Υπαρχω! Αρα ειμαι σημαντικος !

Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Κοιτα να δεις, εγω δεν "γραφω" κανενα, με τοσες ωρες που διαπιστωσες οτι καταναλωνω στο forum...

Μπορει να πειραζω μερικους, αλλά δεν γραφω κανενα οταν εχω πραγματικα κατι να πω!

Απλα δεν μπορω να απανταω σε τηλεγραφικες και αοριστες δηλωσεις, χωρις να μπω στον κοπο να τις αναλυσω με τις "αλχημειες" που λες...

Οι "αλχημειες" μοιραια θα εξαφανιστουν ή τουλαχιστον θα περιοριστουν αισθητα, αν εσυ εισαι πιο αναλυτικος και κατανοητος.
Χρωστάς ακόμα απάντηση σε δικό μου ερώτημα, " ... Βλέπω ότι αποκλίνεις απο την προηγούμενη στο θέμα στης αναγκαιότητας.
Αρα συμφωνούμαι."
Τι περιμενεις αραγε να σου πω για αυτα που γραφεις στην παραθεση;

Βλεπεις να υπαρχει διατυπωμενο ερωτημα;

Διαπιστωνεις απλα οτι συμφωνουμε και εγω δεν εχω κατι να προσθεσω σε αυτο...

Που βλεπεις την αλχημεια σε αυτο;

Αντιθετα εγω διαπιστωνω οτι αποφευγεις να παρεις θεση προσωπικη στο υπαρχω

Καταλαβαινω βεβαια οτι ειναι ενα δυσκολο ερωτημα και απαιτει βαθυ στοχασμο, ωστε να πεις με ακριβεια και με απλα και

κατανοητα λογια πιο ειναι για σενα το νοημα του, γι' αυτο και δεν επεμεινα, ουτε και επιμενω
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

"... Οπως αντιλαμβανομαι κι εγω, εσυ λες: υπαρχω = ζω = ;;;"

Το ερώτημα ηχεί "συμφωνούμαι?", έστω και αν αποσπασματικά δέν φαίνεται, πειό κάτω τα θολώνεις πάλι.

Αλχημεία είναι να μήν απαντήσεις και να έχουμαι ξαφνικά διάφορα post που παραπλανούν την ενέργεια.

Ενα άλλο μου μεονέκτημα είναι οτι είμαι επίμων.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

dino έγραψε: Αλχημεία είναι να μήν απαντήσεις και να έχουμαι ξαφνικά διάφορα post που παραπλανούν την ενέργεια.

Ενα άλλο μου μεονέκτημα είναι οτι είμαι επίμων.
Λοιπον ακου να σου πω "επιμων", πιασε τη μπαλα και κανε παιχνιδι... :?

Λαβε υποψη ο,τι εχει ειπωθει μεχρι τωρα απο μενα για το υπαρχω, συνοψισε τα στο μυαλο σου και θεσε ενα ερωτημα καθαρο για να τελειωνουμε... 8)

Αλλα να ξερεις τα ερωτηματα εχουν στο τελος ενα τουλαχιστον: ; :)
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Υπαρχω! Αρα ειμαι σημαντικος !

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Η λέξη «σημαντικος» έχει ακυρωθεί από το λεξιλόγιό μου, όταν αναφέρεται στον Εαυτό μου.
Η ταυτότητα του Εαυτού, μέσα από επίθετα και προσδιορισμούς παραπέμπει πάντα στην κριτική, γιατί για να βρεις το πόσο σημαντικός είσαι, χρειάζεται να μπεις σε σύγκριση.

Μοναδικός και ιδιαίτερος λοιπόν δεν είναι ο Εαυτός μου, γιατί μέσα στην αιωνιότητα υπάρχει η ζωή μου, που δίνει την μοναδικότητα και την ιδιαιτερότητα της στιγμής που εκδηλώνεται. Και γι’ αυτό δεν χρειάζομαι αποδείξεις, μέσα από την επικοινωνία με άλλα «όντα»…
^:)^ ^:)^ ^:)^
Βάσω έγραψε:Η «επικοινωνία» μεταξύ των ανθρώπων στον φυσικο κόσμο περιέχει κριτική και σύγχυση…
Γιατί περιορίζεται από τις λέξεις και από την «αντήχηση» που κάνουν αυτές στον εσωτερικό μας τοίχο, που περιέχει πεποιθήσεις και πρότυπα.
΄Ετσι αναζητάμε την επικοινωνία εκείνη που θα μπορέσει να διασπάσει έστω και για λιγο αυτόν τον τοίχο και να μας επιτρέψει να μπούμε εσώτερα…
Και αν δεν το καταφέρει…οι «λέξεις» χτυπάνε στον τοίχο και επιστρέφουν δριμύτερα στον «αποστολέα»…
Βάσω έγραψε:Αν αφήσουμε την αγάπη να κάνει αυτόν τον τοίχο "αόρατο", τότε θα δεις την διαφορά και στον λόγο και στην κατανόηση!!
Σκαπανέας έγραψε:Τι λετε λοιπον να κανονισουμε εσωτερικες συναντησεις, μεσω της καρδιας και του δρομου του φωτος, στο Δικο μας Υψηλο Τοπο, ενωπιος ενωπϊω, χωρις τους τοιχους και τους διαχωρισμους των "εγω";
Βάσω έγραψε:να το όραμά μου!!!
Ας αρχίσουμε λοιπόν το σκάψιμο...Να ελευθερώσουμε το εγώ αρχικά, για να μπορέσει να ενωθεί και με το πνεύμα του και με τους ανθρώπους γύρω του...
8-> 8-> 8->
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Υπαρχω! Αρα ειμαι σημαντικος !

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Στον φυσικό κόσμο, αναζητάμε εκείνους τους ανθρώπους, που θα μπορέσουν να προάγουν την μονοδιάστατη ζωή μας, σε πολυδιάστατη πραγματικότητα.
Και σ’αυτό η «επικοινωνία» παίζει τον σημαντικότερο ρόλο, γιατί η επαφή είναι ψυχική και όχι λεκτική…Και τότε μπορούμε να πούμε για έναν άνθρωπο, ότι είναι «σημαντικός» για μας…Γιατί μέσα από αυτόν, αναγνωρίζουμε την ενέργεια της ίδιας δόνησης…Και γι’ αυτό δεν χρειάζονται λέξεις…Οι λέξεις μπαίνουν μετά, απλά για να εκδηλωσουν την επικοινωνία…Καμία απόδειξη δεν χρειάζεται μετά, για να νιώσουμε την επικοινωνία με την ύπαρξή μας…
Σημαντικές στιγμές, φέρνουν σημαντικούς ανθρώπους στον δρόμο μας για να «επικοινωνήσουμε» μαζί τους…
΄Όχι για να μας αποδείξουν ότι υπάρχουμε, αλλά για να μας κάνουν να νιώσουμε πως υπάρχουμε σε όλες τις εκφράσεις του Πνευματικού Σύμπαντος, μέσα από την ενιαία ενέργεια της θεότητας…Και εκεί σταματά η κριτική ανάπτυξη για την σημαντικότητα της ύπαρξής μας, σε σχέση με την σημαντικότητα της επικοινωνίας μας…
Βασούλα μου :romance-kisscheek:
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Σ'αγαπώ πολύ!!!
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Υπαρχω! Αρα ειμαι σημαντικος !

Δημοσίευση από Βικούλα »

Πολύ ωραίο @};- @};- :x :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”