Υπαρχω! Αρα ειμαι σημαντικος !

Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:ααααααααααα η γμν η αυτογνωσία...

Συγνώμη παιδιά, αλλά έχω ακούσει γι' αυτήν τόσα πολλά...

Η γνώση του εαυτού ξεχωρίζει τις αρμοδιότητες, θα έλεγα απλά...
και κάνει το "εγώ", ''ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ"...

και άντε τώρα να απαντήσεις στην ερώτηση...

"Πως γίνεται αυτό"
- Εχω να πληρώσω το ενοίκιο
- Εχω να μεγαλώσω τα παιδιά μου
- Πονάω όταν πεθαίνουν οι αγαπημένοι μου

Καμιά φορά ή τις περισσότερες φορές δεν έχεις λόγια να απλώσεις την αλήθεια...

Οπότε εκεί, σιωπάς! Ε Σκαπανέα? :roll:
Ναι Βασω "σιωπας" αν θελεις και αφηνεις τη συζητηση, την οποια συζητηση να κυλαει μεσα στην κριτικη και τη συγχυση... :?

Αυτο το κοκκινο το "κορακιστικο" στην αρχη της παραθεσης ειναι συντομογραφια μηπως καποιου συμβολου Δυναμης; :shock: 8)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:) :) σύμβολο δύναμης και παραπάνω Σκαπανέα!!
σύμβολο υλικής πραγματικοτητας!!! :wink:

:) :) :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

η γμν η αυτογνωσία τα φταίει όλα,
Μήν γράφεις εδώ μου έλεγε, θα συγχιστείς, όχι έλεγα εγώ, give it a shot ίσως να έχεις και λάθος.
Σκτά τα κάναμε.
Πές κιάλα Σκαπανέα.
Αν θέλεις σώνει και καλά να κερδίσεις, παίξε μπιλιάρδο ή μονόπολη.
Εσύ δέν έχεις και δέν διατίθεσαι να έχεις βιωματική εμπειρία με το reiki. Αυτό είναι που μιλάει και λέει κάτι για σένα, όχι οι φιλοσοφίες.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

dino έγραψε:η γμν η αυτογνωσία τα φταίει όλα,

Μήν γράφεις εδώ μου έλεγε, θα συγχιστείς, όχι έλεγα εγώ, give it a shot ίσως να έχεις και λάθος.Σκτά τα κάναμε.

Πές κιάλα Σκαπανέα.

Ωστοσο εσυ εξακολουθεις και γραφεις, αφιερωνοντας πολυτιμες στιγμες σου στο ματαιο γραψιμο...

Και δεν λαβαινεις υπ' οψη σου τις παραινεσεις της... αυτογνωσιας σου να μη γραφεις εδω, αφου δεν εισαι ετοιμος για κατι τετοιο, με αποτελεσμα να συγχυζεσαι...




Αν θέλεις σώνει και καλά να κερδίσεις, παίξε μπιλιάρδο ή μονόπολη.

Εδώ όλοι έχουν ή διατίθεντε να έχουν βιωματική εμπειρία με το reiki, κάτι που εσύ δέν έχεις. Αυτό είναι που μιλάει και λέει κάτι για σένα, όχι οι φιλοσοφίες.


Εσυ γιατι εισαι εδω;

Ποιες ειναι οι δικες σου βιωματικες εμπειριες με το reiki, που μπορεις να τις μοιραστεις με ολους εδω;

Υπαρχουν;

Ή δεν θελεις να τις "μοιραστεις" με τους "εδω"...




Τί να μας πής λοιπόν και σύ απ'τη ζωή σου.

Πες μας τοτε εσυ "κατι" απο τι δικη σου...

"Κατι" ομως που να αξιζει να το ακουσουμε και να μην ειναι επαναληψη ολων οσων ηδη κυκλοφορουν...

