Περι Της Γενεσεως Της Ενεργειας

Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Αρα Σκαπανέα μου αφού όλα αυτά είναι η επικοινωνία τι είναι αυτό που ψάχνεις;
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Κατ’ αρχήν, γεια χαρά σε όλους (είχα κάτι χρόνια να γράψω εδώ). Να με συγχωρήσετε που θα απαντήσω απ’ ευθείας στο πρώτο post, αλλά όταν βλέπω πολλές σελίδες απαντήσεων (που έχουν ξεφύγει και λίγο από το θέμα), δεν κάθομαι να τις διαβάσω.

Να σου εκθέσω την δικιά μου αντίληψη περί της ενέργειας για αρχή, και θα συνεχίσω απαντώντας στο ερώτημά σου περί της δεξαμενής.

Αντιλαμβάνομαι την ενέργεια σε δύο επίπεδα: υπάρχει η κοσμική ενέργεια και οι μετουσιώσεις της.

Την πρώτη, την κοσμική, την φαντάζομαι σαν μία συνεχή κυκλική ροή, που διέπει τα πάντα ασταμάτητα. Τίποτα δεν μπορεί να την σταματήσει και να την περιορίσει. Φαντάζομαι όλο το σύμπαν να κολυμπάει μέσα της, ενώ όλα τα πράγματα είναι διαπερατά σε αυτήν.

Αυτή η ενέργεια λοιπόν, μπορεί και μετουσιώνεται, να «χρωματίζεται», σε διάφορες εκφράσεις. Είτε αυτό λέγεται ύλη, είτε σκέψη, είτε συναίσθημα, είτε σκεπτομορφές, είτε πνευματικά όντα, είτε ό,τι άλλο θες. Χωρίς όμως ποτέ, τίποτα από αυτά, να είναι σε θέση να την περιορίσει.

Προσπαθώ να βρω ένα παράδειγμα να σας το δώσω να το καταλάβετε καλύτερα. Ένα κοντινό σε αυτό είναι το εξής: μία χορδή ενός γιγάντιου βιολιού πάλλεται συνεχώς, σε μία συχνότητα που δεν μπορούμε να την ακούσουμε/αντιληφθούμε. Αυτό είναι η «κοσμική ενέργεια» Με το δάκτυλό μας, την αγγίζουμε σε διαφορετικά σημεία.

Καθώς αλλάζει το μήκος που πάλλεται, αλλάζει και η συχνότητα που εκπέμπει. Αυτό είναι η «μετουσίωση της ενέργειας». Η συχνότητα μπορεί να είναι μία νότα που μπορούμε να αντιληφθούμε (υλικό επίπεδο), μία νότα που πρέπει να ακούσουμε προσεκτικά για να καταλάβουμε (ας πούμε νοητικό επίπεδο), μία νότα που πρέπει να είμαστε εξασκημένοι για να ακούσουμε (ας πούμε πνευματικό επίπεδο) ή μία νότα που δεν μπορούμε πάλι να αντιληφθούμε.

Όπως και να έχει πάντως, αυτή η χορδή θα εξακολουθεί να πάλλεται και, όταν θα σταματήσουμε να την αγγίζουμε, θα επανέλθει στην αρχική της συχνότητα, την «κοσμική». ’μα σταματούσε να πάλλεται, θα σταματούσαν και όλες οι νότες της. Έτσι, θα σταματούσε να υπάρχει το οτιδήποτε στο σύμπαν.

Ελπίζω με αυτό το παράδειγμα να σας έδωσα να καταλάβετε πώς περίπου την αντιλαμβάνομαι την ενέργεια.

Ως εκ τούτου:

Η ενέργεια είναι μία και μοναδική. Δεν μετριέται, γιατί δεν ορίζεται η «περισσότερη» ή «λιγότερη» ενέργεια. Δεν μπορεί να αλλάξει ποσότητα, γιατί δεν έχει ποσότητα. Μπορεί μόνο να αλλάξει ποιότητα/δόνηση/συχνότητα/νότα.

Η ενέργεια στο σύμπαν παραμένει πάντα σταθερή. Αλλάζει μόνο έκφραση.

Δεν γίνεται να αποθηκευτεί η ενέργεια, γιατί δεν έχει ποσότητα, ούτως ώστε να υπάρξει ένα σημείο στον χώρο που να έχει περισσότερη ενέργεια από κάποιο άλλο.

Όταν στέλνουμε ενέργεια, αυτό που κάνουμε είναι να λειτουργούμε ως «φίλτρα» ενέργειας, που, όπως αυτή περνάει από μέσα μας, λαμβάνει την ιδιότητα της θεραπείας προς ένα άτομο.

Είναι σαν να φωνάζουμε «θεραπεία» δυνατά: δεν μπορείς να συλλέξεις την φωνή ή να την ζυγίσεις.

Ελπίζω να απάντησα στο ερώτημά σου. Αν έχεις κάποια απορία, θα χαρώ να απαντήσω. ’μα θέλετε περισσότερη ανάλυση, είμαι διαθέσιμος να σας αναλύσω ακόμα περισσότερο την θεωρία μου – νομίζω πάντως ότι το παράδειγμα με την χορδή και τις συχνότητες είναι αρκετά επιτυχημένο.

