Περι Της Γενεσεως Της Ενεργειας

Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ilias έγραψε:Η ενέργεια Σκαπανέα μου υπάρχει σε κάθετι που μας περιβάλει σε όλο το συμπαν... Εμείς όταν στέλνουμε ενέργεια ή όταν κάνουμε ρέικι γινόμαστε απλά κανάλια αυτής της ενέργειας και την διοχετεύουμε στον αποδέκτη..

Δεν μπορει να αποθηκευτεί ... απλά υπάρχει...

ξέρω ότι μπορείς να μου πεις ότι αρα είναι αποθηκευμένη σε όλα όσα υπάρχουν γύρω μας...
αλλα δεν είναι έτσι... Η ενέργεια ρέει.. δεν μένει στάσιμη..
Η ιδέα σου για την δεξαμενη ενέργειας οπου θα αποθηκεύεται και όποιος την χρειαστεί απλα να παιρνει ενέργεια απο την δεξαμενη όποτε θέλει.. ήταν καλή... αλλά η ενέργεια αυτή δεν αποθηκεύεται Σκαπανέα.. και δεν μετριέται... δεν ορίζεται απο τους φυσικούς νόμους όπως τους γνωρίζεις..
Αλλο αυτό που λές εσυ Δεξαμενή και άλλο αυτό που εννοεί η Βάσω αναμεταδώτης...
Αντιλαμβανομαι σαφως τη διαφορα Ηλια αναμεσα στον Αναμεταδοτη και στη Δεξαμενη!
Οπως επισης αντιλαμβανομαι οτι οταν γιναμαστε εμεις καναλια της ενεργειας με το reiki, απο καπου την αντλουμε και την εξαποστελουμε στον αποδεκτη.
Αρα κατα καποιο τροπο ειμαστε εκεινη την ωρα αναμεταδοτες της ενεργειας με "χρονοκαθυστερηση", αφου η ενεργεια υπαρχει καπου και κυκλοφορει και εμεις εκεινη τη στιγμη λειτουργουμε αναμεταδοτικα.

Θα εχει ιδιαιτερη αξια για τη συζητηση να μου πεις το πως "φανταζεσαι" την ενεργεια: με τον κλασσικο τροπο της ηλεκτρομαγνητικης ακτινοβολιας ή καπως αλλιως, σαν υλικο αντικειμενο π.χ.

Διοτι αναλογα με τον τροπο που τη "φανταζεσαι" θα πρεπει να εξηγησεις, για τις αναγκες της συζητησης παντα, αυτο το "απλα υπαρχει" που λες σε ολα τα πραγματα που μας περιβαλλουν και αυτο το "ρεει" συνεχως και δεν μενει στασιμη.

Διοτι η ροη ειναι συνυφασμενη στο νου μας με αγωγους και χρειαζεται να πεις κατι παραπανω γι΄αυτο!

Να σημειωσω εδω οτι μιλωντας για το θεμα αυτο, δεν αναφερομαστε στα οσα γνωριζουμε ηδη απο τα μαθητικα μας ή τα σπουδαστικα μας χρονια, αλλά κανουμε ελευθερες προσεγγισεις σε σκεψεις και ιδεες οι οποιες μας ειναι αδιαφορο αν στεκουν επιστημονικα ή οχι με τη συμβατικη εννοια του πραγματος.

Και το τονιζω αυτο, διοτι εδω δεν κανουμε επιστημη, αλλά διερευνουμε τη δυνατοτητα δημιουργιας μιας νεας επιστημης και αρα εχουμε το δικαιωμα να εκθεσουμε οτιδηποτε σκεφτομαστε, αρκει αυτο να μπορει να υποταχτει στη συνεχεια στους νομους των λογικων συνεπειων που απορρεουν απο το περιεχομενο του!
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: Λοιπόν για να καταλάβεις τι εννοώ...
Η πνευματική ενέργεια που λαμβάνουμε μέσω της σύνδεσής μας με την συμπαντική συνειδητότητα, με την οποία συνδεόμαστε μέσω του ανώτερου εαυτού μας, είναι διάχυτη στις πνευματικές διαστάσεις...

Συμφωνουμε λοιπον στο οτι υπαρχει πνευματικη ενεργεια.
Και οτι ο Ανωτερος Εαυτος μας αποτελει το μεσο για να την αντλησουμε οταν συνδεθουμε με τη βοηθεια του με τη συμπαντικη συνειδητοτητα.
Μπορω επομενως να φανταστω τη συμπαντικη συνειδητοτητα σαν τον κεντρικο αναμεταδοτη της πνευματικης ενεργειας, αρκει να το ζητησω μεσω του Ανωτερου Εαυτου.
Τι σημαινει ομως ενεργεια διαχυτη στις ανωτερες διαστασεις και τι την εμποδιζει αυτη να διαχυθει στις κατωτερες διαστασεις;
Υπαρχουν στεγανα αναμεσα στις διαστασεις;
Πως ειναι και πως λειτουργουν οι διαστασεις;




Η επιστήμη της πνευματικής ενέργειας, για τα δικά μας δεδομένα, λέγεται ΑΛΧΗΜΕΙΑ, και όπως θα γνωρίζεις, όποιος ασχολείτο με αυτήν παλαιότερα καιγόταν στην πυρρά!!

Να λοιπον που και συ λες οτι υπαρχει Η Επιστημη της Πνευματικης Ενεργειας, η γνωστη μας ΑΛΧΗΜΕΙΑ.
Ως επιστημη λοιπον οφειλει να εχει νομους.
Και βασει αυτων των νομων μπορουμε να διαχειριζομαστε την Πνευματικη Ενεργεια κατα βουληση.
Αν οι νομοι αυτοι σου ειναι γνωστοι παραθεσε τους...
Αλλιως βοηθησε μας να τους εντοπισουμε




΄Ομως μέσω αυτής της πνευματικής επιστήμης, καταφέρνεις την διαδικασια της ανάληψης...και όχι μέσω της χημείας (λυπάμαι δεν σου χρειάζεται η επιστήμη σου, παρά μόνό για την υλική σου πραγματικότητα)

Η αποθηκευση της Πνευματικης Ενεργειας μπορει να συντελεσει γενικοτερα στην αναληψη της Γης και οχι μονο στην ατομικη αναληψη.



