οι πιο διαδεδομενοι μυθοι για τα όρια

Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:Στην ουσία δεν κινδυνεύουμε από κανέναν, εκτός από εκείνο το μέρος του εαυτού μας που φοβάται και αναπτύσσεται μέσα στην εξάρτηση από την εικόνα…
^:)^ @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Φανταστείτε να δίναμε μάχες για τον αέρα που μας αναλογεί…
Κι αν φαντάζει ουτοπία, ας δούμε λοιπόν την ζωή μας και τον «κοινό» χώρο που αναπτυσσόμαστε όλα τα όντα, για να διαπιστώσουμε ότι τελικά «ναι, μας ενοχλεί και ο αέρας που αναπνέουν οι άλλοι»…
Με τι χωμα καλλιεργησες τον εσωτερικο σου κηπο βασω μου και φυτρωνουν τοσο σπανια λουλουδια,ποιος ηλιος τα φωτιζει...
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Vaso έγραψε:Το να μην έχουμε ανάγκη την αποδοχή, είναι το αποτέλεσμα της εργασίας μας με την αυτο-απόρριψη...

Το κύριο συναίσθημα που υπάρχει βαθύτερα, είναι η ντροπή...

Ντροπή για όποιο συναίσθημα δεν είναι αποδεκτό, σημαίνει ότι δεν μπορούμε εύκολα να το εκφράσουμε, γιατί αν το κάνουμε, θα χαλάσουμε την εικόνα μας...
Όταν λες να το εκφράσουμε; Να το αναγνωρίσουμε στον εαυτό μας ή να το δείξουμε προς τους άλλους; :-?
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Να το αναγνωρίσουμε και να το εκφράσουμε προς τους αλλους χωρίς ενοχές....... :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Έτσι αρχίζουμε και δείχνουμε εμπιστοσύνη στον Εαυτό μας, όταν δεν νιώθουμε ντροπή για να εκφράσουμε ένα συναίσθημα. :x :x
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Ευχαριστώ :x
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
ΧΡΥΣΑ
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 2:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από ΧΡΥΣΑ »

Τα όρια της ανθρώπινης ύπαρξης τα ορίζει μόνο ο σεβασμός και η αγάπη...Και αν αυτά δεν προκύπτουν από μέσα μας, είναι πλασματικά φρένα στις πληγές μας και στην συνέχισή τους...


θα ηθελα εδω να σταθω και να πω καταρχην οτι ειμαι υπερ αυτου @};- .Ομως οταν καποιος εχει πληγωθει και μεσα απ αυτο αντλει τα δικα του ορια,τοτε εμεις πως θα το αναγνωρισουμε για να μην εισπραξουμε απορριψη;;Αναρωτιεμαι αν και ο ιδιος το κνει συνειδητα :-?
ηθελα να πω για το θεμα της εκδικησης.Οταν καποιος εχει πληγωθει και μ αυτον τον τροπο,βαζωντας ορια εκδικειται τους αλλους.Αυτα τα ορια μπορει να ειναι απορριπτικα ή επιθετικα,παντως δεν ειναι υγιη.
Νομιζω οτι αν καποιος βαλει υγιη ορια που περιεχουν το σεβασμο,δεν λειτουργει μεσα απο την σιωπη και την αδιαφορια αλλα
προϋποθετει ενα λογο,μια εξηγηση,ξεκαθαριζει τη θεση του,δειχνωντας σεβασμο και σ αυτον και στον αλλο!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

η σιωπή δεν είναι αδιαφορία, Χρύσα!
καμιά φορά είναι και ανάγκη εσωτερική...

Οι εξηγήσεις καμιά φορά φτάνουν σε αντιπαραθέσεις και έτσι καταλύεται ο σεβασμός και ο αυτοσεβασμός...