Με αγάπη,
Θοδωρής.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ilias έγραψε:Αρα Σκαπανέα μου αφού όλα αυτά είναι η επικοινωνία τι είναι αυτό που ψάχνεις;
Τη σκοπιμοτητα της επικοινωνιας τη γνωριζεις;
Την εχεις προσδιορισει;
Προσδιοριζεται;
Τι σημαινει για σενα αυτο το νιωσιμο;
Τι ειναι αυτο το νιωσιμο της ενεργειας;
Περιγραψε το με απλα λογια;
Αφηνει κατι σαν ιχνος πανω σου, μεσα σου, γυρω σου...
Αφηνει ενα "αποηχο" μοναδικο που δεν γινεται να μην παιρνει λογομορφη...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Θεοδωρε χαιρομαι για την παρεμβαση σου...

Το παραδειγμα με τη χορδη που εφερες ειναι αρκετα κατανοητο, οσον αφορα στις διαφορες μορφες της ενεργειας.

Καθως επισης και το οτι εμεις λειτουργουμε σα φιλτρα οταν τη στελνουμε "χρωματιζοντας την" ενδεχομενως και με τα ιδιαιτερα στοιχεια μας.

Το "ερωτημα" ειναι τουτο, αν εχεις αποψη φυσικα:

Η ενεργεια υπαρχει καθως λες!

Εχεις καποια θεωρια για τον τροπο της δημιουργιας της;

Ποια ειναι η πηγη της;

Γιατι χρειαζεται να τη διοχετευουμε καπου ενω υπαρχει παντου;

Και πως ειναι δυνατο εμεις να σχηματιζομαστε ως ιδιαιτερα ατομα μεσα σε αυτον τον απεραντο Ωκεανο και να διαφερουμε μεταξυ μας αφου η ενεργεια ειναι μια;

Ποιοι ειμαστε εμεις δηλαδη που καταφερνουμε να χτυπαμε την παγκοσμια ενεργειακη χορδη σε διαφορα σημεια ταυτοχρονα και αυτη να ανταποκρινεται στον καθενα μας ξεχωριστα και να διατηρει το ιδιαιτερο παλμο που της προσδιδουμε για οσο διαστημα ειμαστε σε ενσαρκωση, δινοντας μας το περιθωριο να εχουμε ενα σωμα;

Τι ειμαστε εμεις σε σχεση με την Ενεργεια;


Η θεωρια η δικη μου ειναι οτι ο λογος ειναι αυτος που κινητοποιει την ενεργεια και την μορφοποιει αναλογα με τις συχνοτητες που περιεχει.

Η θεωρια η δικη μου ειναι οτι ο λογος στην πραγματικοτητα ειναι ο γεννητορας της ενεργειας.

Ο λογος ειναι αυτος που κινητοποιει το χαος και το διαφοροποιει και δινει υπαρξη στην ενεργεια.

Με αλλα λογια ο λογος ειναι η πρωτη δημιουργικη αιτια που εκπορευεται απο το χαος, σαν ο θεμελιωδης διαφορισμος του χαους σε σχεση με τον εαυτο του κια εμφανιζει την ενεργεια.

Αρα εχουμε ενα θεμελιωδες τριπτυχο: Χαος - Λογος - Ενεργεια.

Και εμεις ως γνησια "ποσα" εκ του χαους, αρθρωνουμε λογο, γενναμε το λογο και αυτος ειναι που "εμφανιζεται" ως ενεργεια...


Αλλα καλυτερα ας ακουσω τις δικες σου τις αποψεις πανω στο πολλαπλο ερωτημα μου και μετα τα σχολια σου πανω στις θεσεις μου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βασω κοροϊδευεις;

Μιλας απο την υψηλη θεση ασφαλειας της αμεσης επαφης με τον Ανωτερο Εαυτο που πιστευεις οτι βρισκεσαι και ολα τα άλλα σου φαινονται ευτελη;
μμμμ...από πότε Σκαπανέα δεν σηκώνεις κάποια αστεία?

’ν βρίσκομαι σε επαφή με το ανώτερο, ή αν νομίζω πως βρίσκομαι, δεν με κάνει "λιγότερο" άνθρωπο, από κάποιον που δεν έχει προσεγγίσει ακόμα αυτό το μέρος της ύπαρξής του, ή προσπαθεί...

Και ένας άνθρωπος Σκαπανέα, πονά, κλαίει, γελάει...
Με όλα αυτά επικοινωνεί, ή προσπαθεί να επικοινωνήσει...

Δεν με ενδιαφέρει αν ο ανώτερος εαυτός είναι ένα ψέμμα μου...και ούτε εσένα πρέπει να σε ενδιαφέρει...
Ούτε με ενδιαφέρει ντε και καλά να φωτιστώ...
Ουτε με ενδιαφέρει να αποκρυπτογραφήσω τον ανώτερο εαυτό μου και να τον περιγράψω...
Ούτε με ενδιαφέρει να σου μεταδώσω αυτό το ψέμμα μου...
Ούτε με ενδιαφέρει ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙΣ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ, έτσι όπως θέλεις εσύ...

Εμένα μου αρκεί που όπου γυρίσω το βλέμμα μου βλέπω την ομορφιά της ψυχής...Ακόμα καί από αυτούς που θέλουν να την κρύψουν...