Η αποθήκευση της πνευματικής ενέργειας λοιπόν, από τις πνευματικές διαστάσεις, είναι χωρίς νόημα, αφού για την διοχέτευση αυτής σημαντικό ρόλο παίζουν τα σώματά μας, όχι μόνο σαν ύλη αλλά και σαν ενεργειακά πεδία.

Αρα τα σωματα οικοδομουμενα "καπως", φαινομενικα απο υλη μονο, στην πραγματικοτητα και με τη βοηθεια των αντιστοιχων ανωτερων σωματων, λειτουργουν ηδη ενεργειακα.
Δηλαδη τα ανωτερα σωματα ως μη υλικα με την στενη εννοια του ορου, γινονται αντιληπτα απο μας ως ενεργειακες δινες ή ενεργειακες συσσωρευσεις δυναμικες.
Ειναι λοιπον αξιοπροσεκτο και αξιοπεριεργο το γεγονος οτι η παντα αεικινητη ενεργεια, οπως παρατηρει και ο Ηλιας, εγκλωβιζεται σε ενα στενο και περιορισμενο χωρο, γυρω απο το φυσικο μας σωμα και παραμενει εκει για οσο βρισκομαστε σε αυτη τη ζωη.
Δηλαδη ειναι πραγματικα προς διερευνηση τι ειναι αυτο που υποχρεωνει την ενεργεια να παραμενει "στασιμη" γυρω μας και να μη διαχεεται σε ολο τον περιβαλλοντα χωρο.




Αυτό που μπορούμε να καταφέρουμε είναι να συλλέγουμε πνευματική ενέργεια, ώστε όποιος θέλει και μπορεί να συνδεθεί μαζί μας, να αντλεί από αυτήν...
Εμένα μου συμβαίνει αυτό, μου έχει συμβεί αρκετές φορές, κάποιος να συνδεθεί μαζί μου και να πάρει ενέργεια, χωρίς να μου το ζητήσει...Γίνεται αυτόματα και νιώθει καλύτερα, ερήμην μου...Δηλαδή εγώ δεν το ξέρω συνειδητά.

Αν αυτό εννοείς "αποθήκευση ενέργειας" ναι μπορει να γίνει, αφού όμως προηγουμένως έχει σχηματιστεί το "φωτεινό σώμα" σου...

Ναι αυτο εννοω!
Και δινεις μια απαντηση στο τι μπορει να ειναι αυτη η αποθηκη ενεργειας!
Ένα ή περισσοτερα ατομα τα οποια μπορουν κατα περιπτωση να παιζουν το ρολο του χορηγου ενεργειας στο φυσικο πεδιο εχοντας γεμισει τις "μπαταριες" τους με ειδικο τροπο.
Μια ομαδα ατομων με ανανεωσιμη βαρδια, τα οποια θα λειτουργουν ως γηϊνοι "αναμεταδοτες" σε οποιον εχει αναγκη για ενεργεια μεσα μας.
Μια δεξαμενη δηλαδη η οποια θα σχηματιζεται απο το συλλογικο ενεργειακο σωμα μιας ομαδας ατομων, για την καλυψη των αναγκων οποιου την χρειαζεται μεταξυ μας.
Αυτο το οποιο λοιπον λες, ειναι οτι μονο ενα ζωντανο πλασμα μπορει να αποθηκευσει ενεργεια, αφου προηγουμενως εχει σχηματισει το σωμα του φωτος!
Ετσι ερχομαστε στον τροπο δημιουργιας του φωτεινου σωματος!
Και στην συνεχεια στον τροπο συσσωρευσης σε αυτο της πνευματικης ενεργειας.
Ποιες ειναι οι απαντησεις σε αυτα τα δυο ερωτηματα;

Και στη συνεχεια ερχομαι κατα αναγκη να συμπερανω οτι, τα ανωτερα πεδια, στα οποια ειναι διαχυτη η ενεργεια οπως λες, δεν ειναι παρα τα ενεργειακα σωματα ενος Ανωτερου Υπεροντος, Το Οποιο για λογαριασμο Του και δικο μας, Συλλεγει ποιος ξερει απο που την Πνευματικη Ενεργεια ή τη Δημιουργει μονο Του και την Εχει εκει να κυκλοφορει, με παρομοιο τροπο που και εμεις μπορουμε να τη συλλεξουμε μεσα στο δικο μας φωτεινο σωμα και να την εχουμε εκει δεσμευμενη μεχρι να τη ζητησει καποιος και να τη χορηγησουμε ή εμεις να τη στειλουμε σε καποιον κατα τη βουληση μας χωρις ( ;;;;;; ) αμεσο και συνειδητο αιτημα απο αυτον !



Κατάλαβες τίποτα ή είναι σαν να μου λες εμένα για χημεία? :shock: :lol: :lol:

Αν καταλαβα κατι εσυ θα το κρινεις φυσικα!
Ελπιζω να ειμαι κι εγω με τη σειρα μου κατανοητος σε οσα γραφω παραπανω!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν μπορώ την ανάλυση του πνεύματος Σκαπανέα και το ξέρεις...

Αν γνωρίζεις εσύ κάποιον ακόμα που έχει αυτο το φωτεινό σώμα, αν το έχεις εσύ, αυτό δεν το ξέρω, δεν μπορώ να το ξέρω...

΄Οτι έχω αποκομμίσει εγώ βιωματικά δεν πέρασε από ανάλυση, επιστημονική ή νοητική, πέρασε από εμπειρία, που σημαινει το βίωσα με όλα μου τα πεδια...

