Πως εσείς ορίζετε την ελευθερία του λόγου;

Άβαταρ μέλους
yannis
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 8:46 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Δημοσίευση από yannis »

ΚΑΚΩΣ ΔΥΣΑΝΑΣΧΕΤΕΙΤΕ
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΑΠΟΡΡΙΨΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥΣ ΜΕ ΕΚΔΗΛΗ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΣΜΟ.
ΜΗΠΩΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΚΙΑ?
ΙΣΩΣ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ Η ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ REIKI CENTER ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΑ ΑΝΑΖΗΤΑ.
_________________
ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΜΟΥ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΤΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΜΑΣ, ΟΧΙ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ, ΑΛΛΑ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΔΙΑΤΥΠΩΣΗΣ, Η ΕΠΙΜΟΝΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗΣ ΠΕΙΘΟΥΣ. Ο ΣΩΤΗΡΑΣ ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΠΡΙΝ 2007 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΨΑΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ...Η ΨΥΧΗ ΜΑΣ ΗΞΕΡΕ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΕ...ΟΤΑΝ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΜΕ ΧΙΛΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΡΩΤΑΣ ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΑ "ΣΩΘΟΥΝ", ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ...
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΑ ΔΙΝΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΠΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Christina έγραψε:
:oops: ΚΑΚΩΣ ΔΥΣΑΝΑΣΧΕΤΕΙΤΕ
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΑΠΟΡΡΙΨΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥΣ ΜΕ ΕΚΔΗΛΗ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΣΜΟ.
ΜΗΠΩΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΚΙΑ?
ΙΣΩΣ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ Η ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ REIKI CENTER ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΑ ΑΝΑΖΗΤΑ.
Xριστίνα θα σου παραθέσω ένα μικρο αποσπασμα απο την υπογραφή σου ειναι η απαντηση μου σε σενα και καμια φορα ολοι το ξεχναμε."και στην αγάπη ξέρω να μπαίνω σαν Πανσέληνος από παντού." .Το ξεχασα κι εγω τελευταία και θλιβομαι.
Οπως λειτουργησε ο καθενας καλως έκανε.Για μενα κι εγω καλα εκανα γιατι ετσι ένοιωθα και γιατι κανεις δεν δικαιουται να ζησει λιγη κακια απο τον οποιονδηποτε (το γράφουν ολα τα βιβλία βιβλία βιβλία βιβλία)και γιατι τα παιδια δεν εβγαλαν κακία,αλλά διαχειριστηκαν την κατασταση με τον απαραίτητο σεβασμό ως προς ολους!
Καλω μας ήρθες λοιπον.
Καλλιόπη
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Χριστίνα μου καλώς ήρθες...

Λυπάμαι που το πρώτο σου ποστ πρέπει να στηρίξει την "κακία" που χρειάζεται να βιώσει ένας άνθρωπος...

Συμφωνώ σ' αυτό που λες...Ας τον αφήσουμε να βιώσει όποιο συναίσθημα, γιατί μόνο έτσι θα το ολοκληρώσει...

΄Ομως, το να τον αφήσουμε να βιώσει, το όποιο συναίσθημα, με σεβασμό και αγάπη, δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να το βιώσουμε και εμείς μαζί του.

Εγώ, αυτό απλά τον παρακάλεσα. Να αποχωρήσει, να μείνει σε περισυλλογή και να βιώσει...Δικαίωμα του καθενός μας είναι να βιώνει τους νόμους του φυσικου κόσμου...

Μίσος, φόβο, ενοχή, θυμό, κακία...Για να μπορέσει να τα ενσωματώσει με σοφία στον Εαυτό του και να αναγνωρίσει την αγάπη, το θάρρος, την καλοσύνη, την ηρεμία. Και να τα βιώσει και αυτά, φέροντας ισορροπία στο δίπολο, που είναι ο Νόμος του Σύμπαντος γι' αυτόν τον κόσμο, που επιλέξαμε να βρεθούμε...

