ΑΥΡΑ ΣΩΜΑ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΑΥΡΑ ΣΩΜΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

ΑΥΡΑ-ΣΩΜΑ

Εικόνα


Εικόνα Το Αύρα-Σώμα γεννήθηκε από την Βίκυ Γουώλ, μια εκπαιδευμένη φαρμακοποιό και πρακτική θεραπεύτρια για περισσότερο από σαράντα χρόνια. Είχε αφιερώσει την ζωή της στο Πνεύμα και την υπηρεσία των άλλων. Το Αύρα-Σώμα της δόθηκε σε ένα επαναλαμβανόμενο όραμα κυμάτων από χρώματα, που μπόρεσε να κατανοήσει την τρίτη νύχτα όταν δημιούργησε τα ΄Ελαια Ισοροπίας. ΄Όταν το Αύρα-Σώμα γεννήθηκε, κανείς, ούτε καν η ίδια, δεν γνώριζαν τον προορισμό του…

Μέσα σε δέκα χρόνια από την γέννηση, τα ΄Ελαια Ισορροπίας και το Αύρα-Σώμα έδειξαν ότι είναι κάτι πολύ περισσότερο από απλά έλαια ομορφιάς. Είναι μέρη ενός ζωντανού, εξελισσόμενου συστήματος που βοηθά να ανοίξουν οι πόρτες στην θεραπεία και την συνειδητότητα…

Εικόνα


Η έρευνα μου στον τομέα της ψυχής μου, έφερε στην ζωή μου το Αύρα-Σώμα…
Είχα πολλές μνήμες από την παιδική μου ηλικία και ίσως πιο παλιά ακόμα, από την χρωματική συνειδητότητα των ανθρώπων, οι οποίοι, «απονήρευτοι», εξέφραζαν μια γκάμα μουντών χρωμάτων, που πολύ αργότερα, κατάλαβα ότι ήταν συναισθήματα…Η αποκωδικοποίηση τους άρχισε για μένα να γίνεται ένα παιχνίδι, όμως για χάρη αυτού του παιχνιδιού έμπαινα και πιο βαθιά στην προσωπικότητά τους και μπορούσα να έχω μια ειλικρινή άποψη γι’ αυτήν…

Εικόνα


΄Όταν εκπαιδεύθηκα στο Αύρα-Σώμα η ψυχή μου αναγνώρισε πολλά…
΄Ηταν ένας «μακρύς» δρόμος συνειδητοποιήσεων, για τον εαυτό μου και τα χαρίσματά του, για τον εαυτό μου και τις ιδιαιτερότητές του, για τον εαυτό μου και τα συναισθήματα που έπαιξαν μεγάλο ρόλο στην υγεία μου…

Τα τραύματα της ψυχής επουλώνονται, όταν απλά τα γνωρίσεις…
Τα τραύματα στο σώμα επουλώνονται, όταν απλά τα φροντίσεις…

Το «Αύρα» σημαίνει φως
Το «Σώμα» σημαίνει την ύπαρξη, στα αραμαϊκά, τις ζώσες ενέργειες στα σανσκριτικά, το σώμα, στα ελληνικά… Το σώμα δεν έχει βέβαια την έννοια της σάρκας, αλλά ενός μεγαλύτερου οργανισμού που αποκτά μορφή σε κάθε πεδίο εκδήλωσης.

Αυτό που χρειάζεται να γνωρίζεις για σένα, πολλές φορές είναι τρομαχτικό. Το Αύρα-Σώμα είναι μια θεραπεία, της οποίας ο γιατρός είσαι εσύ. Εσύ κάνεις την διάγνωση και επιλέγεις και την θεραπεία σου….Αυτήν που είναι κατάλληλη για σένα…Κανείς δεν παρεμβάλλεται μεταξύ θεραπευτή και θεραπευόμενου, παρά μόνο η πίστη!

΄Όλα στο σύμπαν είναι εκφρασμένα με φως. Το χρώμα είναι η γλώσσα αυτού του φωτός και εμείς μπορούμε να την αποκωδικοποιήσουμε μέσα από την εσωτερική μας γνώση.
Η επιλογή των μπουκαλιών που είναι κατάλληλα για εμάς γίνεται από την εσώτερη διαίσθησή μας, που αναγνωρίζει την γλώσσα του σύμπαντος…Επιλέγουμε με βάση το χρώμα που εκπέμπουμε την στιγμή που αναζητάμε «θεραπεία»…

Εικόνα

Τα χαρίσματα της ψυχής μας, τα εμπόδια της προσωπικότητάς μας, ο δρόμος που ανοίγεται μπροστά μας, οι εκφράσεις του μέλλοντος, δημιουργούν τις προϋποθέσεις στο εδώ και τώρα να αντιληφθούμε με αλήθεια τον εαυτό μας…
Τα ΄Ελαια Ισορροπίας μας βοηθούν να γνωρίσουμε τα τραυματισμένα μας μέρη, μιας υλικής εκδήλωσης που δεν σταματά στο σώμα, αλλά επεκτείνεται στα ψυχικά μας πεδία και πιέζει να αναδυθεί από την άγνοια…

Τα μηνύματα των χρωμάτων περνάνε μέσα από το Σώμα και πάνε πέρα από την ανακούφιση, στους βαθύτερους στόχους της θεραπείας μας…

Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23111
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Είναι απίστευτο που η Βίκυ Γουώλ δημιούργησε αυτό το πνευματικό σύστημα , αφότου έχασε την όραση της.

