Τι λέτε για έννοιες όπως η ταπεινότητα;

Άβαταρ μέλους
yannis
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 8:46 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Δημοσίευση από yannis »

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ ΚΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΠΑΡΟΛΗ ΤΗΝ ΗΡΕΜΙΑ, ΤΗΝ ΓΑΛΗΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΑΟ ΚΑΙ ΕΙΔΕ ΤΗΝ ΒΕΒΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΧΩΡΟΥ, ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ.
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΤΟ FORUM ΜΕ ΤΟ ΝΑΟ. ΤΟ ΦΕΡΝΩ ΣΑΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΣΕΒΟΝΤΑΝ ΤΟ ΧΩΡΟ ΜΑΣ, ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΜΕ ΑΓΑΠΗ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΟΥΣΑΜΕ.
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΑ ΔΙΝΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΠΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Πολύ σωστά......
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Κι εγω συμφωνώ απολυτα!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
eleni
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: 30 Απρ 2007 5:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από eleni »

Εντάξει τότε.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

"... Σ΄εχω δει αδερφέ μου να κάθεσαι πάνω στον θρόνο της δόξας, και γύρω σου να στέκονται οι υπήκοοί σου, εξυμνώντας το μεγαλείο σου, τα μεγάλα σου κατοθρώματα, παινώντας την σοφία σου, αντικρύζοντάς σε όπως αντικρύζουν έναν προφήτη, και το πνεύμα τους να ανεβαίνει γεμάτο αγαλλίαση στα ουράνια.

Η ζωή σου, αδερφέ μου, ειναι ένα έρημο σπίτι, ξεμοναχιασμένο από τα σπίτια των άλλων ανθρώπων. Είναι ένα σπίτι που μέσα του, κανενός γείτονα το βλέμμα δεν μπορει να μπει.
Αν ειναι βυθισμένη στο σκοτάδι, η λάμπα του γείτονά σου θα ήταν ανήμπορη να την φωτίσει.
Αν είναι άδεια από του κόσμου τα αγαθά, τα αγαθά του γείτονά σου δεν θα μπορούσαν να την γεμισουν.
Αν βρίσκεται στην έρημο, δεν θα μπορούσες να την φέρεις σε κήπους άλλων ανθρώπων, που άλλα χέρια έχουν οργώσει και φυτέψει.
Αν βρίσκεται σε μια βουνοκορφή, δεν θα μπορούσες να την φέρεις στην κοιλάδα, εκει που πατούν άλλων ανθρώπων βήματα.

Η πνευματική σου ζωή, αδερφέ μου, ειναι κλεισμένη στην μοναξιά. Κι αν δεν υπήρχε αυτή η μοναξιά, κι αυτή η μοναχικότητα, εσύ δεν θα μπορούσες να είσαι εσύ, ούτε εγώ, να ειμαι εγώ. Αν δεν ήταν αυτή η μοναξιά κι αυτή η μοναχικότητα, θα ερχόμουν να πιστέψω ότι άκουσα την δική σου φωνή, ενώ ήταν η δική μου που μιλούσε.
΄Η ότι βλέποντας το πρόσωπό σου, θα έλεγα πως αντικρύζω τον εαυτό μου σ' ένα καθρέφτη μέσα.


Χαλίλ Γκιμπράν
Θησαυρός Σοφίας
Εκδόσεις ΟΡΦΑΝΙΔΗ
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Τελικά ποιό είναι το θέμα της συζήτησης; Γιατί εγώ κατάλαβα ότι μιλάμε εδώ για την ταπεινότητα ως έννοια και πώς την αντιλαμβανόμαστε. Και όχι για το όποιο θέμα εντάσεων εδώ μέσα. ’μα θέλετε ανοίχτε νέο θέμα για αυτά. Γιατί αλλιώς βγαίνουμε τελείως εκτός θέματος.

Ευχαριστώ
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Η ταπεινοτητα είναι το θέμα Θοδωρη!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Οκ, οκ... ζητώ συγγνώμη. Έχω και έναν ’ρη στο ζώδιό μου και γίνομαι λίγο ευέξαπτος αυτόν τον καιρό... 8)
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Vaso έγραψε:"... Σ΄εχω δει αδερφέ μου να κάθεσαι πάνω στον θρόνο της δόξας, και γύρω σου να στέκονται οι υπήκοοί σου, εξυμνώντας το μεγαλείο σου, τα μεγάλα σου κατοθρώματα, παινώντας την σοφία σου, αντικρύζοντάς σε όπως αντικρύζουν έναν προφήτη, και το πνεύμα τους να ανεβαίνει γεμάτο αγαλλίαση στα ουράνια.