Ο καθένας μόνος του...Στον δρόμο προχωράμε μόνοι μας...Μόνοι μας ανακαλύπτουμε τους θησαυρούς της ισορροπίας της θεότητας.

Δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να βιώνει μαζί μου την θλίψη...
Οι συνοδοιπόροι είναι κοντά σου μόνο για να σε εμψυχώνουν...όχι για να σε οδηγούν ή να βιώνουν μαζί σου...


Αυτό απλά είπα...Βίωσε μόνο σου το ψέμμα Γιωρίκα!!! Γιατί μόνο έτσι μπορείς να φτάσεις στην αλήθεια του Εαυτού σου...

Η αλήθεια, όμως, καμιά φορά, φαίνεται σκληρή...
Και ειδικά από όσους την έχουν "ωραιοποιήσει"...

Και μπερδεύουν την αγάπη και την σύμπόνοια σαν κοινωνικές έννοιες, δίνοντας τους και τον ιδιαίτερο ανθρώπινο χρωματισμό.

Δεν είναι αγάπη, να πω σε έναν άνθρωπο που νιώθω ότι έχει χαθεί, "καλά πας, προχώρα"...
Αγάπη είναι να πω σε έναν άνθρωπο που έχει χαθεί, "πρόσεξε το ντουβάρι", εφόσον το βλέπω...

Αν το προσέξει, είναι δική του ευθύνη...
Αν δεν τον προσέξει και φάει τα μούτρα του, πάλι δική του ευθύνη είναι.
Εμένα προσωπικά, ούτε το ένα, ούτε το άλλο θα μού έδινε χαρά.

Γιατί γνωρίζω ότι το ντουβάρι για κάποιο λόγο βρέθηκε μπροστά του.

΄Ομως, αν το ντουβάρι του, το βλέπουν όλοι, πως θα τους πείσει ότι δεν είναι ντουβάρι, αλλά κήπος από λουλούδια?
Ιδιαίτερα όταν κάτι τόσο εμφανές σε όλους, δεν σηκώνει αμφισβήτηση? Δεν είναι όλοι σε θέση να διαχειριστούν με ευγένεια το εμφανές ψέμμα. Λογικό λοιπόν δεν είναι να "επιτεθούν"?
Ιδιαίτερα, όταν νιώθουν, ότι τους σπρώχνει "βίαια" προς το δικό του ντουβάρι?

Αυτό είπαμε λοιπόν στον Γιωρίκα...Πήγαινε πέσε μόνος σου όμως...
Εμάς, άσε μας να το αποφασίσουμε μόνοι μας, αν θα πέσουμε μαζί σου...Αυτό φώναζαν όλα τα μέλη εδώ μέσα...

Το δίκαιο αναζήτησαν, να ορίζει ο καθένας μας μόνος του τον δρόμο του και να βάζει τα "ντουβάρια" του, όπου θέλει ο καθένας μας.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

...
"- Πρόσεξε τώρα, παιδί μου, και το εξής:
Ο θεός χάρισε στον "άνθρωπο" δύο πράγματα παραπάνω, από αυτά που έχουν όλα τα θνητά "ζώα", δηλαδή τον νου και τον λόγο, που είναι ισότιμα με την αθανασία.
Αν λοιπόν ο "άνθρωπος" χρησιμοποιήσει αυτά τα δώρα εκεί που πρέπει, σε τίποτα δεν θα διαφέρει από τους αθάνατους, παρά μόνο στο ότι είναι σε σώμα. ΄Ομως, βγαίνοντας από το σώμα, θα οδηγηθεί από αυτά τα δύο στο χορό των θεών και των μακάρων.

- Τα άλλα "ζώα", δεν διαθέτουν τον λόγο, πατέρα?

- ΄Οχι, παιδί μου, έχουν μόνο φωνή. Η φωνή διαφέρει πάρα πολύ από τον λόγο..."


ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ
(ερμητικά κειμενα)
εκδόσεις Πύρινος Κόσμος
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
gexrag

Δημοσίευση από gexrag »

Vaso έγραψε:
Μίσος, φόβο, ενοχή, θυμό, κακία...Για να μπορέσει να τα ενσωματώσει με σοφία στον Εαυτό του και να αναγνωρίσει την αγάπη, το θάρρος, την καλοσύνη, την ηρεμία. Και να τα βιώσει και αυτά, φέροντας ισορροπία στο δίπολο, που είναι ο Νόμος του Σύμπαντος γι' αυτόν τον κόσμο, που επιλέξαμε να βρεθούμε...

Ο καθένας μόνος του...Στον δρόμο προχωράμε μόνοι μας...Μόνοι μας ανακαλύπτουμε τους θησαυρούς της ισορροπίας της θεότητας.

Δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να βιώνει μαζί μου την θλίψη...
Οι συνοδοιπόροι είναι κοντά σου μόνο για να σε εμψυχώνουν...όχι για να σε οδηγούν ή να βιώνουν μαζί σου...


Αυτό απλά είπα...Βίωσε μόνο σου το ψέμμα Γιωρίκα!!! Γιατί μόνο έτσι μπορείς να φτάσεις στην αλήθεια του Εαυτού σου...

Η αλήθεια, όμως, καμιά φορά, φαίνεται σκληρή...
Και ειδικά από όσους την έχουν "ωραιοποιήσει"...

Και μπερδεύουν την αγάπη και την σύμπόνοια σαν κοινωνικές έννοιες, δίνοντας τους και τον ιδιαίτερο ανθρώπινο χρωματισμό.
Μίσος, φόβο, ενοχή, θυμό, κακία

Καλη μου Βάσο
Τα παραπάνω συναισθήματα τα έχω ελέγξει με τον έλεγχο του νου.
Δεν τα νιώθω γιατί ΔΕΝ ΘΕΛΩ να τα νιώσω. ΤΑ ΑΠΕΡΙΨΑ ως ακατάλληλα της αγάπης.

Την ΑΛΗΘΕΙΑ από την άλλη, την βλέπω πάντα ΚΑΤΑΜΑΤΑ. Έτσι μου αρέσει να δυναμώνω. Βλέποντας την αλήθεια κατάματα τότε μπορείς να ξεπερνάς τα εμπόδια αφού δεν κρύβεσαι πίσω από ωραιοποιείσεις όπως ΟΡΘΑ είπες και εσύ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

"...Οι παρορμήσεις που κατάφεραν να διαπεράσουν την χαρακτηριολογική θωράκιση, έχουν για εξωτερικά χαρακτηριστικά, μια σαδιστική σκληρότητα, μιαν ανήθικη λαγνεία, και μια στάση αμυντική, γεννημένη από ένα θανάσιμο φόβο..."

Βίλχελμ Ράιχ
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΤΑΚΗΣ
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 28 Οκτ 2007 3:01 pm

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ

Δημοσίευση από ΤΑΚΗΣ »

Για σκέψου τον Τάκη...τον γνωστό μας!!!
ΒΑΣΟΥΛΑ ΜΟΥ -ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ-ΤΟΝ ΕΖΗΣΕΣ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΑΝ ΖΟΥΣΕΣ ΦΑΛΗΡΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΑΛΛΗ ΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΚΑΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΛΥΠΟΥΝΤΑΙ ΝΑΙ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΒΡΙΖΟΥΜΕ ΛΟΓΟΜΑΧΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.ΞΕΡΩ ΟΤΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΜΗ ΓΡΑΨΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΝΑΘΑ ΚΑΙ ΟΣΟΥΣ ΤΗΝ ΑΓΑΠΑΝΕ Ο ΓΝΩΣΤΟΣ ΗΛΙΑΣ ΠΧ.ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΓΑΠΗ Ο ΓΝΩΣΤΟΣ ΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τάκη μου στο είπα και στις καλημέρες... :lol:

Και εννοούσα πάντα ότι η "ομάδα", σού χαλάει την διάθεση αν χάνει.

