Πως εσείς ορίζετε την ελευθερία του λόγου;

Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Μα δεν απειλούμαι Καλλιοπη μου.. τα ορια αυτά εν γνωση μου δεν τα διευρυνω γιατι απλα δεν γίνεται να διευρυνουμε τα όρια των αξιων μας... οι αξίες τις οποιες υιοθετουμε είναι σταθερες..ναι κάποιες φορές τα όρια είναι ελαστικα αλλα δεν μετακινούνται.
οχι επειδη δεν θελω να απειληθω... αλλα επειδη ακυρωνονται οι δικές μου αξίες κάνοντάς το κάποιες φορές.. όχι όλες βεβαια..
ελπίζω να καταλαβαίνεις αυτό που θέλω να πω.. κι μην ξεχνας ότι οι πράξεις μου σαν διαχειρηστης του φόρουμ μαζί με τη Βάσω και τον Νίκο είναι με σκοπο το καλό αυτού του χωρου και την προστασία του όχι μόνο του φόρουμ σα φορουμ αλλα και των μελών και των απόψεων και των αξιων τις οποίες πρεσβέυει..
Άβαταρ μέλους
yannis
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 8:46 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Δημοσίευση από yannis »

ΟΧΙ ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΟ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΗ ΠΑΝΟΠΛΙΑ.ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΔΩ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΤΟ SITE ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΙΔΕΑ.Η ΒΑΣΩ, ΕΓΩ, Ο ΡΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ, Η ΜΑΡΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΦΙΕΡΩΣΑΜΕ ΩΡΕΣ, ΚΟΠΟ, ΑΓΩΝΙΑ, ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ SITE ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΗΡΘΕ Η ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ FORUM.ΤΟ ΛΕΜΕ REIKI CENTER ΓΙΑΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΜΕ ΕΝΑ ΚΕΝΤΡΑΚΙ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ 24ΩΡΟ, ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ, ΝΑ ΨΥΧΑΓΩΓΟΥΜΑΣΤΕ, ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΠΑΡΕΕΣ.ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ.ΑΠΌΤΙ ΕΙΠΕΣ ΚΑΠΟΤΕ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ, ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ ΜΑΣ, ΤΑ ΑΝΕΚΔΟΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ, ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΘΕΜΑΤΑ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΕΚΘΕΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΕΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΤΙΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝΕ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΗΛΥΤΙΣΟΥΜΕ.

ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΚΕΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ, ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΑΝ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΜΟΥ, ΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΓΩ...ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΧΩΡΟΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ, ΠΟΥ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΑΓΑΠΗ, ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ, ΣΕΒΑΣΜΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ FORUM.ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΝΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΩΡΟ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΑΡΚΕΤΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΑΣΕΤΕ, ΤΟΥ ΔΩΣΑΤΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΕΙ ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ...ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΕΠΑΝΗΛΕΙΜΜΕΝΑ ΤΗ ΒΑΣΩ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΗΣ, ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΗΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM.ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ ΕΠΑΝΗΛΕΙΜΜΕΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ ΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΡΑΩ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ ΕΚΦΡΑΖΟΜΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ FORUM.

ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΜΟΥ Σ’ΓΑΠΩ ΠΟΛΥ...

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΓΙΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΚΦΡΑΣΤΗΚΑ ΕΤΣΙ..
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΑ ΔΙΝΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΠΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Vaso
Ευχαριστώ γιατί φροντίζεις και μου δίνεις λίγο κουράγιο να συνεχίσω αλλά δεν διδάσκονται απο σένα ΤΙΠΟΤΑ.

Γιωρίκα, δεν διδάσκεσαι (?) λες, μα όλο εδώ μέσα είσαι...


Από αυτήν την στιγμή δεν θα σου απαντήσω ποτέ ξανά σε ποστ!!!
Αυτή είναι η οριστική μου απόφαση...

Θα απαντώ σε όλους τους άλλους όμως.


Είχα πολλά μηνύματα από άλλα μέλη του φόρουμ, ότι τους ενοχλείς.

Δεν ξερω αν σου λέει κάτι αυτό...

