H Λευκή Ιεραρχία

Christina

H Λευκή Ιεραρχία

Δημοσίευση από Christina »

Εικόνα


Η ΛΕΥΚΗ ΙΕΡΑΡΧΙΑ

Εικόνα


Η Λευκή Ιεραρχία λέγεται πως είναι οι Πνευματικοί Ηγέτες του πλανήτη μας.
Είναι οι Θεματοφύλακες της Γνώσης και της Αλήθειας.
Είναι αυτοί που κατέχουν τη Σοφία του Θεού και που γνωρίζουν όλα τα Μυστήρια της Ζωής.
Είναι οι Μεγάλοι Ιεροφάντες, οι Αληθινοί Αρχιερείς.

Είναι τα Φωτισμένα Όντα που έχουν αναλάβει την Ηγεσία αυτού του πλανήτη μιας και είναι οι Αληθινοί Αντιπρόσωποι του Θεού.

Αυτοί είναι Ιδρυτές των Μεγάλων Θρησκειών και οι Δάσκαλοι της Ανθρωπότητας.
Κάθε Αληθινή Γνώση της ανθρωπότητας πηγάζει από το Θείο και ως εκ τούτου από την Μεγάλη Λευκή Αδελφότητα.

Ο Θεός, οι Θεοί, οι Μεγάλοι Διδάσκαλοι είναι Αυτοί που Δίδαξαν την Ανθρωπότητα Επιστήμη, Τέχνη, Μαθηματικά, Ιερή Αρχιτεκτονική, Γεωργία, Θεραπευτική, Αποκρυφισμό κ.ο.κ.

Αυτοί είναι οι Ιδρυτές των Αυθεντικών Πνευματικών Σχολών και οι Ιεροφάντες των Αυθεντικών Μυστηρίων (της Αρχαίας Ελλάδας –π.χ Ελευσίνια Μυστήρια, τα Μυστήρια των Καβείρων, της Αιγύπτου, των Ροδόσταυρων, των Μυστικών Ταγμάτων της Ανατολής κ.τ.λ.). Αυτοί είναι οι Αληθινοί Μυσταγωγοί και κάθε άνθρωπος μπορεί να μυηθεί στα Ανώτερα Μυστήρια της Ζωής μέσα από αυτούς.

Η διδασκαλία τους είναι η διδασκαλία της Υψηλής Αρετής, του Αληθινού και του Ωραίου.
Είναι ο Πνευματικός Δρόμος του Φωτός.

Είναι η Διδασκαλία της Επιστροφής.
Η Διδασκαλία Τους είναι Αληθινή “Γιόγκα”

Η ύπαρξη Τους ως Κοινότητα, ως Αδελφότητα ή ως Ιεραρχία ήταν πάντα Μυστική και η Διδασκαλία Τους ποτέ δεν είχε δοθεί δημόσια στην ανθρωπότητα.

Πριν από πολλάχρόνια όμως η Λευκή Αδελφότητα αποφάσισε να γνωστοποιήσει την ύπαρξη Της και να εμφανίσει δημόσια τη Διδασκαλία της αποκαλύπτοντας πολλά απόκρυφα μυστικά.

Το έργο αυτό ανέλαβαν διάφοροι επιλεγμένοι μαθητές της Ιεραρχίας όπως πχ ο Ρούντολφ Στάινερ, ο δόκτωρ Κρουμ Χέλερ κλτ.

Στην Ιστορία της ανθρωπότητας υπήρξαν πολλοί Διδάσκαλοι και Μυημένοι οι οποίοι ενσαρκώθηκαν για να προσφέρουν το έργο τους.

Η αξία του Πνεύματος τους έμεινε στην Ιστορία και πολλοί από αυτούς είναι πασίγνωστοι Διδάσκαλοι ή Μύστες όπως, ο Πυθαγόρας, ο Σωκράτης, ο Πλάτωνας, ο Ιάμβλιχος, ο Εμπεδοκλής, ο Ασκληπιός, ο Κόμης του ’γιου Γερμανού, ο Ελίφας Λέβι, ο Παράκελσος, ο Φραντσίσκος της Αζίζης, ο Κετζακοάτλ, η Βιτσαρατσία, ο Ίσκα Βίγκα, ο Κομφούκιος, ο Λάο Τσε, ο Μωησής, ο Μωάμεθ, ο Μορία, ο Κουτ χουμί, ο Ορφέας, ο Ηρακλής, ο Ζωροάστρης, ο Μιλαρέπα, ο Ερμής ο Τρισμέγιστος, ο Βούδας, η Παρθένος Μαρία, ο Χριστός και άλλοι..

