Περι Της Γενεσεως Της Ενεργειας

Skapaneas

Περι Της Γενεσεως Της Ενεργειας

Δημοσίευση από Skapaneas »

[color=red][u]Danny[/u][/color] έγραψε:
[color=red][u]Skapaneas[/u][/color] έγραψε:Πριν απο μερικες ( ; ; ; ) εβδομαδες ειχα κανει μια προταση για τη δημιουργια μιας αποθηκης ενεργειας, για ωρα αναγκης...

Λετε να "εννοουσα" τον αναμεταδοτηκαι να μη το¨"ειχα" καταλαβει καλα;
[color=red][u]Vaso[/u][/color] έγραψε:Αχ Σκαπανέα, η ενέργεια δεν "αποθηκεύεται"....
Γιατί είσαι αρνητική?? Και τον Ιούλιο Βερν γραφικό τον θεωρούσαν όταν περιέγραφε υποβρύχια.

ΔΟΥΛΕΨΤΕ ΤΗΝ ΙΔΕΑ Κε ΣΚΑΠΑΝΕΑ ΜΟΥ!!! ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ!!
ΑΛΛΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΟΘΗΚΕΥΟΝΤΑΙ.... ΑΥΤΗ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ??
Τετοια λεγε Danny για να παιρνω λιγο κουραγιο...

Γιατι οποτε ανοιγω το στομα μου και μιλαω περι "τοιουτων πραγματων", διακρινω οπισθεν του αριστερου βλεφαρου ( :shock: ) των περισσοτερων ακροατων ( μου ), μιαν ε λ α φ ρ α ν ειρωνιαν :roll: :roll: :roll:
[color=red][u]Vaso[/u][/color] έγραψε:Γιατί Ντάννυ μου, αν μπορέσει η πνευματική ενέργεια να αποθηκευτεί στον φυσικό κόσμο, δεν θα χρειάζεται πια τα σώματά μας...
Λοιπον Βασω εχω σου υποβαλλω ενα παρα παρα παρα πολυ σοβαρο ερωτημα επι του θεματος... :P

Ακουσον λοιπον:

Η ενεργεια που καλουμε και διοχετευουμε σε διαφορες κατευθυνσεις μεσω του σωματος μας, απο που προερχεται;

Δημιουργειται απο το πουθενα τη στιγμη που τη χρειαζομαστε ή βρισκεται αποθηκευμενη σε καποιο ανωτερο πεδιο απο το οποιο και την αντλουμε;

Αν συμβαινει το πρωτο, προκειται για ενα πραγματικα εξαιρετικα ζητημα, διοτι αντικειται σε θεμελιωδη αρχη της Φυσικης η οποια υποστηριζει οτι Η Ενεργεια ουτε δημιουργειται ουτε καταστρεφεται, αλλά απλα αλλαζει μορφες συμπεριλαμβανομενης και της λεγομενης υλικης μορφης.

Αν συμβαινει το δευτερο, τοτε πως συμβαινει να αποθηκευεται "εκει" και να μην αποθηκευεται "εδω";
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 26 Ιαν 2008 12:18 pm, έχει επεξεργασθεί 6 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23110
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

:wink: :wink: :wink: :wink:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Η ενέργεια Σκαπανέα μου υπάρχει σε κάθετι που μας περιβάλει σε όλο το συμπαν... Εμείς όταν στέλνουμε ενέργεια ή όταν κάνουμε ρέικι γινόμαστε απλά κανάλια αυτής της ενέργειας και την διοχετεύουμε στον αποδέκτη..

Δεν μπορει να αποθηκευτεί ... απλά υπάρχει...

ξέρω ότι μπορείς να μου πεις ότι αρα είναι αποθηκευμένη σε όλα όσα υπάρχουν γύρω μας...
αλλα δεν είναι έτσι... Η ενέργεια ρέει.. δεν μένει στάσιμη..
Η ιδέα σου για την δεξαμενη ενέργειας οπου θα αποθηκεύεται και όποιος την χρειαστεί απλα να παιρνει ενέργεια απο την δεξαμενη όποτε θέλει.. ήταν καλή... αλλά η ενέργεια αυτή δεν αποθηκεύεται Σκαπανέα.. και δεν μετριέται... δεν ορίζεται απο τους φυσικούς νόμους όπως τους γνωρίζεις..
Αλλο αυτό που λές εσυ Δεξαμενή και άλλο αυτό που εννοεί η Βάσω αναμεταδώτης...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αναμεταδότης της ροής της ενέργειας.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βρε Σκαπανέα μου, βρε γλυκέ μου Σκάπυ...
εμένα καλείς να μου αποδείξεις την ενέργεια μέσω της φυσικής επιστήμης? :shock:

Είσαι σίγουρος ότι απευθύνεις την ερώτηση σε μένά... :roll:

Είπαμε γίνονται θαύματα, αλλά όχι και μέχρι εκεί... :D

Λοιπόν για να καταλάβεις τι εννοώ...
Η πνευματική ενέργεια που λαμβάνουμε μέσω της σύνδεσής μας με την συμπαντική συνειδητότητα, με την οποία συνδεόμαστε μέσω του ανώτερου εαυτού μας, είναι διάχυτη στις πνευματικές διαστάσεις...
Η φυσική επιστήμη μετράει την ενέργεια μέσα στον δικο μας Γαλαξία, στο δικο μας Σύμπαν και δεν μπορεί να βγει πέρα από αυτά τα όρια...
Οι πνευματικές διαστάσεις για τους επιστήμονες ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας, και δεν μπορούν να κατανοήσουν με τον νου, το πνευμα τους...

Δεν μπορώ να αποδείξω ότι έχω βρεθει στην 6η διάσταση ή και στην 7η ακομα, γιατί δεν έχω χάρτη να σε οδηγήσω εκεί...
Μπορεί σε λιγο χρονικό διάστημα να έχω... :wink:
αλλά τώρα δεν μπορώ...

Η επιστήμη της πνευματικής ενέργειας, για τα δικά μας δεδομένα, λέγεται ΑΛΧΗΜΕΙΑ, και όπως θα γνωρίζεις, όποιος ασχολείτο με αυτήν παλαιότερα καιγόταν στην πυρρά!!
΄Ομως μέσω αυτής της πνευματικής επιστήμης, καταφέρνεις την διαδικασια της ανάληψης...και όχι μέσω της χημείας (λυπάμαι δεν σου χρειάζεται η επιστήμη σου, παρά μόνό για την υλική σου πραγματικότητα)

Η αποθήκευση της πνευματικής ενέργειας λοιπόν, από τις πνευματικές διαστάσεις, είναι χωρίς νόημα, αφού για την διοχέτευση αυτής σημαντικό ρόλο παίζουν τα σώματά μας, όχι μόνο σαν ύλη αλλά και σαν ενεργειακά πεδία.

Αυτό που μπορούμε να καταφέρουμε είναι να συλλέγουμε πνευματική ενέργεια, ώστε όποιος θέλει και μπορεί να συνδεθεί μαζί μας, να αντλεί από αυτήν...
Εμένα μου συμβαίνει αυτό, μου έχει συμβεί αρκετές φορές, κάποιος να συνδεθεί μαζί μου και να πάρει ενέργεια, χωρίς να μου το ζητήσει...Γίνεται αυτόματα και νιώθει καλύτερα, ερήμην μου...Δηλαδή εγώ δεν το ξέρω συνειδητά.

Αν αυτό εννοείς "αποθήκευση ενέργειας" ναι μπορει να γίνει, αφού όμως προηγουμένως έχει σχηματιστεί το "φωτεινό σώμα" σου...
Σε άλλη περίπτωση δεν λειτουργεί...παρά μόνο με την δύναμη της σκέψης...
Δηλαδή, σκέφτομαι την μανούλα μου, ή τον αγαπημένο μου και παίρνω κουράγιο, ώστε να αισθάνομαι καλύτερα...Αλλά αυτή είναι δική μου δραστηριότητα και δεν λαμβάνω "πνευματική ενέργεια", άρα η τροφοδότηση δεν είναι υπαρκτή.

