Συγχώρεση

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Συγχώρεση

Δημοσίευση από Vasoula »

Διαβάζοντας τα ποστ σας περί συγχώρησης, ένιωσα την δυναμική της, ώστε να ξεκινήσω μια νέα ενότητα που να περιλαμβάνει την ΣΥΧΩΡΕΣΗ και τις ΕΝΟΧΕΣ…

Είναι δύο αλληλένδετες καταστάσεις που υφίστανται οι άνθρωποι στο υλικό πεδίο, το οποίο υπόκειται στους δικούς του νόμους της αιτίας και του αποτελέσματος, μα που δεν αφήνει κανένα πεδίο της ανθρώπινης υπόστασης έξω από αυτούς τους νόμους.

Στο φυσικό πεδίο είναι εμφανές το αποτέλεσμα, αλλά σε πολλούς ανθρώπους διαφεύγουν οι αιτίες…
Στο ψυχικό πεδίο είναι εμφανείς οι αιτίες, αλλά νοητικά προσπαθούμε να αποφύγουμε το αποτέλεσμα…
Στο πνευματικό πεδίο η αιτία και το αποτέλεσμα είναι η κινητήρια δύναμη της εξέλιξης αυτής της ανθρώπινης θεϊκής μονάδας που ονομάζεται Ανώτερος Εαυτός ή ΕΓΩ…

Στο φυσικό πεδίο υπάρχει σύγκρουση και αυτό είναι το αποτέλεσμα των βιωμάτων και των πεποιθήσεων…Τις περισσότερες φορές οι άνθρωποι δεν είναι σε θέση να επεξεργαστούν την πρόκληση αυτής της σύγκρουσης, σαν αιτία.
Στο ψυχικό πεδίο υπάρχει πόνος και αυτό έχει σαν αιτία τις εμμονές. Τις περισσότερες φορές οι άνθρωποι δεν είναι σε θέση να επεξεργαστούν τις εμμονές, σαν αποτέλεσμα.
Στο πνευματικό πεδίο υπάρχει το θεϊκό ιδεώδες, που είναι αφηρημένο και σαν αιτία και σαν αποτέλεσμα, όμως και τα δύο συνυπάρχουν μέσα του σαν αρχέτυπη δομή…

Στα δύο πρώτα πεδία, που είναι τα πεδία της ύλης, η αιτία και το αποτέλεσμα είναι στενά συνυφασμένα με τον νου…

Η εκπαίδευση μας περιέχει, σαν υλικό διαπαιδαγώγησης, συγκεκριμένα αποτελέσματα που επαναλαμβάνονται από συγκεκριμένες αιτίες, με αφορμή κάποιες πράξεις…
Η σκέψη ενός ανθρώπου δεν τιμωρείται, με βάση τους κοινωνικούς νόμους. Η σκέψη είναι ελεύθερη να φέρει όποιο αποτέλεσμα αποφασίσει, αγνοώντας τις αιτίες…

΄Ετσι οι πράξεις επειδή ελέγχονται, μπορούν να σταματήσουν να είναι παρορμητικές, οι σκέψεις όμως όχι…
Κάποιος μπορεί να έχει σκέψεις «κακές» και παρ’ όλα αυτά να είναι ένας ευυπόληπτος πολίτης.
Αντίθετα, κάποιος μπορεί να πράξει αδικία, αλλά οι σκέψεις του να είναι «καλές», παρ’ όλα αυτά θα τιμωρηθεί…

Εμείς σίγουρα θα έχουμε ανάγκη να συγχωρέσουμε τον δεύτερο, γιατί τα αποτελέσματα του πρώτου δεν είναι σε εμάς εμφανή…

Τι σημαίνει, λοιπόν, συγχωρούμε την οντότητα, αλλά δεν εγκρίνουμε τις πράξεις της?
Ο άνθρωπος είναι πνευματικός, μόνο εφ’ όσον αποφασίσει ότι είναι και αυτό!
Στην υλική του υπόσταση, είναι ένας απλός άνθρωπος, που δεν περιέχει το πνεύμα παρά μόνο σαν αιτιατή μορφή που βρίσκεται εν δυνάμει μέσα του, όμως δεν είναι αναπτυγμένη…Πάλλεται σε πολύ χαμηλή δόνηση, τόσο χαμηλή ώστε για τα αυτιά και τα μάτια ενός απλού ανθρώπου, είναι ανύπαρκτη…
Πως μπορεί λοιπόν, να συγχωρήσει κανείς, αυτήν την ανύπαρκτη μορφή?
Με την επινόηση…