Συμφυής με το νόμο της Ιεραρχίας είναι και ο Νόμος της Ηγεσίας, σύμφωνα με τον οποίο, το Ανώτερο Κυβερνά και Καθοδηγεί, και το Κατώτερο Υπακούει.

Ακριβώς εδώ βρίσκεται η μεγάλη δυσκολία, καθώς η έπαρση αρνείται να δεχτεί την Ανώτερη Καθοδήγηση. Έτσι, κόπηκε το νήμα που συνδέει τον πνευματικό κόσμο με τον ανθρώπινο, κι αυτό συνιστά την πηγή όλων των δυστυχιών. Η Νέα Εποχή, όταν υλοποιηθεί, θ’ αποκαταστήσει τον Ιερό Δεσμό, αλλιώς καμία δυνατότητα πλανητικής ευτυχίας δεν μπορέσει να υπάρξει εάν λείπουν τα Αμετάβλητα Κοσμικά Θεμέλια.

Η ανθρωπότητα, ως σύνολο, κατέχει μια Ορισμένη Θέση στην Ιεραρχική Κλίμακα Ανάπτυξης. Και πάνω από την ανθρωπότητα στέκει το Ανώτερο Κλιμάκιο, στο οποίο δίνεται το όνομα του ιδίου του Νόμου, δηλαδή Ιεραρχία, επειδή ακριβώς συνιστά για τον άνθρωπο Ιερή Αρχή, η οποία μπορεί να τον οδηγήσει στην επίτευξη του επόμενου μεγάλου βήματος.

Πρόκειται δηλαδή για την Πνευματική Ηγεσία, η οποία εργάζεται μέσω της εξέλιξης της συνείδησης. Έχει λεχθεί : «Από όλες τις Αρχές που οδηγούν στη Διεύρυνση της Συνειδητότητας, το Αξίωμα της Ιεραρχίας είναι το πιο ισχυρό».

Η Ιεραρχία των Διδασκάλων της Σοφίας, είναι η Πνευματική Ηγεσία της ανθρωπότητας.

Είναι ο Αληθινός Φίλος και Φύλακας ’γγελος, που μπορεί να μας εγγυηθεί την άνοδο, την επιτυχία και την ευτυχία μας.

Εικόνα

-----------------------------------------------------------------------------

(πηγή άρθρου http://www.gnosticshaman.org/)

τώρα για κάποιο λόγο όλα αυτά μου φαίνονται λίγο "αλμυρά"...

Εσάς? :roll:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εχω πολλές αντιρρήσέις Χριστινάκι, ως προς την ολοκληρωμένη αλήθεια, που εγώ έχω βιώσει με κάποιους από τους διδασκάλους αυτούς...

Κατ' αρχήν "ανώτερος", "κατώτερος"...είναι μια απαγορευμένη έκφραση για όποιον μπορεί και συνδιαλέγεται μαζί τους.

Αυτοί είναι όροι του φυσικού κόσμου και όποιος μπόρεσε και πέρασε πάνω από ΄το αστρικό πεδίο, για να μπορέσει να "βρεθεί" ανάμεσά τους, το κατανοεί πολυ καλά...

Σίγουρα υπάρχουν πνευματικές οντότητες που είναι για εμάς τους ανθρώπους έμπνευση, χάρη, θειότητα και διδασκαλία πολλές φορές. Μα δεν έχουν πάρει την ηγεσία του φυσικού κόσμου...
Δεν θα τους ενδιέφερε κάτι τέτοιο πίστεψέ με!

