν πολύ προσεκτικά τις παρέες τους

@};-
Θεωρώ ότι το να επιλέγει κανείς προσεκτικά τις παρέες του,είναι το σωστό και αυτο που σε ''γεμίζει''...

Η συναναστροφή όμως με κάθε είδους ανθρώπων,ακόμα και των κακών,δεν είναι κάτι που σου δίνει συνεχώς μαθήματα,έστω προς αποφυγήν και δεν βοηθάει στο να σκαλίσεις πιο πολύ τον Εαυτό σου?? :-?

Αυτό το ''με όποιον δάσκαλο καθίσεις...''το θεωρούσα πάντα πολύ προσβλητικό και θεωρούσα ότι αυτός/η που μου το λέει με χαρακτηρίζει ως το πλέον άβουλο πλάσμα... :-?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

θα καταλάβεις πόσο "άβουλη" είσαι, όταν επί καθημερινής βάσης κάνεις παρέα με άτομα που έχουν μέσα τους θυμό!
Ασυνείδητα θα αναδυθούν τα συναισθήματα και δεν θα ξέρεις από που σου ήρθε, ΄Ελλη μου.

Επίσης αν κάνεις παρέα με ανθρώπους που η κριτική είναι η δεύτερη φύση τους, θα εμπλακείς σε αυτό χωρίς καν να το θέλεις!

Καμιά φορά, όταν είσαι κοντά σε κάποιον "δάσκαλο" σαν "μαθητής" στην αρχή του δρόμου σου, δεν μπορείς να τον αξιολογήσεις, γιατί δεν ξέρεις τι ακριβώς αναζητάς...Δεν μπορείς καν να τον παρατηρήσεις, γιατί δεν ξέρεις ακόμα να παρατηρείς...Ξέρεις μόνο να ακούς αυτά που σου λέει...

Το "άβουλος" δεν είναι προσβλητικό...Το 90% των ανθρώπων συμπεριφέρονται έτσι, όταν δεν έχουν αφυπνίσει την βούληση και τους άγει η επιθυμία.

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”