οι πιο διαδεδομενοι μυθοι για τα όρια

Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Τι γινετε ομως με τα ορια που μας βαζουν οι αλλοι ή για να το πω καλυτερα ,τα ορια που βαζουμε στον εαυτο μας για να γινουμε αποδεχτοι απο τους αλλους φοβουμενοι την απορριψη τους
Σε αυτο αναφερθηκα παραπανω .ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ ΚΑΙ ΧΑΣΩ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΟΥ
Ξανθούλα μου, κανείς δεν μπορεί να μας βάλει οριο .... οσο είμαστε σκεπτόμενα και ελευθερα όντα. ’κομη και η ζωή μας απο εμας προαποφασίζεται και συνεχίζεται....
Εμείς τα θετουμε. Ομως αυτό που πρεπει να ξεχωρίσουμε οταν λέμε << εγω...εμεις >> είναι το σημείο αναφορας..
Είναι η υποσταση μας , μονο οι ανασφαλειες και οι επιθυμίες μας ?
Είναι οι αγωνίες μας, τα ενστικτα μας και οι φόβοι μας ? Διοτι αν αυτό το δεχθούμε τοτε οι αποφάσεις μας δεν παιρνονται απο την βούληση μας αλλα απο αυτα που είναι στοιχεία της προσωπικότητας μας .
Ποιος κυβερναει τοτε? Εμείς η εκείνα?

Θα μου πεις ....είναι δυνατόν να εναρμονιζόμαστε παντα επιτυχως ? Οχι , δεν ειναι αλλα προσπαθούμε και είμαστε συνειδητοί ακομη και στην αποτυχία. Και είναι αυτη η συνειδητότητα που φέρνει η αυτογνωσία που τελικα θα βάλει και τα ορια κάθε φορα, οσο δύσκολα και αν είναι.
Δεν ξέρω όμως κατά πόσο αντέχουμε να λέμε και να ακούμε την αλήθεια των άλλων, χωρίς να πληγωνόμαστε, να νιώθουμε απόρριψη, να προσβαλλόμαστε... να σπεύδουμε να τους απορρίψουμε εμείς πρώτοι από άμυνα...
Πόσο εύκολο είναι στην πράξη να αναλάβουμε την πλήρη ευθύνη για κάθε συναίσθημα που νιώθουμε και κάθε πραγματικότητα που δημιουργούμε;

Για το πρωτο , νομιζω οτι δεν εχει και τοση σημασία αφου οι γνώμες είναι πολλες και σχεδόν παντα παραμορφωμενες απο τα φίλτρα του καθενός.
Την ευθύνη ομως , πρεπει να την αναλάβουμε οπωσδήποτε ...διότι κατα την γνωμη μου απο εκει και περα , αρχίζει το μεγάλο ταξίδι...
Δεν το βλέπω ευκολο ...δεν είναι ...γι αυτό και προχωράμε οσο αντεχουμε καθε φορά..οσο κατανοούμε.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ ΚΑΙ ΧΑΣΩ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΟΥ
σίγουρα κάποιοι απογοητεύονται, και κάποιοι γοητεύονται, από εμάς...Και τα δύο είναι επικίνδυνα, στο θέμα των ορίων, γιατί και οι δύο περιπτώσεις τα καταλύουν, αν αναζητάμε επιβεβαίωση γι' αυτό που είμαστε από τους άλλους...
Πόσο εύκολο είναι στην πράξη να αναλάβουμε την πλήρη ευθύνη για κάθε συναίσθημα που νιώθουμε και κάθε πραγματικότητα που δημιουργούμε;
Είναι απλό στην πράξη, να είμαστε ο εαυτός μας.
Γιατί μόνο αυτό αρκεί...
Η πραγματικότητα που δημιουργούμε είναι αυτή που θέλουμε.
Ποτέ δεν δημιουργούμε κάτι που δεν θέλουμε, εκτός κι αν το πράττουμε εξαρτημένοι...

Η εξάρτηση έχει πολλές μορφές...
του θαυμασμού, του φόβου, της αδυναμίας, της μοναξιάς, της πεποίθησης...

Η ελευθερία έχει μόνο μία μορφή...
της αγάπης

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Mαιρούλα χίλια συγνώμη... :oops: :oops:

προσπάθησα να διορθώσω την παράθεσή σου και κατά λάθος έσβησα το ποστ σου...

:-( :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

Βασουλα καλημερα :* δεν ξερω πως να απομονωσω μια παραγραφο η προταση μου βγαινει ολοκληρο το κειμενο
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μαιρούλα, μαύρισε την πρόταση που θέλεις και κάνε "αντιγραφή" και "επικόλληση" στην απάντησή σου. Μετά μαύρισέ την πάλι και πάτησε το Quote...

