Πως εσείς ορίζετε την ελευθερία του λόγου;

Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Βρε τι μπορεί να παθει ο άνθρωπος μεχρι να φτασει στα fora ;Ευτυχως λοιπον για τα παθηματά σου,γιατι πως διαφορετικά ....θα ολοκληρωνες τις προτασεις σου; :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Λοιπον αγαπητε μου Γεωργιε, για να απαντησω σοβαρα στο ερωτημα σου περι της ελευθεριας του λογου, θα ελεγα οτι αυτη για μενα ειναι συνωνυμη με τον να αφηνω τον αλλον να μιλαει επαρκως με επιγνωση απο την πλευρα του οτι, καποια στιγμη οφειλει να βαλει μια τελεια.

( Και οχι ανω τελεια, οπως κανουν στα καναλια και ετσι εχουν το περιθωριο να διακοπτουν τον αλλον οποτε θελουν, δηθεν για να ολοκληρωσουν αυτο που δεν... προλαβαν να πουν, γιατι μπηκε στη μεση ο δημοσιογραφος, ο οποιος συνηθως... δεν εχει αλλο χρονο ! ! ! )

Απο την πλευρα μου τωρα, οφειλω σε πρωτο επιπεδο να ξεθαψω απο οσα γνωριζω αυτα που νομιζω οτι ταιριαζουν με την περισταση και να τα ξεφουρνισω, με μετρο φυσικα και εγω.

Ομως στην ουσια αυτο που θεωρω ελευθερια του λογου, ειναι η δυνατοτητα που εχω ως λογικο ον, να διεισδυω μεσα στον παρατιθεμενο καθε φορα λογο και να ανακαλυπτω νεες και εντελως καινουργιες εκφανσεις επι του θεματος, οπως η απαντηση μου εδω, οπου αναδεικνυεται μια διαφορετικη και πρωτοτυπη πτυχη στο θεμα.

Δηλαδη στην ουσια, Ελευθερια Του Λογου Ειναι Η Παραγωγη Πρωτoπυπου Λογου.
gexrag

Δημοσίευση από gexrag »

Φίλε μου δεν συνεχίζω.
Απλά σε διαβεβαιώνω ότι είναι ακριβώς όπως τα έχω ορίσει στο θέμα της αυτοκτονίας. Με βοήθησες να κερδίσω χρόνο.
Η έννοια της μετουσίωσης είναι γνωστή στην Ορθοδοξία όπου δύσκολα θα διευκρινιστούν τόσο απλά και κατανοητά.
Απλά η έννοια πνεύμα με τα χρόνια έχει αλλάξει νόημα και πλέον παρεξηγείται. Έτσι ορίστικε ως Μετουσίωση και θα την βρεις σε πολλά βιβλία της Ορθοδοξίας.
Σου εξήγησα ότι λίγο έλλειψε να πράξω το μοιραίο και κατά συνέπεια ο ’γιος δεν θα άφηνε αυτήν την έννοια ανεξήγητη.
Επανέρχομαι σε προσωπικό επίπεδο αν θέλεις για να μην ενοχλώ τους φίλους μου που αγαπώ ΑΛΗΘΙΝΑ.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Φίλε μου δεν συνεχίζω.
Απλά σε διαβεβαιώνω ότι είναι ακριβώς όπως τα έχω ορίσει στο θέμα της αυτοκτονίας. Με βοήθησες να κερδίσω χρόνο.
Η έννοια της μετουσίωσης είναι γνωστή στην Ορθοδοξία όπου δύσκολα θα διευκρινιστούν τόσο απλά και κατανοητά.
Απλά η έννοια πνεύμα με τα χρόνια έχει αλλάξει νόημα και πλέον παρεξηγείται. Έτσι ορίστικε ως Μετουσίωση και θα την βρεις σε πολλά βιβλία της Ορθοδοξίας.
Σου εξήγησα ότι λίγο έλλειψε να πράξω το μοιραίο και κατά συνέπεια ο ’γιος δεν θα άφηνε αυτήν την έννοια ανεξήγητη.
Off topic
Εικόνα