Η τάξη στον πνευματικό κόσμο δεν είναι η δική μας, που έχει ιεραρχεία και έναν εκδηλούμενο ηθικό σεβασμό προς κάθε τι που δεν αντιλαμβανόμαστε και το θεωρούμε "θείο"...

Η θειότητα του πνεύματος είναι ίδια σε κάθε άνθρωπο, που υπήρξε, υπάρχει και θα υπάρξει στον πλανήτη, είτε λέγεται Γη, είτε Φαριμά!

Δεν υπάρχει μόνο η ανθρώπινη φυλή, αλλά ένα σωρό οντότητες που μένουν σε άλλα γαλαξιακά σύμπαντα, όπως το δικό μας, και ποτέ δεν θα μπορέσει ο άνθωπος να τις συναντήσει με το σώμα του.

Αυτό που ονομάζουμε "διδάσκαλοι της σοφίας" πέρασαν και από την ανθρώπινη φυλή και κατανοούν τον υλικό νόμο, όσο κανείς...

Είναι οι ίδιοι που μας εμπνέουν να βρούμε την ψυχή μας, αφήνοντας το ζωώδες ένστικτο της ανθρώπινης φύσης να ωριμάσει σε ένα ανώτερο επίπεδο ύλης και φωτός και να ανέβουμε στην σκάλα της εξέλιξης.

Καμία θρησκεία δεν ήθελαν να ιδρύσουν, γι' αυτό σε διαβεβαιώ, όντας πάντα σε άρρηκτο δεσμό με τον ιδρυτή της δικής μας...
Ποτέ δεν θα μας ενέπνεαν να συνεχίσουμε τον διαχωρισμό που εκείνοι οι ίδιοι μπόρεσαν να ενσωματώσουν στην ανθρώπινη φύση τους και να φτάσουν σ' αυτό που εμείς τώρα λέμε "ιεραρχεία", αφού ο νους μας δεν μπορεί να συλλάβει την θειότητα σε άλλα πεδία...

Η ανθρώπινη εξέλιξη περνά στάδια ωριμότητας και μέσα σ' αυτά όλοι δεν εξελίσσονται το ίδιο. Το σύνολο όμως αντηχεί στο πνευματικό σύμπαν σαν ενιαία οντότητα, που λέγεται Γη!

Δεν ξέρω αν οι μυήσεις που δίνουν οι ίδιοι, υπάγονται σε νόμους και σχολές, δεν διαπίστωσα κάτί τέτοιο...και μου φαίνεται σαν κράχτης για να μαζέψουν μαθητές, που τους βάζουν σε μια περιττή αφοσίωση, εδώ στον φυσικό κόσμο.

Οι δικές μου μυήσεις δεν ανήκουν σε καμία σχολη εσωτερισμού, αλλά ήταν μια διαδικασία ωρίμανσης της συνείδησης μου, ώστε να μπορεί να συλλαμβάνει τις μυήσεις σαν συνειδητότητα...και να αποκωδικοποιεί την ανθρώπινη φύση και τα ασυνείδητα πρότυπα που την δυσκολεύουν να φτάσει την ουσία της!

Κατά τα άλλα, εδώ η ζωή μας είναι η μεγαλύτερη μύηση, αρκεί να την δούμε έξω από χώρο και χρόνο και σ' αυτό είναι η μεγαλύτερη υποστήριξη που έχουμε...

Κάθε άνθρωπος να μυηθεί στα ανώτερα μυστήρια...μμμμ....δεν το πιστεύω!

Είναι σαν το ρέικι...(φυσικά σε μικρότερη κλίμακα) Η μύηση γίνεται σε όλους!
Σε ποιούς όμως συγκεκριμένα έχει εσωτερικό άνοιγμα, μπορείς και μόνη σου να το αντιληφθείς, ρίχνοντας μια ματιά στους ρέικι μάστερς...
Κάτι ανάλογο γίνεται και με τις μυήσεις στον κόσμο του εσωτερισμού...
Υπάρχουν κι εκεί διάμάχες, ιεραρχείες, υπολογισμός, υποβολή...
Πόσο αγνά λειτουργεί μια μύηση, έχει να κάνει με τον σκοπό που κάποιος την παίρνει.. τουλάχιστον εδώ στο φυσικο κόσμο!