"Κατι" που αν δεν υπηρχες εσυ δεν θα το μαθαιναμε ποτέ, γιατι δεν θα μπορουσε να συμβει...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 24 Ιαν 2008 2:04 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Τελικά,
Θέλω να σου πώ ότι διάβασα δικά σου post και στο "folosofia.gr".
Εκεί λοιπόν είδα οτι διατηρής ένα τελείως διαφορετικό ύφος.
Το πιό σημαντικό που είδα για σένα είναι οτι σε αντίθεση με ότι κάνεις εδώ, δέν υποτιμάς καθόλου τους εκεί μετέχοντες.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Ετσι μου ηρθε και το γραφω:

Το ωραιο ειναι να περπατας στη ζωη με το μετωπο μπροστα,

αφου ετσι θα μπορεις να δεις και το 'φως' στο βαθος και να το πλησιαζεις...

....και οχι με την πλατη γυρισμενη..γιατι θα βλεπεις παντα το παρελθον ως 'τωρα' και το 'τωρα' θα το κοιτας απο το πλαι και θα σου φαινεται παραξενο, το 'φως' θα το διαισθανεσαι αλλα δεν θα μπορεις να το πλησιασεις....γυρνα λοιπον και κανε το δικο σου!!!..ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ....
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

dino έγραψε:Τελικά,
Θέλω να σου πώ ότι διάβασα δικά σου post και στο "folosofia.gr".
Εκεί λοιπόν είδα οτι διατηρής ένα τελείως διαφορετικό ύφος.
Το πιό σημαντικό που είδα για σένα είναι οτι σε αντίθεση με ότι κάνεις εδώ, δέν υποτιμάς καθόλου τους εκεί μετέχοντες.
Θες να πεις ότι ένοιωσες να σε υποτιμώ καπου;Ποτέ δεν είχα τετοια προθεση για κανεναν,απλά εδω εκφράζομαι ελευθερα και γιαυτο υπαρχω ενω εκει απλά σε καποια θεματα συμμετειχα και μόνο, και όχι στο συγκεκριμενο site.Ειναι έξω απο μενα και δεν νοιώθω εκεί την Καλλιοπη.Σε περιμενω.......
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Πάντως μπορω σιγουρα να εχω υφος "υπηρεσιακό" ενίοτε. :D Ειμαι και αυτο! :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Καλιόπη ????

Δηλαδή
Δυστυχία μου πλανεύτηκα ???

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΘΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΨΕΜΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΕ ΝΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΑΛΗΘΙΝΟ.

http://www.e-astronet.gr

Πάνω πάνω
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εσύ δέν έχεις και δέν διατίθεσαι να έχεις βιωματική εμπειρία με το reiki.
Ντίνο μου, νομίζω ότι ειμαι ένα από τα πλέον αμφισβητούμενα πρόσωπα του φόρουμ...
Για τον Σκαπανέα συμβόλιζα πάντα την επαφή με τον Ιησού από την μια και την απαξίωση του Χριστιανισμού από την άλλη...

Εκνευρίστηκε ίσως μαζί μου, αμφισβήτησε, υποτίμησε (?) ακόμα την αξία των λογων μου, παρόλο που τα προκαλούσε πάντα.
Ψέμμα και αληθεια έγινα γι' αυτόν... Περιέργεια να δει τα όριά μου...Πολύ περισσότερο έγινα το συναισθηματικό σκαλοπάτι για να φτάσει στην δική του ευαισθησία...και να της ανοιχτεί...


Και όλα αυτά...μέχρι που μου έκανε την μέγιστη τιμή που μπορεί να μου κάνει ένας άνθρωπος, στην φυσική μου έκφραση...

Ζήτησε να τον μυήσω στο ρέικι...

Και αφαίθηκε με αγνότητα να λάβει το μυστήριο, όχι από περιέργεια, αλλά από αγάπη γι' αυτό που ένιωθε να τον μαγνητίζει με το άπειρο...