Εδω δεν είναι το θέμα της Αυτοκτονίας...
και όσες διαβεβαιώσεις και να δωσεις.. δεν έχει καμία σημασία... ο καθένας θα συνεχίσει να πιστεύει αυτά που πιστευει.. γιατι στο κάτω κάτω της γραφής αυτό θέλει...καλά θα κάνεις να το αποδεχτείς .. αν έχεις κάτι να εκφράσεις μια άποψη καλως αλλιώς μην σπαταλάς τον χρόνο σου προσπαθοντας να ακουστείς ή να κάνεις τους άλλους να πιστεψουν πως αυτό που λες είναι το σωστο γιατι αυτό κάνεις...
gexrag

Δημοσίευση από gexrag »

Μιλήσαμε για τους δημοσιογράφους.

Ηλία στο θέμα τις κόκκινης κάρτας σκύβω το κεφάλι.

Στα υπόλοιπα που λες έχω να καταθέσω πολλά και είναι εντός θέματος.

Από την στιγμή που ανάφερα ότι δεν απαιτώ να γίνω πιστευτός, Εξήγησέ μου πιο το πρόβλημά σου όταν λέω απλά ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ.

Θέλεις ή δεν θέλεις να πιστέψω αυτό που εσύ πιστεύεις όταν επιμένεις απεγνωσμένα;

Αυτό γίνεται φίλοι μου καθημερινά στις συζητήσεις που παρακολουθώ αλλά και που μετέχω. Όλοι λένε σεβαστή η άποψη σου αρκεί να συμφωνεί με την δική μου.

ΕΕΕΕ ΟΟΟΟΧΙΙΙΙΙ δεν θα συμφωνήσω μαζί σας και εσείς πιστέψτε ότι θέλετε.

Η τελευταία φράση τα λέει όλα. Αναλώνονται απεγνωσμένα να πείσουν πως μόνο αυτοί έχουν δίκιο, αν και συχνά έχουν και αυτοί δίκιο.

Δεν ξέρω κατά πόσο κατάφερα να περάσω τα νοήματα που ήθελα να δώσω.

Το θέμα το ξεκίνησα απλά από πικρία γιατί συχνά συναντώ φαινόμενα έλλειψης επικοινωνίας. Συχνά άλλα λέω και άλλα καταλαβαίνουν. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να συζητώ όλλο και λιγότερο. Αν αυτό με οδηγήσει φίλε μου skapanea σε Μοναστήρι δεν το ξέρω εγώ. Το ξέρει ο Θεός και αυτό που θα πράξει η Μαρία μου. Ήδη θα είχα εγκαταλείψει τα εγκόσμια αν δεν ήταν ο Γάμος αυτό που θέλω πραγματικά από την ζωή μου. Ο Γάμος μόνο με την Μαρία γιατί ένιωσα πως είμαστε γεννημένοι ο ένας για τον άλλο και είμαι σίγουρος το ένιωσε και αυτή.

Φίλε μου Ηλία μην πεις ότι είμαι εκτός θέματος γιατί εδώ θέμα είναι η ελευθερία του λόγου και πρέπει να εκφραζόμαστε ελεύθερα. Το θέμα της αγάπης μου είπατε συζητιέται ΠΑΝΤΟΥ.