Αλλά αν εσυ είσαι καλά, είμαι και εγώ!

Και χαίρομαι που μπήκες, έστω και για τον Παναθηναϊκό!!!! :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Γειά σου ρε Τάκη!!!

Πάντα οι Ομάδες έχουν φιλάθλους και φανατικούς οπαδους..
Οι φίλαθλοι είναι η ομάδα των ανθρωπων που ενδιαφέρονται για την ομάδα τους αλλα και για το άθλημα...
Οι φανατικοι..δεν ενδιαφέρονται τόσο για το αθλημα..απλά μόνο για την νίκη... απο εκει και περα αν χασουν τους φταίνε μέχρι και οι φιλαθλοι της άλλης ομάδα.. όλοι έχουμε δει τα επεισοδια που γίνονται..απο φανατικούς όλων των ομάδων.. καταστρεφουν γήπεδα περιουσίες ανθρωπων.. χτυπάνε κόσμο.. για μένα αυτά είναι απαραδεκτα.. όπως και για όλους μας..

Οταν έχει αγωνα θα τον δω.. όχι κάθε φορά αλλα πολλές φορές.. και ναι θα βρισω θα πανηγυρισω και θα φωναξω αλλα ποτε δεν θα τρελαθω για μια ήττα
Απλά θα περιμένω τον επόμενο αγωνα .... χεχεχεχε

Καλό θα ήταν όμως να αφήσουμε την συζήτηση για τα ποδοσφαιρικά γιατι θα γίνει χαμος αν αρχίσουν όλοι με τις ομάδες...

Φιλάκια πολλαααααα :D :D :D
Άβαταρ μέλους
yannis
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 8:46 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Δημοσίευση από yannis »

ΚΑΙ ΙΔΙΟΣ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΑΛΟΝ ΚΟΚΚΙΝΗ ΘΕΛΕΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΑ ΔΙΝΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΠΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

CITY ΟΛΕ !!!
Αν πούμε ότι ο νούς ειναι ο φαλλός του εγώ μας τότε πρέπει να τον ελέγχουμε.
Δηλαδή ο πολύς νούς πρέπει να ελέγχεται.

Ετσι σκεύτηκα...
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
Άβαταρ μέλους
BHXOS
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 15 Φεβ 2008 5:22 pm
Τοποθεσία: Καλλιθέα - Αττικής

M M E : ΣΤΟΧΟΣ Η ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΝ

Δημοσίευση από BHXOS »

M M E : ΣΤΟΧΟΣ Η ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΝ

(Xαιρετίζω τους φίλους του όμορφου αυτού Φόρουμ και με το παρακάτω άρθρο μου παραθέτω και γω τις απόψεις μου για το ρόλο των ΜΜΕ και την ελευθερία του Λόγου)

"Οι άνθρωποι, έγραφε στον "Ηγεμόνα" ο Μακιαβέλι, κρίνουν περισσότερο με τα μάτια τους παρά με τα χέρια τους, μια και ο καθένας έχει την ευκαιρία να δει αλλά πολύ λιγότερο να αγγίξει".