μετά από κάτω γράψε το δικό σου κείμενο...Συγνώμη και πάλι! >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

δεν πειραζει Βασουλα μου μην ζητας συγγνωμη δεν παρεξηγουμαστε ευχαριστω για την ενημερωση >:d< >:d< >:d<
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Βάσω εγραψε..... @};-




Η πραγματικότητα που δημιουργούμε είναι αυτή που θέλουμε.
Ποτέ δεν δημιουργούμε κάτι που δεν θέλουμε, εκτός κι αν το πράττουμε εξαρτημένοι...

Η εξάρτηση έχει πολλές μορφές...
του θαυμασμού, του φόβου, της αδυναμίας, της μοναξιάς, της πεποίθησης...

Η ελευθερία έχει μόνο μία μορφή...
της αγάπης



@};-


Τα πιο δυνατά αντικείμενα διαλογισμού , κατα την γνώμη μου ^:)^
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Συμφωνώ Ελένη μου τρελλά!!!!!

Καθώς επίσης και με αυτό ...

Βάσω έγραψε...

Φοβόμαστε την απόρριψη των άλλων και τα επακόλουθά της, αν βάλουμε τα όρια μας...

Και φυσικά δεν φοβόμαστε την άπορριψη του εαυτού μας, αν δεν τα βάλουμε..

Γιατί άραγε ο εαυτός μας περνάει σε δεύτερη θέση?
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Elena έγραψε: .

Βάσω έγραψε...

Φοβόμαστε την απόρριψη των άλλων και τα επακόλουθά της, αν βάλουμε τα όρια μας...

Και φυσικά δεν φοβόμαστε την άπορριψη του εαυτού μας, αν δεν τα βάλουμε..

Γιατί άραγε ο εαυτός μας περνάει σε δεύτερη θέση?
Δεν το κάνω πια...ακόμα κι αν στεναχωρώ κάποιους, οχι δεν φοβάμαι την απόρριψη τους....Η αλήθεια μου είναι και η ελευθερία μου....και η ελευθερία όπως έγραψε και η Βάσω, έχει μονο μια μορφή της αγαπης..... @};-
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Γκιλντάκι >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Φοβόμαστε την απόρριψη των άλλων και τα επακόλουθά της, αν βάλουμε τα όρια μας...

Και φυσικά δεν φοβόμαστε την άπορριψη του εαυτού μας, αν δεν τα βάλουμε..

Γιατί άραγε ο εαυτός μας περνάει σε δεύτερη θέση?

Χρειάζεται επαγρύπνηση, ο φόβος της απόρριψης, καμιά φορά, μας κάνει και να την προκαλούμε...

Θελετε γιατί είναι ένα συναίσθημα γνώριμο, θέλετε γιατί μας έγινε συνήθεια, αντιστεκόμαστε στην εξωτερική απόρριψη, εκφράζοντας επίσης μια απορριπτική αλήθεια...

Το να είσαι αληθινά ο Εαυτός σου, προϋποθέτει ότι τον έχεις αποδεχτεί και αγαπήσει ως τα βάθη του είναι σου.

Τότε εκφράζεις την αλήθεια από τα βάθη του είναι σου, και είναι αυτή που δεν πληγώνει και δεν απορρίπτει τους άλλους.
Η ελευθερία σέβεται την ελευθερία όλων των όντων...Και αυτό είναι αγάπη.

Οι άνθρωποι στην προσπάθειά τους να βάλουν τα όρια τους, γίνονται σκληροί και ειρωνικοί, μα αυτό δεν έχει σχέση με την ελευθερία...

Το να μην έχουμε ανάγκη την αποδοχή, είναι το αποτέλεσμα της εργασίας μας με την αυτο-απόρριψη...

Το κύριο συναίσθημα που υπάρχει βαθύτερα, είναι η ντροπή...

Ντροπή για όποιο συναίσθημα δεν είναι αποδεκτό, σημαίνει ότι δεν μπορούμε εύκολα να το εκφράσουμε, γιατί αν το κάνουμε, θα χαλάσουμε την εικόνα μας...

Η εσωτερική ελευθερία ανήκει σε ένα ον, που δεν έχει εικόνα, αλλά εκδήλωση...Ανήκει σε ένα ον, που δεν προσαρμόζεται στο περιβάλλον χρησιμοποιώντας τις διάφορες εικόνες που έχει ενσωματώσει στον εαυτό του.

H ψευδαίσθηση της εικόνας, είναι η δική μας ψευδαίσθηση για τον εαυτό μας!
Είναι αυτό που μας έλκει ή μας απωθεί στον εαυτό μας κάθε στιγμή.

Το να αναγνωρίσει κανείς το βασικό ένστικτο, είναι η αρχή του δρόμου του προς το πνευματικό του μέρος που βρίσκεται μέσα του.

Ποια όρια να βάλει η αθωότητα?

