Το Είπε ... :-)

Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Το Είπε ... :-)

Δημοσίευση από Giotoula »

@};- @};- @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26027
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Το Είπε ... :-)

Δημοσίευση από Βικούλα »

Δήμητρα @};- @};- @};- :x :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το Είπε ... :-)

Δημοσίευση από Αμαλία »

διαφωνώ λιγάκι μ'αυτό:
Κάνε πάντα αυτό που φοβάσαι να κάνεις!
τουλάχιστον έτσι σκέτο όπως το διαβάζω..
γιατί αν δεν έχεις προετοιμαστεί για αυτό που φοβάσαι νομίζω οτι δεν θα το αντέξεις να το κάνεις!
μιλώντας για μένα πχ... ας πούμε οτι φοβάμαι να μείνω σε ένα άδειο σπίτι το βράδυ.
αν δεν προετοιμαστώ κατάλληλα να αντιμετωπίσω τον φόβο μου, δεν νομίζω οτι θα μου κάνει καλό το να μείνω σε ένα άδειο σπίτι το βράδυ. μπορεί να μην έκλεινα μάτι πχ όλο το βράδυ!

πρώτα βρίσκεις τις αιτίες που σε κάνουν να φοβάσαι, και μετά είσαι ώριμος να το επεξεργαστείς Λογικά και να πεις "δεν έχω κανέναν λόγο να το φοβάμαι αυτό". και μετά ναι, όρμα!
έτσι πιστεύω τουλάχιστον! :x
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το Είπε ... :-)

Δημοσίευση από Αμαλία »

Κάποια από τον Καρλ Γιουνγκ... σε ελεύθερη δική μου μετάφραση :D

-"Until you make the unconscious conscious, it will direct your life and you will call it fate."
Μέχρι να μετατρέψεις το ασυνείδητο σε συνειδητό, θα οδηγεί την ζωή σου και θα το αποκαλείς μοίρα.

-"A man who has not passed through the inferno of his passions has never overcome them. They then dwell in the house next door, and at any moment a flame may dart out and set fire to his own house. Whenever we give up, leave behind, and forget too much, there is always the danger that the things we have neglected will return with the added force."
Ο άνθρωπος που δεν πέρασε μέσα από την κόλαση των παθών του δεν μπόρεσε ποτέ να τα ξεπεράσει. Αυτά θα 'αλωνίζουν' στο διπλανό σπίτι, και ανα πάσα στιγμή μπορεί να ξεσπάσει φωτιά που θα κάψει το ίδιο το σπίτι. Οτιδήποτε παρατάμε, αφήνουμε πίσω, ή ξεχνάμε υπάρχει πάντα ο κίνδυνος οτι θα γυρίσει πίσω με μεγαλύτερη δύναμη.

-"The best political, social, and spiritual work we can do is to withdraw the projection of our shadow onto others."
Η καλύτερη πολιτική, κοινωνική και πνευματική δουλειά που μπορούμε να κάνουμε είναι να σταματήσουμε να προβάλουμε στους άλλους τις δικές μας σκιές.

-"Knowing your own darkness is the best method for dealing with the darknesses of other people."
Γνωρίζοντας το σκοτάδι σου είναι η καλύτερη μέθοδος να αντιμετωπίσεις το σκοτάδι των άλλων.

-"There is no coming to consciousness without pain."
Η επίγνωση δεν έρχεται χωρίς πόνο

-"People will do anything, no matter how absurd, to avoid facing their own souls."
Οι άνθρωποι θα κάνουν το οτιδήποτε, όσο παράλογο και αν είναι προκειμένου να μην αντιμετωπίσουν την ψυχή τους.

8-> 8-> 8-> 8-> 8->
:x :x :x :x
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88503
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Το Είπε ... :-)

Δημοσίευση από Vasoula »

αμ γι' αυτό μου είπαν ότι μοιάζω με τον Γιούνγκ!
Τώρα το καταλαβαίνω...

Σ' ευχαριστώ πολύ Αμαλάκι μου...
Ήταν ένας από τους συγγραφείς που δεν είχα διαβάσει, όπως γενικά δεν έχω ασχοληθεί με την ψυχολογία...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Το Είπε ... :-)

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:x :x :x
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Το Είπε ... :-)

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Είναι ο πρώτος που άγγιξε το ασυνείδητο Βασούλα μου.. Μέχρι τότε ο Φρόυντ είχε καταφέρει να πάει μόνο μέχρι το υποσυνείδητο! :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το Είπε ... :-)

Δημοσίευση από Αμαλία »

ναι Βασουλα! και έχει και αλλα πολλά στο ίδιο μοτίβο! :x :x
όπως επίσης και για το συλλογικό ασυνείδητο έχει πει :x
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Το Είπε ... :-)

Δημοσίευση από ARTYADIS »

διαφωνώ λιγάκι μ'αυτό:
Κάνε πάντα αυτό που φοβάσαι να κάνεις!
τουλάχιστον έτσι σκέτο όπως το διαβάζω..
γιατί αν δεν έχεις προετοιμαστεί για αυτό που φοβάσαι νομίζω οτι δεν θα το αντέξεις να το κάνεις!
μιλώντας για μένα πχ... ας πούμε οτι φοβάμαι να μείνω σε ένα άδειο σπίτι το βράδυ.
αν δεν προετοιμαστώ κατάλληλα να αντιμετωπίσω τον φόβο μου, δεν νομίζω οτι θα μου κάνει καλό το να μείνω σε ένα άδειο σπίτι το βράδυ. μπορεί να μην έκλεινα μάτι πχ όλο το βράδυ!

Μα για να μπεις στην διαδικασία να το κάνεις αυτό Αμαλίτσα μου, σημαίνει ότι θα είσαι ήδη υποψιασμένος για τους φόβους σου. Δεν θα το κάνεις ξαφνικά!

Εγώ ήμουν πάντα υπέρ της ομοιοπαθητικής! Δηλ. μπουνιά στο μαχαίρι! Όσο φοβάμαι κάτι, τόσο επιμένω να το κάνω!

Ο φόβος σου για το σκοτάδι μπορεί να προέρχεται από πολλές αιτίες, δεν είναι πάντα μία και μπορεί και να μη ξέρεις από πού πηγάζει. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα πρέπει να το αντιμετωπίσεις, άμα χρειαστεί, έτσι δεν είναι? Και μπορεί να μην έχεις και την ευκαιρία να προετοιμαστείς ψυχολογικά, τότε τι θα κάνεις? Θα μου πεις, δεν θα κλείσεις μάτι. Ε, δεν είναι ό,τι καλύτερο!

Συνήθως στα απρόοπτα, βλέπουμε πόσο έχουμε προχωρήσει ή έχουμε μείνει στάσιμοι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ARTYADIS την 23 Απρ 2014 9:49 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Το Είπε ... :-)

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Τί γίνεται με τους ανθρώπους που μας προκαλούν το φόβο; Και γιστί τους αφήνουμε να τους φοβόμαστε; Από τι προσπαθούμε να γλιτώσουμε; Θέατρα ελέγχου μυρίζομαι (τρομοκράτης)...


Οι άνθρωποι που σου προκαλούν φόβο Μάνο μου, είναι οι ίδιοι άνθρωποι που κρύβονται στο ασυνείδητό σου και σε εξουσιάζουν. Και ας αρχίσουμε με τους γονείς. Αυτοί συνήθως είναι αυτοί που κρύβονται μέσα σου ξεχασμένοι και παρουσιάζονται στη συνειδητή ζωή σου με διάφορα πρόσωπα.. Του δασκάλου, του εργοδότη, του κυβερνώντα..

Οι εξουσιαστές-γονείς μέσα μας, βλέπεις, είναι πολυμορφικοί! :) Αλλάζουν μορφές και σε ξεγελούν!

Όσο αυτό δεν σου είναι συνειδητό, τόσο θα τους επιτρέπεις να σε φοβίζουν και να σε εξουσιάζουν, όπως όταν ήσουν παιδί!

@};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17571
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Το Είπε ... :-)

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Αμαλακι :x
Δημητρουλα :x
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31556
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Το Είπε ... :-)

Δημοσίευση από Fotinoula »

Αμαλάκι μου :x :x :x
Αμαλία έγραψε:διαφωνώ λιγάκι μ'αυτό:
Κάνε πάντα αυτό που φοβάσαι να κάνεις!
τουλάχιστον έτσι σκέτο όπως το διαβάζω..
γιατί αν δεν έχεις προετοιμαστεί για αυτό που φοβάσαι νομίζω οτι δεν θα το αντέξεις να το κάνεις!
εμένα πάντως με βοήθησε πολλές φορές να πηγαίνω αντίθετα και ας ξελαριγκιαζονταν
μέσα ο φόβος, χρειάζονται και οι βαθιές τομές γιατί καμιά φορά και το λάου λάου μπορεί να
κρύβει και βόλεμα ενώ μπορείς Αληθινά να υποστηρίξεις το άλμα

>:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Το Είπε ... :-)

Δημοσίευση από ARTYADIS »

:*
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29972
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Το Είπε ... :-)

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26027
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Το Είπε ... :-)

Δημοσίευση από Βικούλα »

Αμαλάκι, Δημητρούλα @};- @};- :x :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”