τα ελαττώματα του χαρακτήρα(αμαρτίες γονέων)

Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Aγαπητέ Δημητρη οσα γραφεις ειναι γνωστα και σε μας.Κι εμεις ειτε τα βιώσαμε είτε τα βιώνουμε και έπεται συνέχεια.
Ακριβώς αυτό.
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
δημητρης
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Ιαν 2008 12:02 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευση από δημητρης »

σας ευχαριστω απ ολους κατι πηρα.θαθελα ιδεες για το πως διαχειριζεστε τις δυσκολιες σας πρακτικα αλλα & σε συναισθηματικο επιπεδο.εχω την εντυπωση οτι μιλωντας σας για πραγματα που με παιδευουν σας προκαλεσα δυσφορια-ευχομαι να κανω λαθος.η αληθεια ειναι οτι θυμωσα μαυτα που μου γραψατε σαν απαντηση στα πρωτα πραγματα που εγραψα.
αν αντεχω το διαφορετικο?μμμ δυσκολα -δε θα με χαρακτηριζα παραδειγμα ανοιχτομυαλου ανθρωπου-αν και εχω κανει προοδους.αν δεν υποπτευομουν οτι αξιζει τον κοπο δε θα προσπαθουσα να σας προσεγκισω-οχι οτι δεν εχω τις ενστασεις & τις επιφυλαξεις μου σε πολλα απο τα γραφομενα.
ενα παραπονο:ειδα να μιλατε για την αξια του πονου-μιλησα για αυτα που με πονανε και πηρα καποιες απαντησεις του στιλ νταξει δε τρεχει και τιποτα!!!μπορει παλι να μην καταλαβα κιολας πειτε μου
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Εμένα πάντως καμμία δυσφορία.
Οταν γίνεται κάτι πιό προσωπικό ψάχνεσαι κάπως.
Θα με ενδιέφερε να μάθω τα σημεία που σε "θύμωσαν".
Βέβαια καταλαβαίνεις ότι αυτά που λές είναι ένα-ένα κεφάλαια προς συζήτηση, θέλω να σε ρωτήσω άν το κάνεις "συνειδητά", θέλεις δηλαδή να συζητήσεις τέτοια πράγματα εδώ στο forum ?

Γενικά όμως συμφωνώ με αυτό, "Aγαπητέ Δημητρη οσα γραφεις ειναι γνωστα και σε μας.Κι εμεις ειτε τα βιώσαμε είτε τα βιώνουμε και έπεται συνέχεια."
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dino την 09 Ιαν 2008 6:45 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
δημητρης
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Ιαν 2008 12:02 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευση από δημητρης »

και τελικα ρε παιδια η ενοτητα εχει τιτλο "ελαττωματα του χαρακτηρα". αν δε ζητησω την εμπειρια ανθρωπων που δουλευουν των εαυτο τους ετσι ωστε να βοηθηθω & γω - μιλω παράλογα?
θαθελα νακουσω κατι σαν ζηλευω τον... ή την... και ενω μου εχει φερθει πολυ καλα εγω δυσκολευομαι να χαρω με την χαρα του και προσπαθω μαυτον & μαυτον τον τροπο...(ενα παραδειγμα ειν αυτο).
εκτως πια αν δε παιδευεστε απο τετοια πραγματα οποτε σιγουρα θαθελα να ξερω πως το εχετε επιτυχει-το θελω και για μενα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δημήτρη, γνωρίζω πολύ καλά τις "αποστάσεις" και τους "τοίχους" που χτίζει κανείς, γιατί θεωρεί ότι όλοι οι άλλοι "κάνουν τον έξυπνο"...Κι εγώ το έκανα παλαιότερα...΄Οχι μόνο τοίχους, αλλά ολόκληρο κάστρο είχα χτίσει για προστασία...

Η διαδρομή όμως είναι μία...΄Η θέλεις, ή δεν θέλεις...Δεν υπάρχουν ενδιάμεσα στάδια...
Το να σου πω εγώ πως διαχειρίστηκα τον φόβο μου θα σου ακουστούν μόνο λόγια, και δεν θα με πιστέψεις...
Το να σου πω, πως διαχειρίστηκα τον πόνο, πάλι δεν θα με πιστέψεις...
Ρίξε μια ματιά σε όλο το φόρουμ να δεις και πόνο και φόβο και ενοχές...μα σίγουρα θα βρεις και μια απίστευτη λαχτάρα από όλους για να προχωρήσουμε...Ομαδικά, αλλιώς δεν έχει νόημα στο ξαναείπα...

΄Ομως το να μην σου αρέσει απλά η κοινωνία, δεν είναι στόχος!
Γι' αυτό και στο ανάφερα και όχι (σίγουρα) με κριτική διάθεση, γιατί πραγματικα δεν υπάρχει κριτική διάθεση για κανενός την διαδρομή...