Με τα μάτια της ψυχής της... @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

είχε μάτια η ψυχή της όμως! @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

ωωωω τι ωραια καλοριζικο το τοπικ! @};- @};- :x
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Δηλαδή το κάθε μπουκάλι έχει μία διαφορετική ιδιότητα; Τα επιλέγουμε με την διαίσθηση, αλλά πως τα χρησιμοποιούμε;
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

οπεριμένετε παιδιά. Θα σας πω κι άλλα...δεν τελείωσα... :-D :-D :-D

θα έχει ξεκαθαρίσει μέσα σας, τουλάχιστον τι είναι το αύρα σώμα, μόλις τελειώσω...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27313
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

:bounce: :bounce: :bounce: :bounce: :bounce:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ανυπόμονα Φορουμόπαιδαααα =)) >:d<
Giota2103
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 9:33 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Giota2103 »

πολύ πολύ ενδιαφέρον!!!

αναμένουμε την συνέχεια..... :-D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μέσα από την ερμηνεία των μπουκαλιών δεν αποκαλύπτεται μόνο μία εικόνα, αλλά πολλές...

Εικόνα


Tα χρώματα ανταποκρίνονται σε όλα μας τα πεδία σωματικό, συναισθηματικό, νοητικό, πνευματικό. Μια πληθώρα πληροφοριών που μας αφορά και έρχεται στην συνείδησή μας, μέσα από την πρακτική της "θεραπείας" μας…

Κάθε ΄Ελαιο Ισορροπίας έχει δύο τμήματα. ΄Ένα τμήμα ελαίου, που βρίσκεται πάνω σε ένα τμήμα νερού.
Μέσα σε κάθε μπουκάλι περιέχονται φυσικά χρώματα, αιθέρια έλαια και ενέργειες κρυστάλλων. Οι ενέργειες των κρυστάλλων περιέχονται και στα δύο τμήματα, εισαγμένες μέσα από αγγελικές επικλήσεις.

Οι δονήσεις ενός μπουκαλιού ανταποκρίνονται στην ψυχική μας δόνηση…Δεν επιλέγουμε με σκέψη, παρ’ όλο που μπορεί να φαίνεται έτσι…
Οι αισθήσεις δεν παίζουν, ίσως για πρώτη φορά, ρόλο στην επιλογή μας….
Υπάρχει μια ακατανίκητη έλξη για κάποια μπουκάλια που δεν έχουν να κάνουν με τις χρωματικές μας συνήθειες.

΄Ενας μυστικός κόσμος, που δεν είναι παρά τα δικά μας ατομικά «μυστικά», φαίνεται να εφάπτεται, χωρίς λογική, στα πεδία μας, να αλληλοσυμπληρώνεται και να δονείται σε μια ίδια συχνότητα που έρχεται στο είναι μας σαν κύμα «ανταπόκρισης»…

Το άγγιγμα με το μπουκάλι ολοκληρώνει την εφαρμογή…
Η μίξη των δύο επιπέδων, μέσα από την ανατάραξη, φέρνει στην επιφάνεια την δική μας αναγνώριση της αιτίας και του αποτελέσματος!



Το πρώτο μπουκάλι, είναι αυτό της αληθινής μας αύρας. Αντιπροσωπεύει τον τρόπο που η ψυχή μας αναγνωρίζει τον εαυτό της σ’ ένα βαθύτερο επίπεδο.
Το κάτω μέρος, είναι η ουσία της ψυχής, το πάνω αντιπροσωπεύει την ενέργεια που η ψυχή έχει έλθει να εξερευνήσει και να εκφράσει σ’ αυτήν την ζωή…
Τις ποιότητες και τα χαρίσματα…

Το δεύτερο αντιπροσωπεύει την πρόκληση της ψυχής στον δρόμο της, σαν ένα παρελθοντικό εμπόδιο, για το οποίο υπάρχει ανάγκη θεραπείας στο τώρα. Η εργασία με το εμπόδιο, η υπέρβαση και η κατανόησή του εμπλουτίζει την εμπειρία της ζωής και μας φέρνει ολοένα και πιο κοντά στην ολοκλήρωση. Το εμπόδιο μέσα από την ενσυνείδητη γνώση του μεταλλάσσεται σε χάρισμα και ποιότητα, δώρο στον δρόμο μας!

Το τρίτο μπουκάλι αντιπροσωπεύει το εδώ και τώρα. Η όψη της ψυχής που στέκεται στον δρόμο αυτήν την στιγμή. Το πάνω μέρος είναι το συνειδητό, το κάτω το ασυνείδητο…Θέματα που βρίσκονται κάτω από την επιφάνεια έρχονται στο φως με την εργασία. Το μίγμα από τα δύο επίπεδα μας δίνει μια δυναμική να δουλέψουμε με τις επιγνώσεις.

