οι πιο διαδεδομενοι μυθοι για τα όρια

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Είναι όμορφο να βρίσκεσαι στην πλευρά του "θύματος", έτσι για να έχεις και δικαιολογία για την μιζέρια...
Η εξάρτηση έχει πολλές μορφές...
του θαυμασμού, του φόβου, της αδυναμίας, της μοναξιάς, της πεποίθησης...

Η ελευθερία έχει μόνο μία μορφή...
της αγάπης
:x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: οι πιο διαδεδομενοι μυθοι για τα όρια

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Τα όρια…
Πόσο λειτουργούν οι μύθοι της θρησκείας στην ζωή μας…Πόσο δύσκολο είναι να παραδεχτούμε, ότι καταλύοντας τα όρια μας, αφήνουμε τον εαυτό μας έρμαιο ενός συναισθηματικού πολέμου που δεν έχει τελειωμό και κρίση…

Ας παρατηρήσουμε τους παρακάτω μύθους, για να βρούμε τον τρόπο να ξεκαθαρίσουμε εσωτερικά με κάποια στερεότυπα και να μπορέσουμε να αναπτυχθούμε και κάθετα, προς το πνεύμα μας, αγκαλιάζοντας έναν Εαυτό που δεν περιορίζει την ζωή στα στερεότυπα, αλλά εξελίσσεται με ελευθερία και σεβασμό στην φύση του…

Μύθος 1ος
Είναι εγωισμός να θέσω όρια

Μύθος 2ος
Τα όρια είναι σημάδι ανυπακοής

Μύθος 3ος
Αν βάλω όρια οι άλλοι θα με πληγώσουν

Μύθος 4ος
Αν βάλω όρια, κάποιους θα πληγώσω

Μύθος 5ος
Αν βάλω όρια, θα έχω αισθήματα ενοχής

Πόσο αλήθεια είναι όλοι αυτοί οι μύοι περί ορίων...

Θυμάμαι όταν πρωτομπήκα στο φόρουμ... Τότε δεν συζητούσα μπορούσα να συζητήσω για ξεχειλωμένα ή μη όρια, γιατί πολύ απλά δεν υππήρχαν(!) Επέτρεπα στον καθέναν να αλωνίζει στη ζωή μου και εμένα με θυμάμαι έρμαιο των φίλων, του οικογενειακού περιβάλοντος, του επαγγελματικού... Έρμαιο των πάντων... Σιγά σιγά όμως, άρχισα να συνειδητοποιώ τι γίνεται... Όφειλα να χαλάσω την εικόνα του καλού παιδιού που υπερασπιζόμουν με τόσο σθένος θυσιάζοντας τον Εαυτό μου στο βωμό της αποδοχής. Όλοι αυτοί οι μύθοι τότε κυριαρχούσαν στο μυαλό μου. Όλοι όμως!!! Ούτε έναν δεν άφησα παραπονούμενο...

Τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει... Υπάρχουν όρια, σαφώς! Για να τα λέμε όμως ακόμα όλα, ακόμα νιώθω ότι υπάρχουν περιπτώσεις που για να εντοπίσω ότι τα όρια μου είναι ξεχειλωμένα πρέπει να είμαι συνεχώς σε εγρήγορση. Είναι πραγκατάκια που ακόμα που ξεφεύγουν... Τα σκέφτομαι όμως εκ των υστέρων και την επόμενη φορά σε μια ανάλογη περίπτωση, ξέρω... Θυμάμαι... Θυμάμαι ότι αν δεν σεβαστώ εγώ τον Εαυτό μου, τότε ποιος; Και πως θα γίνει να με σεβαστούν οι άλλοι. Και εκεί είναι που μπαίνουν τα όρια που μου υπολείπονταν... Μέρα με την ημέρα λοιπόν, τσουκου τσουκου το πολεμάω...

Αυτά...
:romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: οι πιο διαδεδομενοι μυθοι για τα όρια

Δημοσίευση από Ellaki »

Τι μου θύμησες Μανουλη μου :romance-kisscheek:

Θέμα τζιζ τα όρια γιατί είχα τόσο καταπιέσει τις ανάγκες μου και τις ποιότητες μου που είχα καταλήξει να απεχθάνομαι κάθε είδους όριο σαν επιζήμιο μέρος της ζωής. Πιο πλάνη πεθαίνεις :D
Αλλά, δυστυχώς, όταν έχεις θυσιάσει τον Άνθρωπο μέσα σου, χάνεις κάθε καθαρότητα σκέψης και ενέργειας.
Θέλει δουλειά για να Αναστηθείς :romance-inlove:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: οι πιο διαδεδομενοι μυθοι για τα όρια

Δημοσίευση από Μάνος »

Έτσι ακριβώς Ελλάκι μου...
Για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολύ, όπως λέει και το άσμα.
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”