Ο στόχος που θα βάλεις πρέπει να έχει πνευματική φύση...

Δεν είναι στόχος..."θέλω την ισορροπία", δεν είναι στόχος "θέλω την γαλήνη"...στόχος είναι οτιδήποτε χρειάζεσαι για κατανόηση της ανθρώπινης φύσης σου, μέσα όμως από την πνευματική...

Αλλιώς πάντα θα αναρωτιέσαι, "τι δεν πήγε καλά, και δεν μπορώ να ανταπεξέλθω στα τόσα άσχημα της κοινωνίας, της ζωής γενικότερα..."

Παντού σε όλο το φόρουμ θα βρεις εμπειρίες βιωμένες...και όχι διαβασμένες...Φαίνεται άλλωστε η διαφορά...
Γιατί τις διαβασμένες, δεν μπορεις να τις στηρίξεις με γνώσεις...

Διάβασε λοιπόν με ησυχία, και θα βρεις και τον πόνο και την αγάπη! Κυρίως αυτήν...

:) :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Πές κάτι να δούμε.

Δουλεύουμε ή δουλευόμαστε όλοι ομαδικά, μήν κολάς.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
δημητρης
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Ιαν 2008 12:02 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευση από δημητρης »

ισως να μην εχω τον καλυτερο τροπο για να σας προσεγκισω και ισως εκβιασα τις απαντησεις σας-συγνωμη γιαυτο.σαν δικαιολογια εχω να πω
οτι εχω συναντησει συχνα στη ζωη μου ανθρωπους που μιλανε για σπουδαια πραγματα ενω στην πραγματικοτητα απλα παπαγαλιζουν.
γενικα η αληθεια ειναι οτι αυτο τον καιρο περναω δυσκολα(αυτο με κανει επιθετικο & μου περνει την δυναμη να εχω κατανοηση&ανεκτικοτητα).εχω κανει καποιες επιλογες-για τις οποιες ειμαι περιφανος-αλλα που εχουν βαρυ τιμημα.εδω & λιγο καιρο αφησα πισω μου τους πιο κοντινους μου ανθρωπους γιατι απλα αυτο επρεπε να κανω.ωστοσο εχω πληγωθει και δυσκολευομαι να κατανοησω την δικη τους θεση-μεγαλη ιστορια.
οσο για αυτο που με ρωτησε ο dinos πραγματι θαθελα να ανοιξω αυτα τα θεματα εδω μεσα πιστευω οτ ειναι ακρως επικοδομητικο-σορυ αν εγινα επιθετικος καταλαβαινω οτι ειναι καπως να εμφανιζεται ενας τυπος απ το πουθενα και μιλα ετσι αποτομα για τετοια πραγματα .

Υ.Γ.αυτο που ειπα για την κοινωνια ηταν ατυχες παρακαλω να μην γραφτει στα πρακτικα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος δημητρης την 09 Ιαν 2008 7:32 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αφησες πίσω σου κοντινούς σου ανθρώπους και είσαι περήφανος γι' αυτό...Και εγώ είμαι...γιατι οι επιλογές σου είναι η πρώτη προτεραιότητα για να βρεις τον εαυτό σου...

Και γιατί πρέπει ντε και καλά να κατανοήσεις την δική τους θέση?
Γιατί άραγε πρέπει να μπεις σ' αυτήν την διαδικασία?

΄Οταν κάποιος φεύγει, σίγουρα κάποιοι πληγώνονται...αυτό είναι η αλήθεια της ζωής...΄Ομως αλήθεια είναι και ο σεβασμός στις επιλογές των άλλων...Δεν είναι? Να μην ξεκινήσουμε από εκεί?

Δεν χρειάζεται να δικαιολογείς το συναίσθημα σου...΄Οπως δεν χρειάζεται να δικαιολογείς και τις επιλογές σου...
:wink: Αυτό είναι "αποδέχομαι"...Εσύ εσένα, και εμείς εσένα! :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
δημητρης
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Ιαν 2008 12:02 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευση από δημητρης »

θενκιου πολυ πολυ αλλα ξερεις ειναι πολυ σκληρο ανθρωποι που εχεις συμπορευτει μαζι για μια δεκαετια να σου αρνουνται και την καλημερα μονο και μονο επειδη αποφασιζεις να αλαξεις τις επιλογες σου.αν θελω να τους κατανοησω θελω να το κανω οχι επειδη πρεπει αλλα για ναμαι εγω καλα .
δημητρης
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Ιαν 2008 12:02 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευση από δημητρης »

θα τα ξαναπουμε αυριο ναστε καλα ολοι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