Επινόηση είναι η σκέψη, ότι όλοι είμαστε ένα…Ανήκει στα θρησκευτικά πρότυπα, όπως και η συγχώρεση ανήκει στα θρησκευτικά πρότυπα που βασίζεται στον έναν και μοναδικό θεό, σαν οντότητα που είναι φιλεύσπλαχνος και συγχωρεί…

Για να αντιληφθεί ο ανθρώπινος νους την ενότητα και την ομοιότητα, χρειάζεται να έχει αναπτυχθεί και πνευματικά…Αλλιώς επαναλαμβάνει αυτό που έμαθε…

Ο αναζητητής αναγνωρίζει την ομοιότητα των θεϊκών ανθρώπινων μονάδων, σαν εκπόρευση από την θεϊκή πηγή, από την δική του διαδρομή. Αν δεν την έχει διανύσει, παρά μόνο νοητικά, η συγχώρεση θα είναι απλά μια επινόηση, που θα σταματήσει να υφίσταται όταν η πράξη πλησιάσει τα «κεκτημένα» του…
΄Ετσι οδηγήθηκαν οι Χριστιανοί στα άγρια και αποτρόπαια εγκλήματα που έκαναν, αναιρώντας αυτοστιγμεί τα ιδανικά της αγάπης και της ενότητας…

΄Όταν ο απλός άνθρωπος δεν έχει καθαρίσει τα κύτταρά του από την κληρονομικότητα της πόλωσης, του είναι αδύνατον να συγχωρήσει, βαθιά και ουσιαστικά και τότε συγχωρεί αδιαφορώντας…Δηλαδή με επινόηση…

΄Όταν ο αναζητητής αναπτυχθεί προς το πνευματικό ιδεώδες, τότε δεν έχει ανάγκη να συγχωρήσει, γιατί γνωρίζει…Η συγχώρεση μέσα στο πνευματικό πεδίο, δεν υφίσταται σαν κατάσταση, ούτε σαν ανάγκη, γιατί οι αιτίες και τα αποτελέσματα σ’ αυτό είναι αφηρημένα και τα προσλαμβάνει μέσα από τα ψυχικά πεδία της ενσάρκωσής του. Ο Ανώτερος Εαυτός μας δεν έχει την ανάγκη να συγχωρήσει…Γι’ αυτόν τα πάντα είναι εξέλιξη. Και η εξέλιξη αφορά μόνο το αγαθό σε όλη του την μορφή και σε όλα τα πεδία.

Δεν υπάρχει χώρος για το «κακό» μέσα στον Ανώτερο Εαυτό μας, έτσι οι πράξεις και οι σκέψεις του μη αγαθού, δεν περιέχονται σαν εξελικτικό στάδιο, γι’ αυτό και οι πολλαπλές ενσαρκώσεις…

Η συγχώρεση λοιπόν είναι μια κατάσταση του φυσικού πεδίου και μόνο, που υπάρχει με προϋποθέσεις…
Κατά την πνευματική μας ανάπτυξη, ο δρόμος μας προς την αλήθεια γίνεται σταθερός και ακλόνητος προς το εσωτερικό αγαθό που δεν έχει την ανάγκη να συγχωρήσει κανέναν, μια και η ανάπτυξη των θεϊκών ιδιοτήτων του αγαθού, αφορά την ατομική εξέλιξη…Σ’ αυτόν τον δρόμο το Φως του Πνεύματος, η Θεία Χάρη, απλώνεται από τον αναζητητή-μύστη στην ανθρωπότητα και πολλοί ευεργετούνται από αυτόν, ανεξάρτητα από τις πράξεις και τις σκέψεις τους…
Γιατί ο θεός δεν κάνει διακρίσεις, όπως έχετε ακούσει όλοι να λέγεται…


Αυτή είναι η δική μου εμπειρία και μόνο, και απλά την μοιράζομαι μαζί σας, όχι σαν αυθεντία (το διευκρινίζω), αλλά μέσα από την προσωπική μου διαδρομή ανάπτυξης, σαν άνθρωπος!



@};-
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 18 Απρ 2009 7:50 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αυτο το συγχωρεσα με ζορίζει , αλλα που θα μου πάει......θα τα καταφερω...
>:d<
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

aetos έγραψε:Αυτο το συγχωρεσα με ζορίζει , αλλα που θα μου πάει......θα τα καταφερω...
>:d<
Δεν ξέρω γιατί μιλάς και δεν θέλω να το παίξω έξυπνος αλλά πιστεύω ότι μπορείς να συγχωρέσεις τον άνθρωπο και όχι τις πράξεις του. Σε μένα λειτουργεί...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αχ βρε Μιχαήλ...

για να το κάνεις αυτό πρέπει να βρίσκεσαι πάνω από τις πράξεις τις ίδιες!

