Υπαρχω! Αρα ειμαι σημαντικος !

Skapaneas

Υπαρχω! Αρα ειμαι σημαντικος !

Δημοσίευση από Skapaneas »

  • Υπαρχω! Αρα ειμαι σημαντικος!

    Διοτι η φυση δεν κανει λαθη!

    Και επομενως εφ' οσον με "δημιουργησε" αξιζω

    Ειναι αυτονοητη λοιπον η σημασια μου για τη ζωη

    Ειναι αυτονοητο οτι εχω να παιξω καποιο ρολο πραγματικα

    Η διεργασια της φυσικης εξελιξης δειχνει οτι ολα εχουν τη θεση τους στο συστημα

    Καθε τι που αναπνεει και κινειται συμβαλλει με μυστηριωδη τροπο στα φυσικα δρωμενα

    Η ενεργεια που απορροφα, επεξεργαζεται με την ιδιαιτεροτητα του και επανεκπεμπει στο περιβαλλον βρισκει παντοτε τους καταλληλους αποδεκτες

    Κι αν ακομα δεν υπαρχουν αυτοι οι καταλληλοι αποδεκτες η φυση τους δημιουργει

    Γιατι κανεις δεν μπορει να ειναι αχρηστος σε αυτη τη ζωη

    Κανεις δεν μπορει να εχει υποσταση και να μην επικοινωνει

    Διοτι η επικοινωνια ειναι ο κεντρικος σκοπος της φυσης

    Κατα συνεπεια καθε τι που υπαρχει, λειτουργει τελικα σαν κομβος φυσικης επικοινωνιας

    Εχω υποχρεωση συνεπως να επικοινωνω φυσικα

    Εχω υποχρεωση να αναπτυξω τους δικους μου κωδικες εκφρασης προς τη φυση

    Εχω υποχρεωση να δειξω στους αλλους ενα ιδιαιτερο τροπο επαφης

    Εχω υποχρεωση να επεξεργαστω τα "κατορθωματα" των αλλων που με αγγιζουν και να επανεκπεμψω το σημα

    Με τροπο συμβατο με τη θεμελιωδη φυση των οντων

    Για να μπορει να γινει αισθητο απο το συνολο των αδελφων μου

    Αρα χρειαζομαι το βασικο εργαλειο επικοινωνιας με τον κοσμο

    Και αυτο ειναι καθε "τι" που μπορει να αγγιζει τον κοσμο

    Και αυτο ειναι η ιδιαιτεροτητα μου

    Αυτο δηλαδη που αντιλαμβανομαι ως ιδιαιτεροτητα μου

    Αυτο που αντιλαμβανομαι ως τη μοναδικοτητα μου

    Και αυτο με καθιστα μοναδικο μεσα στον κοσμο ειναι η αυτογνωσια μου

    Γιατι το καθε λογικο ον εχει μια μοναδικη αισθηση της οντοτητας του

    Και αυτην ακριβως πρεπει να κοινωνησει και να μοιραστει με τους αλλους

    Μοιραζομαι λοιπον την αυτογνωσια μου με τους αλλους γιατι υπαρχω

    Η Υπαρξη μου αιτιολογειται ολοκληρωτικα εκπεμποντας στο συμπαν την αυτογνωσια μου

    Η υπαρξη μου εκφραζεται πραγματικα οταν ο λογος μου αποκτα σημασια

    Υπαρχω οταν ριζωνω δια του λογου στους αλλους
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Skapanea μου πες μου σε παρακαλώ τι εννοείς
Υπαρχω οταν ριζωνω δια του λογου στους αλλους
Εγω εισπραττω το εξής που μπορεί ν ειναι διαφορετικό απο αυτο που εσυ ισως θες να εκπεμψεις..........
Υπαρχω οταν "ρζωνω"(τι ακριβως εννοείς) δαι του λογου στους αλλους κι αν όχι;;;;;;;;;;;Τοτε δεν υπαρχεις ;
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: Υπαρχω! Αρα ειμαι σημαντικος !