δημητρης έγραψε:θενκιου πολυ πολυ αλλα ξερεις ειναι πολυ σκληρο ανθρωποι που εχεις συμπορευτει μαζι για μια δεκαετια να σου αρνουνται και την καλημερα μονο και μονο επειδη αποφασιζεις να αλαξεις τις επιλογες σου.αν θελω να τους κατανοησω θελω να το κανω οχι επειδη πρεπει αλλα για ναμαι εγω καλα .
Αποδέξου πρωτα εσυ τις επι]λογες σου,τον εαυτο σου και μετα θα κατανοήσεις κι οσους δεν σου λενε καλημέρα.Τωρα εινα η σειρα του δικου σου Εαυτου.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Λόγω έλλειψης χρόνου, δυστυχώς δεν μπορώ να συμμετέχω ενεργά όσο θα ήθελα Δημήτρη, για αυτό "εξαφανίστηκα"και λυπάμαι για αυτό. :roll:
Θα παρακολουθώ όμως όσο μπορώ... :)
There is a difference between knowing the path and walking the path
δημητρης
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Ιαν 2008 12:02 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευση από δημητρης »

"Αποδέξου πρωτα εσυ τις επι]λογες σου,τον εαυτο σου και μετα θα κατανοήσεις κι οσους δεν σου λενε καλημέρα.Τωρα εινα η σειρα του δικου σου Εαυτου."

καλημερα και παλι.μιλα μου λιγο για αυτο-μου προτεινεις να "αποδεχτω τις επιλογες μου" και σιγουρα αυτο ειναι το ζητουμενο αλλα ρε γαμωτο(παραπονο) πως γινεται αυτο παταμε κανα κουμπακι?θελω να πιστευω οτι σαυτη τη διαδικασια(της αποδοχης) βρισκομαι αλλα και ποναει και χρονο πολυ θελει.δεν αποφευγω τον πονο αλλα δε τον απολαμβανω κιολας-θα βγω πιο δυνατος μεσα απ αυτο αλλα ειναι βαρυ-

Υ.Γ. νιωθω πολυ πιο χαλαρος με ολα αυτα που ανταλαξαμε αυτες τις μερες ναστε καλα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δημητρης έγραψε:αλλα ξερεις ειναι πολυ σκληρο ανθρωποι που εχεις συμπορευτει μαζι για μια δεκαετια να σου αρνουνται και την καλημερα μονο και μονο επειδη αποφασιζεις να αλαξεις τις επιλογες σου.αν θελω να τους κατανοησω θελω να το κανω οχι επειδη πρεπει αλλα για ναμαι εγω καλα .
Είναι σκληρό για τους ίδιους...
Για σένα, έχει προτεραιότητα ο Εαυτός σου!

Αν είσαι εσύ εντάξει με τις επιλογές, θα δεις πως θα είναι και οι άλλοι... Συνήθως δεν τις χαιρόμαστε, γιατί μας "τρώνε" οι τύψεις και έτσι δίνουμε "έδαφος" στους άλλους να μας κρίνουν...

Σταθερές αποφάσεις, ακλόνητες επιλογές, βάζουν τα όρια στην φυσική αντίδραση των άλλων, γιατί "αναγνωρίζουν" την πίστη μας στην δύναμή μας! Αυτό συνήθως λείπει από τις "επιλογές"...Η δική μας απομάκρυνση από ότι "θεωρείται" σωστό...αλλά δεν ανήκει στις δικές μας ανάγκες! :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αποδεξου τις επιλλογες σου σημαίνει οσα σου εγραψε η Βασω.
Αποδεχομαι σημαίνει δεν "κοντράρω" μεσα μου.ΑΥτο γινειται ευκολώτερα αν απενοχοποιηθουμε.Οι ενοχες φορτώνουν και δυσκολευουν και μπλοκαρουν.Νοιωσε οτι αυτο που επιλεγει ςδημιουργε εσωτερική αρμονία και αφορα το δικο σου καλο κι οχι των αλλων και οσα εμαθες να κανεις για σενα αλλα εξω απο σενα.
Αυτην την φορα μαλλον επιλλεγεις εσυ για σενα κι οχι οι αλλοι και οι πεποιθησεις των αλλων γαι σενα.Σημαινει ονειρευεσαι τα δικα σου όνειρα κι οχι εκτελεις τα ονειρα των αλλων.Σημαινει κοινως κανεις αυτο που γουσταρεις κι αν κανεις λαθος μεσα απο αυτο θα μαθεις το καλυτερο μονο για σενα.Καταλαβες;Σου ανηκει η επιλογή της δικη σου ζωής ακόμα κι αν ειναι λαθος κανε τα δικα σου λαθη κι οχι των αλλων!!!!!!!!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”