Υπαρχω! Αρα ειμαι σημαντικος !

Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Re: Υπαρχω! Αρα ειμαι σημαντικος !

Δημοσίευση από dino »

Αν θές την γνώμη μου, τζάμπα ξενυχτάς και τζάμπα αφιερώνεις τόσες καλές ώρες σε αυτό το forum.
Οσο και άν ξεγελάς τον εαυτό σου ότι μαθαίνεις κάτι είναι σάν να σου μιλάνε για γλυκό ενώ είσαι διαβητικός.
Εκτός και άν δέν έχεις τίποτα άλλο καλύτερο να κάνεις.

Ποιός είναι ο πραγματικός λόγος που αναζητάς την επαφή με το reiki ???
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dino την 23 Ιαν 2008 8:19 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

θα προτιμούσα να αποφεύγατε χαρακτηρισμούς και κριτική Ντίνο....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Ανοιξε ένα τοπικ στο φόρουμ, του οποίου ο τίτλος και μόνο με απέτρεψε από το να συμμετάσχω…
Η λέξη «σημαντικος» έχει ακυρωθεί από το λεξιλόγιό μου, όταν αναφέρεται στον Εαυτό μου.
Η ταυτότητα του Εαυτού, μέσα από επίθετα και προσδιορισμούς παραπέμπει πάντα στην κριτική, γιατί για να βρεις το πόσο σημαντικός είσαι, χρειάζεται να μπεις σε σύγκριση.

Μοναδικός και ιδιαίτερος λοιπόν δεν είναι ο Εαυτός μου, γιατί μέσα στην αιωνιότητα υπάρχει η ζωή μου, που δίνει την μοναδικότητα και την ιδιαιτερότητα της στιγμής που εκδηλώνεται. Και γι’ αυτό δεν χρειάζομαι αποδείξεις, μέσα από την επικοινωνία με άλλα «όντα»…

Για να «αποκωδικοποιήσεις» την ύπαρξη, ενόσω είσαι σε ενσάρκωση, θα πρέπει πρώτα να έχεις «επικοινωνήσει» μαζί της! Αλλιώς φαντάζεσαι πως θα είναι και τι «ανάγκες» θα έχει…
΄Όμως η ύπαρξη μας δεν είμαστε εμείς, η σάρκα που κινείται στον φυσικό κόσμο…Αυτή η μικρότερη ύπαρξη χρειάζεται την επικοινωνία για να αποδείξει πως υπάρχει, χρειάζεται την σημαντικότητά της, για να νιώσει μοναδική…
Και μέσα σ’ αυτήν την αναζήτηση αποδείξεων, για να στηρίξει και τα επιχειρήματά της «επικοινωνεί»…ή νομίζει πως το κάνει…

Η «επικοινωνία» μεταξύ των ανθρώπων στον φυσικο κόσμο περιέχει κριτική και σύγχυση…
Γιατί περιορίζεται από τις λέξεις και από την «αντήχηση» που κάνουν αυτές στον εσωτερικό μας τοίχο, που περιέχει πεποιθήσεις και πρότυπα.
΄Ετσι αναζητάμε την επικοινωνία εκείνη που θα μπορέσει να διασπάσει έστω και για λιγο αυτόν τον τοίχο και να μας επιτρέψει να μπούμε εσώτερα…
Και αν δεν το καταφέρει…οι «λέξεις» χτυπάνε στον τοίχο και επιστρέφουν δριμύτερα στον «αποστολέα»…

΄Εχετέ το αυτό κατά νου, όταν «επικοινωνείτε»…και μάλιστα μέσα από το ιντερνετ!