΄Ετσι που το λες είναι σαν τον άνθρωπο ναι μεν τον συγχωρείς, τις πράξεις του όχι, άρα του την έχεις φυλαγμένη...γιατί το πιθάνότερο είναι να πράξει ομοίως...

Η συγχώρεση δεν είναι νοητική...Δεν ξεχωρίζει, δεν διαχωρίζεται...Δεν λέει ναι σ' αυτό, όχι σ' εκείνο...Πλημμυρίζει τα κύτταρά σου...

Οι άνθρωποι είναι αυτοί που είναι...Η συγχώρεση, όπως και η συμπόνια, εκπορεύεται από αυτό που είσαι και όχι από αυτό που θέλεις να είσαι...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Θέλω να πω ότι για χοντρά πράγματα δεν είναι απαραίτητο να συγχωρέσεις την πράξη. Ποιος ο λόγος να συνορίσεις τον φόνο? Συγχωρείς τον άνθρωπο όχι αυτό που έκανε. Δεν είναι απαραίτητο να συγχωρήσεις την πράξει του. ’ποψη μου.
΄Ετσι που το λες είναι σαν τον άνθρωπο ναι μεν τον συγχωρείς, τις πράξεις του όχι, άρα του την έχεις φυλαγμένη...γιατί το πιθάνότερο είναι να πράξει ομοίως...
Δεν του την έχεις φυλαγμένη, με ανθρώπους που δεν ταιριάζεις δεν έχεις πάρε δώσε μαζί τους. Παίζει ρόλο και τι θα πράξει.

Σε μια σχέση ας πούμε κάποιος σε απατά ή δεν σου φέρετε καλά. Χωρίζεις, πάει σπίτι του, τον συγχωρείς ως άνθρωπο ως οντότητα, αλλά δεν συγχωρείς ότι σου έχει κάνει την ζωή ποδήλατο όποτε στην επόμενη σχέση σου δεν θα αφήσεις να ξανασυμβεί αυτό.

Σαν άνθρωποι ο κάθε ένας διαλέγει πράγματα για το προσωπικό του μονοπάτι όπου θα μπορεί να προχωρήσει πιο άνετα, ποιο εύκολα. Οπότε διαλέγει πιες πράξεις προτιμά και τον κάνουν χαρούμενο και αφήνει ότι τον κρατεί πίσω, αλλά σεβόμενος όλους τους υπολοίπους τους συγχωρεί σαν ανθρώπους για τον δρόμο που έχουν χωρίς απαραίτητα να συμφωνεί με της πράξης τους.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σε μια σχέση ας πούμε κάποιος σε απατά ή δεν σου φέρετε καλά. Χωρίζεις, πάει σπίτι του, τον συγχωρείς ως άνθρωπο ως οντότητα, αλλά δεν συγχωρείς ότι σου έχει κάνει την ζωή ποδήλατο όποτε στην επόμενη σχέση σου δεν θα αφήσεις να ξανασυμβεί αυτό.



α βρε Μιχαήλ...δεν την έχεις φυλαγμένη σ' αυτόν, αλλά στον εαυτό σου τελικά... :?

Και η εμπιστοσύνη? η αυθεντική και πηγαία εμπιστοσύνη ότι αυτό που έρχεται το έχεις καλέσει, μέχρι να μπορέσεις να δουλέψεις τα θέματά σου και να πας παρακάτω? :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Γιατί εγώ δεν το βλέπω έτσι.
Δηλαδή ο μόνος τρόπος να πας παρακάτω είναι να αποδεχτείς όλες της ανθρώπινες πράξεις ή να αποδεχτείς το θεϊκό σου εαυτό?

Όταν αποδέχεσαι εσένα και προχωρώντας παρακάτω σαν οντότητα σε άλλες διαστάσεις δεν υπάρχουν αδικίες και ότι άλλο οπότε δεν σε απασχολούν τέτοια ζητήματα.
Δεν νομίζω να χρειάζεται να συγχωρέσεις πράξεις που δεν σου αρέσουν, είναι 3τοδιαστασιακές πράξεις, εσύ κρατάς σταθερά τον δρόμο σου με αυτά πού σου κάνουν. Αγαπάς εσένα και τους πάντες σαν οντότητες άσχετα τι κάνουν, δε σε αφορά τι κάνουν, έχουν τον δρόμο τους. Γι αυτό (συγχωρείς) αυτούς και όχι της πράξεις, έκτος αν θες να συγχωρήσεις και αυτό, απλά λέω δεν είναι απαραίτητο...
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Καταλαβαίνω τι εννοείς Μιχαήλ και συμφωνώ μέχρι ένα σημείο ;)
Δεν ξέρω τι υπάρχει στις άλλες διαστάσεις, πάντως εδώ η αδικία είναι καθημερινότητα, και με πολλές μορφές, για εμένα όλα κρύβουν το μάθημα τους, ακόμη και ο φόνος, και οτιδήποτε άλλο, δεν θέλω να κρίνω, δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Απλά πιστεύω και εγώ ότι δεν χρειάζεται να μπω σε διαδικασία συγχώρεσης των πράξεων των άλλων.. ξεκινάμε από εμάς και βλέπουμε..
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δηλαδή ο μόνος τρόπος να πας παρακάτω είναι να αποδεχτείς όλες της ανθρώπινες πράξεις ή να αποδεχτείς το θεϊκό σου εαυτό?

