H Λευκή Ιεραρχία

Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Εγώ πολύ καλά το ξέρω πως αισθάνεσαι και τι πιστεύεις για τους "όρους"και τους "ρόλους"
και αυτό ήταν ένα από τα πράγματα , που με βοήθησαν να καταλάβω πολλά ,εξού και η υπογραφή μου !!!!
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Christina

Δημοσίευση από Christina »

Αετέ δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου!

:lol: :lol: :lol:
swami kirtana
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 21 Αύγ 2009 8:19 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΥΛΙΔΑ

Δημοσίευση από swami kirtana »

Πιστευω οτι η διαφορα μεταξυ δασκαλου και μαθητη ειναι το οτι
ο δασκαλος ειναι {πρεπει τουλαχιστον } ενας περισσοτερο συνει-
δητοποιημενος μαθητης ! Συμφωνω με αρκετα απο τα παρα πανω,
ομως η πιο κατω εκφραση οσο λιτη και απλη αν φαινεται κρυβει
εναν τεραστιο ογκο ρυπων στους λεγομενους ** εσωτερικους
χωρους **.
....που τους βαζουν σε μια περιττη αφοσιωση**
Δεν ξερω,αλλα μου αρεσε πολυ !
Για να αλλαξεις τον Κοσμο, πρεπει πρωτα να
αλλαξεις τις σκεψεις σου.

Σαν την καλη μελισσα, περνω το μελι οπου το βρω.

Το Ταξιδι γινεται Εδω και Τωρα.
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

΄Εχει μεγάλη αξία δε, όταν αυτή η μύηση δοθεί σε πνευματικό πεδίο, γιατί για να φτάσει κανείς εκεί, πρέπει πρώτα να έχει ξεκαθαρίσει με το εδώ...
Βάσω μου σε είχε ρωτήσει η Ντάννυ, αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω κι εγώ..

Πως ξέρεις με βεβαιότητα ότι σου έχει δοθεί μύηση σε πνευματικό επίπεδο?

Υπάρχει περίπτωση να το δεις οραματικά?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Mα μόνο οραματικά μπορείς να το "δεις"...
΄Ομως, έρχεται και άμεση επιβεβαίωση του επιπέδου που μυήθηκες.
Δεν είναι μόνο γνώση και όραμα αλλά και πρακτική επιβεβαίωση στην ζωή σου.

Αν δεν έρθει η μύηση πρακτικά στην ζωή σου, μάλλον ήταν μια όμορφη φαντασίωση... ;)

Το σώμα έχει άμεση ανταπόκριση σ' αυτήν, αλλά δεν είναι μόνο ενεργειακή κατανόηση, αλλά αφορά και την πραγματικότητά σου.

λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να πω παραπάνω! :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Το σώμα έχει άμεση ανταπόκριση σ' αυτήν
Εννοείς δηλαδή ότι αλλάζει κυριολεκτικά κάτι στο σώμα σου? Εκτός από το ότι ανεβαίνουν οι δονήσεις του, πράγμα που γίνεται σε ενεργειακό επίπεδο?
λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να πω παραπάνω!
Σ' ευχαριστώ τόσο πολύ! Ήδη μας έχει πει τόσα πολλά.. @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εννοείς δηλαδή ότι αλλάζει κυριολεκτικά κάτι στο σώμα σου? Εκτός από το ότι ανεβαίνουν οι δονήσεις του, πράγμα που γίνεται σε ενεργειακό επίπεδο?
Γι΄αυτό όμως μπορώ να σου πω... :-D

Τι εννοείς ανεβαίνουν οι δονήσεις του σώματος και αυτό γίνεται σε ενεργειακό επίπεδο?
Δεν υπάρχει μέτρο, που να μετριούνται οι δονήσεις, παρά μόνο μέσα από την ίδια σου την συνείδηση.

Η διεύρυνση δεν αφορά στο σώμα, απλά το περιλαμβάνει, και αυτό συντελείται μέσα απο την ίδια την ζωτικότητά του και την υγεία επί του φυσικού πεδίου.

΄Ομως πως μπορείς να αντιληφθείς την ανύψωση των δονήσεων σε ένα λεπτοφυέστερο επίπεδο, εκτός από την αφύπνιση που υφίστασαι εντός σου?

Η οπτική σου για τον εαυτό σου, τα συναισθήματά σου, η ενεργός νοημοσύνη, όλα μετριούνται μόνο επί του φυσικού μας πεδίου, γιατί κανεις δεν εργάζεται για την μετά θάνατον ζωή του, αλλά γι' αυτήν που βιώνει, περιλαμβάνοντας ένα ευρύτερο πεδίο της ζωής και της δημιουργίας, όπου δεν υπάρχει αρχή και τέλος, αλλά η συνειδητή αιωνιότητα.

Κοινά, Δήμητρα...
Πως θα κατανοήσεις την αύξηση των δονήσεων, εκτός από την καθημερινότητά σου, μετρώντας πόσες λιγότερες ανάσες σου κόβονται? :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

:x >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:x :x :x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

:x >:d<
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Πως θα κατανοήσεις την αύξηση των δονήσεων, εκτός από την καθημερινότητά σου, μετρώντας πόσες λιγότερες ανάσες σου κόβονται? :x
Ετσι ετσι ετσι...... :x :x >:d<
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Πως θα κατανοήσεις την αύξηση των δονήσεων, εκτός από την καθημερινότητά σου, μετρώντας πόσες λιγότερες ανάσες σου κόβονται?
@};- @};- @};- - Ευχαριστώ!!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Επισκέπτης την 18 Απρ 2010 8:23 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

dortias , πως εισαι βεβαιος-η οτι οσα αναφερεις ειναι οντως ετσι?

Καθε συστημα η σχολή παρουσιαζει την διδασκαλία της και τα δεδομενα της ως θεσφατα, μανιφεστα, αρχές κλπ που το ιδιο θεωρει ως αλαθητα η δοκιμασμενα.
Καθε ενα απο αυτα εχει υποστηρικτές και το αντιθετο.

Αν ομως ενας αναζητητης ειναι κυριολεκτικά ετσι ..τοτε θετει τον ιδιο του τον εαυτο εις πειραμα...συγκρινει..διαβαζει..αναλυει και μονο αν ολα αυτα μπορουν να εχουν καποιο αντικρισμα στην πραγματικότητα μας ..θεωρούνται απο εμας ως βιωματική εμπειρία οπου δεν επιδεχεται καμια αμφισβήτηση αφου ειναι πλεον δικό μας.

Δεχομαι οτι εσυ βρηκες την δική σου αληθεια στην θεοσοφική [ εκει υποθετω οτι βρισκεσαι] αλλα θα πρέπει να επισημανουμε οτι για τον καθενα υπαρχει και μια προσωπική διαδρομή που οπως και οι αλλες καταλληγουν στο ιδιο σημείο.
Επισης υπαρχουν και καποιοι που αυτοσχεδιαζουν και πάλι εχουν επιτυχια στις προσπαθειες τους...


Το φως της Αδερφότητας, ας φωτίσει το δρόμο αυτών των τελευταίων.
Το φως της αληθειας ας φωτισει τα μονοπατι που διαβαινει ο καθένας μας συμφωνα με τις επιταγες της ψυχής του :-D
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Επισκέπτης την 18 Απρ 2010 8:24 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”