οι πιο διαδεδομενοι μυθοι για τα όρια

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

οι πιο διαδεδομενοι μυθοι για τα όρια

Δημοσίευση από Vasoula »

Ξεκινήσαμε την ζωή μας με όρεξη και πάθος γι' αυτήν. Σκοπός μας ήταν να αναπτυχθουμε...και λέω ήταν, γιατί στους περισσότερους ανθρώπους η ανάπτυξη λειτουργεί οριζόντια...
Η νοητική και συναισθηματική ανάπτυξη έγινε απλά για να εκδηλώσουμε τον εαυτό μας σαν ένα κοινωνικό ον, με επάγγελμα, οικογένεια, σπίτι, αυτοκίνητο και εξοχικό!

Το πνευματικό μας μέρος, αφέθηκε στα χέρια του θεού και παρέμεινε έξω από την παρατήρηση του εαυτού μας, αφήνοντάς μας στο μεταίχμιο της ζωής που παίζει με τον θάνατο.

Η παρατήρηση του εαυτού μας έγινε ένα εξωτερικό μέτρο σύγκρισης με επίθετα σε συγκριτικό ή υπερθετικό βαθμό και θέλοντας να είμαστε «πιο» από τους άλλους χάσαμε τα όρια του αυτοσεβασμού μας!

Τα όρια…
Πόσο λειτουργούν οι μύθοι της θρησκείας στην ζωή μας…Πόσο δύσκολο είναι να παραδεχτούμε, ότι καταλύοντας τα όρια μας, αφήνουμε τον εαυτό μας έρμαιο ενός συναισθηματικού πολέμου που δεν έχει τελειωμό και κρίση…

Ας παρατηρήσουμε τους παρακάτω μύθους, για να βρούμε τον τρόπο να ξεκαθαρίσουμε εσωτερικά με κάποια στερεότυπα και να μπορέσουμε να αναπτυχθούμε και κάθετα, προς το πνεύμα μας, αγκαλιάζοντας έναν Εαυτό που δεν περιορίζει την ζωή στα στερεότυπα, αλλά εξελίσσεται με ελευθερία και σεβασμό στην φύση του…

Μύθος 1ος
Είναι εγωισμός να θέσω όρια

Μύθος 2ος
Τα όρια είναι σημάδι ανυπακοής

Μύθος 3ος
Αν βάλω όρια οι άλλοι θα με πληγώσουν

Μύθος 4ος
Αν βάλω όρια, κάποιους θα πληγώσω

Μύθος 5ος
Αν βάλω όρια, θα έχω αισθήματα ενοχής


Σκέψεις… @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Αν βάλω όρια δεν θα με ..παίξουν.

Αν βάλω όρια , θα με απορρίψουν.

Αν βάλω όρια , θα με εκδικηθούν και θα μου κάνουν ποιος ξέρει τι....χειρότερα.

Αν βάλω όρια σημαινει ότι δεν αγαπάω όπως , θάθελε ο Θεος.

Δεν είναι σωστό να βάλω όρια, στους γονείς μου.

Είναι αμαρτία να σκέφτωμαι τις προτεραιότητες μου, ενώ οι άλλοι υπολογίζουν σε μένα.

Σκέψεις... :D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αν βαλω όρια θα "στενέψω".

Το μονο όριο που με διευρύνει είναι ο αυτοσεβασμος μου.Ειναι το σημειο που δεν παραβιάζομαι στην απειρη αναζήτηση μου.
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Τα βαζω σπανια και μονο οπου ειμαι σιγουρη για την αγαπη των συμμετεχοντων. (γιος , συντροφος , αδερφος,κτλ)
Φοβαμαι την αποριψη και τα επακολουθα της.
Βαζοντας ορια νιωθω αντιδραστικο στοιχειο.
Δεν θελω να πληγωσω γιατι μετα πληγωνωμαι διπλα και γεμιζω ενοχες.
Οταν παω να τα βαλω ο θυμος και η παρορμηση τα κανει σκ@τα.

:D :D
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Απίστευτο...
Ήταν πριν εδώ ένα φιλικό ζευγάρι και κάναμε παρόμοια συζήτηση!

Ότι για να υψωθούν οι σχέσεις μας δεν χρειάζεται να υψωθούμε κι εμείς πάνω από τα όρια μας αλλά το αντίθετο...
Ότι το κόστος να βάζεις όρια κάποιες φορές είναι η ενοχή... :?