΄Εχει μεγάλη αξία δε, όταν αυτή η μύηση δοθεί σε πνευματικό πεδίο, γιατί για να φτάσει κανείς εκεί, πρέπει πρώτα να έχει ξεκαθαρίσει με το εδώ...

Αυτά λέει η εμπειρία μου...και έχω και άλλα να μάθω ακόμα! :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Christina

Δημοσίευση από Christina »

αλμυρά όντως Βάσω.

:roll:
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Κάτι ανάλογο γίνεται και με τις μυήσεις στον κόσμο του εσωτερισμού...
Υπάρχουν κι εκεί διάμάχες, ιεραρχείες, υπολογισμός, υποβολή...
:cry: Συμφωνώ απολύτως.

Μια ερώτηση αν υπάρχει απάντηση.

Η μύηση γίνεται απο οποιονδήποτε αρκεί να εχει τον εκάστοτε βαθμό ? Δεν μας επηρεάζει η ψυχική του ποιότητα?
Επίσης αν κάποιος εχει πάρει αυτες τις μυήσεις η τους βαθμούς σημαίνει οτι είναι μπορεί να μεταδίδει , ανεξάρτητα του αν ΕΙΝΑΙ ο ίδιος ....σε ενα επίπεδο?
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

΄Εχει μεγάλη αξία δε, όταν αυτή η μύηση δοθεί σε πνευματικό πεδίο, γιατί για να φτάσει κανείς εκεί, πρέπει πρώτα να έχει ξεκαθαρίσει με το εδώ...
Τι εννοείς Βάσω?? Οκ καταλαβαίνω ότι τίποτα δεν συμβαίνει εάν δεν το χρειαζόμαστε, θέλουμε και αντέχουμε.
Αλλα όταν βιώνουμε μία αυτο-μύηση (χωρίς να την πραγματοποιεί σε μας άλλος μυημένος άνθρωπος)αλλά φωτεινή οντότητα σε πνευματικό πεδίο στο οποίο έχουμε ανέλθει μόνοι μας, τι σημαίνει?? Και πως το ξέρουμε?? :roll:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

αετος έγραψε: Μια ερώτηση αν υπάρχει απάντηση.

Η μύηση γίνεται απο οποιονδήποτε αρκεί να εχει τον εκάστοτε βαθμό ? Δεν μας επηρεάζει η ψυχική του ποιότητα?
Επίσης αν κάποιος εχει πάρει αυτες τις μυήσεις η τους βαθμούς σημαίνει οτι είναι μπορεί να μεταδίδει , ανεξάρτητα του αν ΕΙΝΑΙ ο ίδιος ....σε ενα επίπεδο?
Αετέ υπάρχει απάντηση στο ερωτημα σου στην ενότητα ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ

Αν εξακολουθείς όμως και έχεις απορία μπορείς να ανοίξεις ένα θέμα εκεί με τίτλο την ερώτηση σου...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rainmaker την 15 Μάιος 2008 1:33 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η μύηση γίνεται απο οποιονδήποτε αρκεί να εχει τον εκάστοτε βαθμό ? Δεν μας επηρεάζει η ψυχική του ποιότητα
Το παίδεψα κι εγώ πολύ αετέ...
Αυτό με τις μυήσεις, και κατά πόσο μπορεί να μας επηρεάσει το ψυχικό του επίπεδο, μιλάω πάντα για τον φυσικό κόσμο!

Και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ναι, μπορεί να γίνεται η μύηση από οποιονδήποτε...Τουλάχιστον όσον αφορά στο ρέικι. Και πιστεύω (επειδή μια μύηση είναι άνοιγμα στην γνώση) ότι έτσι λειτουργούν και σε άλλες εσωτερικές διαδικασίες.
΄Ομως το αν ο άνθρωπος που μας μυεί μας εμπνεύσει σεβασμό και αγάπη, έχει άμεση ανταπόκριση στο δικό μας άνοιγμα προς την εσωτερική διαδρομή μας.
Η μύηση είναι λειτουργία αφύπνισης. Διοχετεύουμε φως, αγγίζοντας τον άλλον...Και αυτό δεν μπορεί να μην γίνει...
΄Ομως, όπως έχω πει πολλές φορές, η αφύπνιση δεν γίνεται μόνο με μια μύηση...Οι παράμετροι έχουν δοθεί, η συνέχεια είναι δική μας υπόθεση...

Συνήθως όμως στον εσωτερισμό, η μύηση από κάποιον "δάσκαλο" έχει και επακόλουθα. Δηλαδή έχει και καθοδήγηση...
Γι' αυτό ίσως εκεί χρειάζεται περισσότερη εμπιστοσύνη, απ' ότι σε μια μύηση ρέικι, που η καθοδήγηση δεν απαιτείται...
Πάντως και οι δύο "δάσκαλοι" είναι σε θέση να χειριστούν τους "μαθητές", από τον ρόλο και μόνο που παίρνουν...και από την αξία του...Αυτό έχω δει εγώ δυστυχώς!!!!

Πάντα λέω, ακούτε και παίρνετε γνώση από κάθε "δάσκαλο", ανεξάρτητα από τον χαρακτήρα του...Απομονώνετε τις πράξεις του, από την σοφία που έχει αποκομμίσει...
Αυτό είναι το ιδανικο και χρειάζεται ισορροπία αρκετή...
Χρειάζεται ενδυνάμωση, να ακούς, αλλά να μην ταυτίζεσαι...

Γιατί όλοι είμαστε άνθρωποι με τα πάθή μας και τα συναισθήματά μας. Αυτό όμως δεν εμποδίζει την γνώση να υπάρχει.
Και ακόμα κι αν δεν είναι ολοκληρωμένη για τον "δάσκαλο", μπορεί να γίνει για εμάς, αν την τροφοδοτήσουμε με την δική μας έμπνευση, που θα μας οδηγήσει στην αλήθεια μας.

Δεν χρειαζόμαστε "δασκάλους" να μας χειρίζονται, γιατί είμαστε ανασφαλείς και φοβόμαστε...
Χρειαζόμαστε "δασκάλους" να μας μάθουν γιατί φοβόμαστε...
Και αν οι ίδιοι φοβούνται, θα το καλύψουν με την δική μας αδυναμία...Γι' αυτό, ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! ΄Οχι έρμαιο της γνώσης, ούτε αντίδραση στις ανθρώπινες αδυναμίες...Ισορροπία για να δούμε τι είναι για εμάς η αγάπη και τι ο θεός...Και αυτό μόνο μέσα από τον εαυτό μας, μπορούμε να το βρούμε...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τι σημαίνει?? Και πως το ξέρουμε??
Ντάννυ, δεν είναι αυτο-μύηση...
Είναι μύηση σε άλλα πεδία. Δεν την κάνεις εσύ στον εαυτό σου, την κάνει άλλος για σένα. Το ότι δεν έχει φυσική μορφή, δεν αλλάζει την αξία της, ούτε την αλήθεια της!
Και τότε σίγουρα το ξέρεις...

Το τι σημαίνει, θα φανεί στην καθημερινότητα σου! Στην αποκωδικοποίση της φυσικής σου ζωής, σε συνδυασμό με την θειότητα!

Και είναι η μοναδική ευλογία των πνευματικών πεδίων, όταν προκύπτει.
Γιατί δεν είναι ονειρική κατάσταση...΄Ασε που έχεις και απτές επιβεβαιώσεις γι' αυτό... :wink: Αρκεί αυτές να τις αντέχεις! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Γι' αυτό ίσως εκεί χρειάζεται περισσότερη εμπιστοσύνη, απ' ότι σε μια μύηση ρέικι, που η καθοδήγηση δεν απαιτείται...
Ίσως να μην απαιτείται καθοδήγηση όταν σου δίνει την μύηση κάποιος άλλος δάσκαλος που δεν λέγεται Βάσω !
Εγώ ξέρω την Βάσω που οδηγεί τους μαθητές της στον δρόμο της αυτογνωσίας και εκεί νομίζω ότι χρειάζεται και η καθοδήγηση :wink:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Κώδικας: Επιλογή όλων

Και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ναι, μπορεί να γίνεται η μύηση από οποιονδήποτε...Τουλάχιστον όσον αφορά στο ρέικι. Και πιστεύω (επειδή μια μύηση είναι άνοιγμα στην γνώση) ότι έτσι λειτουργούν και σε άλλες εσωτερικές διαδικασίες.
΄Ομως το αν ο άνθρωπος που μας μυεί μας εμπνεύσει σεβασμό και αγάπη, έχει άμεση ανταπόκριση στο δικό μας άνοιγμα προς την εσωτερική διαδρομή μας.
Η μύηση είναι λειτουργία αφύπνισης. Διοχετεύουμε φως, αγγίζοντας τον άλλον...Και αυτό δεν μπορεί να μην γίνει... 
Αυτό το πιστεύω απόλυτα και ο "δάσκαλος" είναι πολύ σημαντικός , παράγων για την διαδρομή του καθενός , γιατί είναι εκείνος , που θα εμπνεύσει τον "μαθητή" και θα του δείξει την κατεύθυνση και θα τον στηρίξει στις δυσκολίες του προσωπικού του δρόμου.

Επειδή το θέμα των "δασκάλων" το έχουμε συζητήσει και παλαιότερα , αυτό που θέλω να πω , από δική μου εμπειρία ,είναι ότι
μπορούμε να βρούμε αν θέλουμε αυτό που μας ταιριάζει , γιατί νομίζω ότι εμείς τον διαλέγουμε σύμφωνα με τις ανάγκες και τις αναζητήσεις μας.
Τώρα αν είμαστε τυχεροί να βρούμε αυτό που θέλουμε αμέσως , θα μας βοηθήσει να μην λοξοδρομήσουμε και χάσουμε πολύ χρόνο.

Γιαυτό και γω αισθάνομαι πολύ τυχερή , που επέλεξα την Βάσω , γιατί και πριν τη γνωρίζω ήξερα με βεβαιότητα ότι είναι από εκείνους τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ-" ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ", που μπορούν να βοηθήσουν και να στηρίξουν , όποιον της το ζητήσει και έχει να δώσει πολλά σε όσους θέλουν να λάβουν, πράγμα που επιβεβαιώνεται πλήρως και κάθε μέρα σε όλους εμάς και μέσα από αυτόν το χώρο!!!!!!
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Με τιμά ιδιαίτερα αυτό που λετε ΄Ελλη και ΑΧΙΑ!!! Και με συγκινεί ...:cry:

Μένω με ταπεινότητα στην έννοια ΑΝΘΡΩΠΟΣ και αφαιρώ διακριτικά το "δάσκαλος"...γιατί ο καθένας μας μπορεί να λειτουργήσει έτσι για τον άλλον...

Το να νιώθω τα αισθήματα, τα συναισθήματα, την ψυχή μας, δεν αφορά την διδασκαλία, αλλά την ψυχή μου και την ανταπόκριση της στην ανθρώπινη φύση μας.

Μέσα σ' αυτήν, για μένα, δεν χωρούν "ρόλοι"...αλλά μόνο αγάπη και θειότητα και αυτό οδηγεί κάθε μου λέξη...΄Οπως έχω αντιληφθεί ότι ισχύει και για πολλούς από εμάς, εδώ μέσα...

Το μόνο ίσως που διαφέρει μεταξύ μας ακόμα, είναι το γερό πάτημα στην Γη, με στερεότητα και συνέπεια που έχει να κάνει με την εμπειρία μου...
Και για να κερδίσετε αυτήν την εμπιστοσύνη του "ότι μπορεί ένας, μπορούν όλοι, αρκεί να θέλουν" θα δώσω και την ζωή μου ολοκληρη σ' αυτήν μου την ενσάρκωση... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Σε αυτήν την ζωή μαλλον έχεις πολλες ενσαρκώσεις γιατί για το καθε τι που θα σου ζητηθεί,δίνεις την ζωή σου!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:shock: :shock: :shock:

πως το ξέρεις "δασκάλα"???????????????????????

είναι κάτι που δεν έχω πει ποτέ μου!!!!!!! :roll:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Μα το εισπράττω κάθε μερα ...........το νοοιώθω,ΕΙΣΑΙ σε καθε περίπτωση!
Οσο για το "δασκάλα" είμαι λίγη και για μενα ακόμα.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μένω με ταπεινότητα στην έννοια ΑΝΘΡΩΠΟΣ και αφαιρώ διακριτικά το "δάσκαλος"...γιατί ο καθένας μας μπορεί να λειτουργήσει έτσι για τον άλλον...
Η έννοια ΑΝΘΡΩΠΟΣ είναι η πιο υψηλή που μπορούμε να κατακτήσουμε. Κατά την γνώμη μου , γεννιόμαστε άνθρωποι αλλά γινόμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ.
Σχετικα με το << δάσκαλος>> προφανώς όλοι μπορούν να λειτουργήσουν ως μάθημα η ως εμπειρία σε κάποιον άλλο αν αυτός εχει διάθεση να παρατηρεί. Ομως Δάσκαλος δεν χαρακτηρίζεται αυτός που μιλάει, μεταδίδει, πιθανώς γοητεύει και εχει πολλές γνώσεις και απαντήσεις αλλά αυτός που ΕΙΝΑΙ.

Γι αυτό και αποκλείω οποιαδήποτε μορφή εσωτερικής διδασκαλίας απο ενα απρόσωπο , υψηλά ιστάμενο δάσκαλο , ο οποίος αγορεύει απο ενα βάθρο σαν τους πρυτάνεις. Η επαφή πρέπει να είναι προσωπική αναγκαστικά διότι ολη κι όλη η ''γνώση '' μεταφέρεται μεσω της καρδιάς κι όχι μεσα απο τις θεωρίες.

ΟΙ θεωρίες είναι γραμμένες στα βιβλία μας η σε άλλα κείμενα και έντυπα που υπάρχουν. Μέσω αυτών των ευγενικών αισθημάτων που εκπέμπουν και απο την κατανόηση που αποκτούμε , μερικες φορές αν είμαστε δεκτικοί , μπορούμε να συνδεθούμε με την κοσμική πηγή και να ενεργοποιήσουμε κάπως τον εσωτερικό εαυτό μας. Ομως είναι πάντα κατώτερο απο την έπαφή του ΑΝΘΡΩΠΟΥ.
Το να νιώθω τα αισθήματα, τα συναισθήματα, την ψυχή μας, δεν αφορά την διδασκαλία, αλλά την ψυχή μου και την ανταπόκριση της στην ανθρώπινη φύση μας.
Τώρα αν εγω πω , οτι η διδασκαλία είναι ακριβώς αυτή θα φανώ ...τι αραγε? Μα αν μπορούμε να συντονιστούμε με τον αλλο και να ενωθούμε μαζί του ετσι ωστε να μάθει την αγάπη, τοτε τι αλλο πρέπει να περιμένουμε να διδάξει?


Το μόνο ίσως που διαφέρει μεταξύ μας ακόμα, είναι το γερό πάτημα στην Γη, με στερεότητα και συνέπεια που έχει να κάνει με την εμπειρία μου...
Ουδεν σχόλιο... :shock: :)
Γίνεται να περπατάμε με τα φτερά σηκωμένα η θα είμαστε σαν κάτι κλασσικά αυτοκίνητα που τους προσθέσαν και μια αεροτομή απο πίσω για να γίνουν ενα υπέροχο κιτς που αστράφτει? :P


Πριν αναρρωτηθείται πως γίνεται την μια ημέρα να ρωτάω απορώντας και μετα απο λίγο να απαντώ με βεβαιότητα , λέω οτι όντως αυτό το σύμπαν συνομοτεί κάθε φορά που ψάχνουμε απαντήσεις και σε εμένα μάλλον είναι απλώχερο μερικές φορές.
Στέλνει κάτι αγγελούδια πότε πότε ......και όλα διαθέτουν περίεργα μαλλιά....


Εγώ ξέρω την Βάσω που οδηγεί τους μαθητές της στον δρόμο της αυτογνωσίας και εκεί νομίζω ότι χρειάζεται και η καθοδήγηση
Καλά ξέρεις λοπόν..

:flower:

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”