Δεν ξέρω να σου πω τους νόμους της αλχημείας...
Αλλά αυτό που συμβαίνει με την δικη μου θεραπεία και τα δικά μου κύτταρα μόνο με αλχημικο τρόπο μπορει να γίνει...Δεν γνωρίζω τους όρους και τους τύπους της αλχημικής αυτής διαδικασίας, έχω βιώσει όμως το αποτέλεσμά της...

Κοιτα Σκαπανέα, δεν ξέρω τι είναι ο θεός για σένα...
΄Ομως ο ανώτερος εαυτός μας είναι ο επιστήμονας και ο τέκτονας της φύσης της ψυχής μας...Το σώμα μας διαμορφώνεται από τις πλανητικές ουσίες...Επιστήμη ή όχι, η απόσταση από το πνεύμα μας οφείλεται στα πρότυπα τα νοητικά από την μια, και τις κυτταρικές μνήμες από την άλλη.
Το "δεν ανήκω σε καμία οικογένεια όλιστικά", είναι ο καθαρισμός των κυττάρων μας...και μέσω αυτών γίνεται και ο νοητικός καθαρισμός.
Αν δεν καθαρίσουμε πρότυπα και κύταρα, πάντα θα παραμένουμε άνθρωποι που "σκέφτονται" τον θεό...
Μέσα σ' αυτήν την σκέψη θα έρχονται και οράματα, και συνομιλίες, και θα κρυσταλλώνουμε απόψεις...Μέχρι να τα βιώσουμε όμως, πάντα θα είναι γνώση και σκέψη...
Η αλήθεια έρχεται μόνο από την εμπειρία...
Μπορείς να λες και να σκέφτεσαι ότι θέλεις...να αναλώνεις ώρες και να κάνεις σεμινάρια πνευματικά, να παίρνεις χιλιάδες μυήσεις...
Αν δεν εμπιστεύθείς την εμπειρία όμως, θα ακολουθείς πάντα πρότυπα, αφού δεν μπορείς να τα αποφύγεις μόνο μέσω της νόησης...

Μπορείς να αναλύσεις τον θεό, τον ανώτερο εαυτό σου, το συμπαν...Αν δεν βιώσεις την ιδιαίτερη ανάσα του όμως, ποτέ δεν θα είσαι σίγουρος γι' αυτόν...
Και εκεί είναι η διαφορά μας...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ σίγουρη...

Δεν μπορώ να σου πω τρόπους, στο έχω ξαναπεί. Αυτό όμως που μπορώ να σου πω που με οδήγησε στην εμπειρία σαν ολοκλήρωσή μου, είναι ότι ΞΕΦΥΓΑ από αυτό που αντιπροσωπεύει για σένα ο θεός, και ο κύριος...Και αυτή ήταν μόνο η αρχή...

Σημαντικό έργο λοιπόν για εμάς, με όποιο τρόπο ο καθένας μπορεί να το κάνει, είναι να "καθαρίσουμε" την σκέψη για τον θεό, και να τον αφήσουμε απλά να μας πλησιάσει...Με εμπιστοσύνη και αφοσίωση, ότι τίποτα δεν κάνουμε λάθος...

Δεν χρειάζονται πολλές αναλύσεις...Απλά πράγματα!

΄Οσο σκέφτεσαι τον θεό, πάντα θα αμφιβάλεις για την πορεία σου...΄Οσο σκέφτεσαι την πορεία σου, πάντα θα αμφιβάλλεις για τον εαυτό σου...

Στο ξαναλέω, εδώ δεν ήρθαμε να δουλέψουμε, να παντρευτούμε, να κάνουμε παιδιά και να "πεθάνουμε"...
Αυτά είναι η υλική πραγματικότητα, η πνευματική μας φύση ήρθε να εκδηλωθει...΄Εχοντας βοήθεια ένα εγώ, που αποδέχεται και δεν αγωνίζεται να αποδείξει...Τίποτα δεν μπορεί να αποδείξει, εκτός από την ζωή του...Και αυτή είναι η εσωτερικη ταπεινότητα...που επιτρέπει στο πνεύμα να πάρει την ατόφια εμπειρία...

Αυτή είναι η αλήθεια η δική μου...Και όποιος την αντέχει, ακολουθεί...όποιος όχι, περιμένει το πνεύμα του, τον ανώτερο εαυτό του, να του λυσει τις υλικές του αναζητήσεις...

Αν μίλησα για επιστήμη, μίλησα για την επιστήμη της ψυχολογίας, που εδώ μέσα καταθέτεται από τον Νίκο...Ο οποίος, έχει και την επιστήμη και το πνεύμα και σου έδωσε κάποιες απαντήσεις περί συναισθηματικου βιώματος...

Στο παραθέτω μήπως το παράβλεψες...
Nikos έγραψε: Ο συσσωρευτής οργόνης του Ράιχ ίσως σε ενδιαφέρει Σκαπανέα.
Τα πειράματά του με αυτόν στο Τσι(που ονόμασε οργόνη), επιβεβαιώθηκαν από τον Αινστάιν. Σε αυτά αναφέρεται πως καταργείται ο δεύτερος νόμος της θερμοδυναμικής.
Τα βιβλία του κάηκαν σε Γερμανία και μετά σε Αμερική. Όμως ευτυχώς κυκλοφορούν σήμερα εν Ελλάδι.
Προτείνω το "Ο συσσωρευτής οργόνης. Η ιατρική και επιστημονική του χρήση." Εκδόσεις Παρασκήνιο.
Επίσης το "Εγχειρίδιο συσσωρευτή οργόνης. Οδηγίες για την κατασκευή, πειραματική χρήση και προστασία από τοξικές ενέργειες", Τζέιμς Ντεμέο Ph.D, Εκδόσεις Κοροντζή.
Από όσο γνωρίζω, οι Γερμανοί έχουν αναπτύξει πολύ την υπόθεση αυτή.