Στην τηλεόραση αυτό βρίσκει την τέλεια εφαρμογή. Οι σύγχρονοι κοινωνιολόγοι μάλιστα υποστηρίζουν ότι η εικόνα εξουδετερώνει τον ήχο και το μάτι υπερισχύει του αυτιού. "Ελλειψη εικόνας σημαίνει έλεγχο πραγματικότητας", παρατηρούν. Ο τηλεθεατής λέει: "Το είδα στην τηλεόραση, άρα έγινε". Το θέμα είναι όμως "τι είδε ο τηλεθεατής". Ο πόλεμος στον Περσικό Κόλπο εκτός από τις συνέπειες που έφερε ήταν μια διπλή αποκάλυψη όσον αφορά τα αστικά μέσα ενημέρωσης. Η μια πλευρά αφορούσε τις τεράστιες τεχνολογικές προόδους που επέτρεψαν να παρακολουθήσουμε από τον... καναπέ μας σε "ζωντανή σύνδεση" τα δρώμενα. Η άλλη είχε να κάνει με τις τεράστιες απάτες που διαπράχθηκαν από τα μεγάλα τηλεοπτικά δίκτυα, κυρίως το CNN, με στόχο τη χειραγώγηση της παγκόσμιας κοινής γνώμης προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση, τη δικαιολόγηση της αμερικάνικης και "συμμαχικής" επέμβασης στην περιοχή. Από τις πιο χαρακτηριστικές περιπτώσεις είναι η εικόνα του κορμοράνου που μεταδόθηκε σ΄ όλες τις άκρες του πλανήτη. Ηταν η εικόνα ενός πουλιού βουτηγμένου στο μαύρο, αργό πετρέλαιο, που σύμφωνα με τα κανάλια είχε χυθεί στον κόλπο ύστερα από το βομβαρδισμό των κουβεϊτιανών πετρελαιοπηγών απο το Ιράκ. Μόνο που η εικόνα αυτή, δεν αφορούσε καθόλου τα όσα συνέβαιναν στον Περσικό. Ηταν από τις ακτές της Γαλλίας, στη Βρετάνη, όταν είχε βυθιστεί ένα τάνκερ στα στενά της Μάγχης...

Στο χρονικό διάστημα που αναφέραμε παρακολουθήσαμε στις οθόνες μας αλλά και στα έντυπα ΜΜΕ πολύωρα ρεπορτάζ, συζητήσεις και πολλές γονυκλισίες και στους έρωτες ή μη της Δήμητρας Λιάνη, στην αεροσυνοδό και στο εξώγαμό της από γνωστό μπασκετμπολίστα, στους καλόγερους με τα κομποσκοίνια τους μέχρι και συνταγές ομοιοπαθητικής! Είδαμε και διαβάσαμε για την τηλεπαρουσιάστρια Ελένη Μενεγάκη και τα ερωτήματα περί δεσμού της ή όχι με τον Κερεμίδη. Το "μέγα" θέμα του αν η Αλίκη Βουγιουκλάκη και η Ζωή Λάσκαρη υιοθετήθηκαν ή δεν υιοθετήθηκαν και άλλες τέτοιες αηδίες και κουτσομπολιά που μόνο καθυστερημένους και υποανάπτυκτους τηλεθεατές μπορούν να ενδιαφέρουν.

Γίναμε μάρτυρες ενός ψεύτικου ενδιαφέροντος για τα παιδιά της πείνας, για τα θύματα των παιδεραστών, για τους λαθρομετανάστες και πως αντιμετωπίστηκαν από τους λαθρεμπόρους, για την αύξηση της πορνείας, για τη μεταχείρηση των Τσιγγάνων από τα κρατικά όργανα. Δεν υπήρξε, ίσως, κανένα κοινωνικό πρόβλημα που να μην... ενδιαφέρθηκαν τα αστικά ΜΜΕ και οι καναλάρχες.