Κατάλαβες τίποτα ή είναι σαν να μου λες εμένα για χημεία? :shock: :lol: :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23110
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:Οι πνευματικές διαστάσεις για τους επιστήμονες ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας, και δεν μπορούν να κατανοήσουν με τον νου, το πνευμα τους...
Ολα τα ανθρώπινα επιτεύματα χρειάστηκαν λίγη επιστήμη, λίγη Φώτιση και λίγη τρέλλα για να πραγματοποιηθούν!!!
Προφανές παράδειγμα:
Η ιδέα να πάμε στο φεγγάρι ενυπήρχε χιλιάδες χρόνια πριν, από τότε που οι πρώτοι άνθρωποι το έβλεπαν και το λάτρευαν ως Θεό!
Στο ''αιθερικό''πεδίο υπήρχε πάντα η εικόνα ενός διαστημόπολοιου να προσγειώνεται στο φεγγάρι.
Μόνον όταν κάποιοι κάποια στιγμή με την φυσική επιστήμη τους, με την -ασυνείδητη- πνευματικότητα τους, διάβασαν τις ήδη γραμμένες οδηγίες στην 4η διάσταση και καθοδηγήθηκαν να φτιάξουν το σωστό διαστημόπλοιο , απ'τα σωστά υλικα, και να στείλουν τους πρώτους αστρονάυτες στο Φεγγάρι πείστηκε η ανθρωπότητα.
Είπαμε γίνονται θαύματα, αλλά όχι και μέχρι εκεί...
Το πάντρεμα από αυτές τις ποιότητες έχει κάνει θαύματα, που σήμερα τα θεωρούμε δεδομένα.

Και το πιό σημαντικό...για την ανθρωπότητα...
Εχετε αναλογισθεί πόσο ποιό εύκολα θα αποφάσιζε ένας άνθρωπος με μιά σοβαρή ασθένεια να του κάνει ΡΕΙΚΙ μιά μηχανή με αποθηκευμένη ένέργεια??
Υποφέρει αλλά δεν αποφασίζει εύκολα το ΕΓΩ του να του διοχετεύσει ενέργεια ένας συν-άνθρωπος...είναι ασύλληπτο για αυτόν....

Ομως...
Αποφασίζει εύκολα να πάει στο φυσιοθεραπευτή να του βάλει ένα μηχάνημα με υπερήχους! για να ανακουφίσει τον πόνο του!!!

Αποφασίζει εύκολα να πάει στο γυμναστήριο και αντί για γυμναστική να καθήσει 15' σε ένα μηχάνημα με δονήσεις!(που ποιός ξέρει τι επιπτώσεις έχει στα εσωτερικά του όργανα)για να αδυνατίσει!!!
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Fritzjof Capra
Tο Ταό της Φυσικής, «Aυτά τα δυναμικά σχέδια από ενεργειακές δέσμες σχηματίζουν τις σταθερές, πυρηνικές, ατομικές και μοριακές δομές που συγκροτούν την ύλη και της δίνουν τη μακροσκοπική στέρεη όψη της, κάνοντάς μας έτσι να πιστεύουμε πως είναι φτιαγμένη από κάποια υλική ουσία. Στο μακροσκοπικό επίπεδο αυτή η ένδειξη ουσίας είναι μία χρήσιμη προσέγγιση, αλλά στο ατομικό επίπεδο δεν έχει πια νόημα. Tα άτομα αποτελούνται από σωμάτια κι αυτά τα σωμάτια δεν είναι φτιαγμένα από κάποια υλική ουσία. Όταν τα παρατηρούμε, δε βλέπουμε ποτέ ουσία. Αυτό που παρατηρούμε είναι δυναμικοί διασχηματισμοί, που αλλάζουν ο ένας μέσα στον άλλον - ένας συνεχής χορός ενέργειας».

Νομίζω ότι και η επιστημη αλλάζει θέση σιγά σιγά για να μην απειληθεί αποτομα η αξία των δεδομένων που διαμορφώθηκαν τοσα χρονια και αλοίμονο τι θα γινουμε μετά... :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αχ βρε Ντάννυ μου...
γιατί όλα αποδεικνύονται μέσω της επιστήμης...

Και το ταξίδι στο φεγγάρι, και το ταξίδι στον βυθό...

όλα αποδεικνύονται...και ότι η γη γυρίζει αποδείχτηκε...


Την θεότητα όμως δεν μπορεί να την αποδείξει κανείς...
Εκτός από εμάς για εμάς...

Και το ρέικι το πίστεψαν, γιατί απλά αισθάνθηκαν καλύτερα, ακόμη και θεραπεύτηκαν...

΄Ομως από που έρχεται...ακόμα δεν το ξέρουν...

Γι' αυτό και η κοπέλα στην τηλεόραση που μιλούσε γι' αυτό, δεν μπόρεσε να αναχαιτίσει την ειρωνία του επιστήμονα...

Ποιά συμπαντική ενέργεια? την ρώτησε...Γιατί η ενέργεια του σύμπαντος έχει και αρνητικά ιόντα (ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι...αλλά ήταν μια καθαρά "επιστημονική" ερώτηση)
Μήπως εννοείτε "ψυχική ενέργεια"?, την ρώτησε...