Δημοσίευση από margaritarenia »

Skapaneas έγραψε:
  • Η υπαρξη μου εκφραζεται πραγματικα οταν ο λογος μου αποκτα σημασια

    Υπαρχω οταν ριζωνω δια του λογου στους αλλους
Σημασια για ποιον.......?
Μονο ο λογος εχει σημασια?οι πραξεις?οι σκεψεις?τα συναισθηματα?
Αυτα δεν εκφραζουν την υπαρξη μου ????
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

galazia_sfaira έγραψε:Skapanea μου πες μου σε παρακαλώ τι εννοείς
Υπαρχω οταν ριζωνω δια του λογου στους αλλους
Εγω εισπραττω το εξής που μπορεί ν ειναι διαφορετικό απο αυτο που εσυ ισως θες να εκπεμψεις..........
Υπαρχω οταν "ρζωνω"(τι ακριβως εννοείς) δαι του λογου στους αλλους κι αν όχι;;;;;;;;;;;Τοτε δεν υπαρχεις ;
Οταν ο λογος μου ειναι καθαρος και αιχμηρος και δονουμενος, τοτε καταγραφεται σταθερα μεσα στη συνειδηση του αλλου, του αδελφου μου, που με ακουει και κοινωνει μαζι μου και τον τροποποιει.

Αρα φροντιζω να εκπεμπω ενα λογο ειλικρινη και αμεσο που εξωθει τον αδελφο μου στο δρομο της προοδου που ακολουθω κι εγω.

Τα στοιχεια που θα απορροφησει πανω σε αυτο το δρομο, εξαρτωνται απο τον ιδιο και τις αναγκες του...

Οπως και να' χει ομως θα εχω κανει φανερο σε αυτον οτι υπαρχει και αλλη πορεια εναλλακτικη εκτος αυτης που ακολουθει.

Και αυτο εχω υποχρεωση να το κανω ως ζων και υπαρχων.
Skapaneas

Re: Υπαρχω! Αρα ειμαι σημαντικος !

Δημοσίευση από Skapaneas »

margot έγραψε:
Skapaneas έγραψε:
  • Η υπαρξη μου εκφραζεται πραγματικα οταν ο λογος μου αποκτα σημασια

    Υπαρχω οταν ριζωνω δια του λογου στους αλλους
Σημασια για ποιον.......?
Μονο ο λογος εχει σημασια?οι πραξεις?οι σκεψεις?τα συναισθηματα?
Αυτα δεν εκφραζουν την υπαρξη μου ????
Σημασια προφανως για τους αλλους !

Ως ανθρωπος που εισαι αυτα και μονο δεν αρκουν !

Πραξεις, "σκεψεις" και συναισθηματα εχουν και τα οντα της λεγομενης αλογης φυσης !

Ως ανθρωπος λοιπον οφειλεις να "αιτιολογησεις" την υπαρξη σου με εναν ανθρωπινο τροπο !

Οι πραξεις, οι σκεψεις και τα συναισθηματα σου, ειναι απολυτα σεβαστα και ενεργα, αλλά αν δεν "γινουν" και λογος τοτε παραμενουν σε αλογο επιπεδο και αρα μη ανταποκρινομενο στην ιδιοτητα του ανθρωπου.

Ποσες φορες λεμε οτι δεν εχουμε λογια να εκφρασουμε αυτα που νιωθουμε...

Γιατι αυτη η αισθηση της αδυναμιας μας αν δεν μας ειναι απαραιτητο οντως ως ανθρωποι να τα κοινοποιησουμε και δια του λογου μας στους αλλους ;
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: Υπαρχω! Αρα ειμαι σημαντικος !

Δημοσίευση από margaritarenia »

Skapaneas έγραψε:
margot έγραψε:
Skapaneas έγραψε:
  • Η υπαρξη μου εκφραζεται πραγματικα οταν ο λογος μου αποκτα σημασια

    Υπαρχω οταν ριζωνω δια του λογου στους αλλους
Σημασια για ποιον.......?
Μονο ο λογος εχει σημασια?οι πραξεις?οι σκεψεις?τα συναισθηματα?
Αυτα δεν εκφραζουν την υπαρξη μου ????
Σημασια προφανως για τους αλλους !

Ως ανθρωπος που εισαι αυτα και μονο δεν αρκουν !

Πραξεις, "σκεψεις" και συναισθηματα εχουν και τα οντα της λεγομενης αλογης φυσης !

Ως ανθρωπος λοιπον οφειλεις να "αιτιολογησεις" την υπαρξη σου με εναν ανθρωπινο τροπο !

Οι πραξεις, οι σκεψεις και τα συναισθηματα σου, ειναι απολυτα σεβαστα και ενεργα, αλλά αν δεν "γινουν" και λογος τοτε παραμενουν σε αλογο επιπεδο και αρα μη ανταποκρινομενο στην ιδιοτητα του ανθρωπου.

Ποσες φορες λεμε οτι δεν εχουμε λογια να εκφρασουμε αυτα που νιωθουμε...

Γιατι αυτη η αισθηση της αδυναμιας μας αν δεν μας ειναι απαραιτητο οντως ως ανθρωποι να τα κοινοποιησουμε και δια του λογου μας στους αλλους ;
Αυτο το και νομιζω οτι εξαλειφει τον περιορισμο της υπαρξης μονο απο τον λογο.
και αν μου επιτρεπεις.......
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: Υπαρχω! Αρα ειμαι σημαντικος !

Δημοσίευση από margaritarenia »

Υπαρχω! Αρα ειμαι σημαντικος!

Διοτι η φυση δεν κανει λαθη!

Και επομενως εφ' οσον με "δημιουργησε" αξιζω

Ειναι αυτονοητη λοιπον η σημασια μου για τη ζωη

Ειναι αυτονοητο οτι εχω να παιξω καποιο ρολο πραγματικα

Η διεργασια της φυσικης εξελιξης δειχνει οτι ολα εχουν τη θεση τους στο συστημα

Καθε τι που αναπνεει και κινειται συμβαλλει με μυστηριωδη τροπο στα φυσικα δρωμενα

Η ενεργεια που απορροφα, επεξεργαζεται με την ιδιαιτεροτητα του και επανεκπεμπει στο περιβαλλον βρισκει παντοτε τους καταλληλους αποδεκτες

Κι αν ακομα δεν υπαρχουν αυτοι οι καταλληλοι αποδεκτες η φυση τους δημιουργει

Γιατι κανεις δεν μπορει να ειναι αχρηστος σε αυτη τη ζωη

Κανεις δεν μπορει να εχει υποσταση και να μην επικοινωνει

Διοτι η επικοινωνια ειναι ο κεντρικος σκοπος της φυσης

Κατα συνεπεια καθε τι που υπαρχει, λειτουργει τελικα σαν κομβος φυσικης επικοινωνιας

Εχω υποχρεωση συνεπως να επικοινωνω φυσικα

Εχω υποχρεωση να αναπτυξω τους δικους μου κωδικες εκφρασης προς τη φυση

Εχω υποχρεωση να δειξω στους αλλους ενα ιδιαιτερο τροπο επαφης

Εχω υποχρεωση να επεξεργαστω τα "κατορθωματα" των αλλων που με αγγιζουν και να επανεκπεμψω το σημα

Με τροπο συμβατο με τη θεμελιωδη φυση των οντων

Για να μπορει να γινει αισθητο απο το συνολο των αδελφων μου

Αρα χρειαζομαι το βασικο εργαλειο επικοινωνιας με τον κοσμο

Και αυτο ειναι καθε "τι" που μπορει να αγγιζει τον κοσμο

Και αυτο ειναι η ιδιαιτεροτητα μου

Αυτο δηλαδη που αντιλαμβανομαι ως ιδιαιτεροτητα μου

Αυτο που αντιλαμβανομαι ως τη μοναδικοτητα μου

Και αυτο με καθιστα μοναδικο μεσα στον κοσμο ειναι η αυτογνωσια μου

Γιατι το καθε λογικο ον εχει μια μοναδικη αισθηση της οντοτητας του

Και αυτην ακριβως πρεπει να κοινωνησει και να μοιραστει με τους αλλους

Μοιραζομαι λοιπον την αυτογνωσια μου με τους αλλους γιατι υπαρχω

Η Υπαρξη μου αιτιολογειται ολοκληρωτικα εκπεμποντας στο συμπαν την αυτογνωσια μου

Η υπαρξη μου εκφραζεται πραγματικα οταν και ο λογος μου αποκτα σημασια

Υπαρχω οταν ριζωνω και δια του λογου στους αλλους
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Re: Υπαρχω! Αρα ειμαι σημαντικος !

Δημοσίευση από dino »

Σκαπανέα, άν κατάλαβα καλά, το φιλοσοφικό ερώτημα ηχεί :
Επειδή υπάρχω τότε έχω σκοπό ύπαρξης την υποχρέωση να επικοινωνώ, το βασικό εργαλείο επικοινωνίας μου είναι η αυτογνωσία μου και πρέπει να την μεταδώσω μέσω του ΛΟΓΟΥ μου, έτσι θα ριζώσω στους άλλους και θα εκπληρώσω τον σκοπό, (...Αλλοιώς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΩ).
Αρα ρωτάω εγώ:
Επειδή υπάρχω δέν είμαι και κομμάτι της ύπαρξης και ήδη ριζωμένος βιωματικά στους άλλους χωρίς να αναρωτιέμαι για σκοπούς και λόγους?
Πιό απλά, δέν εμπεριέχει η ζωή και εμένα (όρος της Βάσως)?
-------------------------------------------------------------------------
Εδώ βλέπω και κάτι άλλο, στο ρέϊκι υπάρχουν το 1ο και 7ο κέντρο συνειδητότητας.
Το πρώτο έχει να κάνει με την "Ρίζα" και το έβδομο με την "Αυτογνωσία", παρατηρώ λοιπόν ότι το ερώτημά σου περιέχει αυτά τα δύο στοιχεία που πάνε "πακέτο" στις πνευματικές αναζητήσεις.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Skapaneas

Re: Υπαρχω! Αρα ειμαι σημαντικος !

Δημοσίευση από Skapaneas »

margot έγραψε: Η υπαρξη μου εκφραζεται πραγματικα οταν και ο λογος μου αποκτα σημασια

Υπαρχω οταν ριζωνω και δια του λογου στους αλλους
Και βεβαια σου επιτρεπω Μαργαριτα...

Θεωρω το και το οποιο προσθεσες ως αποδυναμωτικο του διατυπωμενου λογου ( παραθεση ), διοτι με τον τροπο αυτο ο λογος καθισταται σε καποιες περιπτωσεις μη αναγκαιος στη ζωη του ανθρωπου.

Ομως δεν ειναι δυνατον να υπαρξει πραξη χωρις λογο...

Δεν ειναι δυνατο να υπαρξει σκεψη χωρις λογο...

Δεν ειναι δυνατο να υπαρξει συναισθημα χωρις λογο...

Εχουμε αναγκη δηλαδη να συνοδευουμε ολες μας τις δραστηριοτητες με τον αντιστοιχο λογο

Διοτι ειναι αυτος που σε καθε περιπτωση "δημιουργει" και "μεταφερει" το δρωμενο...

Και ολα αυτα σε ανθρωπινο επιπεδο...

Τουλαχιστον λοιπον, οπως αντιλαμβανομαι τωρα το ολο ζητημα, ο λογος ειναι ο αναγκαιος ορος για να ενταχθει καποιος στην ανθρωπινη οικογενεια...

Ωστοσο θα ηθελα να εκθεσεις τη δικη σου αποψη για την υπαρξη και να την υποστηριξεις λογικα...

Δεν πιστευω ομως οτι αυτη μπορει να αφισταται της ηδη διατυπωμενης θεσης μου.

Ισως να χρειαζεται καποια αναλυση αυτο που θα πεις...

Αλλά τελικα ολες οι αποψεις δεν μπορει παρα να εχουν τον ιδιο παρονομαστη...

Και αυτος ειναι ο λογος...
Skapaneas

Re: Υπαρχω! Αρα ειμαι σημαντικος !

Δημοσίευση από Skapaneas »

dino έγραψε:
Σκαπανέα, άν κατάλαβα καλά, το φιλοσοφικό ερώτημα ηχεί :
Επειδή υπάρχω τότε έχω σκοπό ύπαρξης την υποχρέωση να επικοινωνώ, το βασικό εργαλείο επικοινωνίας μου είναι η αυτογνωσία μου και πρέπει να την μεταδώσω μέσω του ΛΟΓΟΥ μου, έτσι θα ριζώσω στους άλλους και θα εκπληρώσω τον σκοπό, (...Αλλοιώς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΩ).
Αρα ρωτάω εγώ:
Επειδή υπάρχω δέν είμαι και κομμάτι της ύπαρξης και ήδη ριζωμένος βιωματικά στους άλλους χωρίς να αναρωτιέμαι για σκοπούς και λόγους?
Πιό απλά, δέν εμπεριέχει η ζωή και εμένα (όρος της Βάσως)?
-------------------------------------------------------------------------
Εδώ βλέπω και κάτι άλλο, στο ρέϊκι υπάρχουν το 1ο και 7ο κέντρο συνειδητότητας.
Το πρώτο έχει να κάνει με την "Ρίζα" και το έβδομο με την "Αυτογνωσία", παρατηρώ λοιπόν ότι το ερώτημά σου περιέχει αυτά τα δύο στοιχεία που πάνε "πακέτο" στις πνευματικές αναζητήσεις.
Dino οφειλω να επισημανω και να σημειωσω οτι συνοψισες αριστοτεχνικα το ολο ζητημα, πραγμα που φαινεται στις υπογραμμισεις που εχω στην παραθεση...

Αυτο δειχνει οτι κατανοησες σε βαθος τη θεση μου, γι' αυτο και ρωτας ευστοχα στη συνεχεια...

Και ρωτω και εγω με τη σειρα μου:

Για ποιους αλλους μιλας;

Υπαρχουν και αλλοι εκτος απο σενα;

Δεν ειμαστε ολοι εκφρασεις της μιας θεοτητος;

Δεν ειμαστε ολοι οι κυριαρχοι του παιχνιδιου;

Ασχετα βεβαιως αν δεν το εχουμε αποδεχτει ολοι βιωματικα...

Ολα τα μερη του ενος εννοω που ειμαστε.

Μπορω να περιμενω απο τους αλλους να κανουν κατι, τη στιγμη που και οι αλλοι ομοιως περιμενουν απο τους υπολοιπους να ενεργησουν;

Δεν ειμαι εγω κι εσυ και ο καθενας μας η πηγη της υπαρξης, απο την οποια εκπορευονται ολα τα "υπολοιπα" κομματια μας;

Δεν ειμαστε ενα πολυδαιδαλο και πολυεκφραζομενο πλασμα, το οποιο στις παρυφες του εχει ολες τις ανθρωπινες και μη παρουσιες, σαν ενα πολυπλοκαμο ον το οποιο αναζητα μεσα απο την αλληλεπιδραση των αιχμων του να αποκτησει καθολικη συνειδηση του εαυτου του;

Βλεπεις εσυ κατι διαφορετικο στην συμπαντικη εκφραση της θεοτητος;

Μπορεις να αποδωσεις με αλλο τροπο το γεγονος οτι ειμαστε ολοι εκφανσεις του Ενος;

Αρα αν υπαρχεις εσυ υπαρχουν και οι αλλοι...

Αν δεν υπαρχεις εσυ δεν υπαρχουμε...

Αν δεν υπαρχω εγω δεν υπαρχετε...

Ως πηγη συνεπως ο καθενας μας ολων των υπολοιπων, οφειλουμε να πληροφορησουμε τον εαυτο μας ( τους "αλλους" δηλαδη που ειναι εμεις ), γι' αυτο που θεωρουμε οτι ειμαστε...

Ο καθενας μας ξεχωριστα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 21 Ιαν 2008 3:00 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Η επισημανση σου για το 1ο και το 7ο κεντρο, δειχνει οτι το reiki εργαζεται προς αυτη ακριβως την κατευθυνση αποκαταστασης της συμπαντικης συνειδησης μεσα στο ατομο, ωστε αφυπνιζομενο σταδιακα να "συμπεριλαβει" ολα τα οντα πραγματικα μεσα στο ειναι του.

Οχι οτι δεν ειναι, αλλά δεν το γνωριζει...

Και ετσι ενεργει εγωϊστικα και χωριστικα, υποβλεποντας τους αλλους και ενεργωντας για το δικο του προσωπικο και κοντοφθαλμο συμφερον...
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Ας μήν παιδιαρίζουμε Σκαπανέα, μιλάω για αυτούς που εννοείς εσύ.
Εγραψες "...Υπαρχω οταν ριζωνω και δια του λογου στους αλλους", συνεπώς μήν ρωτάς τα αυτονόητα.
Καταλαβαίνω τί εννοείς με την "έκφραση του ενός".
Αυτό είναι ένα φιλοσοφικό ζήτημα. Οπως το θέτεις το δέχομαι.
Θεωρώ όμως ότι η πληροφορία είναι υποδιέστερη της ύπαρξης και ότι στην ύπαρξη εμπεριέχονται όλα για την συνέχισή της (άν καταλαβαίνεις τί εννοώ), αυτή είναι η έκφραση του ενός κατ'εμέ.
Υποστηρίζω ότι "Εν αρχη ην ο Λόγος" και εμείς είμαστε η οπτικοποίησή του. Δέν υπάρχει κανένα παιχνίδι.
Αυτός είναι και ο λόγος που δέν συντάσσομαι με τις βιβλικές αντιλήψεις περί αγγέλλων, κάτι που δέν είναι ξεκάθαρο στο forum.

Οσα αφορούν το 1ο και 7ο κέντρο ήταν απ'ευθείας κριτική στο ελατήριο που σε ώθησε να θέσεις ένα τέτοιο ζήτημα.
Θα μπορούσες να το παρομοιάσεις με το εξής: Οι γονείς μου επιμένουν ότι υπάρχει το "ΟΝ" Θεός εγώ όμως δέν το υιοθετώ.
Βλέπεις ότι οι γονείς "Γράφουν" στην ψυχή μας (1ο) ενώ εμείς "βλέπουμε" (7ο) κάτι άλλο.
Ετσι λοιπόν εσύ έθεσες ένα άλλο θεραπευτικό ζήτημα αποκοπής απο πεποιθήσεις.
Οπως εσύ έτσι και εγώ παλεύουμε με βαθειά ριζωμένες πεποιθήσεις που τις κρατάμε έστω και άν διαλεκτικά (Η υπέρτατη κατανόνση) έχουν φθίνει.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

dino έγραψε:
Θεωρώ όμως ότι η πληροφορία είναι υποδιέστερη της ύπαρξης και ότι στην ύπαρξη εμπεριέχονται όλα για την συνέχισή της (άν καταλαβαίνεις τί εννοώ), αυτή είναι η έκφραση του ενός κατ'εμέ.
Οχι δεν καταλαβαινω τι εννοεις...
Μπορεις να γινεις σαφεστερος;
Υποστηρίζω ότι "Εν αρχη ην ο Λόγος" και εμείς είμαστε η οπτικοποίησή του. Δέν υπάρχει κανένα παιχνίδι.
Αυτός είναι και ο λόγος που δέν συντάσσομαι με τις βιβλικές αντιλήψεις περί αγγέλλων, κάτι που δέν είναι ξεκάθαρο στο forum.
Και εδω δεν ειαι σαφης...
Υπαρχουν αγγελοι ή οχι;
Και αν ναι πως τους αντιλαμβανεσαι;
Οσα αφορούν το 1ο και 7ο κέντρο ήταν απ'ευθείας κριτική στο ελατήριο που σε ώθησε να θέσεις ένα τέτοιο ζήτημα.
Θα μπορούσες να το παρομοιάσεις με το εξής: Οι γονείς μου επιμένουν ότι υπάρχει το "ΟΝ" Θεός εγώ όμως δέν το υιοθετώ.
Βλέπεις ότι οι γονείς "Γράφουν" στην ψυχή μας (1ο) ενώ εμείς "βλέπουμε" (7ο) κάτι άλλο.
Ετσι λοιπόν εσύ έθεσες ένα άλλο θεραπευτικό ζήτημα αποκοπής απο πεποιθήσεις.
Οπως εσύ έτσι και εγώ παλεύουμε με βαθειά ριζωμένες πεποιθήσεις που τις κρατάμε έστω και άν διαλεκτικά (Η υπέρτατη κατανόνση) έχουν φθίνει.
Και εδω χρειαζομαι περισσοτερες διευκρινησεις.
Και λαβε υποψη σου οτι δεν μπορεις να θεωρεις δεδομενα για μενα αυτα που γνωριζεις εσυ ή αυτα που πιστευεις εσυ.
Οσο περισσοτερο αναλυεις τη σκεψη σου, τοσο περισσοτερο βοηθας στην κατανοηση της.
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Ναί Σκαπανέα αλλά δέν φιλοδοξώ να γίνω αναλυτής των δικών μου θέσεων γιατί στο τέλος θα καταντήσω να μιλάω με τον εαυτό μου.