Tην ίδια ώρα βέβαια τα ίδια αυτά ΜΜΕ αφιέρωσαν ελάχιστα δευτερόλεπτα ή λίγες γραμμές στις μεγάλες εργατικές κινητοποιήσεις που οργανώθηκαν σε μια σειρά κέντρα του καπιταλισμού στην Ευρώπη και στην αμερική. Γι΄ αυτά τα γεγονότα ο χρόνος ήταν ελάχιστος. Η μεθοδολογία των αστικών ΜΜΕ διατηρεί τα από παλιά γνωστά στοιχεία της, φροντίζει όμως να εμπλουτίζεται και με τα στοιχεία των πρωτοπόρων του είδους, των αμερικανικών και ευρωπαϊκών τηλεοπτικών δικτύων, περιοδικών και άλλων εντύπων. Αυτά συνίστανται στην επισήμανση από τη μια των κοινωνικοπολιτικών προβλημάτων, αλλά και στην παράλληλη συγκάλυψη των βαθύτερων αιτιών που τα δημιουργούν. Ταυτόχρονα υποβάλλουν στους τηλεθεατές την πεποίθηση, ότι δεν χρεάζεται να αλλάξει τίποτα το ουσιαστικό, προκειμένου να αντιμετωπιστούν τα προβλήματα αυτά. Αρκεί να βελτιωθεί η... νοοτροπία μας, να εκσυγχρονιστεί (και όχι να ανατραπεί) το καπιταλιστικό σύστημα και να βρεθούν ακέραιοι και τίμιοι πολιτικοί που θα... χτυπήσουν τη διαφθορά του κράτους! Εχοντας στα χέρια τους και το μαχαίρι και το πεπόνι επιχειρούν τη μετατροπή της ελληνικής κοινωνίας σε δέκτη εκείνων των μυνημάτων - και μόνο - που θέλουν τα μεγάλα αφεντικά.

Πρόκειται για την μετατροπή των εργαζομένων σε πειραματόζωα χειραγώγησης μέσα από τη διοχέτευση των τηλεοπτικών δεκτών, εκείνου του είδους ενημέρωσης, ψυχαγωγίας και επιμόρφωσης που αποτελούν συνώνυμα της αποσιώπησης και της παραπληροφόρησης, της χυδαιότητας και της έκπτωσης, της βλακείας και του εκμαυλισμού.

Αντί να παρουσιάσουν στους τηλεθεατές αντικειμενικότητα και υψηλή ποιότητα, πράγμα που θα βοηθούσε και τον πολιτικά ή πολιτιστικά καθυστερημένο να "ανυψωθεί", κάνουν το ακριβώς αντίθετο γιατί αυτός ακριβώς θέλει η άρχουσα τάξη και το μεγάλο κεφάλαιο. Συμβαδίζουν με τον καθυστερημένο, με στόχο να υποβιβάσουν στο επίπεδό του και εκείνους που έχουν το... ελλάτωμα να σκέφτονται και να κρίνουν. Θέλουν να αμβλύνουν κάθε αντίσταση, να ισοπεδώσουν τα πάντα, αυξάνοντας την ανοχή και την παθητικότητα.

Στο όνομα της αντικειμενικότητας παρουσιάζουν τα προβλήματα με δήθεν αταξικό τρόπο εξυπηρετώντας όμως την δική τους τάξη, την τάξη που έχει στα χέρια της τα ΜΜΕ. Πολλοί καλοπροαίρετοι άνθρωποι περίμεναν ότι η έκρηξη της τεχνολογίας (από μόνη της) θα απελευθέρωνε τον άνθρωπο και θα οδηγούσε στην άνευ όρων ελευθερία της ενημέρωσης. Οι άνθρωποι αυτοί διαψεύσθηκαν φυσικά οικτρά. Οι διεθνείς δημοσιογραφικοί οργανισμοί συμφωνούν ότι όσο προχωράει η τεχνολογική πρόοδος τόσο αυξάνεται η χειραγώγηση της ενημέρωσης. Για να αποδειχθεί, και στον τομέα αυτό, ότι ο ρόλος ενός "εργαλείου" εξαρτάται από τα "χέρια" που το κρατούν, από το σκοπό που εξυπηρετούν. Και ότι τα ΜΜΕ θα εξυπηρετούν την κοινωνία και τους εργαζόμενους μόνο όταν περάσουν στα χέρια μιας εργατικής εξουσίας και σε μια κοινωνία που θα είναι σοσιαλιστική. Στο καπιταλιστικό, εκμεταλλευτικό, απάνθρωπο σύστημα τα ΜΜΕ είναι αδύνατον να εξυπηρετούν τις ανάγκες του ανθρώπου και των εργαζομένων και γίνονται εργαλεία χειραγώγησης των μαζών και αποβλάκωσής τους...