΄Οπως καταλαβαίνεις η "συμπαντική" ενέργεια έρχεται από το σύμπαν, που εμείς γνωρίζουμε...

Αν βρεθεί τρόπος να προσεγγίσουμε ενσαρκωμένοι τις πνευματικές διαστάσεις μεσω της επιστήμης...εγώ θα έχω τελειώσει με τον γήινο χρόνο μου...δηλαδή 450 χρόνια...χαχαχαχα!!!

Και κοίτα...δεν έχω σκοπό να ξαναέρθω σαν Βάσω...

Θα έρθω ίσως σαν "Σκαπανέας"...
Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Τωρα επεσα εγω κατω απο τα γελια και να δουμε ποιος θα με σηκώσει χαχαχα εδω δεν κρατιεμαι!!!!!!!!!!
Εικόνα
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23110
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Η γνώση διοχετεύθηκε μέσα στην Επιστήμη και μέσα από ένα διάλογο ιδεών μέσα στους αιώνες!

Είναι αλήθεια ότι οι στόχοι πραγματοποιούνται όταν οι πολλοί μαζί δονούνται στη συχνότητα τους.
Ευτυχώς :lol: δεν έχω επιστημονικές γνώσεις.
(Ούτε καταλαβαίνω ορολογίες Καλλιόπη μου :oops: )...

Πραγματικά αγχώθηκα με την κοπέλα στην εκπομπή (και της έστειλα την αγάπη μου να μιλήσει με πολύ Φως και πειστικότητα).

Αραγε οι επιστήμονες μέσα στο στούντιο αυτό σκέφτηκαν ότι μαζί τους ήταν το σήμα της Vodafon,Wind ,Cosmote,το σήμα από 30 ραδιοφωνικούς σταθμούς και 10 τηλεοπτικούς , κανείς δεν τα έβλεπε...αλλά όλοι ήξεραν ότι είναι εκεί χωρίς αμβισβήτηση!!!!

Το ΡΕΙΚΙ είναι η ασύλληπτη έννοια!!!????
Vaso έγραψε: Και κοίτα...δεν έχω σκοπό να ξαναέρθω σαν Βάσω...

Θα έρθω ίσως σαν "Σκαπανέας"...
Εικόνα
Εγώ θα σου πρότεινα να τον.... εν-σωματώσεις όσο είναι καιρός!!! :lol: :lol: :lol:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ντάννυ...το ρέικι δεν είναι ασύλληπτη ενέργεια...
είναι μη αποδεικνυόμενη απλά!

Την επιστήμη δεν την αγνοώ...αντίθετα!

Αλλά με την επιστήμη ζούμε στην ύλη...

Χρειάζεται και εδώ η εξέλιξη...

Το πνεύμα όμως? Ποιός το αποδεικνύει? Πως μπορείς να μιλήσεις, πως μπορώ να μιλήσω για όλα αυτά που έχω βιώσει?

Θα με πάνε με ζουρλομανδύα...

Εγώ όμως ΕΙΜΑΙ καλά!!
Και φυσικά, είμαι εδώ...και θα είμαι για πάντα!!! :wink:

Ο Σωκράτης πρώτος μίλησε για τον λαβύρινθο...Πρώτος είπε για τους "φυλακισμένους"...Από τότε μέχρι σήμερα, για δείξε μου την πνευματική εξέλιξη των "φυλακισμένων"???

Χώρια που τον έστειλαν τον άνθρωπο, γιατί, λέει, έσπειρε "δαιμόνία"...
Δαιμόνια έλεγαν τότε τα "κλειδιά" της φυλακής μας, δαιμόνια τα λένε και σήμερα...Για δείξε μου την εξέλιξη λοιπόν, προς το πνεύμα μας... :cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Την θεότητα όμως δεν μπορεί να την αποδείξει κανείς...
Εκτός από εμάς για εμάς...

Και το ρέικι το πίστεψαν, γιατί απλά αισθάνθηκαν καλύτερα, ακόμη και θεραπεύτηκαν...

΄Ομως από που έρχεται...ακόμα δεν το ξέρουν...
Εδω και εδω "εχω" αποδειξει με δυο διαφορετικους μαθηματικους τροπους την υπαρξη του Θεου...

Και δεν μ' ενδιαφερει ποιοι το αντιλαμβανονται και ποιοι οχι!

Εγω εχω κανει την καταθεση μου και για μενα ειναι ισχυρες οι αποδειξεις και αρκετες για να πεισουν καποιον να ασχοληθει σοβαρα και επιστημονικα με την "Υποθεση" του Θεου.