Το θέμα είναι όμως πως κι αυτό μπορεί να λειτουργήσει σαν ένα ακόμα "χάπι καθαρισμού" εφ'όσον είναι εξωτερικός παράγοντας.
Ίσως να μπορεί να βοηθήσει στο σώμα και στον προσωρινό καθαρισμό του όπως ένα πανί καθαρίζει μια επιφάνεια, όμως το πρόβλημα γεννιέται από την ίδια την επιφάνεια και χωρίς να βιώσεις την "λερωμένη" της αλήθεια, η "καθαριότητα" που θα έχεις δεν θα είναι ποτέ πηγαία αλλά εξαρτημένη από το πανί που την καθαρίζει, μέχρι τη στιγμή που κι εκείνο θα κουρελιαστεί και δεν θα είναι ικανό να βοηθήσει άλλο. Αναγκάζοντάς σε έτσι να σταματήσεις να αποφεύγεις τη "βρωμιά" που εμπεριέχεις ως σύνολο και να βυθιστείς και συναισθηματικά σε αυτή για να την κατανοήσεις, όχι μόνο νοητικά. Γιατί αυτή η βρωμιά φίλε Σκαπανέα δεν είναι άλλου (αν και εν μέρει ήρθε και από έξω), δική σου(μας) είναι. Κι αν δεν την αγαπήσεις τελικά ως κομμάτι σου δεν μπορείς να την ενσωματώσεις και να ελευθερωθείς από αυτή. Θα είσαι πάντα δέσμιος του εσωτερικού διαχωρισμού που συμβαίνει μέσα από τη συναισθηματική αυτή άρνηση.
Υπάρχει ένα κομμάτι που είναι "παιδικό" μέσα σου(μας) κι έχει την ανάγκη να γυρίσεις να το δεις. Να δεις τις πληγές και την απόρριψη που έχει δεχθεί από μικρό και να αρχίσεις να το προστατεύεις ως γονιός πια εσύ. Εσύ θα το πάρεις πια από το χέρι και αυτό -πίστεψέ με- θα ανταποκριθεί στο κάλεσμά σου. Θα θελήσει συναισθηματικά να ωριμάσει και να ακολουθήσει τη βιολογική ηλικία και ωριμότητα για να γίνεται ένα. Η σταδιακή αυτή ενσωμάτωση θα σε οδηγεί στον πυρήνα που -νομίζω πως- ψάχνεις.
Αυτά τα είπα γιατί ήθελα να σου απαντήσω σε περισσότερα θέματα αλλά δεν έχω πολυτέλεια χρόνου, έτσι συνοψίστηκαν εδώ. Ελπίζω να γίνεται κατανοητό πως δεν περιέχουν κρίση αυτά τα λόγια αλλά ενδιαφέρον.
Aν δεν σου λέει τίποτα, εμένα μου λέει πολλά...
Αφ' ενός συμφωνώ απόλυτα με τον Νίκο, και αφ' ετέρου με διαχωρίζει νοητικά από εσένα, γιατί εσύ δεν με καταλαβαίνεις, και εγώ δεν αποδέχομαι την ανάλυση του πνευματικού δρόμου, που εσύ αναζητάς...

Νομίζω ότι για σένα η δυσκολία είναι να σταματήσεις να αναλύεις τον θεό...και να σιγουρευτείς ότι τον αγαπάς βιώνοντάς τον...

Ξέρεις όλη αυτή η ανάλυση, μου θυμίζει έναν άντρα που αγαπά μια γυναίκα, την παρακολουθεί και ξέρει τα πάντα γι' αυτήν, αλλά δεν τολμά να αφήσει τον εαυτό του ελεύθερο για να την νιώσει με συναισθήματα και βίωμα, φοβούμενος μην πληγωθεί... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Σχετικα με το δημοσιευμα του Νικου, Βασω, το οποιο και βεβαια ειδα, θα πρεπει να σου πω εχει μια παρατηρηση ο Νικος στην οποια αναφερει οτι η συσκευη αυτη που συσσωρευει την οργονη, στην ουσια ειναι ενας εξωτερικος παραγοντας ο οποιος δεν μπορει να λυσει τα εσωτερικα προβληματα του ανθρωπου...

Αυτο και μονο το γεγονος με απετρεψε να δωσω βαση στη οργονη.

Σημειωτεον οτι κατεφυγα στο διαδικτυο για να καταλαβω τι ειναι τελικα αυτη ( η οργονη ).

Με την εννοια λοιπον αυτη της εξωτερικοτητας, τα σχετικα με αυτη την ουσια ή καλυτερα ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια, τουλαχιστον αυτη τη στιγμη που μιλαμε δεν μου τραβαει το ενδιαφερον.

Αλλωστε εδω μιλαμε για τη Δεξαμενη της Ενεργειας, την οποια μπορουμε να συλλεξουμε απο ανωτερα επιπεδα της υπαρξης και η οποια δεν μπορει σε καμια περιπτωση να σχετιζεται με την οργονη ή τσι ή πρανα...

΄Η κανω λαθος;

Απο αυτο το σημειο ξεκινησαμε...

Οσο για τα υπολοιπα που λες για το θεο τα εχουμε πει και αλλες φορες: εσυ τον βιωνεις ( οπως λες ) και εγω τον εννοω ( αν ειναι δυνατον ).

Ας κρατησουμε τη διαφορα μας, αλλά το θεμα δεν ειναι για το θεο εδω...

Για την ενεργεια μιλαμε και τον τροπο ελξης της και διαχειρισης της απο τα ανωτερα πεδια...

Ομως εσυ που βιωνεις το θεο, μπορει να εισαι σε θεση να "δεις" και την πηγη της ενεργειας που ρεει δια των χειρων μας οταν την αποστελλουμε...

Αυτο ναι ειναι μια πολυτιμη συμβολη στο θεμα που συζηταμε!
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

galazia_sfaira έγραψε: Αυτό που παρατηρούμε είναι δυναμικοί διασχηματισμοί, που αλλάζουν ο ένας μέσα στον άλλον - ένας συνεχής χορός ενέργειας».