Στο χώρο των αστικών ΜΜΕ εργάζονται φυσικά και πολλοί δημοσιογράφοι που δεν μπορούμε να τους πούμε "αλήτες ρουφιάνους δημοσιογράφους" που ισχύει ίσως για τους περισσότερους από δαύτους. Αυτοί, λοιπόν, οι δημοσιογράφοι είναι βέβαιο ότι δεν συμφωνούν με τα όσα βλέπουν τα μάτια μας και ακούν τα αυτιά μας. Ισως και να προσπαθούν να αντισταθούν για να διατηρήσουν την αξιοπρέπειά τους, να κάνουν κάτι το δημιουργικό, να δώσουν την πιο κοντά στην αλήθεια εικόνα της πραγματικότητας. Το συνολικό όμως αποτέλεσμα και η σαπίλα των αστικών ΜΜΕ δεν αλλάζει. Για να αλλάξει και να λειτουργήσουν τα ΜΜΕ σαν φορείς μιας σωστής ενημέρωσης και διαπαιδαγώγησης, μόρφωσης και πολιτιστικής ανάτασης των εργαζομένων και της κοινωνίας, χρειάζονται επαναστατικές αλλαγές που δεν μπορούν να γίνουν στο υπάρχον καπιταλιστικό σύστημα...

http://politikokafeneio.com
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σε χαιρετώ φίλε BHXO και σ' ευχαριστώ εγώ από την μεριά μου, για την κατάθεση του άρθρου σου αυτού!!

Είναι ότι λες, μέσα στην καρδιά μου!!!

Και κυρίως αυτό που ονομάζω εγώ "ο πόλεμος του καναπέ"...

Τα ΜΜΕ τα γνωρίζω από την καλή...και από την ανάποδη...
και το πόσο πρέπει να υποχωρείς για να τα υπηρετείς...

Αναγνωρίζω βέβαια απόλυτα αυτό που λες, για κάποιους δημοσιογράφους...
Ισως και να προσπαθούν να αντισταθούν για να διατηρήσουν την αξιοπρέπειά τους, να κάνουν κάτι το δημιουργικό, να δώσουν την πιο κοντά στην αλήθεια εικόνα της πραγματικότητας.
αλλά για να διατηρήσουν την αξιοπρέπειά τους, δυστυχώς, πρέπει να μείνουν στην αφάνεια, όσο κι αν είναι άξιοι και ικανοί και προπάντων όσο κι αν αγωνίζονται να ακουστεί η φωνή τους!!!

Γιατί την σκεπάζει η φωνή των διάσημων και ευηπόληπτων δημοσιογράφων με τα υψηλά κασέ, που πρέπει πάση θυσία να διατηρηθούν...

Αυτός είναι ο κόσμος μας αγαπητέ φίλε, και καταλαβαίνεις τώρα γιατί χαίρομαι που τοποθετήθηκες σ' αυτό το φόρουμ!!!!

Καλώς ήρθες! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
BHXOS
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 15 Φεβ 2008 5:22 pm
Τοποθεσία: Καλλιθέα - Αττικής

Ευχαριστώ πολύ

Δημοσίευση από BHXOS »

Σ' ευχαριστώ καλή μου φίλη για τα καλά σου λόγια. Οταν βρίσκω χρόνο θα συμμετέχω στις συζητήσεις και τους προβληματισμούς όλων σας.
Για να συστηθώ η δουλειά μου είναι μουσικός, συνθέτης και διδάσκω Πιάνο.
Αν ενδιαφέρει η δουλειά μου δες εδώ φίλη μου.

http://www.anatolikos.net/musikes/megas.htm
http://www.anatolikos.net/musikes/klasika.htm
http://www.anatolikos.net/musikes/ksenon.htm
http://www.anatolikos.net/musikes/enorxistrosis.htm
http://www.anatolikos.net/musikes/bixos.htm

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

α, πολύ ωραία Παναγιώτη, σ' ευχαριστούμε!!! :D

υπάρχει και ειδική ενότητα για την μουσική εδώ μέσα! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”