Στην πραγματικοτητα και η συμβατικη επιστημη δεν κανει τιποτα περισσοτερο απο το να αποδεικνυει με διαφορες συμβατικες παραδοχες την υπαρξη μερικων πραγματων και στη συνεχεια να πειραματιζεται, επινοωντας διαφορα καταλληλα οργανα και διαταξεις οργανων, ωστε για να πιδστοποιησει στην πραξη τα "πορισματα" της.

Και σχεδον παντοτε το καταφερνει!

Αλλο τωρα αν στην πορεια των πραγματων, αναγκαζεται να αναθεωρησει αυτα που ειχε πει νωριτερα, γιατι απλα δεν ειχε προβλεψει καποια γεγονοτα τα οποια ξεφευγαν απο τη σφαιρα της την εποχη που διατυπωνε τις όποιες παραδοχες της.

Εδω ομως εχουμε να κανουμε τελικα με την απολυτη θεωρια!

Διοτι ο Θεος ειναι το Απολυτο Θεωρητεο "Αντικειμενο"!

Και δεν υπαρχει τιποτα παρα περα για να ανακαλυψει ο Ανθρωπος απο Το Θεο!

Βεβαιως μετα απο αυτο, ο Ανθρωπος θα αναθεωρει συνεχως την αποψη του Για Το Θεο, διεισδυοντας ολο και περισσοτερο στην Ουσια και Την Παρουσια Του Θεου.

Αλλά αυτο ειναι κατι που δεν μπορει να μας απασχολησει τωρα εδω!

Η κατασκευη λοιπον αυτης της Ενεργειακης Δεξαμενης στην οποια αναφερομαστε, αποτελει την αποδειξη την οποια ασυνειδητα ζηταει ο κοσμος για την υπαρξη του Θεου, συμφωνα με μια αναφορα της Danny για το αιθερικο πεδιο.

Πιστη χρειαζεται και εδω Βασω, οπως και στη reiki θεραπεια, και τα αποτελεσματα θα ελθουν χειροπιαστα.

Διοτι χωρις την πιστη δεν υπαρχει σαφης και ενεργητικος προσανατολισμος στην αναζητηση των απτων αποτελεσματων.

Το γεγονος οτι δεν ξερουμε απο που ερχεται η ενεργεια δεν σημαινει απολυτως τιποτα πραγματικα...

Και απλα αποδεικνυει την αγνοια μας γι' αυτο που λεμε οτι χειριζομαστε και εξαποστελλουμε σε αλλους ή και στον εαυτο μας.

Εσυ Βασω εχεις "πει" οτι το φως ειναι ουσια χειροπιαστη και τη νιωθεις να κυλαει μεσα στο σωμα σου και να το διαποτιζει, με τον ιδιο τροπο που το νερο διαποτιζει το "ξερο" ψωμι και το αλλοιωνει!

Αλλά το φως ειναι ενεργεια Βασω και εσυ την αντιλαμβανεσαι ως ουσια "υλικη".

Δεν μπορει αρα παρα να "κατασκευαζεται" απο "κατι" και να αποθηκευεται "καπου", απ' οπου και μπορουμε και την αντλουμε κατα βουληση.

Ολοι εδω στο reiki εχουμε τη δυνατοτητα να οριοθετησουμε κατι το οποιο βιωνουμε και δεν ειναι απλα φαντασια: Την Ενεργεια!

Και δεν υπαρχει βιωμα και φαινομενο Βασω, το οποιο να μη μπορει να ενταχτει μεσα στα πλαισια μιας θωριας επιστημονικης, η οποια να διαχειριζεται ολα τα στοιχεια τα οποια εμφανιζονται κατα της εκδηλωση τους.

Αυτη ειναι η Ομορφια και η Δυναμη της Λογικης: Μπορει να κανει αντιληπτη και χρησιμη για τους πολλους, μια πραγματικοτητα αισθητη μονο σε λιγους.

Και εδω θα θυμηθω και παλι την Danny
Ολα τα ανθρώπινα επιτεύματα χρειάστηκαν λίγη επιστήμη, λίγη Φώτιση και λίγη τρέλλα για να πραγματοποιηθούν!!!
Υπαρχει αραγε μεγαλυτερη τρελλα απο το να ισχυριζονται μερικοι ανθρωποι οτι δινουν και παιρνουν ενεργεια;

Αν λοιπον αυτη η τρελλα ειναι πραγματικη και λειτουργικη ( κι αν μπορειτε αρνηθειτε το ) τοτε μπορει να αποκτησει και λογο η επιστημη: Η Επιστημη Του Ελεγχου Και Της Διαπεδιακης Διαχειρισης της Ενεργειας !
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Danny έγραψε:Η γνώση διοχετεύθηκε μέσα στην Επιστήμη και μέσα από ένα διάλογο ιδεών μέσα στους αιώνες!