Νομίζω ότι και η επιστημη αλλάζει θέση σιγά σιγά για να μην απειληθεί αποτομα η αξία των δεδομένων που διαμορφώθηκαν τοσα χρονια και αλοίμονο τι θα γινουμε μετά... :D
Ναι Καλλιοπη συμφωνω με την τελευταια παρατηρηση και την αποδεχομαι εν μερει ως σωστη!

Αν και μερικα πραγματα πρεπει να αλλαζουν αποτομα για να φερουν αποτελεσμα!

Και αυτο που παραθετεις απο το βιβλιο, το γνωριζω πολυ καλα και απο πρωτο χερι και παντα θεωρητικα βεβαια, με τη δυναμη της σκεψης εννοω...

Διοτι δεν υπαρχει αλλος τροπος να εξηγησεις την συγκροτηση της υλης, παρα μοναχα σαν ενεργειακους σχηματισμους που παραμενουν εγκλωβισμενοι σε ενα "ειδος" δυναμικου πεδιου.

Το προβλημα μου λοιπον στη φυσικη για πολλα χρονια, ηταν το γιατι αυτη η ενεργεια η αεικινητη και παντα ρεουσα, παραμενει εγκλωβισμενη σε ενα στενο χωρο οπως ειναι ή φαινεται να ειναι ο χωρος ενος υλικου σωματος, και δεν διαχεεται σε ολοκληρο το χωρο που περιβαλλει το καθε υλικο σωμα και τελικα σε ολοκληρο το συμπαν.

Καταλαβαινεις τον προβληματισμο μου;

Και παρατηρω τωρα, οπως φαινεται μεσα απο τη συζητηση, οτι και τα ενεργειακα σωματα του ανθρωπου τα οποια περιβαλλουν το φυσικο του σωμα, την ιδια ιδιομορφια και παραξενια παρουσιαζουν: Ενεργεια αεικινητη και αειρεουσα παραμενει εγκλωβισμενη γυρω απο το σωμα μας, το οποιο εν τελει και συμφωνα με το δημοσιευμα που παρουσιαζεις δεν ειναι τιποτα αλλο και αυτο παρα ενεργεια εγκλωβισμενη!

Αν λοιπον ανακαλυψουμε τον τροπο δομησης του "υλικου" σωματος και ολων των αλλων ενεργειακων του περιβληματων, τοτε θα μπορουμε παρα πολυ ευκολα να αποθηκευουμε την ενεργεια οπου και οσο θελουμε κατασκευαζοντας τις ενεργειακες δεξαμενες μας κατα βουληση!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Γ

Δημοσίευση από Vasoula »

στην ουσια ειναι ενας εξωτερικος παραγοντας ο οποιος δεν μπορει να λυσει τα εσωτερικα προβληματα του ανθρωπου...
Ενώ το ρέικι ας πούμε είναι ένας εξωτερικός παράγοντας, ο οποίος μπορεί να λύσει τα εσωτερικά προβλήματα του ανθρωπου?

Τι εννοείς, γιατί δεν το κατάλαβα...

τον εννοω ( αν ειναι δυνατον ).
Γιατί αν είναι δυνατόν? :shock:
Εννοώ σημαίνει, έχω νοητική εικόνα για το περιεχόμενο συγκεκριμένου πράγματος απτού ή αφηρημένου...

Και εσύ δείχνεις να έχεις...

Γιατί λοιπόν ξαφνιάζεσαι...Δεν έχεις?

Απλά μια νοητική εικόνα την "τρώνε' οι αμφιβολίες...γι' αυτό και σου το επεσήμανα...
αλλά το θεμα δεν ειναι για το θεο εδω...
ξανά :shock: :shock:
Και αυτό το "φωτεινό σώμα" από που θα προέρθει?
Θα το "αγοράσεις" από τους Αρχαγγέλους?

Το θέμα μας είναι πάντα για τον θεό, Σκαπανέα...
Ενόσω συζητάμε για θέματα που άπτονται του πνεύματος...

΄Ομως, καλά λες, για μένα το Πνεύμα δεν μπαίνει σε εξισώσεις...Και ίσως γι' αυτό μου είναι οικείο...Αντίθετα, η "χύμα" ενέργεια του σύμπαντος, μου είναι άγνωστη...
Και είναι η ουσιαστική μας διαφορά, που με κάνει να μην μπορώ να μετέχω στην κουβέντα σας περί "δεξαμενής για την συλλογή ενέργειας"... :wink:

Αν μπορεις να υπερβείς την λογική, δεν θα χρειαστείς αποδείξεις και δεξαμενές για την συλλογή της πνευματικής ενέργειας...Γιατί θα είσαι πάντα μέσα σ' αυτήν, ώστε δεν θα χρειάζεσαι να την διαχειρίζεσαι μέσω αποθήκης...
Ετσι ερχομαστε στον τροπο δημιουργιας του φωτεινου σωματος!
Και στην συνεχεια στον τροπο συσσωρευσης σε αυτο της πνευματικης ενεργειας.
Ποιες ειναι οι απαντησεις σε αυτα τα δυο ερωτηματα;
Αυτό δημιουργείται, Σκαπανέα, όταν το "σώμα" σου πάψει να είναι αυτόνομο και ο νους σου πάψει να είναι βασιλιάς...
Ενόσω ψάχνεις τρόπους για την αποθήκευση ενέργειας, το σώμα σου είναι αυτόνομο και ο νους σου υπερισχύει...Αλλιώς δεν θα ρώταγες πως, αλλά θα ήξερες ότι ο εσωτερικος "καθαρισμος" έχει να κάνει με την συναισθηματικη εμπειρία του βιώματος. Και ο "καθαρός" Εαυτός είναι από μόνος του "αποθήκη" πνευματικής ενέργειας.