Αυτό μου αρκεί για να ζω ελεύθερα...

Τα άλλα όλα...ας είναι ένα ψέμμα μου!

Και ξέρεις...δεν έχω κανέναν λόγο να σε πείσω γι' αυτό...
Γιατί έχεις ήδη πεισθεί, χωρίς καν να ζητήσεις αποδείξεις...

Σου είναι τόσο ξεκάθαρο, που δεν νιώθεις τίποτα άλλο, εκτός από το ψέμμα...

Ακόμα και το αστείο, ψεμμα σου φαίνεται...

Ε, λοιπόν Σκαπανέα, ναι κοροϊδεύω...Κοροϊδεύω το ψέμμα μου, που σου φαίνεται τόσο αληθινό, που απορείς κι εσύ με την αλήθεια του

Να είσαι καλά!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Τιν σκοπιμότητα της επικοινωνίας με τον ανώτερο εαυτό ψάχνεις;

Η ολοκλήρωση..

Οσο για αυτό που λέω ότι νοιώθω την ενέργεια Σκαπανέα.. την νοιώθεις σαν δόνηση.. στο σωμα σου.. στα χέρια σου.. σαν ζεστη σαν κρύο.. διαφέρει απο άνθρωπο σε άνθρωπο γιατί την αντιλαμβάνονται διαφορετικά..

Μέσα απο αυτά που γράφεις όμως στον Θοδωρή κατάλαβα ότι ψάχνεια μια καινούρια κοσμοθεωρία μια νέα θεωρία για την δημιουργία..

Οι ερωτήσεις που κάνεις θυμίζουν λίγο το ... Τι είναι η ζωή..; Τι είναι ο άνθρωπος..;; Τι είναι ο θάνατος; Τι έρχεται μετα;; Γιατί υπάρχει ζωή;;

Αλλα ψάχνεις αδίκως.. στις ερωτήσεις αυτές που καμία θεωρία δεν δίνει απάντηση.. όλα βασίζονται στην πίστη... στο τι πιστεύεις.. τιποτα δεν μπορεί να αποδειχτει..

Μπορείς να πιστεύεις ότι ο λόγος είναι η πηγη.. μπορεί να πιστεύεις ότι ο θεός είναι η πηγη.. ή το σύμπαν.. ή ο ήλιος.. αλλα έχει σημασία απο που προέρχεται ; και αν ναί γιατί; τι προσπαθείς να βρεις;;

Το υπέρτατο ον;;

Θα σου έλεγα να ψάξεις να βρείς τον εαυτό σου πρώτα.. Ότι και αν ψάχνεις αυτό θα σε βοηθήσει..

Μην ψάχνεις στον υλικό κόσμο για απαντήσεις Σκαπανέα.. δεν θα τις βρείς ούτε σε βιβλία ούτε σε εξισωσεις ούτε σε φυσικούν νόμους ούτε στην ανθρωπινη λογική ούτε στα σύννεφα ούτε στο σύμπαν..

Ο λόγος της ύπαρξης του καθενός βρίσκεται μέσα του..
όλοι ερχόμαστε στη 3 διάσταση στον υλικό κόσμο για ένα σκοπό.. για να τον βρείς .. πρέπει να ψάξεις μέσα σου..

Οσο για αυτό που λές περι της ενέργειας και γιατι χρειαζεται να τη διοχετευουμε καπου ενω υπαρχει παντου;

Γιατί λόγω επιλογων και καταστασεων έχουμε ξεχάσει να αντλούμε ενέργεια απο γυρω μας...

ενέργεια παίρνεις και όταν περπατας στο δρόμο.. το πόσο δεκτικός είσαι όμως επηρεάζει το ποσο θα δεχτείς..
στέλνουμε ενεργεια για να θεραπεύσουμε ενεργειακά κενα και μπλοκαρίσματα που δημιουργούμε οι ίδιοι στους εαυτούς μας...

Οταν στέλνουμε ενέργεια απλα την εστιάζουμε σε ένα συγκεκριμένο άτομο.. ή μια συγκεκριμένη κατάσταση.. και δηλώνουμε την θέληση μας...

Η σχέση μας με την ενέργεια σκαπανέα είναι μία...

Ειμαστε ένα με αυτή....είμαστε η ενέργεια...
Άβαταρ μέλους
marilena
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 05 Μάιος 2007 10:41 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

Δημοσίευση από marilena »

Βρε Σκαπανέα μου ξέρεις τι πιστεύω εγώ...?
Αν ήσουν τόσο σίγουρος για τις θέσεις σου, δεν θα ήσουν εδώ μέσα
ψάχνοντας να βρείς απαντήσεις... :wink:

Δεν θα έμπαινες καν στον κόπο.
Συμφωνώ με τον Ηλία σε όλα όσα γράφει. Μέσα μας είναι ο τόπος
για τα μεγάλα ταξίδια και τις απαντήσεις, αρκεί να το θέλεις
πραγματικά.

Αν λαχταράς για απαντήσεις και το δηλώσεις με λαχτάρα σε σένα, όχι
κάπου έξω από σένα, σε σένα και μόνο, γιατί η μόνη δύναμη στην πραγματικότητά σου είσαι εσυ, τότε θα τις πάρεις. Απλά για μένα
θέλει υπομονή και πίστη. Και βέβαια θέληση.