Είναι αλήθεια ότι οι στόχοι πραγματοποιούνται όταν οι πολλοί μαζί δονούνται στη συχνότητα τους.
Ευτυχώς :lol: δεν έχω επιστημονικές γνώσεις.
(Ούτε καταλαβαίνω ορολογίες Καλλιόπη μου :oops: )...

Πραγματικά αγχώθηκα με την κοπέλα στην εκπομπή (και της έστειλα την αγάπη μου να μιλήσει με πολύ Φως και πειστικότητα).

Αραγε οι επιστήμονες μέσα στο στούντιο αυτό σκέφτηκαν ότι μαζί τους ήταν το σήμα της Vodafon,Wind ,Cosmote,το σήμα από 30 ραδιοφωνικούς σταθμούς και 10 τηλεοπτικούς , κανείς δεν τα έβλεπε...αλλά όλοι ήξεραν ότι είναι εκεί χωρίς αμβισβήτηση!!!!

Το ΡΕΙΚΙ είναι η ασύλληπτη έννοια!!!????
Vaso έγραψε: Και κοίτα...δεν έχω σκοπό να ξαναέρθω σαν Βάσω...

Θα έρθω ίσως σαν "Σκαπανέας"...
Εικόνα
Εγώ θα σου πρότεινα να τον.... εν-σωματώσεις όσο είναι καιρός!!! :lol: :lol: :lol:
Δυσκολο για τη Βασω αυτο που προτεινεις Danny, αλλά οχι ακατορθωτο...

Απλα χρειαζεται μια επιστημονικη διαδικασια την οποια η Βασω προς το παρον αρνειται να προσεγγισει...

Και ειναι η διαδικασια την οποια χρησιμοποιησα εγω εδω...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ωραία Σκαπανέα τα λες...

Πάμε λοιπόν να "αντιμετωπίσουμε" τον είρωνα επιστήμονα που λέει ότι το Σύμπαν έχει και "αρνητική" ενέργεια...και έτσι αυτό που διοχετεύουμε από το Σύμπαν περιέχει και αυτήν... :shock:

Εσύ θα τον τρελλάνεις...και εγώ θα τον αποτελειώσω...

Αλλά τουλάχιστον δεν θα βγει και από πάνω...ε?

Επίσης πάμε με την τρέλλα μας, να πείσουμε όλους τους παπάδες της εκκλησίας...επιστήμονες είναι κι αυτοί!

Επίσης πάμε με τις αποδείξεις σου να πείσουμε όλους τους γιατρούς, επιστήμονες είναι κι αυτοί...

Αντε πάμε...

Κώνιο πάντως δεν παίρνω, εξηγούμαι!!! :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23110
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:Ωραία Σκαπανέα τα λες...

Πάμε λοιπόν να "αντιμετωπίσουμε" τον είρωνα επιστήμονα που λέει ότι το Σύμπαν έχει και "αρνητική" ενέργεια................
Επίσης πάμε με την τρέλλα μας, να πείσουμε όλους τους παπάδες της εκκλησίας...επιστήμονες είναι κι αυτοί!.....Επίσης πάμε με τις αποδείξεις σου να πείσουμε όλους τους γιατρούς, επιστήμονες είναι κι αυτοί...
΄
Αν πάντως πηγαίνατε μαζί να πείσετε , ο Σκαπανέας θα είχε να πείσει έναν.... λιγότερο!!! :lol: :lol:
Αν λοιπον αυτη η τρελλα ειναι πραγματικη και λειτουργικη ( κι αν μπορειτε αρνηθειτε το ) τοτε μπορει να αποκτησει και λογο η επιστημη: Η Επιστημη Του Ελεγχου Και Της Διαπεδιακης Διαχειρισης της Ενεργειας
Ο καθένας με το όραμά του και το σταυρό του!!!

Αναρωτιέμαι:....
Αν δεν υπήρχαν τόσα επιτεύματα στον υλικό κόσμο πως αλλιώς θα είχε ''γειώθεί το πνεύμα''και η γνώση???
Τουλάχιστον όσο δονούμαστε στην 3η διάσταση!
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”