Δεν θέλω να σε διδάξω...

Νομίζω ότι ότι και να σου πει κανείς, θα κολλήσει στο πλέγμα που έχεις γύρω από το κεφάλι σου.
Και δεν αφήνεις τίποτα να εισέρθει εκεί, είτε με αγάπη στο πουν, είτε σε προσβάλλουν.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζουν εδώ όλοι, είναι για την δική μου διαδρομή, προσβλητικός.

Ενας από όλους να μου είχε μιλήσει έτσι, θα είχα μείνει τουλάχιστον δύο χρόνια σε περισυλλογή.

Εσύ, μας είπες ότι θα πας για περισυλλογή και δεν θα μπεις ξανά μέχρι να αποφασίσεις, και αντί να κάνεις αυτό που σοφά σκέφτηκες, μπαίνεις και ξαναμπαίνεις και όχι μόνο.
΄Εχεις γίνει επιθετικός και άδικος.

Δεν ξέρω τον σκοπό της παραμονής σου εδώ!

Είναι ένας χώρος που για σένα είναι αφιλόξενος και εχθρικός από ότι αντιλαμβάνομαι, από τα γραφόμενα σου.

Ενας χώρος που δεν σου διδάσκει τίποτα.

΄Ενας χώρος που δεν σου μεταδίδει αγάπη

Παραμένεις λοιπόν για ένα και μοναδικό λόγο...

Γιατί δεν έχεις φίλους και προσπαθείς να επικοινωνήσεις τις απόψεις σου.
Προσπαθείς να ορίσεις βαθιές φιλοσοφικές έννοιες και να τις επικοινωνήσεις στους άλλους, αλλά δεν τις έχεις ανακαλύψει βαθιά μέσα σου, γι' αυτό και μόνο μιλάς...

Πολύ μιλάς, λίγο ακούς. Και αυτό χαρακτηρίζει το σύνδρομο των δικτατόρων.

Σε αφήνω λοιπόν να συνεχίσεις, όπως εσύ νομίζεις καλύτερα.

Αν υπερβείς τα όρια του φόρόυμ, που δεν είναι τα δικά μου, αλλά όλων μας εδώ μέσα, να ξέρεις ότι θα διαγραφείς.
Και θα διαγράφεσαι συνέχεια με όποιο μέιλ και να μπαίνεις...με όποιο ψευδώνυμο.

Γιατί εσύ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΣΑΙ, ακόμη κι αν μπεις "αόρατος"

Ανήκεις στην κάστα που εγώ λέω ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ ΚΑΙ ΦΑΡΙΣΑΙΟΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ...

Είναι η πρώτη φορά που υπάρχουν ποστ στο φόρουμ, που δεν έχω διαβάσει, ούτε θα διαβάσω...

Καλό μου έκανες, γιατί αφιέρωνα πολλές ώρες σ' αυτό.

Καιρός είναι να σηκωθώ λίγο από τον υπολογιστή.

Και όταν θα παραμείνεις μόνος σου στο φόρουμ, ελλείψει παρέας, τότε να συνεχίσεις να μιλάς, μήπως και ακούσεις τον εαυτό σου και ανατριχιάσεις από αυτά που ακτινοβολείς...

Σε όλη μου την ζωή έψαχνα να βρω την ομοιότητα μου με τον Θεό...Συνάντησα ανθρώπους σαν κι εσένα, που με αποθάρρηναν να συνεχίσω...΄Ομως συνέχισα, γιατί κατάλαβα ότι εδώ στον φυσικό κόσμο που βρίσκομαι, ο δυαδισμός εμποδίζει την ψυχή να εκδηλώσει την θεϊκότητά της, λόγω του πολύ ισχυρού εγώ!!!

Εγωισμός λοιπόν, και αυτό ήταν ένα "μάθημα" για μένα, να καταλάβω γιατι δεν βρήκα την ομοιότητα με τον θεό, αμέσως!

΄Ετσι κατανοώ...Πολύ περισσότερα από ότι φαίνεται ότι κατανοώ...

Σε συμβουλεύω λοιπόν να κοιτάξεις την ψυχή σου...
Αρρωσταίνει και σου φωνάζει...

Αν δεν το καταλάβεις εγκαίρως, θα σου φέρει και τα απαραίτητα συμπτώματα στο φυσικό επίπεδο...

Είναι λόγια από την εμπειρία μου...

Σε χαιρέτώ και σου εύχομαι καλή διασκέδαση εδώ μέσα.
Γιατί φαίνεται να διασκεδάζεις με την δυσαρέσκεια που προκαλείς...

Δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς, την επιμονή της παραμονής σου!!

Δεν μπορώ να πω ότι σε εκτιμώ
Γιατί η προσωπικότητα σου χαρακτηρίζεται από ισχυρό εγωισμό.
Την ψυχή σου δεν μου την αποκάλυψες
Την αναγνώρισα μόνή μου

Και αν καταλάβαινες την απόσταση που έχεις δημιουργήσει μαζί της θα τρελλαινόσουν...

Καλύτερα να μην το καταλάβεις τελικά, γιατί, πίστεψέ με, δεν θα το αντέξεις...

Βάσω
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Βρε παιδιά αγαπημενα μην μου λετε το οτιδηποτε ........ξερω ,καταλαβαίνω!
Απλά πιστεύω ότι καμια φορά δοκίμαζεται κατι πιο βαθύ πιο περα απο τα φαινόμενα.ΑΠο κει ξεκινησα κια υτο απλά ηθελα να επισημάνω με ελαχιστες κουβέντες,ακριβως γιατι κι εσεις ξερετε εμενα.
Κι εγω αγαπω τον χωρο και θελω να μεινει διαυγής και ξεχωριστος.
Σας αγαπω πολυ ολους σας!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η δοκιμασία, αγαπημένη μου Καλλιόπη, δεν σταματά στον Γιωρίκα...
Στον δρομο μου κατανόησα ότι δεν είναι μόνο να ισορροπήσουμε τον δικό μας ΕΓΩισμό, αλλά να μένουμε και ουδέτεροι στον ΕΓΩισμό των άλλων. Αυτή είναι η διαδρομή της ουδετερότητας!

Μένω αδιάφορη, ουδέτερη λοιπόν στον ΕΓΩισμό του Γιωρίκα και είμαι ανοιχτή μόνο στην ψυχή του...

Η καλοσύνη αγαπημένη μου Καλλιόπη δεν είναι να "σπρώχνουμε" κάποιον που δεν θέλει...
Αυτή είναι η καλοσύνη που φορά την μάσκα του "σωτήρα"...

Η καλοσύνη είναι να ειμαστε εμείς γεμάτη από αυτήν, και να την δείχνουμε μέσα από την ζωή μας.

Δεν ξέρω αν ο Γιωρίκας έχει ακούσει ποτέ στην ζωή του "σ' αγαπώ"...Βαθύ που να ακουμπά την ψυχή του...Χωρίς όρους και περιορισμούς...
Εγώ το έχω ακουσει και νιώθω ευγνωμοσύνη. :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Βάσω μου ξερεις ότι κατλαβαινω τι λες!
Εγω ξερεις που εμεινα ;
Σε αυτο Δεν ξέρω αν ο Γιωρίκας έχει ακούσει ποτέ στην ζωή του "σ' αγαπώ"...Βαθύ που να ακουμπά την ψυχή του...Χωρίς όρους και περιορισμούς...
Εγώ το έχω ακουσει και νιώθω ευγνωμοσύνη.

Πανω σε αυτο λειτουργησα χθες,αυτοεβλεπα σιγουρη ότι κι εσεςι δεν τοαγνοειται αλλα απο αυτο ξεκινησα.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
gexrag

Δημοσίευση από gexrag »

Το έχω πει ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ και το εννούσα ΠΛΗΡΩΣ.

ΑΓΝΟ, ΑΛΗΘΙΝΟ, ΕΝΑ ΣΑΓΑΠΩ ΧΩΡΙΣ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ.

Δεν το έχω ακούσει το Σ, αγαπώ όπως το εννοείται αλλά από την αγάπη σας χόρτασα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ δεν θα πάρω άλλο.