καλύτερα λοιπόν η σιωπή... @};-

όταν ωριμάσει ο χρόνος τότε μπορεί ο καθένας να πάρει τις απαντήσεις του... @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ΧΡΥΣΑ
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 2:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από ΧΡΥΣΑ »

ευχαριστω παρα παρα πολυ γι αυτη την σκεψη @};- @};-

και ηθελα να ρωτησω κατι ακομα

πώς ομως αυτα τα ορια καταλυονται και σπαει η σιωπη;

παλι σε εξηγηση δεν καταληγει αυτο; ποια λοιπον η διαφορα.... :oops:

δεν ξερω παντως πιστευω οτι αυτα τα ορια ισως κρυβουν πληγες και βιωματα οχι ευχαριστα...

ισως το λεω γιατι εμενα μου αρεσουν τα ξεκαθαρα πραγματα...
θα πω την αληθεια,ακομα κι αν αυτο ποναει :oops: :oops:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

θα πεις την δική σου αλήθεια, και αυτό μην το ξεχνάς...

και ο άλλος έχει κι αυτός άποψη για την δική του αλήθεια...

και έρχεται η αντιπαράθεση, χωρίς καν να το καταλάβεις...

γιατί ο καθένας εκφράζει την αλήθεια του...δεν τον ενδιαφέρει η δική σου...

αν μπορούν δύο άνθρωποι να συζητήσουν ώριμα, τότε δεν θα υπήρχε η ανάγκη να πολεμήσουν με τις αλήθειες τους...
Θα σέβονταν ο ένας του άλλου τις προτεραιότητες...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ΧΡΥΣΑ
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 2:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από ΧΡΥΣΑ »

αν μπορούν δύο άνθρωποι να συζητήσουν ώριμα, τότε δεν θα υπήρχε η ανάγκη να πολεμήσουν με τις αλήθειες τους...
Θα σέβονταν ο ένας του άλλου τις προτεραιότητες...

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΟΫΠΟΘΕΤΕΙ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ @};-

ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΑΝ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΠΛΑΣΜΑ Σ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΥ,ΟΠΟΙΑ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ....... ΟΧΙ Ν ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ ΕΚΕΙΝΟΝ.......ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ...ΑΚΟΜΑ ΚΙΑΝ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΞΕΒΟΛΕΥΕΙ.......
ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ!

:* @};- ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


-Σ ΑΓΑΠΩ ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΒΛΕΠΩ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.......ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ!!-
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

ΧΡΥΣΑ έγραψε:ΑΠΟΔΟΧΗ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ!
:-D :-D
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Έτσι αρχίζουμε και δείχνουμε εμπιστοσύνη στον Εαυτό μας, όταν δεν νιώθουμε ντροπή για να εκφράσουμε ένα συναίσθημα
Έτσι ακριβώς είναι! Αλλά πως μπορεί να πειστεί κάποιος που για παράδειγμα νιώθει ζήλεια για ένα άλλο άτομο να το εκφράσει ελεύθερα? Μέσα του μπορεί να το αναγνωρίζει, αλλά είναι πολύ σπάνιο, τουλάχιστον εγώ δεν το έχω δει ποτέ, να πάει να πει στον άλλον άνθρωπο: "Ξέρεις, νιώθω μια φοβερή ζήλεια για σένα!"
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ισως γιατι δεν υπαρχουν κοντά σου ακομα άνθρωποι που να εχουν αποδεχθει τον εαυτο τους αλλα ζουν με την εικονα τους.
Και μην ξεχνάς...ελκουμε τα ομοια!!
Σιγά σιγά Δήμητρα....ολων ο δρόμος οδηγεί στην αληθεια,αργά η γρήγορα καλη μου! :x
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
ΧΡΥΣΑ
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 2:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από ΧΡΥΣΑ »

[quote="galazia_sfaira"]



[quote]Σιγά σιγά Δήμητρα....ολων ο δρόμος οδηγεί στην αληθεια,αργά η γρήγορα καλη μου! [/quote


>:d< >:d< :x :x :-D :-D @};- @};- :* :*

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”