Περι Της Γενεσεως Της Ενεργειας

Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Skapaneas έγραψε:Ο Εαυτος μας δεν μπορει να μας πει τι να κανουμε, αν δεν εχουμε κατι στα χερια μας για να μιλησουμε μαζι του.
:shock: :shock: :shock:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Οπως ένα μικροφωνο, ας πούμε?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

:roll:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γιατί Ηλία μου απορείς?

:wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

΄Οπως ένα μικροφωνο, ας πούμε?
:lol: :lol: :lol:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Αα δεν απορω... απλα αναρωτιέμαι γιατί λέει ο Σκαπανέας ότι χρειάζεσαι κάτι για να επικοινωνήσεις με τον εαυτό σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γιατί μέσα από το "δωμάτιο" δεν σ' ακούει, αλήθεια...
Οπότε χρειάζεσαι τουλάχιστον το "κλειδί" για να ξεκλειδώσεις και να βγεις έξω να του φωνάξεις...

Μ' ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ????????????????????????????????????????

:lol: :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

:D :D :D
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ilias έγραψε:Αα δεν απορω... απλα αναρωτιέμαι γιατί λέει ο Σκαπανέας ότι χρειάζεσαι κάτι για να επικοινωνήσεις με τον εαυτό σου...
Ηλια δεν ειπα εαυτος αλλά Εαυτος ...
Κι αν πραγματι δεν χρειαζεσαι κατι για να επικοινωνησεις με τον Ανωτερο Εαυτο σου, τοτε πως επικοινωνεις;
Και κυριως γιατι να επικοινωνεις χωρις να υπαρχει πραγματικα λογος;
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Εγω συμφωνω με τον Σκαπανεα παντως... τις ιδιες αποριες ειχα κι εγω γιατι δεν μπορω απλα να "φανταζομαι"... Απλα αφησα τον εαυτο μου ελευθερο να νιωσει.
Τι σημαινει να φανταστεις οτι ειναι φως ? και γιατι θα πρεπει να φανταστεις κατι?... Την νιωθεις που κυλαει στα χερια σου, αυτο φτανει για αρχη... ισως αργοτερα τη δεις... ισως ειναι απλα ενας λευκος καπνος...τι σημασια εχει?
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Γιατί μέσα από το "δωμάτιο" δεν σ' ακούει, αλήθεια...
Οπότε χρειάζεσαι τουλάχιστον το "κλειδί" για να ξεκλειδώσεις και να βγεις έξω να του φωνάξεις...

Μ' ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ????????????????????????????????????????

:lol: :lol:
Βασω κοροϊδευεις;

Μιλας απο την υψηλη θεση ασφαλειας της αμεσης επαφης με τον Ανωτερο Εαυτο που πιστευεις οτι βρισκεσαι και ολα τα άλλα σου φαινονται ευτελη;

Αλλά... μπορει να ειναι κι αυτος ενας τροπος για να αγαπας...

Μπορει αυτο ακριβως να σου υπαγορευει η δικη σου αληθεια...

Και μαλλον περα απο τη δικη σου αληθεια, δεν υπαρχει φυσικα για σενα καμια αλλη για να προσεγγισεις και να γνωρισεις...
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Σκαπανέα .. Δεν χρειάζεται κάτι για να επικοινωνήσεις με τον εαυτό σου.. αν θες κάτι να σε βοηθήσει να επικοινωνήσεις απλά διαλογίσου... αλλα η ένωση με τον ανώτερο εαυτό σου έρχεται μέσα απο εσωτερική εργασία.. δεν έχει οδηγείες.. δεν έχει ούτε χάρτη ούτε παράκαμψη.. Και η Βάσω απλά χιούμορ έκανε δεν κορόιδεψε σκαπανέα ... Η επικοινωνία με τον ανώτερο εαυτό και η σύνδεση μαζί του είναι μια ολόκληρη διαδρομή. μια διαδρομή που την ορίζεις με τις επιλογες σου .. τις καθημερινές και τις προσωπικές.. δεν χρειάζεται βιασύνη.. διαλογίσου οραματίσου την συνδεση αυτή νοιώσε την ενέργεια μέσα σου νοιώσε τον ανώτερο εαυτό σου με τον διαλογισμό και την εσωτερική εργασία έρχεσαι πιο κοντα του...


Ελένη δεν χρειάζεσαι να φαντάζεσαι... αυτό λέω στον σκαπανέα ότι την ενέργεια την νοιώθεις.. και ότι εγω προσωπικά όταν διαλογίζομαι την βλέπω σαν φως.. την νοιώθεις όχι μόνο στα χέρια σου αλλα και παντού γύρω σου..
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Ωωωωωωωω ναι
θα το καταλαβει μονος του :lol: :lol:
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ilias έγραψε:Σκαπανέα .. Δεν χρειάζεται κάτι για να επικοινωνήσεις με τον εαυτό σου.. αν θες κάτι να σε βοηθήσει να επικοινωνήσεις απλά διαλογίσου... αλλα η ένωση με τον ανώτερο εαυτό σου έρχεται μέσα απο εσωτερική εργασία.. δεν έχει οδηγείες.. δεν έχει ούτε χάρτη ούτε παράκαμψη.. Και η Βάσω απλά χιούμορ έκανε δεν κορόιδεψε σκαπανέα ... Η επικοινωνία με τον ανώτερο εαυτό και η σύνδεση μαζί του είναι μια ολόκληρη διαδρομή. μια διαδρομή που την ορίζεις με τις επιλογες σου .. τις καθημερινές και τις προσωπικές.. δεν χρειάζεται βιασύνη.. διαλογίσου οραματίσου την συνδεση αυτή νοιώσε την ενέργεια μέσα σου νοιώσε τον ανώτερο εαυτό σου με τον διαλογισμό και την εσωτερική εργασία έρχεσαι πιο κοντα του...


Ελένη δεν χρειάζεσαι να φαντάζεσαι... αυτό λέω στον σκαπανέα ότι την ενέργεια την νοιώθεις.. και ότι εγω προσωπικά όταν διαλογίζομαι την βλέπω σαν φως.. την νοιώθεις όχι μόνο στα χέρια σου αλλα και παντού γύρω σου..
Και τι ειναι ο διαλογισμος Ηλια;
Εχεις αναρωτηθει ποτέ;
Και τι ειναι αυτη η εσωτερικη εργασια η οποια εχει ως καρπο την ενωση με τον Ανωτερο Εαυτο;
Και τι ειναι αυτη η ολοκληρη διαδρομη που οδηγει σε συνδεση με τον Ανωτερο Εαυτο;
Δεν ειναι επικοινωνια ολα αυτα;
Δεν υπαρχει περιπτωση Ηλια να εχεις ενα στοχο, οπως η συνδεση με τον Ανωτερο εαυτο, να τον επιδιωκεις και να μην υπαρχει επικοινωνια...
Ακομα και η κατακτηση αυτου καθ' εαυτου του στοχου ειναι τελικα επικοινωνια...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Και αυτο το νιωσιμο της ενεργειας που λες Ηλια, οταν διαλογιζεσαι , και οτι τη βλεπεις σαν φως, δεν ειναι επικοινωνια;

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”