Περιμένω όμως να μου απαντήσεις στο πρώτο μου ερώτημα.
Θέλω να ξέρω πειά είναι η άποψή σου στο ερώτημά μου, άν η ζωή με εμπεριέχει χωρίς εγώ να κάνω κάτι για αυτό.
Δηλαδή στην θέση : Υπάρχω και αυτό είναι απο μόνο του αρκετό - αυτό απο μόνο του εκπληρώνει καί την προϋπόθεση της επικοινωνίας.
Δείξε μου γιατί η επιβολή επικοινωνίας είναι μία ανεκπλήρωτη προϋπόθεση που θα πρέπει να εκπληρωθή ξεχωριστά.
----------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------
1ο και 7ο. Η δική μου άποψη (και όχι αναγκαία όλων) είναι ότι όταν εκφράζονται ανησυχίες για πεποιθήσεις πρώτου κέντρου "μασκάρονται" αυτόματα απο "διορατικότητες" του έβδομου. Ετσι ικανοποιούμεθα και αναβάλουμε κάθε εργασία αφού είμαστε τόσο σοφοί και φτάσαμε "κάπου"
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dino την 21 Ιαν 2008 3:47 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

dino έγραψε:Ναί Σκαπανέα αλλά δέν φιλοδοξώ να γίνω αναλυτής των δικών μου θέσεων γιατί στο τέλος θα καταντήσω να μιλάω με τον εαυτό μου.

Περιμένω όμως να μου απαντήσεις στο πρώτο μου ερώτημα.
Θέλω να ξέρω πειά είναι η άποψή σου στο ερώτημά μου, άν η ζωή με εμπεριέχει χωρίς εγώ να κάνω κάτι για αυτό.
Δηλαδή στην θέση : Υπάρχω και αυτό είναι απο μόνο του αρκετό - αυτό απο μόνο του εκπληρώνει καί την προϋπόθεση της επικοινωνίας.
Δείξε μου γιατί η επιβολή επικοινωνίας είναι μία ανεκπλήρωτη προϋπόθεση που θα πρέπει να εκπληρωθή ξεχωριστά.
Θα επαναλαβω τη δικη σου τη φραση: Ας μη παιδιαριζουμε Dino.

Με ρωτας να παρω θεση σε κατι που εσυ δεν εχεις ορισει...

Το δικο μου το υπαρχω το συνοψισες πολυ καλα παραπανω:
Επειδή υπάρχω τότε έχω σκοπό ύπαρξης την υποχρέωση να επικοινωνώ, το βασικό εργαλείο επικοινωνίας μου είναι η αυτογνωσία μου και πρέπει να την μεταδώσω μέσω του ΛΟΓΟΥ μου, έτσι θα ριζώσω στους άλλους και θα εκπληρώσω τον σκοπό, (...Αλλοιώς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΩ).
  • Υπαρχω δηλαδη σημαινει επικοινωνω, μεταδιδοντας μεσω του λογου μου την αυτογνωσια μου στους αλλους

    και ριζωνοντας εξ αυτου του γεγονοτος εντος τους.
Το δικο σου το υπαρχω, το οποιο απο μονο του ειναι αρκετο οπως λες ωστε να εκπληρωνεται η προϋποθεση της επικοινωνιας που θετω εγω, ποιο ειναι;

Πως να σου δειξω οτι:
...η επιβολή επικοινωνίας είναι μία ανεκπλήρωτη προϋπόθεση που θα πρέπει να εκπληρωθή ξεχωριστά
αν δεν προσδιορισεις εσυ το δικο σου το πλαισιο υπαρξης, το πως εσυ εννοεις την υπαρξη και το πως εσυ αντιλαμβανεσαι το υπαρχω;

Μου ζητας να σου αποδειξω την αναγκαιοτητα της επικοινωνιας, στον ορισμο και τη λειτουργια μιας ιδεας που εχεις εσυ στο μυαλο σου για το υπαρχω, χωρις να κανεις γνωστη αυτη την ιδεα;

Ακουγεται μαλλον λιγο παραλογο κατι τετοιο...

Να ξερω εγω τι εχεις εσυ στο νου σου για το υπαρχω.

Πες μου εσυ τι λες για το υπαρχω και εγω θα σου αποδειξω οτι, αν αυτο δεν εμπεριεχει την επικοινωνια αμεσα ή εμμεσα τοτε ειναι ελλιπες!


Οσο για το αλλο ερωτημα σου: αν δηλαδη η ζωη γενικα και αοριστα σε εμπεριεχει, δεν ξερω να σου πω... :)

Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι το οτι: η δικη μου ζωη, σε εμπεριεχει... 8)

Γι' αυτο και επικοινωνω μαζι σου! :D

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”