Ευχαριστώ
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Οχι δεν θα σου πω ότι είσαι εκτος θέματος θα σου πω και πάλι ότι ασκεις κριτική κάτι που δεν επιτρεπουμε εδω..

gexrag δεν επιμένω για να σε πείσω.. απλά στην αρχη σου εκφραζω και εγω την αποψη μου και εσυ απαντας λέγωντας πάλι τα ίδια.. τα δικά σου.. δίνοντας μου επιχειρήματα που για μένα δεν στέκουν προσπαθόντας να με πεισεις για κάτι που εσυ θεωρείς σωστό ..
δεν με έχεις πείσει για τίποτα ούτε καν για αυτό που λες για την επιθεση του hacker
απλά πεισμώνεις και επιμένεις σε κάτι το οποίο δεν καταλαβαίνεις ότι δεν θεωρω λάθος το σεβομαι απλα σου εκφραζω την δική μου άποψη.. . αν αυτο εσυ το παιρνεις ότι προσπαθω να σε πεισω.. τι να πω.. δικαιωμα σου..
Από την στιγμή που ανάφερα ότι δεν απαιτώ να γίνω πιστευτός, Εξήγησέ μου πιο το πρόβλημά σου όταν λέω απλά ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ.
Μα το λες μόνο που δεν το κάνεις...
Φίλε μου δεν συνεχίζω.
Απλά σε διαβεβαιώνω ότι είναι ακριβώς όπως τα έχω ορίσει στο θέμα της αυτοκτονίας. Με βοήθησες να κερδίσω χρόνο.
Δεν ξέρω κατά πόσο κατάφερα να περάσω τα νοήματα που ήθελα να δώσω.
απλά διαβεβαιωνεις τους άλλους ότι αυτά που λες εσυ είναι η αληθεια όχι αυτά που ΄λενε οι άλλοι...
gexrag

Δημοσίευση από gexrag »

Έχω την εντύπωση Ηλία ότι απλά αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά τις έννοιες.

Είμαι απόλυτος σε αυτό που πιστευω, και
δεν απαιτώ να πείσω τον συνομιλητή μου.

Δυο απλές φρασούλες που αν τις αντιληφθείς σωστά θα διαπιστώσεις την παραγματική έννοια αυτών που θέλω να πω.

Όταν λέω είμαι απόλυτος σε αυτό που πιστευω εννοώ ότι είμαι τόσο σίγουρος που ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να με πείσεις για κάτι άλλο.
Πρόσεξε και εσύ είσαι απόλυτος αφού δεν μπορώ να σε πείσω για το αντίθετο και ΔΕΝ ΘΕΛΩ βρε αδερφέ να σε πείσω αλλά απλά να ακουστώ.

Όταν δεν απαιτώ να πείσω σημαίνει απλά... πίστεψε εσύ ότι θες εγώ απλά θέλω να ακουστώ.

Τα παραπάνω είναι θεσμοθέτηση της ελευθερίας του λόγου.