Αναφέρω αυτά τα δύο από μια πολύωρη συζήτηση που είχαμε, γιατί και τα δύο ανταποκρίνονται στην δική μου αλήθεια...
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εβαζα όρια για να επιτρεπω στους άλλους να τα καταπατούν....

Και καμάρωνα κιολας..... :-?
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Εχω ελαττωσει κατα πολυ τα ορια που εβαζα,αφου ανατραπηκαν τα σαθρα κοινωνικα/θρησκευτικα προτυπα στα οποια τα στηριζα....
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Μέχρι πρίν περιπου 3 χρόνια έβαζα πολύ λίγα όρια... και φυσικά ποτέ στη μαμα και τον μπαμπά..... Πλέον έχουν αλλάξει τα πράγματα...

Στην αρχή όταν ξεκίνησα να βάζω τα όρια μου ειδικά μέσα στην οικογένια.. υπήρξαν πολλές αντιδράσεις... γιατι ίσως είχαν βολευτεί λίγο με τον Ηλία που δεν έλεγε όχι και ήταν για όλες τις δουλειές... και για ότι χρειαζόταν όποιος και να το χρειαζόταν.. 2 μισι χρονια περίπου έχουν περάσει απο τότε και ακόμα κάποιοι στην οικογένια δεν έχουν συνηθήσει ακόμη.. αλλα που θα πάει....


Οσο για τους φίλους εκεί κι αν έγινε πανικός....

Τα όρια κεί μπήκαν λίγο πιο βίαια λόγω διάφορων καταστάσεων που με έσπρωξαν να οριοθετησω λίγο κάποια πραγματα στη σχέση μου με τους φίλους μου....

αυτό έγινε το σεπτέμβριο του 2002 όταν έφυγα πρώτη φορά για σκωτία... είμασταν μια παρέα περίπου 12 άτομα... απο αυτούς μόνο ένας είναι ακόμα και θα είναι πάντα πραγματικός φίλος...

Ενας σεβάστηκε αυτά τα όρια και μου έδειξε και τα δικά του.. και απο τότε έχουμε μια πολύ αρμονική φιλία ....
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Αυτο το ΟΧΙ Ηλια μου , πολυ με εχει παιδεψει και εμενα,
μονο αν θυμαμαι καλα την 28 οκτωβριου το ελεγα :P :P
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Αυτο το ΟΧΙ
... πάντα το συνόδευα με δυο προτάσεις... Να το απαλύνω; Να με δικαιολογήσω; Να μην προσβάλω τον άλλο;
Προσπαθώ να βάζω αμέσως μετά τελεία αλλά είναι ακόμη δύσκολο.
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Kάθε φορα που λεμε ένα ΟΧΙ στους αλλους λέμε ένα ΝΑΙ στον εαυτο μας!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Εε καλά δεν χρειάζεται να είναι και σκέτο... κάποιες φορές χρειάζεται να εξηγησεις έστω αν αυτό είναι και ένα απλό δεν μπορώ.. ή δεν θέλω.. με το να δικαιολογησεις το όχι δεν καταλύεις τα όρια σου..
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

angela_al έγραψε:
Αυτο το ΟΧΙ
... πάντα το συνόδευα με δυο προτάσεις... Να το απαλύνω; Να με δικαιολογήσω; Να μην προσβάλω τον άλλο;
Προσπαθώ να βάζω αμέσως μετά τελεία αλλά είναι ακόμη δύσκολο.
Ακριβως τα ιδια και μακαρι να σταματαγα στις δυο προτασεις , στο τελος βαριομουν ολα αυτα και ελεγα ναι προκειμενου να γλυτωσω..
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

galazia_sfaira έγραψε:Kάθε φορα που λεμε ένα ΟΧΙ στους αλλους λέμε ένα ΝΑΙ στον εαυτο μας!
Εξαρτάται σφαιρουλα... Γιατί το λέμε το όχι.... υπάρχουν πολλά που παίζουν πίσω απο ένα όχι ...
όχι μπορεί να πεί κάποιος και απο εγωισμό.. η απο θυμό.. εκεί δεν ξέρω καταπόσο λές ναι στον εαυτό σου.. ή αν μετανιώνεις το όχι μόλις ηρεμίσεις...
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

galazia_sfaira έγραψε:Kάθε φορα που λεμε ένα ΟΧΙ στους αλλους λέμε ένα ΝΑΙ στον εαυτο μας!
:thumbsup:

ετσι θυμιζετα μας σφαιρουλα.

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”