Ντίνο, η επαφή μας με την ενέργεια χρειάζεται τον χρόνο της...και αυτό το γνωρίζεις κι εσύ καλά...
Το συναισθηματικό μας πεδίο χρειάζεται τον χρόνο του για να φτάσει τα όρια του νοητικού και να ισορροπήσει...

Μην θυμώνεις λοιπόν, αρχικά με τον εαυτο σου, που γράφεις εδώ, κοντρα στην εσωτερική σου φωνή...
Γιατί αυτή η εσωτερική φωνή, ξέρει πολύ καλά τι λέει...

Και ότι γράφεις, από αυτήν ορμώμενος, είναι ένα άνοιγμα για όλους, ακόμα και από αυτούς που νομίζεις πως διαχωρίζεσαι...

Γιατί τελικά από κανέναν δεν διαχωρίζεσαι, παρά μόνον από το δόγμα...Αυτό καταλαβαίνω...
Σε παρακαλώ μόνο να δώσεις χρόνο στον δογματισμό να απορροφηθεί, σαν απόλυτη εμπειρία και να μην τον βάζεις σε συναισθηματικά πλαίσια, γιατί τότε γίνεται φανατισμος!

Χαίρομαι πάρα πολύ που είσαι μαζί μας, στο είπα προσωπικά και στο λέω και ανοιχτά μέσα στο φόρουμ!

Χαίρομαι πάρα πολύ όμως και για την συμβολη του Σκαπανέα...
Χωρίς αυτόν ίσως δεν είχαμε πει τίποτα από όσα χρειάζονται για να μετατρέψουμε τον διαχωρισμό σε ενότητα μέσα από την διαφορετικότητά μας...

Συμφωνώ τόσο πολύ με αυτό που λες!!!
ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΘΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΨΕΜΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΕ ΝΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΑΛΗΘΙΝΟ.
και θα συμπληρώσω, αν μου επιτρέπεις...

αρκεί να βιώνει κανείς αυτό το ψέμμα με αλήθεια...!

Σε φιλώ :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

xaxa εσύ τι λες;
Εγω οτι ειμαι το εκδηλωνω ειμαι Ολα!Τουλαχιστον οσα ξερω γαι μενα...προς το παρόν.Η ζωη ειναι μπροστα μου
:D
Ναι ειμαι Ντινο και μια Καλλιόπη που παλια αρνιόμουν,φοβομουν ,με δυσκολευα.Τωρα την αγαπω και την αποδεχομαι.Αλλά
την Καλλιοπη του λιμανιου την αγαπω περισσοτερο γιατι με κανει να ανοιγω τη καρδιά μου ,την ψυχη μου την αγκαλιά μου.Μ εκανει να κλαιω και να γελω και να πονω και να το μοιράζω.Αυτη εινα η Καλλιόπη απο την μια η αλλη εινα μια Καλλιοπη που πριν μερες με μια κινηση ανεστειλε μια αποφαση και μια υπογραφάρα γενικου,που αφορουσε αλλαγες σε 30% των συναδλεφων ...που ολοι ειχαν βαλει την ουρά στα σκελια.Ειμαι κι αυτο .........ειμαι κι αλλα..........ειμα μια μορφια δηλαδή!!!!!!!! :D
Ειμαι οτι λεει ο Κορακακης που ειναι τι να σε πω τωρα γμτ .........ξερεις.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Καλιόπη σε πάω γιατί είσαι "μποέμ" σάν και μένα δηλαδή.
Τώρα θέλω για δεύτερη φορά να ζητήσω συγνώμη.
Είμαι χαρούμενος που ο Σκαπανέας είναι reiki.
Ομως Βάσω ίσως και να είμαι εγώ αυτός που χρειάζεται τον χρόνο του. Ξέρω για την παρορμητικότητά μου και δέν την κρύβω.

Το να βλέπεις κάποιον να πνίγεται και εσύ απο την όχθη καθισμένος στο σκαμνάκι να λές " ... ο θεός ... " ... έ θα σου πώ για τον Θεό τώρα κοντά που πάω να τον δώ.