Και αλήθεια...Προσπαθείς να χαρτογραφήσεις τον θεό, το σύμπαν, το πνεύμα με αυτό... :?:
δεν ειναι παρα τα ενεργειακα σωματα ενος Ανωτερου Υπεροντος, Το Οποιο για λογαριασμο Του και δικο μας, Συλλεγει ποιος ξερει απο που την Πνευματικη Ενεργεια ή τη Δημιουργει μονο Του και την Εχει εκει να κυκλοφορει, με παρομοιο τροπο που και εμεις μπορουμε να τη συλλεξουμε μεσα στο δικο μας φωτεινο σωμα και να την εχουμε εκει δεσμευμενη
:shock: :shock: :shock:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Συμφωνώ με τη Βάσω...

Σκεφτεσαι την ενέργεια και την ροή της σαν φυσικό φαινόμενο το οποίο υπακούει τους φυσικούς-υλικούς μας νομους.. δεν είναι όμως έτσι τα πράγματα..
Θα εχει ιδιαιτερη αξια για τη συζητηση να μου πεις το πως "φανταζεσαι" την ενεργεια: με τον κλασσικο τροπο της ηλεκτρομαγνητικης ακτινοβολιας ή καπως αλλιως, σαν υλικο αντικειμενο π.χ.
Σαν φως Σκαπανέα την φανταζομαι -την βλεπω - την νοιώθω

Οχι σαν ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία... ούτε σαν υλικά σωματίδια... απλά σαν φως ..
---------------------------------------------------------------------

Γιατι ψαχνεις τρόπο να αποθηκεύσεις την ενέργεια;
Γιατί δεν συλλέγεις εσυ για εσένα ενέργεια;; (και αν η ερωτηση σου είναι απο πού.. η απάντηση μου θα είναι απο παντού...)

Γιατί Προσπαθείς να οριοθετήσεις και να χαρτογραφήσεις όπως αναφερει και η Βασω την ενέργεια και τα πεδία στα οποία υπάρχει;;
Ο χάρτης αυτός δεν θα σε βοηθήσει να βρείς τον δρόμμο σου..
Τον δρόμμο σου θα τον βρείς μέσα σου.. στο έχω ξαναπεί νομίζω αυτό πριν καιρό..
Δεν είναι όλα μαθηματικά φυσική χημεια και θρησκεια... υπάρχουν πολλά που δεν υπακούν στους νόμους του ανθρωπου και του φυσικού-υλικού κόσμου..

Δεν βγάζεις άκρη γιατί πας να φτιάξεις κανόνες και όρια σε κάτι το οποίο είναι ελεύθερο και απεριόριστο..Προσπαθείς να εξερευνήσεις το φως απο τη σκιά..

Νοιώσε την ενεργεια μέσα σου Σκαπανέα.. Δέξου την και ανοίξου σε αυτή όπως θα την γνωρίσεις μέσα σου..

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις...
απλά είναι δύσκολο για εσένα όπως και για πολλούς άλλους να δεχτουν κάτι το οποίο δεν περιορίζεται και δεν μπορεί να μετρηθεί και να αποδειχτεί επιστημονικά... κάτι τελος πάντων που δεν υπακούει τους αποδεδειγμένους επιστημονικούς υλικούς- φυσικούς νόμους
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

O Ιησούς Σκαπανέα είπε...

Μπορείτε όλοι, ότι μπορώ εγώ...

Τό είπε τότε...
Το λέει τώρα...

Δεν μας άφησε όμως τον χάρτη για να βρεθούμε κι εμείς στην ίδια δυναμική, δεν μας άφησε όρους, κανόνες, μαθηματική εξίσωση...

Μας είπε απλά...

Αγαπάτε...

και ο ίδιος, απλά μας αγάπησε...

Αν πιστεύεις λοιπόν στην αγάπη του, μην τον θεωρείς ατελή, που δεν μας έδωσε τρόπο να βρεθούμε "κοντά" του...

Απομυθοποίησέ τον από την θρησκεία (αν μπορέσεις) και ακολούθησε την ανθρώπινη ζωή του βήμα-βήμα, από την μεριά ενός ανθρώπου που αγαπά βαθιά...

Εγώ αυτό έκανα, ή καλύτερα αυτήν ήταν η δική του βοήθεια προς εμένα...
Τόσο απλά!

Και τότε θα βρεις και τις δικές σου διαδρομές για να ενσωματώσεις την αγάπη και να "λύσεις" την ακαμψία των "μυών".... :wink:
Και να δεις τότε, πόσο εύκολα θα σε νιώθουν οι άλλοι, ακριβώς όπως εκείνον...' Οσοι βέβαια είναι έτοιμοι να σε νιώσουν...Οι υπόλοιποι θα ψάχνουν...

Ακριβώς όπως έγινε τότε...
Ακριβώς όπως γίνεται τώρα...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σκαπανέα, δεν ξέφυγα από το θέμα...

Η αποθήκη ενέργειας δεν είναι μακρυά από τον Εαυτό σου!
Και κατανοώ, ότι θέλεις να το κάνεις, για όσους δεν μπορούν να το κατανοήσουν...

Πίστεψέ με όμως, ακόμα και τρόπο να βρεις να την "αποθηκεύσεις" σε μια "δεξαμενή", δεν θα τους βοηθήσεις...

Θα νιώθουν στιγμιαία καλά, μα αν δεν βρουν την πηγή της μόνοι τους, την άλλη στιγμή θα είναι πάλι "ασθενείς"...΄Ετσι θα εξαντλήσουν τα "αποθέματα" σε χρόνο dt...

΄Ομως για καλό είναι...το ξέρω! Κατανοώ την ανάγκη σου αυτή...

Σημασία έχει όμως να γνωρίζεις ποιό είναι το "καλό" για τους άλλους, αφού έχεις σιγουρετεί για το καλό το δικό σου...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ναι αγαπημενοι μου...

Εχετε δικιο...

Καταλαβαινω την προσπαθεια σας να με πεισετε οτι εχω αδικο για ολα οσα ρωταω!

Καταλαβαινω οτι δεν μπορειτε να δεχτειτε οτι το βιωμα της απειρης θεοτητας μπορει να μπει σε καλουπια.

