τα ελαττώματα του χαρακτήρα(αμαρτίες γονέων)

δημητρης
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Ιαν 2008 12:02 pm
Τοποθεσία: αθηνα

τα ελαττώματα του χαρακτήρα(αμαρτίες γονέων)

Δημοσίευση από δημητρης »

Ατιμο πραγμα η κριτικη!μιλω για την κριτικη σαν ελαττωμα-μουχει κανει τρομερη εντυπωση το ποσο μακρια παει αυτη η υποθεση-η ταση μου να κρινω ανθρωπους για τα λαθη τους για τις επιλογες τους... Εχω με πολυ πονο διαπιστωσει οτι κρινω ανθρωπους για συμπεριφορες τους-συμπεριφορες που εχω και γω!!! καποτε μουχαν πει οτι ¨οτι κρινεις το λουζεσαι¨ και ειν αληθεια.
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Δημήτρη καλωσήρθες!

Η κριτική ανήκει στα συναισθήματα που σου προκαλεί η ύλη..πολλές φορές δε μπορούμε να τα αποφύγουμε, αλλά με λίγη αρχικά δουλίτσα με τον εαυτό μας, όλα λύνονται!

Θέλει υπομονή και προσπάθεια..
Ψάξε μέσα σου..τι είναι αυτό που σε κάνει και θέλεις να κρίνεις ή να κριτικάρεις τους άλλους...;

Είναι συναίσθημα ζήλιας..φόβου..θυμού...

Εχεις αναρωτηθεί ποτέ;
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
δημητρης
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Ιαν 2008 12:02 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευση από δημητρης »

καλως σας βρηκα.με ανασφαλεια εχει να κανει πολυ-φοβο του να μην αισθανεσαι αρκετος-συγκριση με τους αλλους... και τελικα φτανει να ειναι ενας τροπος επιβιωσης-αυτοεπιβαιβεωσης!
σιγουρα απαιτηται εσωτερικη δουλεια-αναζητηση.
Skapaneas

Re: γεια χαρα σε ολους

Δημοσίευση από Skapaneas »

δημητρης έγραψε:Ατιμο πραγμα η κριτικη!μιλω για την κριτικη σαν ελαττωμα-μουχει κανει τρομερη εντυπωση το ποσο μακρια παει αυτη η υποθεση-η ταση μου να κρινω ανθρωπους για τα λαθη τους για τις επιλογες τους... Εχω με πολυ πονο διαπιστωσει οτι κρινω ανθρωπους για συμπεριφορες τους-συμπεριφορες που εχω και γω!!! καποτε μουχαν πει οτι ¨οτι κρινεις το λουζεσαι¨ και ειν αληθεια.
Καλως ηλθες Δημητρη!

Εγω θα σου ελεγα οτι ο,τι κρινεις ηδη το εχεις μεσα σου, για αυτο και το προσεχεις και το "χτυπας" στους αλλους.. :D

Αρα μαλλον εισαι σε καλο δρομο αυτογνωσιας... :D :D :D
δημητρης
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Ιαν 2008 12:02 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευση από δημητρης »

ναστε καλα ολοι χαιρομαι που εχω την δυνατοτητα να επικοινωνω και να λεω πραγματα που νιωθω και σκεφτομαι.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Δημήτρη καλως ήλθες.
Ολοι μια απο τα ίδια.
Απο τα βασικά μας αρχετυπα ειναι αυτο του Κριτή και του Θύματος.
Ετσι μας εμαθαν.
Ασκουμε κριτική άρα ειμαστε "ανώτεροι" ή είμαστε θύματα αλλων κακών.
Ενας αγωνας οπως λες επιβεβαιώσης παντα σε συγκριση με καποιουν.
Οτι κρινουμε ,σωστα επισημαινει ο Σκαπανεας ,ειναι μεσα μας.
Οταν ποναμε ειναι γιατι ποναει το παιδι μεσα μας,κι αυτο φοβαται και ζηταει προστασια,φροντιδα ασφαλεια.

Ασε όμως τι καναμε ,ασε τι μας εμαθαν και τι όχι και στο εδω και τωρα της ζωής μας ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Δημήτρη όλοι έχουμε κρίνει λίγο πολύ τον άλλον γιατί κάτι είχε αυτός ο άλλος που καθρέφτισε στον εαυτό μας!!

Ίσως ζήλια, ίσως ο εγωισμός...κάτι πάντως που μας έκανε να τον σχολιάσουμε!

Ακόμα και όταν κριτικάρεις τα ρούχα του άλλου μπορεί να αντιδράς μέσα σου γιατί εσύ μπορεί ποτέ να μη μπορούσες να τα φορέσεις!!!

Δημήτρη το οτι το ξέρεις είναι το πιο σημαντικό πρώτο βήμα!!!!

Καλωσήρθες στον κόσμο της αναζήτησης!!!!!!! :wink: :wink: :wink:
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δημήτρη, να σε καλωσορίσω κι εγώ με χαρά στο πρώτο σου τοπικ!