Και κάτι άλλο. Δεν έχω πάρει ρέικι ακόμα, είναι κάτι που πραγματικά
θέλω πάρα πολύ. Γιατί θέλω να είμαι τίμια και με τον εαυτό μου και με το ρέικι. Και αν θες συνειδητοποίησα ότι τα πάντα ξεκινούν από εμένα.
Η σχέση μου όμως με την ενέργεια είναι ζωντανή
και δεν το πολυαναλύω κιόλας. Ξέρω ότι όταν ''ευλογώ'' τα πάντα στη δική μου πραγματικότητα, όπως κι αν την έχω δημιουργήσει,
ό,τι και αν είναι αυτό που βιώνω, όταν στέλνω φώς και ειλικρινή θετικά συναισθήματα, αποδοχή και ναι, και αγάπη τότε
μεταμορφώνονται.
Δεν με νοιάζει πως. Σημασία έχει ότι το νιώθω και ότι το βιώνω. Και νιώθω ευγνώμων. Έτσι έχω ''αποδείξεις''.

Παρόλα αυτά αυτός είναι ο δικός μου τρόπος.
Φιλικά :D :D
Ο ΘΕΟΣ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ, ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:
Εμένα μου αρκεί που όπου γυρίσω το βλέμμα μου βλέπω την ομορφιά της ψυχής... Ακόμα καί από αυτούς που θέλουν να την κρύψουν...

Αυτό μου αρκεί για να ζω ελεύθερα...

Να είσαι καλά!
Ελπιζω να εχεις τα "ματια" σου ανοιχτα και να απολαμβανεις πραγματικα την ομορφια της ψυχης η οποια αναδυεται περιτεχνα και μεσα απο τις αλλεπαλληλες ερωτησεις μου 8)

Αυτες τις ερωτησεις με τις οποιες αγωνιζομαι να αποκωδικοποιησω για ολους εμας τους αδαεις την ομορφια της ψυχης που εσυ απολαμβανεις αμεσα νιωθοντας :roll:

Και συ να εισαι δυο φορες καλα :D

Και μη μου πεις οτι δεν χρειαζεται να αγωνιζομαι για τιποτα και να τα αφησω ολα να ελθουν οπως ελθουν...

Γιατι δεν γινεται...

Γιατι αυτη ειναι η ομορφια της δικης μου ψυχης :D :D :D

Ως Σκαπανεας βλεπεις τιμω το ονομα μου ! ! ! :wink:
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

marilena έγραψε:Βρε Σκαπανέα μου ξέρεις τι πιστεύω εγώ...?
Αν ήσουν τόσο σίγουρος για τις θέσεις σου, δεν θα ήσουν εδώ μέσα ψάχνοντας να βρείς απαντήσεις... :wink:
Και που πιστευεις οτι θα επρεπε να ειμαι κατα τη γνωμη σου Μαριλενα μου; :roll: 8) :lol:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και μη μου πεις οτι δεν χρειαζεται να αγωνιζομαι για τιποτα και να τα αφησω ολα να ελθουν οπως ελθουν...

Γιατι δεν γινεται...

Γιατι αυτη ειναι η ομορφια της δικης μου ψυχης


Nα μην αγωνίζεσαι?
Πότε το είπα αυτό?

΄Ισως θα αντικαταστούσα απλά την λέξη "αγωνίζομαι" με την λέξη "αναζητώ"...

΄Ισως πάλι θα αντικαταστούσα την λέξη "αφήνω" με την λέξη "εμπιστεύομαι"

Επίσης θα αντικαθιστούσα την πρόταση "ομορφιά της δικής μου ψυχής" με την πρόταση "γνωριμία με την δική μου ψυχή"

Γιατί Σκαπανέα το ανώτερο δεν περιέχει αγώνα,παρά μόνο αναζήτηση...
Επισης το ανώτερο δεν το αφήνεις στην τύχη του, απλά το εμπιστεύεσαι...

Και επίσης θα ήθελα να σου υπενθυμίσω ότι εγώ δεν αναγνώρισα την ομορφιά της ψυχής μου, αλλά την ομορφιά της ψυχής....
Και έτσι δεν χρειάζεται να έχω αποδείξεις γι'αυτήν...

Ούτε για την δική σου ψυχή μου χρειάζονται, ούτε για κανενός!

Γιατί αποδείξεις ζητά μόνο η λογική, για να τεκμηριώσει την ομορφιά...

΄Ομως η ομορφιά δεν τεκμηριώνεται, απλά ΕΙΝΑΙ...
Τα "μάτια" διαφέρουν, που την βλέπουν...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ilias έγραψε:Τιν σκοπιμότητα της επικοινωνίας με τον ανώτερο εαυτό ψάχνεις;

Η ολοκλήρωση..

Εχει σχημα και χρωμα αυτη η ολοκληρωση Ηλια;
Πως ακριβως την οραματιζεσαι ή τη βιωνεις;



Οσο για αυτό που λέω ότι νοιώθω την ενέργεια Σκαπανέα.. την νοιώθεις σαν δόνηση.. στο σωμα σου.. στα χέρια σου.. σαν ζεστη σαν κρύο.. διαφέρει απο άνθρωπο σε άνθρωπο γιατί την αντιλαμβάνονται διαφορετικά..