Καταλαβαινω την αγωνια σας μη τυχον και καποιος σας αποδειξει οτι ολα αυτα που βιωνετε δεν ειναι ακριβως ετσι οπως νομιζετε.

Γιατι δεν μπορει καποια γνωμη θα εχετε για ολα αυτα που ζειτε.

Ολα τα σκεπτομενα οντα εχουν γνωμη για το καθε τι.

Ασχετα αν δεν εμπιστευονται αυτη τη γνωμη τους ευκολα...

Ασχετα αν δεν θελουν να μοιραστουν αυτη τη γνωμη με τους αλλους μη τυχον και τη χασουν...

Αρα ενας ακομα φοβος λεπτος και περιτεχνος κατω απο την αρνηση της κοινοποιησης των βιωματων σας.

Αν ο θεος σας που ειναι ενεργεια δεν μπορει να γινει και λογος τοτε τι θεος ειναι;

Υπαρχουν ορια και στεγανα στο θεο που βιωνετε;

Υπαρχουν πραγματα που ο θεος σας δεν μπορει να τα προσεγγισει;

Ομως ο θεος εξ ορισμου ειναι απειρος...

Και μπορει να γινει το καθε τι με τη βουληση του...

Ακομα και ανθρωπος γινεται...

Και στεκει αναμεσα μας και μας μιλαει με τη γλωσσα της καρδιας

Αφηστε τον λοιπον να μιλησει γι αυτα που βιωνει ως ανθρωπος
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Καταλαβαινω την αγωνια σας μη τυχον και καποιος σας αποδειξει οτι ολα αυτα που βιωνετε δεν ειναι ακριβως ετσι οπως νομιζετε.
Πολύ καλό αυτό Σκαπανέα...Είμαι, σίγουρη λοιπόν, ότι καταλαβαίνεις και την δική σου αγωνία, μήπως αναγκαστείς να "γκρεμίσεις" κι εσύ τον θρόνο του θεού σου...

Γιατί δεν μπορεί να καταλαβαίνεις την δική μας αγωνία, και την δική σου όχι...

Μπορείς κατ' αρχήν να αποδειξεις στον εαυτό σου αυτήν την αγωνία, και να τον αφήσεις να την βιώσει...ολοκληρωτικά...

Μετά θα πάψεις να ανησυχείς για την δική μας, γιατί θα γνωρίζεις πλέον βιωματικά τον θεό, μέσα στην αγωνία σου!
Γιατί, βρε Σκαπανέα, κι εκεί μέσα είναι...!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: O Ιησούς Σκαπανέα είπε...

Μπορείτε όλοι, ότι μπορώ εγώ...

Τό είπε τότε...
Το λέει τώρα...

Δεν μας άφησε όμως τον χάρτη για να βρεθούμε κι εμείς στην ίδια δυναμική, δεν μας άφησε όρους, κανόνες, μαθηματική εξίσωση...

Μας είπε απλά...

Αγαπάτε...

και ο ίδιος, απλά μας αγάπησε...

Αν πιστεύεις λοιπόν στην αγάπη του, μην τον θεωρείς ατελή, που δεν μας έδωσε τρόπο να βρεθούμε "κοντά" του...

Απομυθοποίησέ τον από την θρησκεία (αν μπορέσεις) και ακολούθησε την ανθρώπινη ζωή του βήμα-βήμα, από την μεριά ενός ανθρώπου που αγαπά βαθιά...

Εγώ αυτό έκανα, ή καλύτερα αυτήν ήταν η δική του βοήθεια προς εμένα...
Τόσο απλά!

Και τότε θα βρεις και τις δικές σου διαδρομές για να ενσωματώσεις την αγάπη και να "λύσεις" την ακαμψία των "μυών".... :wink:
Και να δεις τότε, πόσο εύκολα θα σε νιώθουν οι άλλοι, ακριβώς όπως εκείνον...' Οσοι βέβαια είναι έτοιμοι να σε νιώσουν...Οι υπόλοιποι θα ψάχνουν...

Ακριβώς όπως έγινε τότε...
Ακριβώς όπως γίνεται τώρα...
Ποιος σου ειπε Βασω οτι δεν μας εδωσε τροπο να βρεθουμε κοντα του;

Ποιος σου ειπε οτι μας αφησε ορφανους και ερμαιους στην τυχη μας;

Ποιος σου ειπε οτι δεν εδωσε ακριβεστατες οδηγιες προς ναυτιλομενους;

Μονο που οι οδηγιες του ειναι βιωματικες και σεις που αδυνατειτε να μεταφρασετε τα δικα σας βιωματα σε λογο, ομοιως και αδυνατειτε να τις καταλαβετε...

Ο Ιησους ως Ο Χριστος επι της Γης, δεν εκανε τιποτα απολυτως ζωντας εδω χωρις να αναφερθει με τον ενα ή τον αλλο τροπο στον Ουρανιο Πατερα του.

Τιποτα δεν εκανε χωρις την αδεια και την εγκριση του Θεου και Πατρος ολων μας.

Ο,τι ηθελε το ζηταγε απο το Θεο και Αυτος του εδινε ο,τι ηθελε...

Ακομα και στον κηπο της Γεθσημανη πριν απο την Σταυρωση, ο Ιησους ειπε:
Πατερα αν ειναι δυνατον ας μη πιω αυτο το ποτηρι.
Αλλά και παλι ας μη γινει το δικο μου θελημα αλλά το δικο σου.


Αυτο ειναι το υψιστο βιωματικο μαθημα που μας αφησε παρακαταθηκη ο Ιησους.

Ζητα οτι θες απο το Θεο, αλλά ζητα το!
Ζητα το και μιλα μαζι του και θα λαβεις!
Ζητα το σε ζωντανη επικοινωνια μαζι του!
Φτιαξε στο μυαλο σου καλα αυτο που θες και ζητα το απο το Θεο.
Αλλά βεβαιως για να το κανεις αυτο θα πρεπει να μιλησεις μαζι του.
Αποκτησε επομενως την δυνατοτητα επικοινωνιας μαζι του και μετα ολα οσα θες θα βρουν το δρομο τους συμφωνα με το θελημα του Θεου.

