τα ελαττώματα του χαρακτήρα(αμαρτίες γονέων)

Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

οσο για τις συμβουλες παντα καλοδεχουμενες μα για να ''ανοιξω'' πρεπει να νιωσω οτι εχω απεναντι μου καποιον που μιλα με την εμπειρια του & οχι με την κατανοηση του-αρκετα χρονια εχω ταλαιπωρηθει απ την δικη μου κατανοηση&το δικο μου μυαλο!
ειναι πολυ πιο χρησιμο για μενα να μου πει καποιος οτι πχ "εγω για το αντιστοιχο προβλημα,θεμα κτλ εκανα... και ενιωσα... παρα να μου πει κανε αυτο ή το προβλημα σου ειναι αυτο κτλ
Δημητρη πες μας τι ακριβως σε απασχολει αν θες και μπορεις.
Οτι και να σου πει ο αλλος για τον τροπο του ,θα ειναι ο τρόπος καποιου αλλου.Φυσικά και μπορει να σε βοηθησει το να δεις οτι καποιος τολμαει ,καποιος παει παραπανω καποιος .........αλλα η λυση ειναι μεσα και μονο μεσα στην δικη σου ψυχή.
Και εδω ειμαστε ολο αυτιά και ψυχή όπως κατάλαβες. :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
δημητρης
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Ιαν 2008 12:02 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευση από δημητρης »

nikos έγραψε:
για να ''ανοιξω''
’νοιγμα έκανες και μόνο που μας είπες κάποια προσωπικά σου θέματα... Όμως μάλλον έχεις ανάγκη ένα διαφορετικό άνοιγμα αν καταλαβαίνω καλά. :roll:
Τι ακριβώς είναι αυτό που σε απασχολεί?
οχι κατι το ιδιαιτερο απλα ο τροπος που εχω βρει για να δουλευω τον εαυτο μου(αν το θες ν αφηνω τον εγωισμο μου στην ακρη) ειν αυτος:να ανοιγομαι,να μοιραζομαι πραγματα για τον εαυτο μου με αλλους,ν ακουω κιαπο αλλους την εμπειρια τους.μου τοχαν πει καποτε τωρα πια τοχω δει και στη δικη μου ζωη οτι ολ αυτα τα σκοτεινα μου κομματια εχουν ισχυ στα σκοταδια της ψυχης ενω οταν βγαινουν στην επιφανεια χανουν την δυναμη τους.ποιος ειν αυτος που δεν παιδευεται απ τον "κακο του εαυτο"- απ τα ελαττωματα του.
νομιζω οτι αυτα που γραφω εχουν την θεση τους σ αυτη την σελιδα εστω κιαν ειναι ελαφρως δυσπεπτα-
δημητρης
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Ιαν 2008 12:02 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευση από δημητρης »

dino έγραψε:Δέ μου λές βρε Δημήτρη,
Μήπως εσύ ζής πράγματα τόσο διαφορετικά που δέν είναι εύκολο να βρής ανθρώπους με τέτοιες εμπειρίες???





(Ασχετο, αυτά τα κουτάκια μέσα σε άλλα κουτάκια άν μπορούσατε να τούς δώσετε και άλλα χρώματα ... δέν τα διαβάζω ποτέ γιατί μου θυμίζουν pascal structure diagram, αλλά θα ομορφήνει το forum έτσι πολλά που είναι)

αυτα τα πραγματα για τα οποια μιλω, ειν αυτα που χω δει βαδιζοντας στο δρομο για τον οποιο βλεπω πολλα γραμμενα μεσα στη σελιδα.τι αλλο περα απ αυτα που κρυβω μεσα μου θα μεμποδιζαν να βρεθω κοντα στο θεο ή να ενωθω με το συμπαν ή να βιωσω μια ανωτερη συνειδητοτητα ή οπως ο καθενας το ονομαζει?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τι αλλο περα απ αυτα που κρυβω μεσα μου θα μεμποδιζαν να βρεθω κοντα στο θεο ή να ενωθω με το συμπαν ή να βιωσω μια ανωτερη συνειδητοτητα ή οπως ο καθενας το ονομαζει?
Σε εμποδίζουν οι προσδοκίες... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
δημητρης
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Ιαν 2008 12:02 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευση από δημητρης »