Η κριτική βασίζεται στα πρότυπα που έχουμε "κληρονομήσει" σχετικά με το σωστό, το καλό, το ηθικό...
΄Ολα αυτά που έχουμε μάθει, δυστυχώς, είναι πλασματικά...
Το σωστό, σύμφωνα με ποιά κοινωνία?
Το καλό, σύμφωνα με ποιά θρησκεία?
Το ηθικό σύμφωνα με ποιά οικογένεια?

΄Ολα αυτά χρειάζονται επεξεργασία, για να μπορέσεις να απομυθοποιήσεις τις επιβολές από το περιβάλλον...

Οι συγκρίσεις μεταξύ των ανθρώπων, τους βάζουν σε διαδικασία ανταγωνισμού...Και δυστυχώς αυτό ξεκινάει από τα παιδικά μας χρόνια..
Είναι δύσκολο, το αναγνωρίζω, να ακυρώσεις πρότυπα που λειτουργούν πια μέσα στο ανθρώπινο κύτταρο...
΄Ομως δεν μπορείς να ξεφύγεις αλλιώς από την κριτική των επιθέτων και των προσδιορισμών...
Εγώ ο καλός και εσύ ο κακός...

Ξεκινάς, στην αρχή, να αντικρύζεις κατάματα τον εαυτό σου, για να διαπιστώσεις ότι ούτε εσύ είσαι τόσο καλός, όσο νόμιζες, ούτε τόσο έξυπνος, όσο σε έκαναν να πιστεύεις, ούτε τελικά τόσο ηθικός, επειδή φοβάσαι τον θεό...

Η καλοσύνη και η ηθική έχουν εσωτερικές ρίζες στην ανώτερη φύση μας, που δεν διαπραγματεύεται με τις κοινωνικές έννοιες...

Αρκεί, αρχικά, να πιστέψεις ότι υπάρχει... Μετά μπαίνεις στην ισορροπία των εσωτερικών αξιών και εκεί δεν υπάρχει χώρος για κριτική...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Γεια σου Δημήτρη και καλωσήρθες! :)
Σε παρακαλώ άλλαξε τον τίτλο αυτό :"γεια χαρά σε όλους" μιας και είναι άσχετος με το θέμα που αναφέρεσαι και μπερδεύει.
Αν δεν μπορείς πες μου πως θέλεις να ονομαστεί και το αλλάζω εγώ. :)

Εκ της διευθύνσεως :shock: :lol:
There is a difference between knowing the path and walking the path
δημητρης
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 07 Ιαν 2008 12:02 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Δημοσίευση από δημητρης »

xαιρομαι γιατι ακουσα ενδιαφεροντα πραγματα-ευχαριστως νικο μου να αλλαξεις τον τιτλο προτεινω κατι σαν 'τα ελαττωματα του χαρακτηρα
αρκετα χρονια τωρα παιδευομαι να με γνωρισω λιγο πιο πολυ & εχω καταλαβει οτι αυτα ειναι που κανουν την ζωη μου δυσκολη!απ την αλλη ολο αυτο το διαστημα ειναι αρκετες οι στιγμες που εχω την αισθηση οτι δε ζω τη ζωη μου ή την στιγμη κτλ απλα εκπαιδευομαι για να ζησω-ταυτοχρονα η ζωη μου περναει!ειναι φορες που πιστευω οτι εχω κανει μεγαλη πνευματικη προοδο απλα & μονο για ναρθει μια αλλη στιγμη που συνειδητοποιω οτι ειμαι σε πλανη - οτι συνεχιζω να συγκρινομαι με τους αλλους ανθρωπους,οτι συνεςχιζω να αναζητω την επιβαιβεωση των αλλων,κτλ. και στ αληθεια αυτες οι στιγμες ειναι μαχαιριες στη ψυχη μου.ακομα & τωρα πολυ με ενδιαφερει να σας εντυπωσιασω εστω κιαν ξερω καλα τωρα πια οτ ειναι ματαιο.επαιται συνεχεια σορρυ για το υφος μου-απλα εχω αναγκη να μοιραστω πραγματα για μενα & ειμαι ευγνωμων που εχω την δυνατοτητα-αν μη τι αλλο η ψυχη μου τοχει αναγκη
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Αγαπητέ Δημήτρη, δέν είσαι και ο μόνος που αισθάνεσαι έτσι.

Η σχιζοφρενική κοινωνία που ζούμε επιβάλει "σχιζοφρενική ζωή".
Ενας σοφός είπε, ... κάποιος που πεινάει θα ψάξει πρώτα φαγητό και αφού χοτάσει και μετά ... θα διαλογιστεί !!!.
Είναι αλήθεια ότι εκπαιδεύεσαι αλλά μόνο για να επιβιώσεις.
Εσύ θέλεις και να ζήσεις απο δίπλα.
Ολα στην οικογένειά σου έχουν συντελέσει στο να σου περάσει το μήνυμα της επιβίωσης.
Κάθε τί άλλο που αντιπαραβάλλεται και κλέβει χρόνο απο τον αγώνα σου για επιβίωση έχει χαρακτηριστεί ώς "άχρηστο". Ακόμα και κάποιος δεσμός που σε κρατάει παραπάνω ώρες απο τον "στόχο" σου είναι "κακός και επιζήμιος".
Η υπόσχεση της ζωής για σένα σε αυτό το σύστημα είναι κάποια οικογενειακή ευτυχία μία δουλειά, γυναίκα, παιδιά εξοχικό, ταξιδάκια κτλ.
Οτι άλλο και να προσπαθήσεις γίνεται μαχαιριά στην ψυχή και στην καρδιά σου.
Καταλαβαίνεις ότι δέν είναι τυχαίο το ότι όλη η πλάση μαστίζεται απο ενοχές, δέν είσαι λοιπόν μόνος σου.