Τωρα θα μου πεις οτι εμεις τον εχουμε καταργησει το θεο και εχουμε "υψωσει" τον Εαυτο μας στη θεση του...

Ακομα ομως και ετσι και επειδη ο Ανωτερος Εαυτος μας ειναι ο Θεος του εαυτου μας, μπορουμε να καταφυγουμε με τα καλα και ακριβως σχεδιασμενα αιτηματα του εαυτου μας στον Εαυτο μας και να συζητησουμε μαζι του εσωτερικα πανω σε αυτα.

Ο Εαυτος μας δεν μπορει να μας πει τι να κανουμε, αν δεν εχουμε κατι στα χερια μας για να μιλησουμε μαζι του.

Γι αυτο και εχουμε αναγκη ενα σχεδιο πραγματικης δρασης οταν τον προσεγγιζουμε για να του ζητησουμε τη σοφη καθοδηγηση.

Βεβαιως χρειαζεται να εχουμε ανοιξει καναλι επικοινωνιας μαζι του και αυτο μαλλον ειναι το δυσκολο...

Ωστοσο οταν τον εμπιστευτουμε και αφεθουμε στη Χαρη του θεου, θα μπορεσουμε να λαβουμε ολες τις σωστες αποφασεις στη ζωη μας!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ιησους ως Ο Χριστος επι της Γης, δεν εκανε τιποτα απολυτως ζωντας εδω χωρις να αναφερθει με τον ενα ή τον αλλο τροπο στον Ουρανιο Πατερα του.

Τιποτα δεν εκανε χωρις την αδεια και την εγκριση του Θεου και Πατρος ολων μας.

Ο,τι ηθελε το ζηταγε απο το Θεο και Αυτος του εδινε ο,τι ηθελε...
Μόνό να αναστενάξω μπορώ...

Η μόνη απτή οδηγία που μας άφησε, Σκαπανέα, κατά την δική μου αντίληψη, γνωση και εμπειρία (για να μην παραξηγηθω), είναι μόνο η αγάπη...

Δεν χρειζόμαστε τίποτα άλλο, εκτός από αυτό!

Εγώ τουλάχιστον, δεν χρειάζομαι...

Και όχι σ' αγαπώ και θέλω να σε σώσω...αλλά σ' αγαπώ γιατί σε αναγνωρίζω, μέσα στην δική μου ζωή και στον δικό μου λόγο!!

Και η μόνη βοήθεια που μπορώ να σου δώσω είναι απλά να σ'αγαπάω...Δεν είναι αρκετή θαρρείς?
΄Εχω όλες τις αποδείξεις γι' αυτό... :D

Κανείς όμως δεν το πιστεύει...Και όλοι αναζητάμε λόγους και αιτίες για να αγαπάμε...!!! Και μέσα σ' αυτούς είναι και το "παραμύθι" του πατέρα που κατευθύνει, επιτρέπει, συγχωρεί, τιμωρεί...

Ευχαριστώ, μπορείς να τον κρατήσεις τον πατέρα σου...
Εγώ προτιμώ τον αδερφό μου, Σκαπανέα...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:
Η μόνη απτή οδηγία που μας άφησε, Σκαπανέα, κατά την δική μου αντίληψη, γνωση και εμπειρία (για να μην παραξηγηθω), είναι μόνο η αγάπη...

Δεν χρειζόμαστε τίποτα άλλο, εκτός από αυτό!

Εγώ τουλάχιστον, δεν χρειάζομαι...

Και όχι σ' αγαπώ και θέλω να σε σώσω...αλλά σ' αγαπώ γιατί σε αναγνωρίζω, μέσα στην δική μου ζωή και στον δικό μου λόγο!!

Και η μόνη βοήθεια που μπορώ να σου δώσω είναι απλά να σ'αγαπάω...Δεν είναι αρκετή θαρρείς?
΄Εχω όλες τις αποδείξεις γι' αυτό... :D
Τοτε προς τι ο λογος;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο λόγος...Είναι η δική σου δυναμική για να οδηγηθείς στον χώρο της αγάπης...

Δεν μπορείς αλλιώς να αγαπάς, αν έχεις τεμαχίσει τον εαυτό σου σε διαμερίσματα...Ο λόγος τα γκρεμίζει..."Γεννηθήτω φως"...!!!

Το συναίσθημα της αγάπης δεν είναι και ο χώρος της!

Ο χώρος της γεμίζει με καθαρό φως! Και μετά ζεις εκεί αιώνια...

Αλλά για να γεμίσει με φως...χρειάζεται να γκρεμίσεις...!!!

Τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα! Χωρίς να φοβάμαι, μήπως μείνω "ορφανή" χωρίς πατέρα, Σκαπανέα...
Το ρίσκαρα...

Εσύ μπορείς?

Και έτσι, βρέθηκα, αντί να "κοινωνώ" μονη μου με τον θεό, να κοινωνώ μαζί με τους ανθρώπους...Νομίζω, άξιζε τον κόπο...
Για μένα τουλαχιστον!

Αν δεν δοκιμάσεις, δεν μπορείς να ξέρεις εκ των προτέρων...
Και εσύ δυστυχώς αυτό ρωτάς...
Το ξέρω, ίσως όχι για λογαριασμό σου, αλλά για τους άλλους...
Γιατί εσύ έχεις "στερεώσει" τον λόγο στην σκέψη και δεν χρειάζεσαι "γκρέμισμα"...

Δυστυχώς η σκέψη συνεχίζει και χτίζει "διαμερίσματα" στον εαυτό μας...Και αντί να βρεθεί στο φως βρίσκεται σε καθένα από αυτά και απολαμβάνει την ευδαιμονία της πεποίθησης ότι μέσα σ' αυτό το μικρό διαμέρισμα είναι ασφαλής...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”