Vaso έγραψε:
τι αλλο περα απ αυτα που κρυβω μεσα μου θα μεμποδιζαν να βρεθω κοντα στο θεο ή να ενωθω με το συμπαν ή να βιωσω μια ανωτερη συνειδητοτητα ή οπως ο καθενας το ονομαζει?
Σε εμποδίζουν οι προσδοκίες... :wink:


θενκιου
δημητρης
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Ιαν 2008 12:02 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευση από δημητρης »

galazia_sfaira έγραψε:
οσο για τις συμβουλες παντα καλοδεχουμενες μα για να ''ανοιξω'' πρεπει να νιωσω οτι εχω απεναντι μου καποιον που μιλα με την εμπειρια του & οχι με την κατανοηση του-αρκετα χρονια εχω ταλαιπωρηθει απ την δικη μου κατανοηση&το δικο μου μυαλο!
ειναι πολυ πιο χρησιμο για μενα να μου πει καποιος οτι πχ "εγω για το αντιστοιχο προβλημα,θεμα κτλ εκανα... και ενιωσα... παρα να μου πει κανε αυτο ή το προβλημα σου ειναι αυτο κτλ
Δημητρη πες μας τι ακριβως σε απασχολει αν θες και μπορεις.
Οτι και να σου πει ο αλλος για τον τροπο του ,θα ειναι ο τρόπος καποιου αλλου.Φυσικά και μπορει να σε βοηθησει το να δεις οτι καποιος τολμαει ,καποιος παει παραπανω καποιος .........αλλα η λυση ειναι μεσα και μονο μεσα στην δικη σου ψυχή.
Και εδω ειμαστε ολο αυτιά και ψυχή όπως κατάλαβες. :D
νομιζω οτι κι ολους τους ανθωπους-απλα προσπαθωντας να επικοινωνηςω μαζι σας σκεφτηκα να πω λιγα πραγματα για μενα-μαλλον τοκανα αποτομα ε?
δημητρης
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Ιαν 2008 12:02 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευση από δημητρης »

Vaso έγραψε:
τι αλλο περα απ αυτα που κρυβω μεσα μου θα μεμποδιζαν να βρεθω κοντα στο θεο ή να ενωθω με το συμπαν ή να βιωσω μια ανωτερη συνειδητοτητα ή οπως ο καθενας το ονομαζει?
Σε εμποδίζουν οι προσδοκίες... :wink:
ευχαριστως θαθελα νακουςω λιγα πραγματα για τις προσδοκιες-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτό που περιμένεις να γίνεις, βαδίζοντας στον δρόμο της αυτογνωσίας...

Αυτό σημαίνει προσδοκία...

Το πνεύμα το συναντάς χωρίς προσδοκίες για την ζωή...

Συνήθως οι άνθρωποι ψάχνουν τον πνευματικό τους εαυτό για να έχουν αρμονική και καλή ζωή...Χωρίς να υπολογίζουν ότι αυτό είναι το αποτέλεσμα και όχι η αιτία της αναζήτησης!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
δημητρης
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Ιαν 2008 12:02 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευση από δημητρης »

[quote="Vaso"]Αυτό που περιμένεις να γίνεις, βαδίζοντας στον δρόμο της αυτογνωσίας...

Αυτό σημαίνει προσδοκία...

Το πνεύμα το συναντάς χωρίς προσδοκίες για την ζωή...

Συνήθως οι άνθρωποι ψάχνουν τον πνευματικό τους εαυτό για να έχουν αρμονική και καλή ζωή...Χωρίς να υπολογίζουν ότι αυτό είναι το αποτέλεσμα και όχι η αιτία της αναζήτησης![/quote
εγω για αιτια θαβαζα την αναγκη ν αλλαξω-δε μου κανει αυτο που βλεπω γυρω μου-ο τροπος που μου προτεινει η κοινωνια να ζεισω-πιστευω οτι αξιζω(αξιζουμε) κατι παρα πανω απ το να αναζητω την υλικη ικανοποιηση κτλ ολα αυτα που ξερετε και σεις.συχνα νιωθω
πως υπαρχουμε για καποιον σπουδαιοτερο λογο-αλλα οχι οτι τοχω κατακτησει ολο αυτο.εξαλου ολο κιολο αυτο πουχω ειν η στιγμη αυτη.και υπαρχουν στιγμες,λιγες αλλα αρκετες για να μουτ δινουν δυναμη για να προχωρω!ειμ ευγνωμων γιαυτες.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν σου κάνει ο τρόπος που προτείνει η κοινωνία...

Και τι μπορείς να αλλάξεις?
Τι μπορείς να κάνεις εσύ γι' αυτό?