Σχετικά με τον χάκερ ευτυχώς η Vaso έκανε αυτό που προτείνω.
Σε τρία χρόνια θα δεχθείτε επίθεση από την Ορθόδοξη εκκλησία και θα είμαι στο πλευρό σας όχι γιατί θα έχω αλλάξει πιστεύω αλλά γιατί έχω αγνή αγάπη για σας. Αργότερα κάποια στιγμη θα γίνει μύνηση για μηνύματα που θα διαγραφούν από υιό που θα διοχετευθεί τόσο σε σας όσο και στο MusicHeaven. Τώρα το άτομο αυτό έχει χρήματα γιατί πήρε ΠΟΛΛΑ ήδη από μια περίπτωση στην Αμερική όπου η εκεί δικαιοπσύνη του έδωσε ΠΟΛΛΑ. Έγινε πολύς θόρυβος πριν μερικά χρόνια και ακούστηκε και στην Ελλάδα. Αργότερα θα γίνει άπληστος και με τους μεταφραστές οι σελίδες θα έχουν διεθνείς διαστάσεις.
Ελπίζω να μην είναι ψεύτικες οι διαβεβαιώσεις που έλαβα. Δεν θέλω φίλε μου άνθρωποι που καλλιεργούν τόση αγάπη να βρεθούν προ εκπλήξεως και σε παρακαλώ προσευχήσου και πες ευχαριστώ στον Κύριο για την πληροφορία που επέτρεψε να σας μεταφέρω. Εγώ απλά είμαι το μέσον χωρίς να ξέρω γιατί.
Για τα υπόλοιπα ΜΗΝ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ. Αυτό αποτελεί δικαίωμά σου.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Σχετικά με τον χάκερ ευτυχώς η Vaso έκανε αυτό που προτείνω.
Σε τρία χρόνια θα δεχθείτε επίθεση από την Ορθόδοξη εκκλησία και θα είμαι στο πλευρό σας όχι γιατί θα έχω αλλάξει πιστεύω αλλά γιατί έχω αγνή αγάπη για σας. Αργότερα κάποια στιγμη θα γίνει μύνηση για μηνύματα που θα διαγραφούν από υιό που θα διοχετευθεί τόσο σε σας όσο και στο MusicHeaven. Τώρα το άτομο αυτό έχει χρήματα γιατί πήρε ΠΟΛΛΑ ήδη από μια περίπτωση στην Αμερική όπου η εκεί δικαιοπσύνη του έδωσε ΠΟΛΛΑ. Έγινε πολύς θόρυβος πριν μερικά χρόνια και ακούστηκε και στην Ελλάδα. Αργότερα θα γίνει άπληστος και με τους μεταφραστές οι σελίδες θα έχουν διεθνείς διαστάσεις.
Ελπίζω να μην είναι ψεύτικες οι διαβεβαιώσεις που έλαβα. Δεν θέλω φίλε μου άνθρωποι που καλλιεργούν τόση αγάπη να βρεθούν προ εκπλήξεως και σε παρακαλώ προσευχήσου και πες ευχαριστώ στον Κύριο για την πληροφορία που επέτρεψε να σας μεταφέρω. Εγώ απλά είμαι το μέσον χωρίς να ξέρω γιατί.
Για τα υπόλοιπα ΜΗΝ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ. Αυτό αποτελεί δικαίωμά σου.
Δεν θα προσευχηθω ούτε και θα ευχαριστήσω γιατί αυτό δεν μου το είπε ο δικός μου θεός... ο δικός μου θεός δεν θέλει να με φοβίσει ..
ούτε και θα φοβηθώ...
μυνήσεις δεν θα γίνουν γιατί μυνηματα δεν θα διαγραφούν γιατι απλά το site δεν κάνει back up μονο στον σερβερ αλλα και σε 2 ακόμα υπολογιστές σε 3 διαφορετικούς σκληρούσ δίσκους στον ένα και σε έναν στον άλλο υπολογιστη... οπότε δεν θα χαθούν μυνηματα...

όσο για αυτά που λες όταν διαβάσεις αυτά που γράφεις στο φόρουμ με ένα τρίτο μάτι θα καταλάβεις τι εννοω και τι κάνεις,... δεν προκειτε να κάτσω να σου εξηγησω γιατι δεν είσαι διατεθημένος να ακούσεις...ούτε να καταλάβεις....
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

gexrag έγραψε: Δυο απλές φρασούλες που αν τις αντιληφθείς σωστά θα διαπιστώσεις την παραγματική έννοια αυτών που θέλω να πω.
Τι σημαινει αυτο να τις αντιληφτεις σωστα, Γεωργιε;
Εξηγησε το λιγο παραπανω...
Εδω σε αυτο το topic ειναι ο καταλληλος τοπος...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Aγαπητέ Γιωρίκα, η ελευθερία του λόγου είναι να μου πεις τι πιστεύεις, όχι να αμφισβητήσεις εμένα. Από εκεί αρχίζει η κριτική.

Σου το είπα και σου το ξαναλέω...
Μπορείς ΕΣΥ να λες ότι θέλεις εδώ...Δικές σου απόψεις, σεβαστές.

Θα ακουστείς, εδώ μέσα τουλάχιστον, με όλες τις τιμές, ακόμα και αν διαφωνώ μαζί σου.