:-?
... σταματάμε γιατί άκρη δεν θα βγάλουμε...

συγχώρα και αγάπησε όπως το κάνεις Μιχαήλ...μια χαρά είναι για σένα...
΄Ετσι κι αλλιώς τα θέματά σου τα έχεις λύσει, όπως είπες, εκτός από κανά δυό μικρά...οπότε...όλα καλά! :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27250
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Απλά πιστεύω και εγώ ότι δεν χρειάζεται να μπω σε διαδικασία συγχώρεσης των πράξεων των άλλων.. ξεκινάμε από εμάς και βλέπουμε..
Η συγχώρεση δεν είναι νοητική...Δεν ξεχωρίζει, δεν διαχωρίζεται...Δεν λέει ναι σ' αυτό, όχι σ' εκείνο...Πλημμυρίζει τα κύτταρά σου...
Βασίλη θυμήσου τα λόγια αυτά όταν ψάχνεις τον εαυτό σου. :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ελισάβετ >:d< :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27250
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

HARIDEA έγραψε:Aχ ψυχή μου εσύ δίψαγες κα εγώ δεν άκουγα....Αναζητούσες και εγώ σε κορόιδευα γιατί για μένα ο Νους ήταν ο αφέντης...Εσένα σε είχα φυλακίσει και σε αγνοούσα επιδεικτικά....
Πόσο υπομονή είχες ψυχή μου... Δεν ήμουνα ευτυχισμένη και όμως το φταίξιμο δεν ήταν δικό αλλά κάποιου άλλου...
Πόσα άντεξες ψυχή μου...Απορώ πως δεν λύγισες από καμιά βαριά αρρώστεια... Με έσπρωχνες γλυκά να βρω την άκρη στον δικό μου λαβύρινθο αλλά εγώ έλεγα υπερφίαλα...χα χα γνωρίζω τον δρόμο της εξόδου...Ταξίδευα από το ένα μέρος στο άλλο και τίποτα δεν με κρατούσε... Τότε ήλθες στον ύπνο μου αγαπημένε μου εαυτέ.. Αληθινέ μου Εαυτέ... Νόμισα, ότι ήταν ένα από τα όνειρα εκεί στο γλυκοχάραμα...¨Ομως ήταν ένα όνειρο που μου έδειξε μια άλλη οπτική, μια άλλη όψη που μου άλλαξε την ζωή... Ο Νους σιώπησε από το δέος ...και υποκλίθηκε ταπεινά στην Ύπαρξη που με έβγαλε από τα δεσμά μου....!!!!!
Εαυτέ μου σ'αγαπώ πολύ μα πάρα πολύ!!!!
Mοιάζουμε όλοι τόσο πολύ >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<

Βασίλη μου κι εσύ το είδες το όνειρο ;)
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

σταματάμε γιατί άκρη δεν θα βγάλουμε...

συγχώρα και αγάπησε όπως το κάνεις Μιχαήλ...μια χαρά είναι για σένα...
΄Ετσι κι αλλιώς τα θέματά σου τα έχεις λύσει, όπως είπες, εκτός από κανά δυό μικρά...οπότε...όλα καλά
Καλά ναι, εγώ έτσι κάνω και το λέω, τώρα αν δεν είναι ορθό...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλά ναι, εγώ έτσι κάνω και το λέω, τώρα αν δεν είναι ορθό...
παιδάκι μου σταμάτα να αμφιβάλλεις...Γιατί να μην είναι ορθό? και για ποιόν, αν όχι για σένα...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ξέρω ότι σταματήσατε την κουβέντα.. αλλα επειδή σας διάβασα..

εχω να πώ το εξής... δεν μπορείς να συγχωρήσεις κάποιον άνθρωπο αν δεν συγχωρησεις και τις πράξεις του... είναι επιλογές του και άρα κομμάτι του εαυτού του....

Εγω απλά αποδέχομαι ότι δεν μπορω να συγχωρέσω τους πάντες...

Αλλα αυτός είμαι εγω..

Επιστροφή στο “ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ - ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ”