H Λευκή Ιεραρχία

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κατ' αρχήν η Λευκή Αδελφότητα έχει πραγματική ύπαρξη
Kαλώς ήρθες κατ' αρχήν dortias και σε ευχαριστούμε για όσα κατέθεσες! :-D

από όλο το κείμενό σου, αυτή η πρόταση με οδήγησε να σου απαντήσω, μια και όλο αυτό που περιγράφεις είναι μία προσωπική πνευματική εμπειρία και έτσι το εκλαμβάνω, οπότε δεν χρήζει απαντήσεως! :-D

Και ίσως δεν είναι καν απάντηση...ίσως είναι συμβουλή!

όταν αναφερόμαστε σε εσωτερικά πεδία, όπως είναι η πηγή της Λευκής Αδελφότητας, θα ήταν πιο συνετό να αναφερόμαστε σε δικές μας εμπειρίες και απόψεις και να μην τις θεωρούμε ντε φάκτο.

Με καταστάσεις και βιώματα που δεν αποδεικνύονται στον καθένα, γιατί αφορούν την δική μας ατομικότητα, χρειάζεται να είμαστε προσεκτικοί και ευγενικοί και να τις προσεγγίζουμε με ευαισθησία και εχεμύθεια.

Αυτά που συμβαίνουν εσωτερικά σε εμάς, δεν είναι δυνατόν να συμβουν σε όλους το ίδιο και ούτε έχει νόημα κάτι τέτοιο.

Νόμημα έχει να μπορούμε με τις εσωτερικές μας εμπειρίες να βρίσκουμε συνεχώς τον εαυτό μας και να αποκαταστούμε διαρκώς το θεϊκό σχέδιο εντός μας, ώστε να μπορέσουμε να στηρίξουμε και άλλους ανθρώπους στον δρόμο τους προς την θεότητα.

΄Ετσι που γράφεις, δεν σηκώνεις αντίρρηση και θέλεις να πείσεις για την αλήθεια όσων λες. Μα είναι η αλήθεια σου και την σεβόμαστε, σαν δική σου όμως...
Επέτρεψέ μου όμως να έχω την δική μου, που κι αυτή πρακτικά αποδεικνύεται, όμως μόνο σε μένα...
΄
΄Ισως όχι με ένα εκατομμύριο ευρώ :? , αλλά με την τόση αγάπη που υπάρχει στην ζωή μου...

και δεν θα έλεγα ποτέ τους ανθρώπους "όχλο", ούτε τις πνευματικές εμπειρίες κανενός, "ανούσιες"...

Η Λευκή Αδερφότητα δεν σου έμαθε να σέβεσαι όλες τις υπάρξεις, σε όποιο εξελικτικό στάδιο κι αν βρίσκονται?

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Θα συμφωνήσω με την Βάσω σε αυτά που λέει. Δεν καταλαβαίνω γιατί είσαι τόσο απόλυτος όσον αφορά τον δρόμο που επιλέγει ο καθένας για την πνευματική του ανάπτυξη.. θεωρείς πως η θεοσοφία είναι ο μοναδικός δρόμος, δηλαδή, όλοι οι υπόλοιποι είμαστε στο σκοτάδι και εσύ βρήκες το φως της αλήθειας.. Επίσης οι βαρύγδουπες εκφράσεις αλχημικού περιεχομένου, μου δίνουν την αίσθηση ότι θέλεις να εντυπωσιάσεις, με την γνώση που κατέχεις.. και όχι να μοιραστείς το οτιδήποτε.. :!:
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε:
και δεν θα έλεγα ποτέ τους ανθρώπους "όχλο", ούτε τις πνευματικές εμπειρίες κανενός, "ανούσιες"...

Η Λευκή Αδερφότητα δεν σου έμαθε να σέβεσαι όλες τις υπάρξεις, σε όποιο εξελικτικό στάδιο κι αν βρίσκονται?

@};-

:thumbsup:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Καλώς ήρθες και απο μένα dortias!! :-D

Συμφωνώ με τα λόγια των υπολοίπων και θέλω και εγώ να προσθέσω ότι η έννοια της Θεοσοφίας όπως προσεγγίστηκε και ενέπνευσε πολλούς εσωτεριστές τότε, έχει να κάνει με την ενότητα και την αμοιβαία αποδοχή και όχι με το διαχωρισμό!!σίγουρα η ιδεολογία που εμπνέει συνήθως βρίσκεται πολύ μακριά απο την ίδια την πράξη της στην καθημερινότητα και αυτό είναι κάτι που εμπεριέχεται μέσα στα πλαίσια της ανθρώπινης προσωπικότητας!!όμως στο δρόμο της εξέλιξής μας η κατανόηση και αποκωδικοποίηση της προσωπικότητας είναι πρωταρχικής σημασίας για να πούμε ότι τον βαδίζουμε συνειδητά!! @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

καλώς όρισες dortias :-D

Είμαστε έτοιμοι να μοιραστούμε εμπειρίες, με σεβασμό προς τη φύση, της οποίας μέρος αποτελεί και ο άνθρωπος.
Εστιαζόμενοι στην αίσθηαη του σεβασμού βάζουμε και τα θεμέλια <της συμφωνίας με τη φύση>.

Δρόμοι και τρόποι υπάρχουν πολλοί που οδηγούν στην αφύπνιση και ο καθένας επιλέγει αυτόν που του ταιριάζει.
Ο αφυπνισμένος ’νθρωπος δεν νιώθει την ανάγκη να αποδείξει το Λόγο αλλά να τον μεταφέρει με αρμονία και ενσυναίσθηση.

Υπάρχουν κάποια στοιχεία που επαναλαμβάνονται άσχετα από την διαδρομή, ένα απ' αυτά είναι και το ήθος απαλλαγμένο από τα πρότυπα και την κριτική.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Επισκέπτης την 18 Απρ 2010 8:26 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Δεν νομίζω ότι αποκαταστάθηκε κάποια αλήθεια.. Όπως και να έχει εγώ δεν μπορώ να συμμετέχω σε τέτοιο διάλογο, γιατί δεν έχω ασχοληθεί με τέτοια θέματα.. Απλά το να είναι κανείς απόλυτος τύπου
Μου έμαθε πως υπάρχει ένας δρόμος και ένας προορισμός
το βρίσκω αν μη τι άλλο υπερβολικό.. ο προορισμός μπορεί να είναι ένας.. αλλά σίγουρα μπορείς να διαλέξεις τον δρόμο που θα πας..
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

dortias οι πνευματικές εμπειρίες είναι διάσπαρτες σε όλο το φόρουμ
ακόμη και στο νηπιαγωγείο :D
όρεξη για διάβασμα να 'χεις ;)
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

VasilisM έγραψε:Δεν νομίζω ότι αποκαταστάθηκε κάποια αλήθεια.. Όπως και να έχει εγώ δεν μπορώ να συμμετέχω σε τέτοιο διάλογο, γιατί δεν έχω ασχοληθεί με τέτοια θέματα.. Απλά το να είναι κανείς απόλυτος τύπου
Μου έμαθε πως υπάρχει ένας δρόμος και ένας προορισμός
το βρίσκω αν μη τι άλλο υπερβολικό.. ο προορισμός μπορεί να είναι ένας.. αλλά σίγουρα μπορείς να διαλέξεις τον δρόμο που θα πας..
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: H Λευκή Ιεραρχία

Δημοσίευση από Μάνος »

Όμορφα πράγματα έμαθα από αυτό το τόπικ...
O:-) O:-) O:-)

Θα μείνω όμως σε αυτό:
Βάσω έγραψε:Δεν χρειαζόμαστε "δασκάλους" να μας χειρίζονται, γιατί είμαστε ανασφαλείς και φοβόμαστε...
Χρειαζόμαστε "δασκάλους" να μας μάθουν γιατί φοβόμαστε...
Και αν οι ίδιοι φοβούνται, θα το καλύψουν με την δική μας αδυναμία...Γι' αυτό, ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! ΄Οχι έρμαιο της γνώσης, ούτε αντίδραση στις ανθρώπινες αδυναμίες...Ισορροπία για να δούμε τι είναι για εμάς η αγάπη και τι ο θεός...Και αυτό μόνο μέσα από τον εαυτό μας, μπορούμε να το βρούμε...
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”