Θα θέσουμε και οι δύο τα τεκμήρια των γνώσεων μας, και θα μου απαντάς, θα σου απαντώ, θα γίνεται διάλογος.

Δεν πρέπει και δεν οφείλουμε μάλιστα να συμφωνήσουμε...

Ξέρεις που τα χαλάμε?

Στο "ο Αγιος μου είπε"...

Σ' αυτό βρίσκω να θέλεις να επηρεάσεις προς την δική σου κατεύθυνση, τοποθετώντας κάτι πνευματικό, ανάμεσα σε δύο ανθρώπους, οι οποίοι, όσο ψηλά κι αν βρίσκεται η συνειδητότητά τους, μιλούν την ανθρώπινη γλώσσα, η οποία χρειάζεται και τεκμηριωμένες απόψεις για να συνεχιστεί σε υγιές επίπεδο η συζήτηση και το μοίρασμα.

Αν μπορείς να μου απαντήσεις στις ερωτήσεις μου, θα ήθελα να το κάνεις καταθέτωντας τις γνώσεις τις δικές σου, και δεν με ενδιαφέρει η πηγή τους.

Η γνώση μας μπορεί να προέρχεται από διαφορετικά πεδία και να μην μπορούμε καμιά φορά να την στηρίξουμε με τεκμήρια.

Ετσι λέμε, αυτή είναι η άποψή μου, και το θέμα σταματά εκεί.

Δεν πιστεύω, στο ξαναείπα ότι η θρησκεία, η οποιαδήποτε θρησκεία, είναι εποικοδομητικη και προωθεί την εξέλιξη, από την στιγμή που σε καθε δόγμα υπάρχει συμφέρον.

Μην μου προτάσσεις λοιπόν την Ορθοδοξία σαν τεκμηριο, γιατί εκεί μαζί μου έχεις χάσει από χέρι...

Δεν μπορεις να μου δώσεις απαντήσεις.

Υπάρχει κέρδος πίσω από την θρησκεία μας.

΄Ετσι λοιπόν η ελευθερία των συζητήσεων μας, δεν θα τεκμηριώνεται από πηγές που δεν μπορούν να μου απαντήσουν στα ερωτήματά μου.
Δεν μπόρεσε ποτέ η θρησκεία, η επίσημη, η ανεπίσημη και όποια αίρεση, να γίνει για μένα πηγή πληροφόρησης, τον καιρό που αναζητούσα τον θεό.

Και ξερεις γιατί?

Γιατί δεν μου απάντησε σε κανένα μου ερώτημα.

Καταθέτουμε λοιπόν τις απόψεις μας, αυτές τις αλήθειες που μπορούμε να εκφράσουμε μέσα από την ζωή μας και την συμμετοχή μας σ' αυτήν, εδώ στον φυσικό κόσμο που ζούμε.

Η ψυχή δεν είναι έρμαιο. Αυτήν την στιγμή έχει και σώμα και λογική. Αν δεν δουλέψουν, όσο είμαστε σ' αυτόν τον κόσμο, δεν θα δουλέψουν ποτέ!

Ας βάλουμε λοιπον το πνεύμα μας να συζητήσει με λογική για να κατανοήσουμε την ελευθερία του λόγου...

Γιατί το πνεύμα μας χρειάζεται την λογική όταν χειρίζεται την "ανθρώπινη γλώσσα", με την οποία προσπαθεί να μοιραστεί και όχι να εδραιαώσει...

Θα ήταν πιο απλό λοιπόν να μοιράζεσαι μαζί μας με ελευθερία ότι θέλεις να μοιραστείς από τις σκέψεις σου και τους προβληματισμούς σου, γιατί είναι σκέψεις και προβληματισμοί δικοί μας.

Ελευθερία λογου λοιπόν είναι να λες
"παιδιά, εγώ πιστεύω ότι με φυσικό σώμα ζούμε μόνο μία φορά, γιατί έτσι μου λέει η θρησκεία μου, δεν νιώθω εγώ ότι έχω ζήσει άλλες φορές και νιώθω σαν αυτήν μου την ζωή σαν μοναδική ευκαιρία να εξελιχτώ σαν άνθρωπος..."

Επιβολή είναι να λες
"παιδιά ΔΕΝ υπάρχει μετενσάρκωση, γιατί μου το είπε ο Αγιος..."

Καταλαβαίνεις την διαφορά της ελευθερίας του λόγου από την επιβολή?

Πάνω στο πρώτο παράδειγμα, θα σου καταθέσω κι εγώ την άποψή μου, και θα δούμε συμπερασματικά που θα οδηγηθεί η συζήτηση...

Πάνω στο δεύτερο παράδειγμα, θα σου επιβάλλω κι εγώ την άποψη του δικού μου ΄Αγιου...και θα έρθουμε σε μια στείρα αντιπαράθεση...

Δεν μπορώ να το πω πιο ξεκάθαρα...

Δεν με καταλαβαίνεις και όσα τοπικ κι αν ανοίξεις, από εμένα θα πάρεις πάντα την ίδια απάντηση...Και δεν θα με καταλάβεις ποτέ ίσως, γιατί δεν θέλεις να καταλάβεις τι εννοώ εγώ όταν λέω

"Δεν συμφωνώ με όσα λες, αλλά θα δώσω και την ζωή μου για να μπορείς να τα λες"...με το

"Χρειάζομαι σεβασμό"...


΄Οσο για το θέμα της επίθεσης που αναφέρεις, θέλω να σε ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον και να σε σιγουρέψω ότι
ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ...

Δεν με ενδιαφέρει για όποια επίθεση, δεν με ενδιαφέρει για ότι πουν για μένα, για ότι κάνουν εναντίον μου.
Αλήθεια, σου λέγω, δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το φόρουμ.

Είναι τόσο μεγάλη η εμπιστοσύνη μου που το φόρουμ θα ζει και θα υπάρχει πάντα στις καρδιές μας, γιατί όλοι εδώ μέσα το στηρίζουμε με αγάπη.
Οτιδήποτε άλλο με αφήνει αδιάφορη...

Και αν θα βάλω τις προστασίες που πρότεινες, είναι γιατί ο γλυκός μου Παρθένος, που βρίσκεται μαζί με μένα και τον Ηλία στην συνδιαχείρηση, είναι λίγο περισσότερο "λογικός" από εμάς τους δύο και έτσι ίσως πιο προσεκτικός στους "ανθρώπινους" κανόνες...

Εγώ, ειλικρινά σου μιλάω, δεν θα έκανα καμία κίνηση. Σου λέω την αλήθεια ε?

΄Ετσι αισθάνομαι τόσο τυχερή που έχω κοντά μου και τους δύο, ο καθε ένας από την μεριά του, να δίνει την μεγαλύτερη αξία του σ' αυτόν τον χώρο, που αγαπάμε...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Γεια σου Γιωρίκα ή gexrag (πες μου πως θες να σε αποκαλώ)!

Θα σου πω τι είναι για μένα η ελευθερία του λόγου.
Δεν είναι μόνο η ελευθερία της σκέψης, των ιδεών, των συναισθημάτων. Είναι και ο τρόπος έκφρασης όλων αυτών. Πράγμα που είναι και το πιο δύσκολο μέρος για εμένα.
Θεωρητικά όλοι τα δεχόμαστε στην κοινωνία αυτά δεδομένου πως ζούμε υπό δημοκρατικό καθεστώς κι όχι φασιστικό ή δεν ξέρω τι άλλο.
Ας εστιαστούμε όμως στην μικρή κοινωνία που είναι το φορουμ μας γιατί αυτό μας ενδιαφέρει κυρίως εδώ. :)
Ποια είναι τα όρια της ελευθερίας του λόγου του ενός σε σχέση με τον άλλο?
Για μένα τα όρια σταματούν όταν ο λόγος του ενός επιβάλλεται στην εσωτερική σιωπή του άλλου. Από εκεί και έπειτα γίνεται ενόχληση.
Νιώθω και πιστεύω πως είμαστε καλοπροαίρετοι όλοι σε αυτό το φόρουμ για να επικοινωνήσουμε τις αλήθειες μας. Επειδή όμως δεν υπάρχει η κοντινή επαφή, δεν μπορούμε να αποκωδικοποιούμε επακριβώς τα λεγόμενα των συνομιλητών μας.
Αυτό που λαμβάνω από εσένα gexrag μέσα από τα γραφόμενά σου είναι το εξής: έχεις επαναλάβει πολλές φορές την αγάπη σου και το ενδιαφέρον σου για το χώρο αυτό. Χαίρομαι για αυτό πραγματικά και δεν το αμφισβητώ. Με χαροποιεί πολύ μάλιστα που σου προκαλούνται αυτά τα συναισθήματα!
Παράλληλα με αυτό όμως, λαμβάνω κι ένα αντιφατικό μήνυμα που θα ήθελα να τοποθετηθείς σε αυτό αν θέλεις κι εσύ. :)
Λες πως η αλήθεια σου είναι απόλυτη. Σεβαστό αυτό. Στον τρόπο που το δηλώνεις μέσα από τα ποστ σου όμως διακρίνω εγωκεντρισμό μέσα από εκφράσεις κρίσης (για την αλήθεια των άλλων) καθώς και κατεύθυνσης προς τον -κατά εσένα- "σωστό" δρόμο. Αυτό για μένα δεν περιέχει σεβασμό προς την ατομικότητα. Μάλλον για ακύρωση μου κάνει από τη μεριά σου.
Στη συνέχεια λες να ενωθούν οι αλήθειες μας. Ας ενωθούν, πως όμως?
Στην επικοινωνία μας δεν νιώθω να υπάρχουν αμφίδρομες πορείες στο "μοίρασμα" που κάνουμε μεταξύ μας και αυτό δεν έχει να κάνει με το απόλυτο της αλήθειας που πιστεύεις αλλά με το ότι τη χρησιμοποιείς -για μένα πάντα- εισβολικά. Διορθώνεις τις αλήθειες των άλλων χωρίς να σου ζητηθεί, κρίνεις σωστό και λάθος χωρίς να σου ζητηθεί. Αυτό δεν μου θυμίζει έκφραση αγάπης... :roll:

Δεν θέλω να σε φέρω σε δύσκολη θέση και ελπίζω να μην είναι προσβλητικός ο λόγος μου απέναντί σου γιατί δεν υπάρχει πρόθεση. Απλώς πιστεύω τελικά πως περισσότερο ωφέλιμο έργο θα παραχθεί στη συνέχεια αν προσπαθήσουμε να χτίσουμε τις γέφυρες επικοινωνίας μεταξύ μας πρώτα. Δηλαδή να νιώσουμε ο ένας τον άλλο ως σχέση κι έπειτα να μιλήσουμε και για τις βαθύτερες αλήθειες μας. Η ενότητα "σχέσεις"> θέμα "φιλία" ενδύκνειται για ένα προσωπικό άνοιγμα αν θες. :)
Πιστεύω πως η έκφραση της αγάπης προς εμάς&τους άλλους είναι τέχνη και θέλει εξάσκηση. :D Ας πάμε μια διαδρομή λίγο πιο "ανάλαφρη".Τι λες? :)
There is a difference between knowing the path and walking the path
gexrag

Δημοσίευση από gexrag »

Νίκο

Έχω να κάνω μόνο δύο διωρθώσεις.

Είπες
Λες πως η αλήθεια σου είναι απόλυτη
Είπα σε αυτό που πιστευω είμαι απόλυτος. Όχι σε αυτό που πιστεεις εσύ αλλά στο δικό μου πιστευω.