Κατανοητο


Μέσα απο αυτά που γράφεις όμως στον Θοδωρή κατάλαβα ότι ψάχνεια μια καινούρια κοσμοθεωρία μια νέα θεωρία για την δημιουργία..

Οι ερωτήσεις που κάνεις θυμίζουν λίγο το ... Τι είναι η ζωή..; Τι είναι ο άνθρωπος..;; Τι είναι ο θάνατος; Τι έρχεται μετα;; Γιατί υπάρχει ζωή;;

Αλλα ψάχνεις αδίκως.. στις ερωτήσεις αυτές που καμία θεωρία δεν δίνει απάντηση.. όλα βασίζονται στην πίστη... στο τι πιστεύεις.. τιποτα δεν μπορεί να αποδειχτει..

Οποιος δεν ψαχνει Ηλια ή δεν σκεφτεται και δεν προβληματιζεται ή εχει βρει ηδη τις απαντησεις ή δεν τον απασχολουν ολα αυτα ή δεν ειναι απο αυτο τον κοσμο...


Μπορείς να πιστεύεις ότι ο λόγος είναι η πηγη.. μπορεί να πιστεύεις ότι ο θεός είναι η πηγη.. ή το σύμπαν.. ή ο ήλιος.. αλλα έχει σημασία απο που προέρχεται ; και αν ναί γιατί; τι προσπαθείς να βρεις;;

Το υπέρτατο ον;;

Θα σου έλεγα να ψάξεις να βρείς τον εαυτό σου πρώτα.. Ότι και αν ψάχνεις αυτό θα σε βοηθήσει..

Αν εσυ δεν αναρωτιεσαι πλεον για τιποτα, τοτε εχεις βρει τον Εαυτο σου και γνωριζεις οτι αυτος ειναι το κλειδι για ολα.
Ειναι ετσι Ηλια;
Εχεις βρει τον Εαυτο σου;
Τι λεει για ολα αυτα που γραφω και διαβαζεις και μοιραια περνανε και σε αυτον γιατι αποτελουν μερος της εμπειροιας σου στον κοσμο;
Σου λεει συνεχεια μεσα σου, αστον να λεει αυτον ( εμενα ), ματαιοτης ματαιοτητων τα παντα ματαιοτης δηλαδη ή σε αφηνει με μια απορια εσωτερικη οτιμκατι μπορει να κρυβεται εκει που ψαχνει αυτος ( και παλι εγω δηλαδη );



Μην ψάχνεις στον υλικό κόσμο για απαντήσεις Σκαπανέα.. δεν θα τις βρείς ούτε σε βιβλία ούτε σε εξισωσεις ούτε σε φυσικούν νόμους ούτε στην ανθρωπινη λογική ούτε στα σύννεφα ούτε στο σύμπαν..

Ο λόγος της ύπαρξης του καθενός βρίσκεται μέσα του..
όλοι ερχόμαστε στη 3 διάσταση στον υλικό κόσμο για ένα σκοπό.. για να τον βρείς .. πρέπει να ψάξεις μέσα σου..

Που δηλαδη;
Καταλαβαινεις οτι αυτο το μεσα σου που λες ειναι ασαφες;
Γιατι για να ψαξεις πρεπει να εχεις ενα τοπο, πρεπει να εχεις ενα χωρο συγκεκριμενο και πολυ καλα οριοθετημενο, ωστε να εχεις ελπιδες να βρεις κατι!
Χρειαζεσαι να εχεις χαρτη και οδηγο για να μπορεσεις να κινηθεις...
Καταλαβαινεις λοιπον οτι αυτες ειναι δυσκολες ερωτησεις και δεν μπορεις να τις αποφυγεις με αοριστολογιες ή ευχες ή αφορισμους του τυπου: Ψαξε και θα βρεις...
Γιατι το περισσοτερο που μπορεις να γινει σε μια τετοια κατασταση ή ερευνα, ειναι να βρεθει καποιος ο οποιος γνωριζει αυτο που θες και ο οποιος να ειναι προθυμος να το μοιραστει μαζι σου πραγματικα και αδελφικα!



Οσο για αυτό που λές περι της ενέργειας και γιατι χρειαζεται να τη διοχετευουμε καπου ενω υπαρχει παντου;

Γιατί λόγω επιλογων και καταστασεων έχουμε ξεχάσει να αντλούμε ενέργεια απο γυρω μας...

ενέργεια παίρνεις και όταν περπατας στο δρόμο.. το πόσο δεκτικός είσαι όμως επηρεάζει το ποσο θα δεχτείς..

Ειμαι προθυμος να ξαναθυμηθω ο,τι εχω ξεχασει...


στέλνουμε ενεργεια για να θεραπεύσουμε ενεργειακά κενα και μπλοκαρίσματα που δημιουργούμε οι ίδιοι στους εαυτούς μας...

Οταν στέλνουμε ενέργεια απλα την εστιάζουμε σε ένα συγκεκριμένο άτομο.. ή μια συγκεκριμένη κατάσταση.. και δηλώνουμε την θέληση μας...

Η σχέση μας με την ενέργεια σκαπανέα είναι μία...

Ειμαστε ένα με αυτή....είμαστε η ενέργεια...

