τα ελαττώματα του χαρακτήρα(αμαρτίες γονέων)

δημητρης
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Ιαν 2008 12:02 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευση από δημητρης »

Ως νεο μελος δε ξερω ακομη καλα να χειριζομαι τη σελιδα-εξου και η διημηουργια απο μερους μου του topic-απλα ηθελα να πω λιγα πραγματα περι κριτικης και...πατησα λαθος κουμπακια!
επιτρεπω κριτικη και ενιοται την χρειαζομαι αλλα επιλεκτικα μονο απο
ανθρωπους που αισθανομαι οτι ειναι σε θεση να το κανουν αφηνοντας στην ακρη το 'εγω τους '.η αισθηση του να σου κανει κριτικη καποιος που απλα προβαλει πανω σου τα δικα του θελω τους φοβους του και τις αναστολες του, δεν ειν ευχαριστη ωστοσο ειν ακρως ενοχλητικη.

Υ.Γ. την ταση-αναγκη-να εντιπωσιασω(να με συμπαθησουν να με αποδεχτουν κτλ) δε την εχω μονο εγω ε? μαλλον ταυτιση αναζητω & οχι συμβουλες!
δημητρης
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Ιαν 2008 12:02 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευση από δημητρης »

και σιγουρα με επιθετικη σταση δεν θα την βρω(την ταυτιση που ελεγα...).φιλια σε ολους :lol:
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Που λές Δημήτρη,
Οτι λέμε και ότι γράφουμε και το πώς και γιατί το λέμε είναι όλα δικές μας επιλογές.
Πάντα είθελα να γράψω σε αυτό το forum για αυτά που εσύ ανέφερες μαζεμένα.
Αν διαβάσεις τα topic θα βρής πολλά απο αυτά που γράφεις διάσπαρτα.
Εσύ μου έδωσες την αφορμή και το βήμα να πώ αυτά που είθελα αρκετό καιρό πρίν και για αυτό σ' ευχαριστώ.
Είμαι σίγουρος οτι αυτός που έχει ανάγκη να ακούσει αυτά τα λόγια θα τα διαβάσει με προσοχή.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
δημητρης
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Ιαν 2008 12:02 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευση από δημητρης »

θενκιου θενκιου.ωστοσο τωρα αν πω οτι οι πιο πολλες επιλογες στη ζωη μου ειναι περισσοτερο εκφαση φοβων, αναστολων κτλ παρα επιλογες ελευθερης βουλησης.εξαλου αν δεν ηταν ετσι δε θαμουν εδω-δεν θα με εψαχνα!!!
για να μη τα λεω ολα μαυρα την αισθηση του να αφηνω κατι απ ολα αυτα πισω μου-και παντα μονο για κεινη τη στιγμη-δε την αλλαζω σχεδον με τιποτα μονο ισως με...μια θεση στον ''παραδεισο''?
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Δημήτρη έβαλα και τους δύο τίτλους. Αν θελήσεις αλλαγή πες μου πάλι σε πμ. :D
μαλλον ταυτιση αναζητω & οχι συμβουλες!
Με τιμάς με το προσωπικό σου μοίρασμα και άνοιγμα Δημήτρη. Ευχαριστώ :)
Για να μην θέλεις συμβουλές μάλλον αναγνωρίζεις πως έχεις μια εσωτερική δύναμη... :roll: :D
Όμως η ταύτιση... μοναξιές έχεις και την αναζητάς? :roll:
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Skapaneas έγραψε:
dino έγραψε:Αυτό βγήκε χωρίς να το θέλω
Προοδευεις... 8) 8)

Αντε να "δουμε" κι εμεις καμμια ασπρη μερα...

Η αληθεια ειναι παντως οτι τα καλυτερα σου βγαινουν οταν δεν το πολυσκεφτεσαι...
Πραγμα βεβαιως που εγω δεν τηρω...
ΦΟΒΑΣΑΙ;;;
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

εξαλου αν δεν ηταν ετσι δε θαμουν εδω-δεν θα με εψαχνα!!!
Δημήτρη αυτό να θυμάσαι...

Οταν αρχίζουμε να ψάχνουμε, είμαστε έτοιμοι να ανακαλύψουμε το επόμενο βήμα!!! :wink:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ω Εμμανουέλα, εξαρτάται από τι ψάχνουμε...

Αν ψάχνουμε να βρούμε, ότι όλοι οι άνθρωποι είναι σαν κι εμάς, για να έχουμε δικαιολογίες να συνεχίσουμε να είμαστε, ότι τελικά δεν θέλουμε, είναι διαφορετικό από το να ψάχνουμε να βρούμε τι ακρίβώς είμαστε...