Η ζωή σου, αδερφέ μου, ειναι ένα έρημο σπίτι, ξεμοναχιασμένο από τα σπίτια των άλλων ανθρώπων. Είναι ένα σπίτι που μέσα του, κανενός γείτονα το βλέμμα δεν μπορει να μπει.
Αν ειναι βυθισμένη στο σκοτάδι, η λάμπα του γείτονά σου θα ήταν ανήμπορη να την φωτίσει.
Αν είναι άδεια από του κόσμου τα αγαθά, τα αγαθά του γείτονά σου δεν θα μπορούσαν να την γεμισουν.
Αν βρίσκεται στην έρημο, δεν θα μπορούσες να την φέρεις σε κήπους άλλων ανθρώπων, που άλλα χέρια έχουν οργώσει και φυτέψει.
Αν βρίσκεται σε μια βουνοκορφή, δεν θα μπορούσες να την φέρεις στην κοιλάδα, εκει που πατούν άλλων ανθρώπων βήματα.

Η πνευματική σου ζωή, αδερφέ μου, ειναι κλεισμένη στην μοναξιά. Κι αν δεν υπήρχε αυτή η μοναξιά, κι αυτή η μοναχικότητα, εσύ δεν θα μπορούσες να είσαι εσύ, ούτε εγώ, να ειμαι εγώ. Αν δεν ήταν αυτή η μοναξιά κι αυτή η μοναχικότητα, θα ερχόμουν να πιστέψω ότι άκουσα την δική σου φωνή, ενώ ήταν η δική μου που μιλούσε.
΄Η ότι βλέποντας το πρόσωπό σου, θα έλεγα πως αντικρύζω τον εαυτό μου σ' ένα καθρέφτη μέσα.


Χαλίλ Γκιμπράν
Θησαυρός Σοφίας
Εκδόσεις ΟΡΦΑΝΙΔΗ
Υπέροχο απόσπασμα
Πολύ δυνατες λέξεις και το μηνυμα του..
gexrag

Δημοσίευση από gexrag »

Χαλίλ Γκιμπράν;

’γγιξε την καρδιά μου όταν ήμουν στα 22. Από τότε τον έχω στην καρδιά μου.

Ευχαριστώ που μου τον θύμισες.

Το Θέμα ταπεινότητα δεν θα το αγγίξω.

Έννοιες σαν την ταπεινότητα είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ για διδασκαλία πευματικών αγώνων. Θα το κάνω αν κρίνω ότι υπάρχει η απαραίτητη ωριμότητα και διαύγεια σκέψης.
Έχει αναλυθεί σχεδόν πλήρως στο filosofia.gr και μένει μια πτυχή του θέματος που έθιξα εδώ γιατί εδώ ήθελα να την συμπληρώσω.
Εσείς όμως μπορεί να σας μιλούν για τα κοράκια και να νομίζετε ότι σας προσυλιτίζουν.

Ο Ιησούς όταν έδιωξε από τον Ναό του λιανοπωλιτές τους έδιωξε γιατί έπιναν το αίμα του κοσμάκι. Ήταν ΜΑΥΡΑΓΟΡΙΤΕΣ και ήταν εκτός Ναού. Πονούσε τον κόσμο που πεινούσε, τον οποίο τάισε δύο φορές.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

"...Ο εχθρός μου είπε "αγάπα τον εχθρό σου".
Το υπάκουσα και αγάπησα τον Εαυτό μου..."

Χαλίλ Γκιμπραν
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Η σεμνότητα και ο ρόλος της προς την ταπεινότητα.
Η μετριοφροσύνη και πως μπορεί να οδηγήσει στην ταπεινοφροσύνη και την ταπείνωση.
Η ταπεινότητα τελικά είναι εξύψωση ή απλά κατάπτωση χαρακτήρα.
Τι ερμηνεία δίνεις στις λέξεις << σεμνότης>> << ταπεινότης>> και << μετριοφροσύνη>> ?
Απο εκεί πρέπει να ξεκινήσουμε. Αν θες ορισε τες.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Αετέ το μέλος gexrag έχει αποχωρίσει απο το φόρουμ και αρα δεν θα μπορέσει να σου απαντήσει.....
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

:oops: Δεν το ηξερα, συγνώμη.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Δεν πειράζει δεν υπάρχει πρόβλημα...

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”