Ένα παιδί, αναγκάζεται να προσαρμοστεί στους κανόνες των εκπαιδευτών του, γιατί είναι εξαρτημένο…Χρειάζεται να αναγνωρίσει το καλό και το κακό και χρησιμοποιεί τις «εντολές» που πήρε. Η λογική του δεν είναι αναπτυγμένη, εργάζεται με το βασικό ένστικτο που το ωθεί στην επιβίωση από την μια, από την άλλη έχει εκείνη την πνευματική αγνότητα, που το ωθεί να τους υπερβεί για να εκφράσει ελεύθερα τον εαυτό του. Οι κανόνες δεν έχουν όρια. Μετατρέπουν αυτήν την πνευματική έκφραση ελευθερίας, σε φόβο για την ζωή.
΄Ετσι μαθαίνουμε την απορριπτική διαδικασία μέσα από τους κοινωνικούς κανόνες που φροντίζει για την εικόνα των όντων, αναστέλλοντας κάθε πνευματική ανάπτυξη.

Αυτό κάνει την λογική να μηχανορραφεί…Να εφευρίσκει διαρκώς τρόπους που ενισχύουν την εικόνα μας, μέσα από μια οριζόντια ανάπτυξη που έχει εκείνη την διαχωριστική δυναμική, που συγκρίνει τις εικόνες…

Η νοητική μας ανάπτυξη δεν στρέφεται προς τα μέσα, αλλά προς τα έξω.
Η γνώση δεν έχει εκείνη την πνευματική αλληλουχία που εφαρμόζεται στον εαυτό μας, αλλά υποθέτεται…

Είμαστε αδύναμοι, μέσα στις υποθετικές όψεις του Εαυτού μας, να αγαπήσουμε και να αγαπηθούμε…Και τότε αρχίζουμε να βάζουμε όρια, που μας απομακρύνουν ολοένα και περισσότερο από την πραγματική έκφραση της ελευθερίας μέσα μας!

Η αγάπη αποκτά σημεία αναφοράς. Δεν δέχεται την ελευθερία…
Απλά αρχίζουμε και βάζουμε ή βγάζουμε όρια για να προστατεύσουμε την ευαισθησία μας!
΄Ενας από τους κανόνες είναι να μην είμαστε αδύναμοι, ευάλωτοι και κυρίως να μην είμαστε συναισθηματικοί…
΄Ενας άλλος κανόνας είναι να είμαστε δυνατοί, γιατί θα μας «φάνε» οι άλλοι…
Η μάχη των εικόνων…

Αυτοί οι κανόνες αλληλοσυγκρούονται μέσα μας, ωθώντας μας να πηγαινοφέρνουμε τα όρια μας, ανάλογα με τα αισθήματά μας και τις καταστάσεις, μέχρι του σημείου να μας κάνουν να νιώθουμε ασφαλείς πίσω από αυτά…

Στην ουσία δεν κινδυνεύουμε από κανέναν, εκτός από εκείνο το μέρος του εαυτού μας που φοβάται και αναπτύσσεται μέσα στην εξάρτηση από την εικόνα…
Απλά γιατί το παιδί μέσα μας, είναι ανώριμο και αποκλεισμένο από την πνευματική του έκφραση.

Η έμπνευση και η δημιουργικότητα, η αγάπη και η θειότητα, η συμμετοχή μας στο «θεϊκό σώμα» σαν αυτό-φωτα όντα καταλύει κάθε κριτική για την διαφορετικότητα, και σέβεται τον εαυτό της μέσα στον χώρο που μπορεί να αναπτυχθεί κάθε φορά, όχι απαιτώντας τον χώρο από τα άλλα όντα, αλλά θεωρώντας τον κοινό!

΄Ετσι η εξέλιξη μας «παρασύρει» και τα άλλα όντα στο να αναπτυχθούν μέσα σ’ αυτόν τον «κοινό» χώρο, χωρίς να απαιτούν ή να παραχωρούν κάτι που και βιωματικά είναι αυτονόητο…

Φανταστείτε να δίναμε μάχες για τον αέρα που μας αναλογεί…
Κι αν φαντάζει ουτοπία, ας δούμε λοιπόν την ζωή μας και τον «κοινό» χώρο που αναπτυσσόμαστε όλα τα όντα, για να διαπιστώσουμε ότι τελικά «ναι, μας ενοχλεί και ο αέρας που αναπνέουν οι άλλοι»…

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

^:)^ ^:)^ ^:)^
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

καταλύει κάθε κριτική για την διαφορετικότητα, και σέβεται τον εαυτό της μέσα στον χώρο που μπορεί να αναπτυχθεί κάθε φορά, όχι απαιτώντας τον χώρο από τα άλλα όντα, αλλά θεωρώντας τον κοινό!
@};- ^:)^
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Βασουλα @};- >:d<
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Και οι τηγανιές συνεχίζονται..αλλά ευχαριστώ! :-D =D>
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”