Γυναίκα, Μάνα, Φύση, Δημιουργία, Θεά

Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Γυναίκα, Μάνα, Φύση, Δημιουργία, Θεά

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Γεια σου Αριστοτελη καραγκιοζη X(
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Γυναίκα, Μάνα, Φύση, Δημιουργία, Θεά

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ιωαννούλι μου.. :)) :)) Είδες τι παπάρας?

Η "αναγκαία αρχή" μ' άρεσε.. :-%
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Γυναίκα, Μάνα, Φύση, Δημιουργία, Θεά

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:orcs-buttshake:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Γυναίκα, Μάνα, Φύση, Δημιουργία, Θεά

Δημοσίευση από Μάνος »

:)) :)) :))
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γυναίκα, Μάνα, Φύση, Δημιουργία, Θεά

Δημοσίευση από Fotinoula »

δεν μας χέζει και ο Αριστοτέλης :teasing-tease:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Γυναίκα, Μάνα, Φύση, Δημιουργία, Θεά

Δημοσίευση από ARTYADIS »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Γυναίκα, Μάνα, Φύση, Δημιουργία, Θεά

Δημοσίευση από Μάνος »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Γυναίκα, Μάνα, Φύση, Δημιουργία, Θεά

Δημοσίευση από ALEXOULA »

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Γυναίκα, Μάνα, Φύση, Δημιουργία, Θεά

Δημοσίευση από Sofoula »

Αχαχαχαχαχα :)) :)) =))
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23388
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γυναίκα, Μάνα, Φύση, Δημιουργία, Θεά

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:)) :)) :)) :orcs-buttshake: :orcs-buttshake:
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Re: Γυναίκα, Μάνα, Φύση, Δημιουργία, Θεά

Δημοσίευση από Alexandros »

Εγώ πάντως θα προτιμήσω να είμαι τόσο κάθετος σε όσα διαβάζω γιατί πολλές φορές το νόημα είναι διαφορετικό από το προφανές…

Και ο Πλάτων γράφει:
«Όσοι φάνηκαν δειλοί και πέρασαν την ζωή τους κάνοντας αδικίες σύμφωνα με εύλογη εικασία μεταβάλλονταν σε γυναίκες κατά την δεύτερη γένεσή τους…»

Και στον Ερμή το Τρισμέγιστο η Ίσιδα αναφέρει στο γιό της Όρο:
«οι αρσενικές ψυχές είναι ισχυρές ενώ η θηλυκές ευμετάβλητες»

Έτσι αποκομμένα που τα έχω θα μπορούσαμε να πούμε ότι το έχει χάσει και ο Πλάτων πριν τον Αριστοτέλη αλλά και η Ίσιδα έχει χαμηλή αυτοεκτίμηση!

Στον Ερμή το Τρισμέγιστο αλλά και στον Πλάτων αν διαβάσει κανείς ολο το κείμενο με ανοιχτό μυαλό και χωρίς προκαταλήψεις θα δει ότι δεν γράφουν κάτι υποτιμητικό για την γυναίκα ούτε κάτι τιμητικό για τον άνδρα.
Αριστοτέλη δεν έχω διαβάσει αλλά δεν παίρνω εύκολα θέση σε κάτι αποκομμένο από το υπόλοιπο κείμενο.

Δεν υποτιμούν την γυναίκα και άλλες παραδώσεις όπου συμβολίζουν την γυναίκα με την Σελήνη και τον άνδρα με τον Ήλιο, την γυναίκα με το νερό και τον άνδρα με την φωτιά, την γυναίκα με το μαύρο και το άνδρα με το άσπρο.
Υπάρχει μια αλήθεια πίσω από όλα αυτά που είναι πέρα από αυτό που χαρακτηρίζουμε ως «καλό» και «κακό».