Θέλεις να βρεις κάτι ουσιαστικότερο στην υλική σου πραγματικότητα, μάλλον ε?

΄Εχεις σκεφτεί τι είναι αυτό?

Και πόσο έτοιμος είσαι να αποδεχτείς και το διαφορετικό από σένα?

Το να αλλάξουμε εμείς, σημαίνει ότι συνεχίζουμε να διαχωριζόμαστε από τους υπόλοιπους, που ζουν σαν κοινωνικά όντα μόνο...
΄Εχεις σκεφτεί τι σημαίνει "αλλάζω"?

΄Εχεις σκεφτεί τι σημαίνει "γνωρίζω"?

Μπορεις να ζεις νιώθωντας?
Κατανοώντας και απαδεχόμενος?

Σημασία δεν έχει να απομονωθούμε από τους ανθρώπους, αλλά να βρισκόμαστε μέσα σ'αυτούς...
Η κοινωνία θα αλλάξει, όταν εμείς δεν προσδοκάμε την αλλαγή της, αλλά εργαζόμαστε γι' αυτήν...

΄Αλλωστε η εξέλιξη δεν μπορεί να είναι ατομική...Σ' αυτήν όμως χωράνε και οι "ανυποψίαστοι"...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
δημητρης
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Ιαν 2008 12:02 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευση από δημητρης »

ανοιξα τη θεματικη ενοτητα κατα λαθος-ηθελα απλα να πω δυο λογια για την κριτικη στην σχετικη ενοτητα και πατησα λαθος κουμπακια.ωστοσο επειδη ''ουδεν κακον αμιγες καλου" σκεφηκα οτι θαταν ενδιαφερον να ανταλαξουμε αποψεις γιαυτα που μας δυσκολευουν την ζωη-την δικη μου τουλαχιστον.φανταστηκα οτι κατι εχω να παρω & γιατι οχι ισως να δωσω και γω κατι.
ακουσα ενδιαφεροντα πραγματα αλλα και πολλα πραγματα του στιλ οτι εχω προβλημα, οτι δεν νιωθω,οτι καποτε θα καταλαβω...
μιλησα για ελαττωματα που και νομιζω οτι σας κακοφανηκε-δειχνω ισως πολυ ελαττωματικος?εχετε κανει ειρηνη με τα δικα σας?
μες την ημερα μου αισθανομαι-οικονομικη ανασφαλεια(που μου κανει τρομακτικη τη προοπτικη μιας οικογενειας),ζηλευω το συνεργατη μου που τα καταφερνει καλυτερα απο μενα,ο ποθος μου για αλλες γυναικες με εμποδιζει να παρω χαρα απ τη σχεση μου με την κοπελια μου,δυσκολευομαι να δειχνω κατανοηση στους γονεις μου που μεγαλωνοντας παραξενευουν(και στεναχωριεμαι γιαυτο),βλεπω γυρω μου την εξαθλιωση πολλων συνσνθρωπων και με πονα το οτι εγω κοιτω την παρτη μου(πιστευω πως εχω-ολοι εχομε-βαθια υποχρεωση απεναντι τους την οποια δεν αντεχω να εκπληρωσω),πληγωνομαι οταν συνειδητοποιω οτι καποια πραγματα στη ζωη μου που πολυ θαθελα να κανω&απλα τα απεφυγα φοβουμενος οτι δεν θα τα καταφερω(μαλιστα τοκανα λεγοντας στον εαυτο μου ψευτικες δικαιολογιες),θαλεγα κι αλλα πολλα αλλα ειναι πρωι ακομα!
διαφερω απο σας?
ζω νιωθωντας?
σιγουρα στην κοινωνια χωρανε & οι ανυποψιαστοι-αλιμονο!
δε νιωθω ελευθερος-ωστοσο οταν με κοπο(και μονο γι τη συγκεκριμενη στιγμη) νιωθω να απελευθερωνομαι απο καποιο "προσωπικο μου δαιμονα¨ειναι υπεροχο!!!πιο παλια σε κατι τετοιες στιγμες νομισα οτ ειχα κατακτησει την ελευθερια-ειμουν σε πλανη!!!το παθαινω ακομη καμια φορα.μουπαν καποτε οτι η διαδρομη εχει αξια και οχι το τελος της-οταν θελεις να ανεβεις ενα βουνο δεν κοιταζεις την κορυφη του,κοιτας κατω!τωρα πια μπορω να το δω κι απο την δικη μου μικρη εμπειρια-
προσπαθω να κατανοησω τον πονο & να μην τον αποφευγω αλλα αν σας ελεγα οτι τοχω πετυχει θαταν ψεμμα
προσπαθω να ζω τη στιγμη μα αν πιστεψω οτι το πετυχα τοχασα κατευθειαν-πολλες πολλες φορες μουχει συμβει-σε σας?
ισως ακουστει υπεροπτικο(ειναι λιγο, τοχω κιαυτο το ελαττωμα ο δυστυχης) προσπαθω να μιλω με την εμπειρια μου και οχι με κομματακια απο βιβλια που με εχουν εντυπωσιασει.εννοειται οτι πολλα πραγματα που εχω διαβασει εχουν γραφτει μεσα μου, εχω παρει μεσα απ αυτα ελπιδα&δυναμη για να συνεχιζω και το κυριοτερο μεχουν βοηθησει να βαλω στοχους
για αρκετα χρονια ειχα θυμο-μισος για την θρησκεια τωρα απλα αδιαφορω & προσπαθω να αφησω στην ακρη τις ενοχες& τους φοβους που μου προσεδωσαν-εσεις τελιωσατε μ ολα αυτα?για ναμαι δικαιος εχω γνωρισει ανθρωπους ταγμενους στη θρησκεια & διδαχτηκα απ αυτους
κατι ειχε πει ο Καζατζακης :δεν ελπιζω σε τιποτα δε φοβαμαι τιποτα-ειμ ελευθερος!!!οχι οτι το καταλαβαινω αλλα κατι υποψιαζομαι-τουλαχιστον ετσι νομιζω.και κατι αλλο μεσα απ τα βιβλια του θελω να πιστευω οτι κατανοησα λιγο παραπανω το Χριστο(και οχι μονο).προτεινω ανεπιφυλακτα.
ναστε ολοι καλα&σορυ για τυχον λαθη στην συνταξη&την ορθογραφια