Δεν είπα ΠΟΤΕ ότι ήρθα για να ενώσουμε τις αλήθειες μας.

Ήρθα γιατί μου το ζήτησε φίλος. Με το ζόρι δεν μπορώ να οδηγήσω κανένα προς την γνώση και δεν το επιθυμώ.

Ευχαριστώ Νίκο γιατί εσύ δεν είσαι ΑΠΟΡΡΙΠΤΙΚΟΣ.
Οι υπόλοιποι ήδη με απέριψαν και πρέπει να σκεφτώ λίγο για το τι πρέπει να κάνω. Βλέπεις επέλεξα να επιστρέψω για να γυρίσει η δικαιοσύνη στην Βάσο.

Τώρα έχω την ελευθερία να διαλλέξω αυτό που εγώ θέλω και χρειάζομαι λίγο χρόνο για να ολοκληρώσω κάτι που έχω στον νου.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Και πριν είχες την ίδια ελευθερία επιλογής επέστρεψες μονο και μονο για να μας πείς ότι σε διαγραψαμε χωρίς την θεληση σου.. πράγμα το οποίο δεν ήταν και τόσο σωστό αφού πρωτα μας είχες στείλει ενα μυνημα το οποίο κατ εμε ήταν προκληση και το έστειλες επιτειδες για να προκαλέσεις την διαγραφη σου..

αλλα όλα αυτά τα έχουμε ξαναπεί,..

Η Βάσω δεν είχε ανάγκη να επιστρέψεις για να βρει δικαιοσύνη ούτε είμασταν άδικοι απεναντι σου...
Είπα σε αυτό που πιστευω είμαι απόλυτος. Όχι σε αυτό που πιστεεις εσύ αλλά στο δικό μου πιστευω.
φαίνεται πως δεν διαβάζεις αυτά που σου γράφουν και οι άλλοι χρηστες αυτού του φορουμ.. ή απλά τους αγνωείς....
gexrag

Δημοσίευση από gexrag »

ΑΠΟΧΗ και ΠΕΡΙΣΥΛΛΟΓΗ.
Κάποια στιγμή θα σου θέσω Ηλία μια πρόταση ΜΟΝΟ.
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Είπα σε αυτό που πιστευω είμαι απόλυτος
Λάθος δικό μου τότε, σόρρυ :roll:

Δεν θέλω να μιλήσω για τα παιδιά. Ας μιλήσει ο καθένας για τον εαυτό του. :)
Αυτό που θέλω να ξανατονίσω gexrag είναι η σημαντικότητα του τρόπου που επικοινωνούμε. Κρίνοντάς τον ως βάση για να συνεχίζονται οι σχέσεις(μετά την πρόθεση που δίνει η αγάπη) προτείνω να αρχίσουμε από τα στοιχειώδη (ακόμη κι αν φαίνεται παιδιάστικο κάτι τέτοιο) μέσα από την ενότητα που προανέφερα στο παραπάνω ποστ. (Ξέρεις ενότητες όπως οι "σχέσεις" ή το "νηπιαγωγείο" μας έχουν φέρει όλους πιο κοντά όταν μιλούμε για καθημερινές αλήθειες ή απλώς αστειευόμαστε :) )
Είπες επίσης πως δεν επιθυμείς να οδηγήσεις κανένα προς τη γνώση. Συνεχίζοντας την πιο πάνω σκέψη επαναλαμβάνω: δεν αμφιβάλλω για αυτό, ο τρόπος που το μεταφέρεις όμως δείχνει άλλα και επειδή υπάρχει η πρόθεση να σε γνωρίσω καλύτερα έτσι και πρότεινα κάτι τέτοιο. :)
Από την άλλη αν η σχέση με τα μέλη και το φόρουμ ήταν ως εδώ και αποφασίσεις να αποχωρήσεις: καλό δρόμο και καλή συνέχεια :)
There is a difference between knowing the path and walking the path

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”