Βλέποντας καθαρά και βαθιά αυτό που ορίζουμε ως δύο διαφορετικά δεν είναι δύο αλλά κάτι ενιαίο που δεν μπορείς να το ορίσεις απόλυτα και ως ένα.
Απλά κανένα από τα δύο δεν είναι ανώτερο ως αξία και κανένα δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς το άλλο…

Και για να μην παρεξηγηθούν αυτά που γράφω σαφέστατα θα υπέγραφα ότι η γυναίκα έχει αδικηθεί μέσα στους γνωστούς ανθρώπινους αιώνες και συνεχίζει να αδικείτε χωρίς να σημαίνει ότι δεν αδικεί και η ίδια όπου και όσο μπορεί.
Απλά ως άνθρωπος θα ήθελα να σταματήσω να βλέπω άλλο αυτή την πόλωση και να ταλαντευόμαστε ανάμεσα στο ένα ή στο άλλο... :-(
Πρέπει να τα γεφυρώσουμε και να ενωθούν γιατί αυτή είναι η αληθινή μας φύση. :romance-heartbeating:
Συνημμένα
a.jpg
a.jpg (26.04 KiB) Προβλήθηκε 5716 φορές
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23388
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γυναίκα, Μάνα, Φύση, Δημιουργία, Θεά

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Απ'όσο ξέρω, η ψυχή δεν έχει φύλο. Το φύλο είναι αποτέλεσμα της πόλωσης, που είναι χαρακτηριστικό της 3ης διάστασης. Σε ανώτερες διαστάσεις, το πνεύμα είναι άφυλο.

Τώρα για το ότι οι γυναίκες είναι ευμετάβλητες και οι άντρες πιο στατικοί (εάν ερμηνεύσουμε το "ισχυροί" ως έτσι), αυτό είναι αλήθεια, αλλά όχι με τρόπο αξιολόγησης.
Η θηλυκή ενέργεια έχει την αλλαγή και την μεταβολή, η αρσενική έχει την σταθερότητα και την ακινησία. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η μία είναι καλύτερη της άλλης.

Και, κάνοντας ένα μεγάλο λογικό άλμα, θα μπορούσα να ερμηνεύσω αυτό που λέει ο Πλάτων, σαν την πεποίθηση ότι μία ψυχή που έχει χάσει την εσωτερική της ηθική (ό,τι και εάν σημαίνει αυτό), θα προτιμήσει να ενσαρκωθεί ως γυναίκα, γιατί η θηλυκή πλευρά έχει πιο πολύ την τάση της εσωτερικής εργασίας, οπότε θα βοηθηθεί πιο πολύ να επιστρέψει στην εσωτερική ισορροπία/ηθική. Αλλά το παρατράβηξα νομίζω. :P
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Γυναίκα, Μάνα, Φύση, Δημιουργία, Θεά

Δημοσίευση από Vasoula »

Εγώ πάντως είπα ότι δεν με εμπνέει ο Αριστοτέλης, όχι για την θέση του για την γυναίκα μόνο (γιατί πραγματικά δεν είναι ο μόνος), αλλά γιατί δεν πίστευε ότι οι Αρετές ενυπάρχουν στον άνθρωπο, αλλά έλεγε ότι είναι θέμα διδασκαλίας, εκπαίδευσης και άσκησης
Δηλαδή, πίστευε ότι οι αρετές γεννιούνται από την εκπαίδευση και αναπτύσσονται από την άσκηση...
(νομίζω ότι κάπως έτσι προσπάθησε και ο χριστιανισμός να δημιουργήσει πλασματικές αρετές στους ανθρώπους, κάτι εντελώς διαφορετικό από ότι είπε ο Ιησούς δηλαδή)

Αντίθετα λοιπόν, εγώ πιστεύω (και ήδη το έχω επιβεβαιώσει) ότι οι Αρετές ενυπάρχουν μέσα στο Ανθρώπινο Ον, δεν γεννιούνται από την εκπαίδευση, αλλά μέσω της εκπαίδευσης ή αναδύονται οι πνευματικές μνήμες ή καταποντίζονται στις διαστρεβλώσεις των φυσικών ενστίκτων...

Ο κάθε άνθρωπος έχει μια ηθική διαπαιδαγώγηση, πέρα από την διανοητική και μέσα σ' αυτήν την ηθική αναπτύσσει και την δράση του...
Καμία θεωρία όμως δεν τον μαθαίνει να διαχειρίζεται τα συναισθήματά του, που είναι και η κύρια αιτία της διαστρέβλωσης των ψυχικών Αρετών...



:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Γυναίκα, Μάνα, Φύση, Δημιουργία, Θεά

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Καμία θεωρία όμως δεν τον μαθαίνει να διαχειρίζεται τα συναισθήματά του, που είναι και η κύρια αιτία της διαστρέβλωσης των ψυχικών Αρετών...
Πράγματι :x :x :x
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Γυναίκα, Μάνα, Φύση, Δημιουργία, Θεά

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”