Θα απαντήσω μόνο στην Κατερίνα.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

μα και εμεις χορτάσαμε την δική σου....
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

gexrag
Από την ώρα που ήρθα προσπαθούν να με προσυλιτίσουν.
Η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση.
ΕΓΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟΣΟ ΠΑΘΟΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΟΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΥΛΙΤΙΣΕΙ.
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΚΟΥΡΑΖΕΙ ΚΑΛΩΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΠΙΤΣΕΥΕΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΤΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΣΥΜΒΑΤΑ ΣΕ ΣΕΝΑ. ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ?
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Πές τα ρε Δημήτρη...
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

gexrag έγραψε:Το έχω πει ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ και το εννούσα ΠΛΗΡΩΣ.

ΑΓΝΟ, ΑΛΗΘΙΝΟ, ΕΝΑ ΣΑΓΑΠΩ ΧΩΡΙΣ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ.

Δεν το έχω ακούσει το Σ, αγαπώ όπως το εννοείται αλλά από την αγάπη σας χόρτασα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ δεν θα πάρω άλλο.

Θα απαντήσω μόνο στην Κατερίνα.
Καλέ μου gexrag, πραγματικά δε μπορώ να συγκρατηθώ, πού είναι το ζόρι σου; Εγώ γιατί δεν το αντιλαμβάνομαι παρά μόνο την αγένειά σου να ξεπερνά τα όρια;
Δεν είσαι αναγκασμένος να λουστείς την αγάπη κανενός εδώ μέσα. Αυτό ισχύει φυσικά για όλους μας, στον ίδιο βαθμό υποθέτω, αν δεν μας εκφράζει ο χώρος αποχωρούμε με ευγένεια, χωρίς άδικες βολές.
Ποιος σε προσηλυτίζει;
Πάρτο αλλιώς κι επιστράτευσε τη λογική σου γιατί αν εκφράζεσαι έτσι και στην καθημερινότητά σου είναι δύσκολο να αναγνωριστείς, να εκτιμηθείς. Ο εγωκεντρικός αγώνας να ξεχωρίσουμε κλίνοντας προς μια ψευδαίσθηση ανωτερότητας, απορρίπτοντας και επικρίνοντας τους άλλους, είναι θεμελιωδώς εχθρικός για τις ανθρώπινες σχέσεις.
Αυτά, με αγάπη και σεβασμό στη διαφορετικότητά σου και χωρίς ίχνος ειρωνίας.
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
yannis
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 8:46 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Δημοσίευση από yannis »

Εικόνα
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΑ ΔΙΝΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΠΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
Christina

Δημοσίευση από Christina »

yannis έγραψε:ΟΧΙ ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΟ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΗ ΠΑΝΟΠΛΙΑ.ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΔΩ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΤΟ SITE ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΙΔΕΑ.Η ΒΑΣΩ, ΕΓΩ, Ο ΡΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ, Η ΜΑΡΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΦΙΕΡΩΣΑΜΕ ΩΡΕΣ, ΚΟΠΟ, ΑΓΩΝΙΑ, ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ SITE ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΗΡΘΕ Η ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ FORUM.ΤΟ ΛΕΜΕ REIKI CENTER ΓΙΑΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΜΕ ΕΝΑ ΚΕΝΤΡΑΚΙ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ 24ΩΡΟ, ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ, ΝΑ ΨΥΧΑΓΩΓΟΥΜΑΣΤΕ, ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΠΑΡΕΕΣ.ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ.ΑΠΌΤΙ ΕΙΠΕΣ ΚΑΠΟΤΕ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ, ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ ΜΑΣ, ΤΑ ΑΝΕΚΔΟΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ, ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΘΕΜΑΤΑ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΕΚΘΕΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΕΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΤΙΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝΕ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΗΛΥΤΙΣΟΥΜΕ.

ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΚΕΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ, ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΑΝ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΜΟΥ, ΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΓΩ...ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΧΩΡΟΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ, ΠΟΥ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΑΓΑΠΗ, ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ, ΣΕΒΑΣΜΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ FORUM.ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΝΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΩΡΟ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΑΡΚΕΤΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΑΣΕΤΕ, ΤΟΥ ΔΩΣΑΤΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΕΙ ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ...ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΕΠΑΝΗΛΕΙΜΜΕΝΑ ΤΗ ΒΑΣΩ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΗΣ, ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΗΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM.ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ ΕΠΑΝΗΛΕΙΜΜΕΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ ΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΡΑΩ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ ΕΚΦΡΑΖΟΜΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ FORUM.

ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΜΟΥ Σ’ΓΑΠΩ ΠΟΛΥ...

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΓΙΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΚΦΡΑΣΤΗΚΑ ΕΤΣΙ..
:oops: ΚΑΚΩΣ ΔΥΣΑΝΑΣΧΕΤΕΙΤΕ
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΑΠΟΡΡΙΨΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥΣ ΜΕ ΕΚΔΗΛΗ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΣΜΟ.
ΜΗΠΩΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΚΙΑ?
ΙΣΩΣ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ Η ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ REIKI CENTER ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΑ ΑΝΑΖΗΤΑ.
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Εδω νομιζω υπαρχει ακομα μια πτυχη που δεν εχετε αναφερει ...
Ελευθερια λογου πρεπει να υπαρχει ..... μα και βεβαια τα καναλια στη TV λενε οτι τους συμφερει αλλωστε γιαυτο τους λεμε εξουσια .... Πρεπει ομως να εχουν καθε δικαιωμα να λενε οσα θελουν .... και δικο μας δικαιωμα εινια να κλεισουμε το καναλι και που να παμε θα μου πειτε ..... ε στο διπλανο και βρισκουμε μια απο τα ιδια και μετα στο διπλανο κ.ο.κ.ε. .. το κοινως λεγομενο Ζαπιν ...
Αυτο ομως δεν μπορει να αμφισβητηση το βασικο αξιωμα της ελευθεριας του λογου ....... Παραδειγμα προς αποφυγειν .....
Ας πουμε πως αποφασισα να γραψω ενα βιβλιο και να λεω μεσα οτι μου κατεβει ........ μπορει ομως και να λεω ωραια πραγματα τεκμειριωμενα η οχι ...... ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΚΡΙΝΕΙ ???? Ποιος ειναι αυτος που θα μπορουσε να εξαγγειλει το μαζεμα των βιβλιων μου στην κεντρικη πλατεια και το καψιμο τους ??? ( οπως εγινε πριν λιγα χρονια με το βιβλιο του Ανδρουλακη ? ) :cry: :cry:
ΑΣ ΑΓΡΥΠΝΟΥΜΕ για τους εαυτους μας Ο ΚΑΙΡΟς ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ ..... :lol: :lol: :lol:
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Christina εχει το δικαίωμα να ζήσει ότι θέλει.. αλλα εμείς εδω δεν είμαστε για να προσφέρουμε κακία.. αλλα αγάπη.. Την αγάπη όμως δεν μπορεί να την δεχτεί και να την νιώσει ένας άνθρωπος κλειστός ο οποίος δεν αγαπά καν τον εαυτό του και προσπαθεί να βιώσει συναισθήματα μέσα από άλλους
Για να νιώσεις αυτή την αγάπη πρέπει πρωτα να ανοίξεις.. αλλα δεν ανοίγεις παίζοντας το ρόλο του σωτήρα ή του προφήτη

Το Ρέικι και γενικά οι άνθρωποι μπορούν να βοηθήσουν τον οποιοδίποτε αν όμως και αυτός βοηθήσει τον εαυτό του... Υπάρχουν ορισμένοι άνθρωποι που όχι μόνο δεν βοηθούν τον εαυτό τους αλλα νομίζουν ότι δεν χρειάζονται βοήθεια....

Το ότι δυσανασχετισα εγω τουλάχιστον ήταν γιατι ο gexrag δεν ακολουθούσε κάποιους κανόνες σεβασμού στο φορουμ.. δεν σεβόταν τις απόψεις των άλων αλλα ούτε τους συνομιλητές του και την διαχείρηση αυτού του φόρουμ..

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”