Η φύση δεν μπορεί να δώσει «μηνύματα» σε όλους…
΄Αλλοι λειώνουν με ένα ηλιοβασίλεμα, ακούγοντας τους ήχους του ήλιου που δύει και άλλοι μένουν εκστατικοί με την εικόνα…Υπάρχουν όμως και αυτοί που το ηλιοβασίλεμα είναι γι’ αυτούς μία μονοδιάστατη πράξη, τόσο μονοδιάστατη όσο και η ζωή τους…
Στον φυσικό κόσμο, αναζητάμε εκείνους τους ανθρώπους, που θα μπορέσουν να προάγουν την μονοδιάστατη ζωή μας, σε πολυδιάστατη πραγματικότητα.
Και σ’αυτό η «επικοινωνία» παίζει τον σημαντικότερο ρόλο, γιατί η επαφή είναι ψυχική και όχι λεκτική…Και τότε μπορούμε να πούμε για έναν άνθρωπο, ότι είναι «σημαντικός» για μας…Γιατί μέσα από αυτόν, αναγνωρίζουμε την ενέργεια της ίδιας δόνησης…Και γι’ αυτό δεν χρειάζονται λέξεις…Οι λέξεις μπαίνουν μετά, απλά για να εκδηλωσουν την επικοινωνία…Καμία απόδειξη δεν χρειάζεται μετά, για να νιώσουμε την επικοινωνία με την ύπαρξή μας…
Σημαντικές στιγμές, φέρνουν σημαντικούς ανθρώπους στον δρόμο μας για να «επικοινωνήσουμε» μαζί τους…
΄Όχι για να μας αποδείξουν ότι υπάρχουμε, αλλά για να μας κάνουν να νιώσουμε πως υπάρχουμε σε όλες τις εκφράσεις του Πνευματικού Σύμπαντος, μέσα από την ενιαία ενέργεια της θεότητας…Και εκεί σταματά η κριτική ανάπτυξη για την σημαντικότητα της ύπαρξής μας, σε σχέση με την σημαντικότητα της επικοινωνίας μας…

Σταματά ο θυμός για την διαφορετικότητα της φυσικής εκδήλωσης που αντιλαμβανόμαστε με τον νου μας…Και έτσι γίνονται και οι επιλογές μας στην φυσική πραγματικοτητα…Γιατί η ζωή, όπως εγώ την γνωρίζω, δεν χρειάζεται να αποδείξει τίποτα!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Μπορει ετσι να αρχισω να βαδιζω το δρομο σου
Σκαπανέα ποτε δεν ειναι αργά να βαδισει κανείς στον ΔΙΚΟ ΤΟΥ δρόμο και να συνανστησει την ΔΙΚΗ ΤΟΥ ψυχη.

Τολμα να αμφισβητησεις τα δεδομενα ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ.
Τολμα να αποδεχθείς τα συναισθηματα ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ
Τολμα να αρνηθείς τον εαυτο ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ,τα προτυπα ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ,να αδειασεις το φλυτζανι της ζωής ώστε να γεμισεις με κατι καινουργιο,με ένα θαυμα,με μια μαγεία.
Μονο αν αποδεχθεις να αδειάσεις θα εχεις δυνατοτητα να γεμισεις.
Με αγαπη για σενα!

Ο μόνος τρόπος για να προχωρήσεις σε σχέση με αυτό, είναι να αναρωτηθείς: "Τι θα γινόταν, αν όλα όσα νόμιζα πως ήταν "λάθος", είναι στην πραγματικότητα "σωστά"; Κάθε μεγάλος επιστήμονας το γνωρίζει αυτό. Όταν αυτό που κάνει ένας επιστήμονας δεν λειτουργεί, τότε βάζει στην άκρη όλα εκείνα που θεωρούσε δεδομένα και ξαναρχίζει από την αρχή. Όλες οι μεγάλες ανακαλύψεις έχουν γίνει από μια προθυμία και μια ικανότητα να μην έχεις δίκιο. Κι αυτό είναι που χρειάζεσαι εδώ.


Συζήτηση με το Θεό
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

dino, Vaso και galazia_sfaira με βαλατε στη θεση μου:
dino έγραψε:Αν θές την γνώμη μου, τζάμπα ξενυχτάς και τζάμπα αφιερώνεις τόσες καλές ώρες σε αυτό το forum.
Vaso έγραψε:Η «επικοινωνία» μεταξύ των ανθρώπων στον φυσικο κόσμο περιέχει κριτική και σύγχυση
galazia_sfaira έγραψε:Συζήτηση με το Θεό
_________________
Μία είναι η δυστυχία, και αυτή είναι η πλάνη...
Αδικα αφιερωνω τοσες καλες ωρες στο forum αφου η επικοινωνια που επιδιωκω περιεχει κριτικη και συγχυση...
Καλυτερα ειναι να στραφω στη συζητηση με το Θεο, μπας και ξεδιαλυνω λιγο την πλανη μου μαζι του και παψω να ειμαι δυστυχης.