Αυτο ειναι το πιστευω σου για την ενεργεια σε σχεση με μας...
Ειμαστε η ενεργεια...
Και εστιαζομαστε καπου, διοχετευοντας προφανως τον εαυτο μας...
Αλλά αυτη η εστιαση ειναι στην ουσια Λογος...
Διοτι χωρις αυτο τον εσωτερικο λογο δεν μπορεις να εστιαστεις σε ενα σημειο...
Και αυτος ο λογος ειναι επικοινωνια...
Χωρις αυτη δηλαδη εισαι παντελως ανικανος να εστιαστεις καπου και να ενεργησεις...
Ακους τον αλλο εστω και χωρις να σου αρθρωνει λεξεις να σε καλει ...
Και αποκωδικοποιεις το καλεσμα του μεσα σου σε λογο κατανοητο για σενα...
Και του απαντας: Ερχομαι αδελφε μου σε σενα με τη μορφη της ενεργειας...
Αν δεν πεις λοιπον αυτα ή καποια παρομοια λογια δεν μπορεις να εστιαστεις και αρα δεν μπορεις να ανταποκριθεις σε τιποτα...
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Οποιος δεν ψαχνει Ηλια ή δεν σκεφτεται και δεν προβληματιζεται ή εχει βρει ηδη τις απαντησεις ή δεν τον απασχολουν ολα αυτα ή δεν ειναι απο αυτο τον κοσμο...
ή απλά εμπιστεύεται.....

Που δηλαδη;
Καταλαβαινεις οτι αυτο το μεσα σου που λες ειναι ασαφες;
Μέσα σου Σκαπανέα.. τι το ασαφές έχει αυτό που σου λέω..
Ισως απλά δεν θες να κοιτάξεις... ίσως γιατί φοβάσε τι θα βρείς;;

Γιατι για να ψαξεις πρεπει να εχεις ενα τοπο, πρεπει να εχεις ενα χωρο συγκεκριμενο και πολυ καλα οριοθετημενο, ωστε να εχεις ελπιδες να βρεις κατι!Χρειαζεσαι να εχεις χαρτη και οδηγο για να μπορεσεις να κινηθεις...


Οταν χάσεις κάτι και δεν θυμάσαι που το έχασες τι κάνεις;;
Αυτό που σου λέω οριοθετειται απο εσένα... τον Σκαπανέα τον εξερευνείς εσύ.. και εξερευνώντας τον φτιάχνεις τον χάρτη.. και στην πορεία συμπληρωνεις κομμάτια αυτού του χάρτη...

Καταλαβαινεις λοιπον οτι αυτες ειναι δυσκολες ερωτησεις και δεν μπορεις να τις αποφυγεις με αοριστολογιες ή ευχες ή αφορισμους του τυπου: Ψαξε και θα βρεις...
Γιατι το περισσοτερο που μπορεις να γινει σε μια τετοια κατασταση ή ερευνα, ειναι να βρεθει καποιος ο οποιος γνωριζει αυτο που θες και ο οποιος να ειναι προθυμος να το μοιραστει μαζι σου πραγματικα και αδελφικα!
Όλη σου τη ζωή είχες κάποιον να σε οδηγεί Σκαπανέα;;
Αυτός που θα βρεθεί και θα γνωρίζει, όπως λές, πως νομίζεις ότι έμαθε τα όσα γνωρίζει;; έψαξε Σκαπανέα.. έψαξε μέσα του.. στην καρδιά στην ψυχή..στο είναι του...


Για την ενέργεια και την αποστολή ενέργειας σε κάποιον μπορείς να πιστέψεις ότι θες.. απο εκεί και πέρα αυτό σε τι σε βοηθάει;; τι σε βοηθάει να καταλάβεις να εξηγήσεις;;;
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Εχεις καποια θεωρια για τον τροπο της δημιουργιας της;

Ποια ειναι η πηγη της;
Κάθε φορά που προσπάθησα να εξηγήσω και να θεωρητικοποιήσω την ενέργεια, την γέννησή της και τον λόγο ύπαρξής της, έπεφτα πάντα πάνω σε «τοίχους» και παράδοξα.

Κατ’ αρχής, είναι αδύνατον να ορίσουμε την ενέργεια. Και αυτό, γιατί για να ορίσεις ένα πράγμα, πρέπει πρώτα να γνωρίσεις και το αντίθετό του. Το αντίθετο της ενέργειας, μου είναι δύσκολο ή αδύνατον να το ορίσω, εκτός άμα δεχτώ την μη-ύπαρξή της ως το αντίθετό της. Όμως, το Τίποτα –γιατί άμα αφαιρέσεις την ενέργεια, που είναι η γενέτειρα των Πάντων, αυτό που μένει είναι το Τίποτα- είναι μία έννοια δύσκολα αντιληπτή. Πρέπει να αδειάσεις τελείως, να φτάσεις αυτό που λέμε «στον πάτο», στο Μηδέν, για να συναντήσεις το Τίποτα, ούτως ώστε να μπορέσεις μετά να αντιληφθείς το Όλον.

