Περί των "πνευματικών" ανθρώπων

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Περί των "πνευματικών" ανθρώπων

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Στις μέρες μας, έχει γίνει πολύ «της μόδας» η ενασχόληση των ανθρώπων με «πνευματικά» πράγματα, όπως κρύσταλλοι, «εναλλακτικοί» τρόποι ζωής, ρέικι, διαλογισμός κ.ά.. Αυτό όμως εμπεριέχει τον κίνδυνο να γίνουμε όλοι «τύπου» «πνευματικοί», χωρίς καμιά ουσία. Πήγαμε και μάθαμε δεκαπέντε συστήματα ρέικι, πήραμε και ένα βιβλίο με εκατό διαλογισμούς, γεμίσαμε το σπίτι μας κρυστάλλους και αρωματικά στικάκια και μπήκαμε και εμείς στο γκρουπ των «πνευματικών ανθρώπων». Και τι καταλάβαμε; Γίναμε και εμείς «της μόδας», είμαστε πλέον «ιν» και «μοντέρνοι» και, πάνω από όλα, «πνευματικοί».

Μα τι είναι ο «πνευματικός» άνθρωπος; Εγώ αποφεύγω συνειδητά να χρησιμοποιώ τον όρο αυτό για τον σημαντικότατο λόγο, ότι μπορεί η όποια αναφορά σε αυτόν να υποθάλπει μια τάση για εξύψωση του εγώ μας: «είμαι πνευματικός άνθρωπος εγώ, ανώτερος από τους άλλους». Για μένα δεν υπάρχουν «πνευματικοί» άνθρωποι, υπάρχουν συνειδητοί άνθρωποι, άνθρωποι που γνωρίζουν τι τους γίνεται, άνθρωποι που έχουν κάτσει και έχουν σκεφτεί και λίγο για το ποιοι είναι και πού πηγαίνουν, άνθρωποι προβληματισμένοι και άνθρωποι που προσπαθούν κάθε στιγμή να γίνουν «λίγο καλύτεροι».

Και που πήραμε δηλαδή και δέκα πτυχία σε ενεργειακές τεχνικές, τι να τα κάνω, άμα ακούω τον άλλον να το διατυμπανίζει και να καυχιέται για αυτό, χωρίς να έχει καταλάβει – αλίμονο!- ότι δεν είναι αυτός που θεραπεύει, αλλά η ίδια η ενέργεια; Είμαι «πνευματικός» άνθρωπος εγώ, και φοράω λευκά, μεταξωτά και αέρινα φορέματα, έχω κρεμάσει και πεντέξι εξορύξεις στον λαιμό μου, διαβάζω τα τάδε «πνευματικά περιοδικά» και μιλάω πάντα κοιτώντας το υπερπέραν. Και από την άλλη, καπνίζω σαν φουγάρο, βρίζω τα παιδιά μου όταν κάνουν φασαρία, πετάω τις εφημερίδες στα σκουπίδια και όχι στην ανακύκλωση, είμαι σνομπ, υπεράνω και απόμακρος στους ανθρώπους που με πλησιάζουνε και στον καφέ μου κάθομαι και κουτσομπολεύω μέχρι αηδίας. Αυτοί δεν είναι οι «πνευματικοί» άνθρωποι;

Για αυτό λοιπόν, ας είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και ας σταματήσουμε για λίγο να χρησιμοποιούμε αυτόν τον όρο. Στο κάτω-κάτω, τι σημαίνει «πνευματικός»; Αυτός που ασχολείται με το πνεύμα; Μπορεί να το κάνει και χωρίς να το δείχνει. Ούτως ή άλλως το καταλαβαίνεις από τα μάτια και από την ενέργεια του άλλου, εάν είναι ειλικρινής με τον εαυτό του ή «δήθεν». Η όποια «πνευματικότητα» δεν είναι για να επιδεικνύεται, δεν το κάνουμε για να φανούμε «κάπως» στα μάτια των άλλων. Ό,τι κάνουμε το κάνουμε για τον εαυτό μας. Αν το καλοσκεφτούμε, οι άγιοι και οι πνευματικοί πατέρες ένα μαύρο ράσο φορούσανε μόνο και όμως ήταν άγιοι. Μην προσπαθούμε, λοιπόν, να πάμε ανάποδα, από έξω προς τα μέσα.

Είναι σημείο των καιρών μας, ξέρετε, να αγοράζουμε πράγματα για να γίνουμε κάποιοι. Όμως αυτό είναι ανάποδο: πρώτα είμαστε κάποιοι, μετά κάνουμε ό,τι αρμόζει σε αυτό που είμαστε, ώστε να αποκτήσουμε αυτά που αξίζουμε. Και όμως, σήμερα κάνουμε ακριβώς το αντίθετο: αποκτάμε πράγματα, κάνουμε πράγματα και στο τέλος νομίζουμε πως είμαστε «κάποιοι» (ποιοι αλήθεια;). Έτσι όμως, μόνο «μπαλώματα» μπορούμε και κάνουμε, χωρίς ουσία, χωρίς να αλλάξει πραγματικά το εσωτερικό. Το να φορέσουμε ένα αέρινο φουστάνι δεν μας κάνει «πνευματικούς», ούτε όμως όταν είμαστε «πνευματικοί» πρέπει ντε σώνει και καλά να φοράμε αέρινα μεταξωτά φουστάνια.

Όπως έχετε καταλάβει, λοιπόν, αυτό που προσπαθώ να πω, είναι πως «πνευματικότητα» ουσιαστικά δεν υπάρχει. Υπάρχει συνειδητότητα, ζω συνειδητά. Ακόμα και όλα αυτά τα «ενεργειακά» μην ξεχνάμε ότι κάποτε ήταν μέρος της καθημερινότητας των ανθρώπων και όχι κάτι ιδιαίτερο, ώστε να χρίζει του χαρακτηρισμού του ως «πνευματικού». Το να μαθαίνουμε κάτι τέτοιο, λοιπόν, δεν μας κάνει «πνευματικούς» ούτε «πιο συνειδητούς» από τους άλλους. Ας μην ξεχνάμε, ότι ένας από τους πιο σημαντικούς «κανόνες» είναι να μην κρίνουμε τους άλλους και, κατά συνέπεια, να μην στηριζόμαστε από την κρίση των άλλων. Είμαστε ό,τι είμαστε για τον εαυτό μας, κάνουμε ό,τι κάνουμε για τον εαυτό μας, όχι για να γίνουμε «κάποιοι» και ούτε επειδή είναι «της μόδας».

Την επόμενη φορά λοιπόν που θα θελήσουμε να κάνουμε κάτι «πνευματικό», ας αναρωτηθούμε μέσα μας: το κάνω για τον εαυτό μου; το κάνω επειδή εγώ το θέλω; επειδή όντως αισθάνομαι την ανάγκη να το κάνω; ή μήπως το κάνω μόνο και μόνο επειδή είναι «της μόδας», επειδή «το κάνουν όλοι»; μήπως καλύτερα να κάτσω και να εξασκήσω ό,τι μέχρι τώρα έχω μάθει, πριν προχωρήσω σε κάτι καινούργιο; Η κάθε καινούργια τεχνική, ο κάθε καινούργιος διαλογισμός υπάρχει για να μας βοηθήσει μέσω της άσκησής του. Δεν κάνουμε «διαγωνισμό» για το ποιος έχει τα πιο πολλά πτυχία, ούτε τίθεται θέμα «ανώτερου», «καλύτερου» ή «πιο συνειδητοποιημένου» ανθρώπου. Και προφανώς, όποιος «δάσκαλος» εκφράζεται χρησιμοποιώντας τέτοια ορολογία για τους ανθρώπους, απέχει πολύ από τον όποιο «τίτλο» του.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γελάω με τον όρο "πνευματικός" Deodonus!

Πόσο συνειδητός είναι λοιπόν ο άνθρωπος, φαίνεται από την αξία που θέλει να λαμβάνει μέσα από τα επίθετα, με τα οποία χαρακτηρίζει τον εαυτό του.

Και αυτό είναι μια διαδρομή του εγώ, μέχρι να αντιληφθεί την κάθε έννοια ξεχωριστά και μετά να τις ενοποιήσει σε μία και μοναδική: ΕΑΥΤΟΣ.

Χρειάζεται το εγώ, στην αρχή, να πειραματιστεί με τα αντίθετα. Είναι η εμπειρία που πρέπει να ολοκληρώσει. Δυαδισμός και χωριστικότητα. Η μεγάλη πρόκληση.

Είναι σωστό, μέσα από μια διαδρομή, να προσδιορίζει τον εαυτό του με επίθετα. ΄Οταν αυτά τα επίθετα δεν του αρκούν, όταν δεν βρίσκει πια επίθετα για να χαρακτηρίσει τον εαυτό του, όταν τα επίθετα γίνουν "ένα ρήμα", τότε θα έχει ανακαλύψει την ολότητα του Εαυτού. Και θα είναι απλά ΕΙΜΑΙ, με εκδήλωση όχι μόνο στον φυσικο κόσμο, αλλά παντού στο Σύμπαν!

Το πρόβλημα μόνο είναι ότι του χρειάζονται πολλά "ρούχα" για να ανακαλύψει ότι τελικά μπορεί να είναι γυμνός!
Και χάνεται μέσα στην πληθώρα των φανταχτερών ρούχων, που κάθε φορά γίνονται ολοένα και πιο μοντέρνα, πιο ακριβά, πιο επώνυμα.

Αυτό είναι το πρόβλημα και όχι η λέξη "πνευματικός"!! Νομίζω...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Δεν πιστεύω, όπως είπες και εσύ, ότι το πρόβλημα είναι στην λέξη "πνευματικός". Απλά επισημαίνω την επικυνδηνότητα της αλόγιστης και λάθους χρήσης αυτής της λέξης.

Τί θα πει ότι ένας άνθρωπος είναι "πνευματικός"; Ποιά παραπάνω ιδιότητα αυτού του ατόμου περιγράφει αυτή η έννοια; Πιστεύω ότι όλοι οι άνθρωποι είναι "πνευματικοί", όλοι έχουν μέσα τους την θεϊκή σπίθα. Απλά, άλλοι την καλλιεργούν και άλλοι την έχουν ξεχάσει.

Και αυτοί που την καλλιεργούν, γνωρίζουν ότι ουσιαστικά η "πνευματικότητα" (με την έννοια που το εννοούμε εδώ - υπάρχουν και άλλες έννοιες, λχ "άνθρωπος του πνεύματος" = "άνθρωπος των γραμμάτων και της λογτεχνίας") δεν είναι τίποτ'άλλο από την συνειδητότητα και την αγάπη.

Κοινώς, είναι η χρήση της πνευματικότητας ως ταμπέλας που με προβληματίζει, και όχι η πνευματικότητα αυτή καθαυτή.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Η δική μου απάντηση πάνω σ'αυτό το θέμα ειναι ότι κανένας άνθρωπος δεν θα έπρεπε να βάζει ταμπέλες στον εαυτό του.. Οι ταμπελες δεν χρειάζονται .. ποσο μαλλον για αυτο το θέμα.. Πνευματικός άνθρωπος.. δεν γίνεσαι επειδη ασχοληθηκες με το ρέικι ή επειδι πιστεύεις στην ενέργεια που υπάρχει παντου γυρω μας ουτε επειδη ασχοληθηκες με ενναλακτικους τρόπους θεραπειας και ζωής.. Πνευματικός ειναι ο ανθρωπος που όχι μόνο πιστεύει σ'αυτο που κανει αλλα και ζει με τις αρχές αυτου που πιστεύει. πιστεύω ότι κανενας δεν μπορει να πει είμαι πνευματικός άνθρωπος το να το πει ειναι εκφραση του "εγω" και το "εγώ" δεν υπάρχει στους πνευματικούς ανθρωπους τουλάχιστο οπως το θεωρω εγω.. διορθώστε με αν κανω κάποιο λαθος...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σιγά-σιγά θα απομυθοποιηθεί η έννοια "πνευματικός" για να λάμψει το φωτεινό Πνεύμα!
΄Ηδη έχει αρχίσει!

΄Ετσι θα υπάρχουν ολοένα και περισσότεροι άνθρωποι που ζουν ενωμένοι με το Πνεύμα και λιγότεροι πνευματικοι που ζουν χωριστά από τον Ανθρωπο!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Τι μου θυμίσατε πάλι????

Λοιπόν. Κάτι τέτοιο έγινε και με τη Δημοκρατία....!

Διατυμπανίζουμε τις αρχές της, τα καλά της, κρατάμε σημαίες, φτιάχνουμε μεγάλα πανώ, κατηγορούμε ασύστολα τους μη Δημοκράτες και καμμιά φορά τους καίμε κιόλας. Στο όνομα της Δημοκρατίας και της ελευθερίας.....!
Βάζουμε και ένα τιμητικό δίπλωμα-πλακέτα στον τοίχο του σαλονιού να το δεί ο Θείος μόλις μπει στο σπίτι για να του "βγει το μάτι" και εκείνη η κουμπάρα που πήρε καινούργιο μοντελάκι....!

Για να μην πω όταν κλείνει η πόρτα μας τι γίνεται από πίσω....!
Βρίζουμε γιατί το φαγητό δεν είναι έτοιμο, ρίχνουμε και ένα χέρι ξύλο στον πιτσιρικά γιατί δεν ήθελε να διαβάσει θρησκευτικά και πως θα περάσει στο πανεπιστήμιο να έχω λέω.....! Κοίτα τι έφτιαξα...!

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ.....!

Τελικά έχει αίσθηση του χιούμορ ο Δημιουργός.


Με αγάπη (στον πιτσιρικά που τις έφαγε...! στη νοικοκυρά που δεν πρόλαβε...! σ' αυτόν που δεν κατάλαβε γιατί το έκανε....!)

Θέλει αρετή και τόλμη η Ελευθερία...!
Θέλει σεβασμό και ταπεινότητα το Πνεύμα...!
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Χαχα! Τί να πω εγώ για την δημοκρατία...ώντας αναρχικός, έχω να πω πολλά για τον δήθεν δημοκρατισμό, που οι ίδιες οικογένειες που μας κυβερνούσαν από το 1830 μας κυβερνούν και τώρα! Για τους τεράστειους μησθούς που παίρνουν οι βουλευτές, αλλά ποτέ δεν πατάνε το πόδι τους στην βουλή και όταν το πατάνε κοιμούνται! Τέλος πάντων, δεν θα εκφραστώ περαιτέρω, γιατί βγαίνουμε εκτός θέματος...

Προφανώς πάντως, ό,τι λέω εδώ για τους "πνευματικόυς" ανθρώπους, ισχύει και για όλους τους "..." ανθρώπους, για όλο αυτό το δήθεν, την ταμπέλα που βάζουμε για να κάνουμε διάφορα πράγματα...

Αυτά...
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

οι ίδιες οικογένειες που μας κυβερνούσαν από το 1830 μας κυβερνούν και τώρα
Χωρίς να θέλω να τους υποστηρίξω.. το ότι είναι οι ίδιες οικογένιες δεν πάει να πεί ότι είναι οι ίδιοι άνθρωποι.. ούτε ότι έχουν τις ίδιες ιδέες..
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Χωρίς να θέλω να τους υποστηρίξω.. το ότι είναι οι ίδιες οικογένιες δεν πάει να πεί ότι είναι οι ίδιοι άνθρωποι.. ούτε ότι έχουν τις ίδιες ιδέες..
Όχι βέβαια. Σίγουρα όμως πάει να πει ότι κάτι δεν πάει καλά με τον τρόπο εκλογής των κηβερνίσεων.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ο τρόπος που διαλέγουμε αυτόν που θα εκλέξουμε δεν είναι σωστός.. οι περισσότεροι ψηφίζουν αυτόν που ψηφίζει η οικογένεια..
ή το κόμα του όποίου τις αρχές υποστηρίζουμε..
άσχετα αν το κόμα αυτό εξακολουθεί να τις εκφράζει ακόμα αυτούσιες..
Αυτό που βλέπω εγώ στην πολιτική σήμερα είναι ότι όλοι κατηγορούν τους αλλους μεχρι να πάρουν την θέση τους..
και δεν βγάζω κανενός κόματος την ουρά απ' εξω..
Όλοι είναι τα ίδια.. ακόμα κι αν κάποιο κόμμα κάνει κάτι καλό κανένας δεν βγαίνει να πεί μπράβο!
Βρίσκουνε πάντα κατι να πούνε κάτι κακο..
"να πετάξουν λάσπη"
μονο κριτική ξέρουν να κάνουν ..
δεν έχω ακούσει κανένα μα κανένα να προτείνει καμιά λύση..
και μη μου πείτε δεν είναι δουλειά τους.

. γιατι ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ...

να κρίνουν ναι..
μεχρι κάποιο σημείο γιατί δεν μπορούν χωρίς κριτική δυστυχώς...

Να προτείνουν εναλλακτικές να βοηθάνε ..
Να εκπροσωπούν όσους δεν υποστηρίζουν το κυβερνον κόμα
αλλά να αναγνωρίζουν τα καλα που προσφέρουν στον τόπο μας όλα τα κόματα .. όλες οι κυβερνήσεις που πέρασαν και θα περάσουν ..
Να βγαίνουν και να μιλάνε διάφοροι στις τηλεοράσεις και τα κανάλια .. να φωνάζουν στους δρόμους..
αλλά να λένε και για τα καλα που προσφέρει ο "αντίπαλος"..
που στην ουσία δεν είναι ακριβώς αντίπαλος...
αν το σκεφτείτε λιγο...
Είναι;;;

Κρίμα που η πολιτική δεν είναι πλέον για το καλό μιας χώρας (γιατί δεν είναι μόνο στην Ελλάδα έτσι όπως πολλοί πιστεύουν...) αλλα για να κερδίσουμε φήμη εξουσία και υλικά αγαθά... εε και επι τη ευκαιρία ας δούμε τι μπορουμε να κάνουμε και με μερικα προβλήματα..

Βέβαια δεν είναι όλοι ίδιοι.. ασ μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο καζάνι.. υπάρχουν ακόμη αρκετοι που αγωνίζονται με ηθική.. και με την αγάπη τους για τον τόπο..
Κρίμα που δεν είναι όλοι έτσι...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Hλία μου, απλά...ρόλοι!

Ρόλοι ηθικών, καλών, κακών, όμορφων, άσχημων...

Ας παίξουμε...

Αυτό κάνουν και οι πολιτικοί!

Η μόνη διαφορά με τους πολιτικούς είναι ότι παρασύρονται από τον ρόλο των άλλων και παίζουν και τον δικό τους το ίδιο άσχημα...
Κρίμα, γιατί θα μπορούσαν να παίξουν τον δικό τους μοναδικά όμορφα ε?

Είδες τι κάνει η ελεύθερη βούληση?

Και πως γίνεται, όλοι οι πολιτικοί να ξεχνούν τον δικό τους ρόλο και να ταυτίζονται με τον ρόλο των άλλων? Μα όλοι!!!

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει έστω ένας, που, ενώ ξεκίνησε να παίζει τον ρόλο του με ομορφιά και ηθική, στην πορεία δεν αποφάσισε ότι έτσι όπως "παίζουν" οι άλλοι, είναι καλύτερα!
Η δόξα, το χρήμα...αλλοιωσε τους ρόλους! Η δύναμη, η άτιμη!!!

Ξέρεις τι έλεγα πάντα από μικρή?

΄Οτι είναι σημαντικό να τα βάζεις με δυνατότερους από σένα.
Και είναι ανηθικο, να τα βάζεις με αδύναμους.

Παρατηρούσα τους ανθρώπους που ανέβαιναν την κλίμακα της ιεραρχείας...και από απλοί άνθρωποι γίνονταν "κάποιοι"...

Μα ούτε ένας...μα ούτε ένας...δεν παρέμεινε ίδιος!!!
Με το που αναλάμβαναν την "θέση", τα έβαζαν πάντα με τους αδύναμους...και ποτέ με τους δυνατότερους!

Το να κρατάς σταθερά τις αποφάσεις σου, το ξέρω, δεν είναι εξέλιξη.

Το να κρατάς σταθερά τα ιδανικά σου όμως, όχι απλά σε οδηγεί στην εξέλιξη, αλλά σε κάνει να γίνεσαι διαρκώς καλύτερος.

Είναι περίεργο, που κανένας από τους πολιτικούς δεν έχει ιδέα περί "πνευματικού ανθρώπου"! Είναι άραγε τυχαίο???
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Deodonus έγραψε: Προφανώς πάντως, ό,τι λέω εδώ για τους "πνευματικόυς" ανθρώπους, ισχύει και για όλους τους "..." ανθρώπους, για όλο αυτό το δήθεν, την ταμπέλα που βάζουμε για να κάνουμε διάφορα πράγματα...
Αυτό ακριβώς......

Ρόλοι, ρόλοι, όπως λέει και η Βάσω,

Το Δήθεν έχει μπει για καλά στη ζωή μας,

Πρόκληση να μάθουμε να το αναγνωρίζουμε, αφού καταφέρουμε να αναγνωρίσουμε τα δικά μας "δήθεν"....!

η Βάσω είπε:
Η δόξα, το χρήμα...αλλοιωσε τους ρόλους! Η δύναμη, η άτιμη!!!


και όταν αυτή η δύναμη έχει και λίγη "πνευματικότητα"? Πόσο λάθος μπορεί να χρησιμοποιηθεί????

Παρατηρούσα τους ανθρώπους που ανέβαιναν την κλίμακα της ιεραρχείας...και από απλοί άνθρωποι γίνονταν "κάποιοι"...
Μα ούτε ένας...μα ούτε ένας...δεν παρέμεινε ίδιος!!!

Μήπως το ίδιο δεν σημβαίνει και με τους "πνευματικούς"??
ανεβαίνουν στην αντίληψη.... και ούτε ένας δεν παραμένει ίδιος....!

και για μερικούς ευτυχούς γιατί εξελίσονται..... οι άλλοι όμως?
αυτοί που γίναν έμποροι του πνεύματος?
ΕΠΙΛΟΓΗ

και σιγά.....πως να κλείσεις το πνεύμα σε ένα μπουκάλι..? ε? πως?

ο Ηλίας είπε:
...ότι κανένας άνθρωπος δεν θα έπρεπε να βάζει ταμπέλες στον εαυτό του.. Οι ταμπελες δεν χρειάζονται

Και συμφωνώ, διότι οι ταμπέλες είναι για τα πάρκα και τους δρόμους, αλλά ούτε αυτές δεν τις τοποθετούμε οι άνθρωποι σωστά....!
Ταμπέλες χρησιμοποιούμε και στα προϊόντα για να δηλώνουν τι περιέχουν. Οι άνθρωποι δεν τις χρειάζονται γιατί ξέρουμε τι περιέχουν. Επειδή όμως κάποιοι δεν ξέρουν ότι όλοι ξέρουμε πριν γεννηθούμε..... μας το δηλώνουν.....!
Που να κάτσεις να ψάξεις να βρεις τη Θείκή ουσία τώρα...? (γι' αυτό μας το λένε καλέ... για να μην μας κουράσουν να ψάχνουμε...!)


Και ναι συμφωνώ....... "πνευματικοί" είμαστε όλοι γιατί έτσι μας έφτιαξε Εκείνος.....!
Το ζητούμενο είναι ποιός παίρνει σα σύντροφό του το Πνεύμα ώστε να ψάξει να βρει το δρόμο προς το φως..... κόντρα στις δυνάμεις του σκότους....!


Με αγάπη,
:o :shock:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

α, τι θέμα ανοίξαμε τώρα!!!

Το καλύτερό μου!

Θέλω πάρα πολύ να τα "χώσω" σε όσους θεωρούν πνευματικό, οτιδήποτε τους "πασάρουν" οι "πνευματικοί" άνθρωποι!!!!
Και το φοράνε "καπελάκι" για τον ήλιο και πάνε καμαρωτοι-καματωτοί!

Αλλά δεν το κάνω! ΄Οχι γιατί δεν μου πρέπει...αλλά γιατί ξέρω ότι αυτοί δεν μπαίνουν σ' αυτό το φόρουμ!

Και αν μπουν...σε λίγο φεύγουν ε??
Δεν αντέχεται το κλίμα εδώ...


Γιατί εδώ δεν έχουμε "θύματα"...ούτε "θύτες"

Εμείς εδώ δηλώνουμε απλά ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!!

Και σ' αυτό περιέχονται όλα...γιατί όλα τα έχουμε!

Και άμα "λάχει" γινόμαστε και τόσο σκληροί, όσο να συνετιστούν οι δήθεν..

Και αν δεν συνετιστούν...ε, δική τους διαδρομή...Σωστά?

Ο θυμός μου έχει πια όρια...όχι γιατί το είπε ο Ουσούι,
αλλά γιατί το λέει η Βάσω :D

Μόνο για σήμερα ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΛΑ!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Γιατί εδώ δεν έχουμε "θύματα"...ούτε "θύτες"

Εμείς εδώ δηλώνουμε απλά ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!!

Και σ' αυτό περιέχονται όλα...γιατί όλα τα έχουμε!

Και άμα "λάχει" γινόμαστε και τόσο σκληροί, όσο να συνετιστούν οι δήθεν..

Και αν δεν συνετιστούν...ε, δική τους διαδρομή...Σωστά?

Ετσι Ακριβώς...!!!
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Ειλικρινά δεν ξέρω αν θυμώνω με τους "δήθεν"
δεν ξέρω αν με νευριάζουν οι "δήθεν" πράξεις

Δεν ξέρω καν αν έχω την ικανότητα να αναγνωρίσω πότε κάποιος είναι "δήθεν" εκτός κάποιων τρανταχτών περιπτώσεων.....!


Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι οτι όταν καταφέρω να το αντιληφθώ....
"την κάνω με ελαφριά πηδηματάκια"..... χεχεχεχεχε

Θυμάμαι χαρακτηριστικά..... κάποιες γιαγιάδες στην εκκλησία όταν ήμουν μικρή..... με μεγάλους κότσους, βαριά χρυσαφικά, γονιπετείς στη διάρκεια του "Ευαγγελίου"....., να βγαίνουν μετά το τέλος της λειτουργίας....... και να λέει, να λέει, να λέει το στόμα τους......! οε
ακόμα έχω την απορία.....!

Θυμάμαι κάποιον ψάλτη στην εκκλησία......να πηγαίνει σπίτι και να καλεί την αστυνομία για το γείτονα.....!
ακόμα έχω την απορία....!

Τελικά ναι....... ΑΠΟΡΙΑ έχω.........!
Με όλα τα δήθεν.......απορώ....! Γιατί το κάνουν?????
Ποιόν κοροϊδεύουν?????


:?: :?: :?:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”