Υ.Γ. δεν εβαλα φοτο μου στο προφιλ μου γιατι ηθελα να αποφυγω να παρω ποζα-ξερω οτι θαταν ψευτικο - ναστε καλα ολοι [/b]
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και σιγουρα με επιθετικη σταση δεν θα την βρω(την ταυτιση που ελεγα...).φιλια σε ολους
:roll: :roll:

Δημήτρη γιατί ενοχλήθηκες? ΄Η έτσι μου φάνηκε... :?:

Σε ρώτησα απλά, αν αντέχεις το διαφορετικό... :wink:

νσ είσαι πάντα καλά κι εσύ!!!

και όλα αυτά που περιγράφεις...ναι μερικά ήταν, άλλα είναι, και οι δικές μας διαδρομές...Δεν είναι φυσικό?

Το αν μπορέσαμε να αφήσουμε πίσω μας σημαντικά εμπόδια, δεν μας διαφοροποιεί από εσένα...Απλά, αν το δεις αλλιώς, σου δίνει μεγαλύτερο θάρρος να συνεχίσεις...΄Η όχι?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν εβαλα φοτο μου στο προφιλ μου γιατι ηθελα να αποφυγω να παρω ποζα-ξερω οτι θαταν ψευτικο
Γιατί το βλέπεις έτσι?
Στενά όρια βάζεις...

Μην βάλεις φωτογραφία αν δεν θέλεις, άλλωστε κι άλλοι φίλοι δεν έχουν βάλει...΄Ομως μην το περιγράφεις "ψεύτικο", γιατί δεν είναι...

Εκτός κι αν έχεις αυτήν την γνώμη για σένα... :P
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 09 Ιαν 2008 2:41 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Aγαπητέ Δημητρη οσα γραφεις ειναι γνωστα και σε μας.Κι εμεις ειτε τα βιώσαμε είτε τα βιώνουμε και έπεται συνέχεια.
Ισως αν ελεγες το πως νοιώθεις τωρα,την στιγμη που γραφεις και ίσως γιατι νοιωθεις ετσι.........να σ εβοηθουσε.
Οχι για τον κοσμο,για την κοινωνία τους γονεις τους φιλους τους γνωστους αλλα.........
Ρε παιδια σημερα ξυπνησα με μια διάθεση να δωσω μια κλωτσια στην δουλειά μου και να φυγω,στην σχεση μου ...γιατι .........
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dino την 09 Ιαν 2008 2:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”