Υπαρχει αραγε μεγαλυτερο μαθημα που θα μπορουσε να διδαχτει ενας ανθρωπος;

Σας ερωτω λοιπον ολους καλοι μου φιλοι: εσεις το καταφερατε αυτο;

Μιλατε με το Θεο, απεχοντες απο χρονοβορες συζητησεις που προκαλουν συγχυση;

Αν ναι γιατι εξακολουθειτε να μιλατε με ολους μεσα στο forum;

Εκτος και εχετε λυσει το προβλημα, της συγχυσης και της κριτικης στην επικοινωνια σας με τους απλους και καθημερινους ανθρωπους, μιλωντας με το Θεο και μας δινετε τα φωτα σας.

Κεντρικο επομενως αιτημα ολων οσων σας διαβαζουμε ειναι τα φωτα σας να φωτισουν το δρομο της ζωντανης επικοινωνιας μας με το θεο..

Αν δεν ξερετε, καλο θα ειναι να μη μιλατε και να κανετε υποδειξεις γιατι θα εκτεθειτε...

Ως τοτε ομως θα μου επιτρεψετε να αφιερωνω τις ωρες μου οπως κρινω εγω, αγωνιζομενος να ξεδιαλυνω τη συγχυση που δημιουργουν οι τυχαιες και περιστασιακες συζητησεις στις οποιες μετεχετε ολοι, εχοντας αρωγο και συμπαραστατη μου ενεργο το Θεο...

Αν δεν σας πειραζει φυσικα :D

Εγω, ετσι υπαρχω ! ! !

Γιατι "και ετσι λεω σ' αγαπω" 8)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αχ, Σκαπανέα, αν δεν το έλεγες μόνο έτσι το σ' αγαπώ, αλλά το αισθανόσουν κιόλας έτσι, θα κατανοούσες, ότι η επικοινωνία προκαλεί σύγχυση παρ'ολες τις καλές προθέσεις, και εγώ αυτό διαπίστωσα παραπάνω... :roll:

Γιατί τι άλλο εκτός από σύγχυση προκάλεσε τον "θυμό" του Ντίνου και τι άλλο εκτός από παρανόηση προκάλεσε την δική σου απογοήτευση? :roll:

Που νιώθεις εσύ αγάπη σε όλο αυτό?

Γι' αυτό, προτού απογοητευτείς τελικά, δες τον τοίχο που έχεις χτίσει και πετάς τις λέξεις μας πίσω... :wink:

Και αυτό θα το κάνει ο καθένας μας, για τον δικό του προσωπικό "τοίχο"...

Το πνεύμα είναι πίσω από αυτόν... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: Γι' αυτό, προτού απογοητευτείς τελικά, δες τον τοίχο που έχεις χτίσει και πετάς τις λέξεις μας πίσω... :wink:

Και αυτό θα το κάνει ο καθένας μας, για τον δικό του προσωπικό "τοίχο"...

Το πνεύμα είναι πίσω από αυτόν... :wink:
Δηλαδη που ακριβως Βασω πισω απο αυτον;

Διοτι πισω απο το δικο μου τοιχο ειστε εσεις...

Και πισω απο το δικο σας τοιχο ειμαι εγω...

Ας το ξεκαθαρισουμε λοιπον: Που βρισκεται το πνευμα για να το αναζητησουμε;

Κι αν ο λογος δεν μεταφερει το πνευμα, οπως εχω σημειωσει αλλου ( viewtopic.php?t=547&highlight= ), αν ο λογος δεν εμπεριεχει το πνευμα, τοτε ποιος ειναι ο φορεας του;
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ριξτε τους τοιχους να ενωθουν τα πνευματά μας παιδι μου!!!!!!!! :D
Τι να κανω ρε παιδια ........... :P
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εσύ Σκαπανέα είσαι ο τοίχος!!
Εμείς είμαστε μπροστά του και το πνεύμα σου πίσω του!!!