Όμως, πώς μπορεί να υπάρξει το Τίποτα, όταν εξ ορισμού το Τίποτα είναι η μη-ύπαρξη; Αυτό είναι ένα παράδοξο, το οποίο μόνο αξιωματικά μπορείς να δεχθείς ή να απορρίψεις. Όμως, μόνο αν δεχθούμε το Τίποτα, μπορούμε να προσεγγίσουμε το Όλον, καθώς η ύπαρξή μας χρειάζεται την δυαδικότητα για να αντιληφθεί τον κόσμο μέσω αυτής.

Όμως, εάν το Όλον είναι ανώτερο από εμάς, και ταυτόχρονα αποτελούμε μέρη του, δεν χρειάζεται την δυαδικότητα για να υπάρξει, καθώς αυτή είναι μέρος μόνο του δικού μας επιπέδου πραγματικότητας. Έτσι, παρ’ όλο που εμείς χρειαζόμαστε να δημιουργήσουμε ένα θεωρητικό Τίποτα, για να αντιληφθούμε το Όλον μέσω της λογικής, αυτό το Τίποτα δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει, καθώς το Όλον δεν έχει ανάγκη την δυαδικότητα, καθώς είναι ανώτερο αυτής.

Προσπαθώντας λοιπόν εμείς να αντιληφθούμε το Όλον μέσω της δυαδικής μας λογικής, μπορούμε μόνο εν μέρει να το αντιληφθούμε. Σε αυτό, παίζει μεγάλο ρόλο και το εξής: για να μπορέσεις να κατανοήσεις κάτι, πρέπει να έχεις φτάσει στο ίδιο ή σε ανώτερο επίπεδο από αυτό. Κοινώς, η αντίληψή σου πρέπει να είναι τόσο διευρυμένη, ούτως ώστε να μπορέσει να χωρέσει μέσα της αυτό που θέλει να αντιληφθεί.

Έτσι, για να μπορέσουμε να αντιληφθούμε πλήρως το Όλον, πρέπει η συνειδητότητά μας να έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο, που να μπορεί να το περικλείσει μέσα της. Όσο αυτή αυξάνει, τόσο μεγαλύτερο είναι και το μέρος του Όλου που μπορεί να αντιληφθεί και να κατανοήσει – αυτό είναι που ονομάζεται «πνευματική εξέλιξη».

Ταυτόχρονα όμως, καθώς εμείς αποτελούμε μέρος του Όλου, η ευρύτερη συνειδητότητα που μπορούμε θεωρητικά να κατακτήσουμε, είναι η συνειδητότητα αυτού το ίδιου του Όλου. Όμως, το τι υπήρξε πριν το Όλον, τι δημιούργησε το Όλον, ποιος είναι ο λόγος ύπαρξής του και όλα αυτά, είναι έννοιες ακόμα ευρύτερες του Όλου. Με αυτόν τον τρόπο, είναι αδύνατον ποτέ να διευρυνθεί τόσο η αντίληψή μας, ούτως ώστε να μπορέσει να κατανοήσει αυτές τις διαδικασίες.

Πέφτουμε όμως πάλι σε παράδοξο: άμα το Όλον είναι όντως τα Πάντα, τότε πώς είναι δυνατόν να υπήρξε ποτέ κάτι εκτός του Όλου, που να το δημιούργησε; Πώς μπορούμε να τοποθετήσουμε κάτι εκτός του συνόλου τον Παντός, όταν ορίζουμε αυτό το Παν ως το σύνολο των Πάντων; Και εάν όντως υπήρξε κάποιος Δημιουργός, πώς μπορεί να είναι ακόμα ανώτερος του Όλου – καθώς πάλι, μπορείς να δημιουργήσεις κάτι κατώτερο ή ίσο του εαυτού σου –, όταν το Όλον είναι τα Πάντα;

Έτσι, η διαδικασία «Τίποτα => Δημιουργός => Όλον», είναι εντελώς παράδοξη σε κάθε της βήμα. Τόσο γιατί το Τίποτα, ως ορισμός της μη-ύπαρξης, είναι ένα παράδοξο από μόνο του, όσο γιατί ο Δημιουργός δεν μπορεί να υπάρξει, καθώς τοποθετείται εκτός του συνόλου του Όλου, το οποίο πρέπει να δεχθούμε ότι δημιούργησε από το Τίποτα. Εκτός μόνο εάν δεχθούμε ότι τόσο το Τίποτα, όσο και ο Δημιουργός, είναι μέρη ενός ευρύτερου συνόλου, ενός ευρύτερου Όλου, το οποίο όμως και πάλι κάποιος θα δημιούργησε από ένα άλλο Τίποτα, και έτσι δεν καταλήγουμε πουθενά.

Βλέπουμε λοιπόν, ότι η διαδικασία δεν καταλήγει πουθενά. Εκτός άμα δεχθούμε την ύπαρξη του Όλου ως de facto και a priori ύπαρξη. Ότι δηλαδή υπήρξε και υπάρχει και θα υπάρχει, χωρίς ποτέ να δημιουργήθηκε και χωρίς ποτέ να υπήρξε η μη-ύπαρξή του. Είναι μία αυταπόδεικτη και αυτό-υπαρκτή έννοια, η οποία δεν έχει ανάγκη του αντιθέτου του για να υπάρξει, αλλά ταυτόχρονα περικλείει το αντίθετό του.