Το τέταρτο μπουκάλι φέρνει τις ποιότητες της μελλοντικής μας πορείας, αυτό που με βάση την έκφραση της ψυχής μας, θα μπορούσε να συμβεί…Αυτό που θα μπορούσαμε να αναπτύξουμε και να το εκμεταλλευτούμε σαν δώρο, στο τώρα!
Αυτή η ερμηνεία είναι πάντα ευνοϊκή για τον «θεραπευόμενο»…


Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

H επιλογή των μπουκαλιών χρειάζεται όλη την συνειδητότητά μας...

Η "βιτρίνα" είναι σε έναν καθαρό και αρμονικό χώρο, χωρίς πολύ φωτισμό.

Ο άνθρωπος που θα επιλέξει τα μπουκάλια της ζωής του, κάθεται μόνος του και αφήνεται στην επαφή μαζί τους.

Συνήθως αυτή η επιλογή δεν διαρκεί πολύ...Η ψυχική δόνηση είναι συναρπαστική εκείνη την στιγμή...

Επιλέγει στην σειρά τα 4 μπουκάλια και μετά δέχεται τις επεξηγήσεις των επιλογών του...

Τα παίρνει μαζί του και δουλεύει πρώτα με το εμπόδιο...δηλαδή με το 2ο μπουκάλι του. Μετά με το τρίτο, με το τέταρτο και τελευταίο αφήνει το 1ο...

Αυτό είναι μια συνηθισμένη οδός. Φυσικά μπορεί να δουλέψει με όποιο μπουκάλι θέλει...Δεν υπάρχουν απαγορεύσεις και όρια...΄Αλλωστε είπαμε...ο ίδιος επιλέγει και την "θεραπευτική" του αγωγή...Την αρχή της, το τέλος της...

Αναταράζει το μπουκάλι, αφού βγάλει το καπάκι. Τοποθετεί το μεσαίο δάχτυλο του αριστερού χεριού πάνω από το άνοιγμα. Στηρίζει το μπουκάλι με τον αριστερό αντίχειρα, αφήνοντας το πρώτο και το τρίτο δάχτυλο πάνω στους ώμους του μπουκαλιού.

Η ανατάραξη πρέπει να είναι ζωηρή ώστε τα δύο επίπεδα να ενωθούν και να σχηματιστεί ένα μίγμα των δύο. Μετά βάζει λίγο από αυτό το μίγμα στην παλάμη και το απλώνει στο σώμα.
Κάθε μπουκάλι έχει περιοχές απλώματος...

Εγώ όμως το έβαζα σε όποια σημεία ένιωθα ότι το είχα ανάγκη, ανεξάρτητα από τις συμβουλευτικές θέσεις...
Είπαμε ότι το σύστημα αυτό, αφήνει απεριόριστη ελευθερία.

Υπάρχουν κάποιες συμβουλευτικές δεσμεύσεις βέβαια, που είναι μόνο για χάρη της γαλήνης και της θεραπείας.
Δεν βάζεις ένα μπουκάλι που περιέχει μίγμα του ζωηρού κόκκινου το βράδυ, πχ. γιατί μπορεί να φέρει ένταση στον ύπνο.
Αν η επιλογή περιέχει ζωηρό κόκκινο, μπορείς να κάνεις όλη την διαδικασία το πρωί...

Το κάθε μπουκάλι ακολουθεί και μία σχετική επιβεβαίωση...Αυτή η επιβεβαίωση είναι ένας μίνι διαλογισμός την στιγμή του απλώματος του μίγματος στα σημεία του σώματος...

Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα ερωτήσεις για τον τρόπο που εργάζεται κανείς με τα μπουκάλια...

θα δούμε τι θα προκύψει στην συνέχεια... :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Είναι ενεργοποιημένα τα μπουκαλάκια δηλαδή?
Κάθε ένα ξεχωριστά έχει ενεργοποιηθεί για διάφορα?
Τα χρώματα από μόνα τους ενεργούν? Δηλαδή όταν ένας τείχος στο σπίτι είναι πορτοκαλί την ίδια δουλειά κάνει?(σε μένα ναι)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88508
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μιχαήλ το χρώμα έχει ευεργετικά αποτελέσματα στον χώρο καθώς και πάνω μας...

Το αύρα-σώμα δεν είναι όμως μόνο χρώμα...Είναι όλα αυτά που περιέγραψα...Τα ορυκτά και οι επικλήσεις ενεργοποιούν τα χρώματα των φυτών...΄Εχουν δόνηση και εκεί βασίζεται η "θεραπευτική" του ιδιότητα...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Giota2103
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 9:33 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Giota2103 »

Βάσω μου πρώτη φορά διαβάζω κάτι τέτοιο.....
δεν είχα ακούσει για τα μπουκάλια και σε ευχαριστώ που μου δίνεις την ευκαιρία να μάθω κάτι παραπάνω.....
αυτή την στιγμή υπάρχουν κάπου που μπορούμε να τα βρούμε? να έρθουμε σε επαφή μαζί τους?
πως γίνεται η όλη διαδικασία αν κάποιος τα θελήσει?

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”