΄Οσο ο "τοίχος" μιλάει, δεν υπάρχει το Πνεύμα στον λόγο του!
' Οσο ο "τοίχος" ακούει, δεν υπάρχει το Πνεύμα στην κατανόησή του.

Αν ήταν πιο απλά τα πράγματα, τότε δεν θα υπήρχε καμία παρανόηση στον λόγο...

Ο "τοίχος" εμποδίζει τις λέξεις να γίνουν λόγος!
Είτε εκφράζονται, είτε εισπράττονται...

Και επειδή υπάρχουν πολλών ειδών "τοίχοι", γι' αυτό και μερικοί άνθρωποι, δεν μπορούν να συνεννοηθούν με τίποτα!

Αν αφήσουμε την αγάπη να κάνει αυτόν τον τοίχο "αόρατο", τότε θα δεις την διαφορά και στον λόγο και στην κατανόηση!! Αλλά μόνο τότε...Αλλιώς υπάρχει σύγχυση και παρανόηση και μην παρεξηγείσαι με αυτό...
Το ξέρεις πολύ καλά πως είναι αλήθεια... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εννοείται ότι αυτό συμβαίνει στον καθένα μας ε?

Δεν είσαι εσύ ο "τοίχος" μόνο, αλλά ο κάθε ένας μας που έχει τοποθετήσει το "εγώ" του μέσα σε έναν σκληρό τοίχο και προσπαθεί να προσεγγίσει τους ανθρώπους από την μια, το πνεύμα από την άλλη, χωρίς να γνωρίζει ότι είναι "τοίχος"...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Τι λετε λοιπον να κανονισουμε εσωτερικες συναντησεις, μεσω της καρδιας και του δρομου του φωτος, στο Δικο μας Υψηλο Τοπο, ενωπιος ενωπϊω, χωρις τους τοιχους και τους διαχωρισμους των "εγω";
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

να το όραμά μου!!!

Ας αρχίσουμε λοιπόν το σκάψιμο...Να ελευθερώσουμε το εγώ αρχικά, για να μπορέσει να ενωθεί και με το πνεύμα του και με τους ανθρώπους γύρω του...

Και αν κάποιο "εγώ" έχει "παχύτερο" τοίχο ολόγυρά του, και τύχει και μας ζητήσει βοήθεια, ας μην παρεξηγηθεί που οι "σκαπάνες" μας θα το πονέσουν λίγο παραπάνω...Για καλό είναι ε? :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Πως θα γίνει αυτό πως ;που ; ποτε;κι εγω θελω κι εγω θελω κει γω θελω.....
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε::D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

να το όραμά μου!!!

Ας αρχίσουμε λοιπόν το σκάψιμο...Να ελευθερώσουμε το εγώ αρχικά, για να μπορέσει να ενωθεί και με το πνεύμα του και με τους ανθρώπους γύρω του...
Και αν κάποιο "εγώ" έχει "παχύτερο" τοίχο ολόγυρά του, και τύχει και μας ζητήσει βοήθεια, ας μην παρεξηγηθεί που οι "σκαπάνες" μας θα το πονέσουν λίγο παραπάνω...Για καλό είναι ε? :wink:
Οταν ο ανθρωπος αποκτησει την αυτογνωσια του, που σημαινει εκλογικευση και οικοδομηση εσωτερικη του εγω, τοτε εχοντας συναισθηση του (του εγω) μπορει να το οδηγησει στην ενωση του με το πνευμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 24 Ιαν 2008 11:38 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ααααααααααα η γμν η αυτογνωσία...

Συγνώμη παιδιά, αλλά έχω ακούσει γι' αυτήν τόσα πολλά...

Η γνώση του εαυτού ξεχωρίζει τις αρμοδιότητες, θα έλεγα απλά...
και κάνει το "εγώ", ''ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ"...

και άντε τώρα να απαντήσεις στην ερώτηση...

"Πως γίνεται αυτό"
- Εχω να πληρώσω το ενοίκιο
- Εχω να μεγαλώσω τα παιδιά μου
- Πονάω όταν πεθαίνουν οι αγαπημένοι μου

Καμιά φορά ή τις περισσότερες φορές δεν έχεις λόγια να απλώσεις την αλήθεια...

Οπότε εκεί, σιωπάς! Ε Σκαπανέα? :roll:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”