Μιά φράση μόνο Σκάπυ, " ... μα θάταν όλα αλλοιώτικα λιγάκι άν μ'αγαπούσες ... "
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ντινάκο, εγώ νιώθω ότι θέλεις τον χρόνο σου...
και εσύ και όλοι μας!

Μην ξεχνάς ότι δεν υπάρχει χρόνος στην αιώνια ζωή μας και έτσι έχεις όσο χρειάζεσαι...
και εσύ και όλοι μας!

Αγαπώ τον καθένα σας για την διαφορετικοτητά του, για τον παρορμητισμό και την ευαισθησία, για τον θυμό και την αμφισβήτηση, για την αγάπη και την ελευθερία...μα πάνω από όλα για την αγνότητά του να μοιράζεται σ' αυτόν τον χώρο κάθε σκέψη του και κάθε συναίσθημα, ακόμα κι αν αυτό τον κάνει "ευάλωτο"...Και αυτό θα πει για μένα "ενοτητα"...

Το να είμαστε ίδιοι και να πηγαίνουμε μαζί, είναι εύκολο...
Το να είμαστε διαφορετικοί και να πηγαίνουμε μαζί, χρειάζεται ισορροπία και πρωτίστως αγάπη...
Ε...Ντινάκο, από αυτήν έχουμε μπόλικη!!!!

Σ' ευχαριστώ :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

dino έγραψε: Είμαι χαρούμενος που ο Σκαπανέας είναι reiki.

Γιατι χαιρεσαι dino;

Εξακολουθω να ειμαι ο εκνευριστικος τυπος που "παιζει" με τα ορια σου!

Αν δεν το "χαλαγε" η Βασω θα εβλεπες και αλλα για τον εαυτο σου . . .

Βεβαια αν διαβαζες πιο προσεκτικα ολες τις νεες καταχωρησεις οπως εδω μαλλον θα το ειχες δει...

Αλλά τελος παντων εισαι μαλλον πολυασχολος φαινεται :)



Μιά φράση μόνο Σκάπυ, " ... μα θάταν όλα αλλοιώτικα λιγάκι άν μ'αγαπούσες ... "

Πιστεψε με πολλες φορες "προσπαθησα" στη ζωη μου να μισησω...

Μα δε τα καταφερα...

Και ειδα οτι μου παει πιο πολυ η... Αγαπη...

Μαλλον με "βολευει" περισσοτερο θα ελεγα, γιατι μου εξασφαλιζει την πολυτελεια να επικοινωνω με τους

παντες και κυριολεκτω...

Αν "σκυψεις" μεσα στα κειμενα μου θα βρεις τεραστια ποσα αγαπης...

Γιατι χτυπανε τις χορδες της αγαπης που κρυβεις μεσα σου...

Και αυτο σου το λεω εκ πειρας βασιζομενος στην... αυτογνωσια μου ( :shock: 8) :wink: :D )

Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Κάνεις λάθος,
Απλώς την διάβασα σήμερα το απόγευμα.
Μπορώ όμως να σου πώ οτι αισθάνθηκα την μεταστροφή καιρό πρίν. Η αλήθεια είναι ότι έψαξα όλα τα γεγραμένα σου και στο άλλο forum.

Δέν σου ζητάω τεράστια ποσά, λιγάκι σου ζητάω.
Θα συνεχίζω να σου γράφω άν και σύ μου γράφεις και δέν ... με γράφεις.
Δηλαδή όταν βλέπεις τα σκούρα μήν κάνεις αλχημείες.

Χρωστάς ακόμα απάντηση σε δικό μου ερώτημα, " ... Βλέπω ότι αποκλίνεις απο την προηγούμενη στο θέμα στης αναγκαιότητας.
Αρα συμφωνούμαι."

Θυμάσαι ???
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”