Στην μία περίπτωση διαχωρίζουμε τα συναισθήματα, ενώ στην άλλη τα ενσωματώνουμε. Και στις δύο πάντως "ψάχνουμε" :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Αυτό εννοώ Βάσω μου..οτι ψάχνουμε.....το τι είναι καθοδηγούμενο...αν πάλι οχι...είναι μια ακόμη εμπειρία...ή του Εγώ μας, ή του Σχεδίου μας!!! :D
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

galazia_sfaira έγραψε:
Skapaneas έγραψε:
dino έγραψε:Αυτό βγήκε χωρίς να το θέλω
Προοδευεις... 8) 8)

Αντε να "δουμε" κι εμεις καμμια ασπρη μερα...

Η αληθεια ειναι παντως οτι τα καλυτερα σου βγαινουν οταν δεν το πολυσκεφτεσαι...
Πραγμα βεβαιως που εγω δεν τηρω...
ΦΟΒΑΣΑΙ;;;
Πως με καταλαβαινεις; :shock:

Πως με καταλαβαινεις; :D :D :D
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αστειευόμενοι όλοι λεμε τις αληθειες που αποφευγουμε εοποτε ,φυσικα και σε καταλαβαίνω!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

galazia_sfaira έγραψε:Αστειευόμενοι όλοι λεμε τις αληθειες που αποφευγουμε εοποτε ,φυσικα και σε καταλαβαίνω!
Μου θυμισες αυτο που ελεγα στις διαφορες παρεες οταν ημουνα στο πανεπιστημιο και ολοι με κοιταζανε με ...μισο ματι:
Τα πιο σοβαρα πραγματα λεγονται με αστειο τροπο... Διαφορετικα δεν αντεχονται...
δημητρης
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Ιαν 2008 12:02 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευση από δημητρης »

nikos έγραψε:Δημήτρη έβαλα και τους δύο τίτλους. Αν θελήσεις αλλαγή πες μου πάλι σε πμ. :D
μαλλον ταυτιση αναζητω & οχι συμβουλες!
Με τιμάς με το προσωπικό σου μοίρασμα και άνοιγμα Δημήτρη. Ευχαριστώ :)
Για να μην θέλεις συμβουλές μάλλον αναγνωρίζεις πως έχεις μια εσωτερική δύναμη... :roll: :D
Όμως η ταύτιση... μοναξιές έχεις και την αναζητάς? :roll:
ιδιαιτερη μοναξια αυτο τον καιρο δε θλεγα οτι εχω-η αναζητηζη της ταυτισης(και μιλω για ταυτιση σε επιπεδο συναισθηματων) ειναι ενα ειδος "πνευματικης αναγκης",ε η ιδια(η ταυτιση) δε, πνευματικη τροφη-οπως ειχε πει καποτε και ο αγαπητος Κ.Τουρνας "η τροφη της ψυχης δωρεαν ειναι μα δεν το βλεπεις"!!!εξαλου ολοι εμεις εδω μεσα τι αναζηταμε?εννοηται οτι ο καθενας απο εμας ειναι μοναδικος-αλιμονο αν θαταν αλλιως!
οσο για τις συμβουλες παντα καλοδεχουμενες μα για να ''ανοιξω'' πρεπει να νιωσω οτι εχω απεναντι μου καποιον που μιλα με την εμπειρια του & οχι με την κατανοηση του-αρκετα χρονια εχω ταλαιπωρηθει απ την δικη μου κατανοηση&το δικο μου μυαλο!
ειναι πολυ πιο χρησιμο για μενα να μου πει καποιος οτι πχ "εγω για το αντιστοιχο προβλημα,θεμα κτλ εκανα... και ενιωσα... παρα να μου πει κανε αυτο ή το προβλημα σου ειναι αυτο κτλ
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Δέ μου λές βρε Δημήτρη,
Μήπως εσύ ζής πράγματα τόσο διαφορετικά που δέν είναι εύκολο να βρής ανθρώπους με τέτοιες εμπειρίες???





(Ασχετο, αυτά τα κουτάκια μέσα σε άλλα κουτάκια άν μπορούσατε να τούς δώσετε και άλλα χρώματα ... δέν τα διαβάζω ποτέ γιατί μου θυμίζουν pascal structure diagram, αλλά θα ομορφήνει το forum έτσι πολλά που είναι)
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

για να ''ανοιξω''
’νοιγμα έκανες και μόνο που μας είπες κάποια προσωπικά σου θέματα... Όμως μάλλον έχεις ανάγκη ένα διαφορετικό άνοιγμα αν καταλαβαίνω καλά. :roll:
Τι ακριβώς είναι αυτό που σε απασχολεί?
There is a difference between knowing the path and walking the path

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”