Και για να το πάμε και λίγο ακόμα παραπέρα: δεν ορίζεται η έννοια της δημιουργίας του Όλου, γιατί αυτό το Όλον δεν αφορά μόνο χώρο και της εντός του υπάρξεις, αλλά και τον ίδιο τον χρόνο. Δηλαδή, όσο υπάρχει το Όλον, υπάρχει και ο χρόνος. ’ρα, η έννοια «πριν το Όλον», δεν ορίζεται, γιατί το «πριν» απαιτεί ένα χρονικό συνεχές. Όμως, καθώς ο χρόνος υπάρχει μόνον εντός του Όλου, δεν μπορεί να οριστεί το «πριν» εκτός αυτού.

Βέβαια, την έννοια του χρόνου, εγώ προσωπικά την αμφισβητώ, αλλά αρκετές φλάντζες κάψαμε μέχρις εδώ, για να ασχοληθούμε και με αυτό το θέμα...
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Γιατι χρειαζεται να τη διοχετευουμε καπου ενω υπαρχει παντου;

Η φράση «διοχετεύω την ενέργειά μου κάπου», θέλει προσοχή. Δεν στέλνουμε ενέργεια κάπου, στέλνουμε μόνο «σήματα ενέργειας». Αν η ενέργεια είναι το ποτάμι που κυλάει, αυτό που κάνουμε εμείς, είναι να τοποθετούμε πάνω του ένα χάρτινο καραβάκι με την ένδειξη «θεραπεία», «ζήλια», «επιθυμία», «κακό» ή τόσα άλλα.

Η ίδια η ενέργεια είναι παντού, σε αυτό συμφωνώ. Δεν χρειάζεται όντως να «διοχετεύσουμε» ή να «στείλουμε» ενέργεια κάπου. Αυτό που κάνουμε είναι να «ψιθυρίζουμε» στον αέρα λέξεις, που θα εισακουστούν από την υπάρξει του άλλου και θα επηρεάσουν το σύνολό του.

Όταν ο άλλος ασθενεί, το ενεργειακό του συνεχές είναι «α-σχημο», είναι «φάλτσο». Εμείς στέλνουμε προθέσεις για την επανα-μορφοποίησή του, στέλνουμε αρμονικές μελωδίες, που θα διορθώσουν ό,τι φάλτσο υπάρχει πάνω του. Δεν έχει «έλλειμμα ενέργειας», γιατί όπως είπα πριν, δεν ορίζεται η έννοια της ποσότητας στην ενέργεια.

Και πως ειναι δυνατο εμεις να σχηματιζομαστε ως ιδιαιτερα ατομα μεσα σε αυτον τον απεραντο Ωκεανο και να διαφερουμε μεταξυ μας αφου η ενεργεια ειναι μια;

Ποιοι ειμαστε εμεις δηλαδη που καταφερνουμε να χτυπαμε την παγκοσμια ενεργειακη χορδη σε διαφορα σημεια ταυτοχρονα και αυτη να ανταποκρινεται στον καθενα μας ξεχωριστα και να διατηρει το ιδιαιτερο παλμο που της προσδιδουμε για οσο διαστημα ειμαστε σε ενσαρκωση, δινοντας μας το περιθωριο να εχουμε ενα σωμα;
Και πάλι, η διαφοροποίησή μας έγκειται στην διαφορά των συχνοτήτων της αυτής ενέργειας. Είμαστε διαφορετικές νότες, στο σύνολο της Κοσμικής Μουσικής. Και αυτό είναι ένα σημαντικό στάδιο στην εξέλιξη της συνειδητότητάς μας: να αντιληφθούμε πόσο δεν είμαστε ιδιαίτεροι και ξεχωριστοί από το Όλον, αλλά μέρος του. Ότι εμείς με τον διπλανό μας δεν είμαστε δύο ξεχωριστές και αυτόνομες υπάρξεις, αλλά δύο διαφορετικές εκφράσεις του Όλου.

Να με συγχωρέσεις όμως, γιατί εδώ συναντάω και εγώ ένα πρόβλημα ορισμού: τι είναι αυτό που Υπάρχει; Γιατί υπάρχουν τόσες διαφορετικές εκφράσεις, τόσες διαφορετικές Υπάρξεις; Ποια είναι η Ουσία της Συνείδησης; Πώς έχουμε Συνείδηση της Ύπαρξής μας; Τι είναι αυτό που μας δίνει την δυνατότητα να αντιληφθούμε τον κόσμο γύρω μας, την ενέργεια, το Όλον; Αν δεν είναι και αυτό ενέργεια, τότε τι είναι;

Μήπως δεν είμαστε, παρά μικρά «μόρια ενέργειας», που απέκτησαν συνείδηση του εαυτού τους, και έτσι σχηματοποιήθηκαν και διαφοροποιήθηκαν από την υπόλοιπη ενέργεια; Έχει η ενέργεια συνείδηση του εαυτού της;

Ωραία ερωτήματα όλα αυτά, και θα μπορούσαμε να σπαργάμε τα κεφάλια μας με τις ώρες. Προς το παρών δεν έχω κάποια απάντηση.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
marilena
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 05 Μάιος 2007 10:41 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

Δημοσίευση από marilena »

Δεν θα αναζητούσες...
Αυτό θέλω να πω.. :)
Ο ΘΕΟΣ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ, ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ.

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”