Η θρησκεία είναι κάποιος δεσμοφύλακας που έρχεται να βοηθήσει το σύστημα αυτό και όλα αυτά συνυπάρχουν αρμονικά καταπιέζοντάς σε.
Ειδικά στις "ενοχές" είναι η θρησεκεία ένα μεγάλο δεκανίκι.
Οταν νομίζεις ότι κατάφερες να αποτινάξεις τους δεσμούς σου, παγιδεύεσαι στίς "θεολογικές" ενοχές.
Είναι αυτός ένας "ζηλευτός" πνευματικός δρόμος ???.

Η γνώμη μου τώρα,
Ισσοροπία και αποποίηση κάθε στόχου. Αυτό το δεύτερο δέν είναι ακριβώς δικό μου αλλά το δανείστηκα για να πώ ότι μόνο έτσι θα δώσουμε τον χώρο, θα επιτρέψουμε, να βγή στην επιφάνεια οτιδήποτε κάθε φορά γίνεται σημαντικό για μάς.

Ολα είναι σημαντικά όποιος και άν τα πρεσβεύει, δώσε σε όλα λίγη σημασία έτσι θα αισθάνεσαι ότι ζής.
Και μήν φοβάσαι την κριτική. Αν και για να κάνεις κριτική χρειάζεσαι και κάποια "πρότυπα" όπως ειπώθηκε, δέν υπάρχει τίποτα κακό στο να δημιουργείς σιγά-σιγά τα δικά σου.

Η σύγκρισή μας με άλλους δέν είναι κριτική αλλά αυτοκριτική, η χειρότερη μορφή κριτικής, εκεί πιά γίνεσαι άσπλαχνος και μειώνεις ή εξυψώνεις τον εαυτό σου. Αλλά το μήνυμα είναι το ίδιο, με ποιά κριτήρια ??? Δημιούργησε δικά σου πραγματικά κριτήρια και αναθεώρα τα συνεχώς ώσπου εσύ να νοιώθεις καλά. Η αλήθεια για ένα κριτήριο είνα η ίδια η ζωή που το καταρίπτει άν είναι σαρθρό.
Το μόνο που χρειάζεται είναι τα μάτια να παραμένουν ανοιχτά.

Το να αποποιούμαστε γενικά την κριτική δηλώνει κατα την γνώμη μου ότι δέν εμπιστευόμαστε τον εαυτό μας να δημιουργήσουμε σιγά-σιγά τα δικά μας κριτήρια και επιπλέον είμαστε και γόνιμο έδαφος για να πιστέψουμε το οτιδήποτε, διότι την κριτική δέν την αποφεύγουμε με τίποτα, είναι συστατικό της επιβίωσης.

Αν δέν δώσεις χώρο στην επαγγελματική σου ανάπτυξη, αυτό θα σε καθηλώσει και "πνευματικά" και το αντίθετο, άν δέν δώσεις χώρο στον "άνθρωπο" τότε, άν δέν καταστραφείς οικονομικά τουλάχιστον θα αισθάνεσαι μονίμως ανικανοποίητος όσα και άν έχεις.

Υπάρχει και η τρίτη λύση αλλά για αυτό άς μιλήσουμε αργότερα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dino την 07 Ιαν 2008 7:56 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Αυτό βγήκε χωρίς να το θέλω
(Το κουτάκι ενοώ όχι το περιεχόμενο της παραπάνω παράθεσης)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dino την 07 Ιαν 2008 8:56 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

δημητρης έγραψε:ακομα & τωρα πολυ με ενδιαφερει να σας εντυπωσιασω εστω κιαν ξερω καλα τωρα πια οτ ειναι ματαιο.
Αν σε ενδιαφερει να εντυπωσιασεις εμενα ( :wink: ) ξανακοιταξε με προσοχη το πρωτο post και βγαλε με τρεις λεξεις το νεο τιτλο στο topic που σου ζηταει ο Νικος :)

Μη ψαχνεις βαρυγδουπα πραγματα...

Πεστο απλα οπως σου ερχεται... μεσα ομως στο θεμα...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

dino έγραψε:Αυτό βγήκε χωρίς να το θέλω
Προοδευεις... 8) 8)

Αντε να "δουμε" κι εμεις καμμια ασπρη μερα...

Η αληθεια ειναι παντως οτι τα καλυτερα σου βγαινουν οταν δεν το πολυσκεφτεσαι...
Πραγμα βεβαιως που εγω δεν τηρω...
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Φταίει η φωτογραφία, είθελα να στο πώ πολύ καιρό.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”