Πως εσείς ορίζετε την ελευθερία του λόγου;

Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

μπορείς να κάνεις ότι θες

Εγω αυτό που σου προτείνω είναι να κοιτάξεις τον εαυτό σου στον καθρέφτη και να αναρωτηθείς τι είσαι;;; τι κάνεις;;; πως το κάνεις και που βαδίζεις....
δες τον εαυτό σου χωρίς τις μάσκες που έχει φορέσει...
τότε μονο θα ανακαλυψεις ποιος πραγματικα εισαι...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βλέπεις επέλεξα να επιστρέψω για να γυρίσει η δικαιοσύνη στην Βάσο.
Γιωρίκα δεν θα στο έλεγα...
Αλλά αφού γύρισες γι' αυτό, άκουσε λοιπόν και την συνέχεια...

Η δικαιοσύνη δεν έφυγε από μένα γιατί σε αδίκησα...
Η δικαιοσύνη έφυγε από μένα, γιατι εγώ θα έπρεπε να είμαι εκεί, ακόμα και μέσα στον εγωισμό σου.

Γιατί η δικαιοσύνη θέλει όλους τους ανθρώπους μαζί, ακόμα και αν κάποιοι από αυτούς δεν αντιλαμβάνονται την αγάπη με την οποία τους περιβάλλεις, μένοντας σταθερά στις εμμονές τους.

Γιατί εγώ αυτό δεν το άντεξα και στο είπα, γι' αυτό έφυγε η δικαιοσύνη...Καμία αδικία δεν σου έκανα.
Δεν νιώθω κάτι τέτοιο...

Λες όλοι μαζί να είμαστε συνεννοημένοι εναντίον σου?
Μα αυτό μου θυμίζει ψυχωτική σκέψη που έχει το σύνδρομο της καταδίωξης...

΄Οχι αγαπητέ Γιωρίκα, δεν είμαστε εναντίον σου...

Δεν είναι εναντίον σου ο φίλος που σε κάλεσε...Σε κάλεσε μήπως και μπορέσεις και ανοίξεις το πνεύμα σου, από τις "σκουριασμένες" ιδέες. Και εγώ θύμωσα που σε κάλεσε. Και το λέω ανοιχτά!
Γιατί στο ξαναείπα, δεν νιώθω ποιότητα μοιράσματος εδώ πια. Και αυτό οφειλεται σε σένα και μόνο.
΄Ομως τώρα, ξέρω γιατι το έκανε...Τώρα μόνο ξέρω...

Δεν ήρθες λοιπόν να ενώσουμε την αλήθεια μας...Ωραία

Γιατί ήρθες τότε?

Για να κάνεις το φόρουμ προαύλιο της Ορθοδοξιας? Αφού βλέπεις ότι δεν τα καταφέρνεις...

Γι' αυτό σε παρακαλώ, ή μείνε και προσαρμόσου ή φύγε και χαρήκαμε πολύ που σε γνωρίσαμε...

Ο Νίκος σου πρότεινε μία ωραία ιδέα...Και εγώ στο είπα εχτές.

Δεν έρχεσαι νηπιαγωγείο μηπως χαλαρώσεις λίγο και γελάσεις?

Εχεις υπάρξει ποτέ παιδί? Θυμάσαι? ΄Ελα λοιπόν να ξαναγίνεις...

Γιατί μόνο έτσι θα συναντηθούμε...Στην αρχή τουλάχιστον!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Γιωρίκα δεν απορρίπτω κανεναν,δεν κρίνω κανεναν απλά καταθετω τις αποψεις μου.
Σε διαβαζω και θελω τοσο πολυ διαβαζοντας οχι τα γραφόμενά σου,αλλά τον ξυλινο λογο σου αλλά και ταυτοχρονα καποια συναισθηματα που άθελα σου,απασχολώντας το νου σου στην λογική,καταθετεις.Καπου γραφεις "θελω να ειμαι ανάμεσα σας"ή κατι τετοιο όμορφο.ΑΥτο εχω κρατησει απο σενα.Εκει στεκομαι.Τιποτα απο οσα γραφεςι δεν καταφερνω να διαβασω αλλα ΣΕ διαβαζω,σε παρακολουθώ όταν μπαινεις,και μενω μονο σε οσα ΕΚΦΡΑΖΕΙΣ απασχολώντας τον νου σου.
Είσαι ένας φιλος αναμεσα μας όσο κι αν αλλο εσυ βιώνεις.
ΑΥτο δεν εχει να κανει με μας,ουτε με την δεδομενη στιγμή,αλλα με σενα και την άρνηση σου να νοιώσεις εσενα,την ψυχη σου.Μια κασσετα εχεις στο νου σου κι αυτη σου εχει γινει εμμονη.

Σημερα που σου γραφω ειμαι θυμωμενη,απογοητευμενη απο μενα.Για ασημαντο λογο αλλα ετσι νοιώθω.Ξερεις ποιοι με ακουνε και καταθετω απο το πρωί.Ολοι εδω.Δεν εχει σημασια αν μιλησα ανοιχτα ή οχι,αν και φαινεται στο λογο μου ,μετα την ευλογια και του Σκαπανεα :D κιολας απο χθες.<μεσα εδω ειναι η ψυχη μου.Και να σκεφτείς οτι εγω εχω δυο συναδέλφισσες που μπορω άνετα να μοιράσω τα συναισθηματά μου ,εχω τον Ταξιαρχη μου που μολις ήρθα του ειπα "Γιέ μου καλε σημερα ειμαι πολυ θυμωμενη και θελω να σου πω ότι σε αγαπω πολυ και κοιτα να μην κανουμε κανενα καυγάδαρο,σε παρακαλω" και εχω και τον συντρο φο μου που του ειπα "σημερα ειμαι κακόκεφη και κλειστη" κι εχω κι ενα αγαπημενο άνθρωπο που ακουσε οτι μπορεις να φανταστεις περισσοτερο απο ολους,κι εχω και τον εαυτο μου που τον εβαλα κατω και του παταω κατι μουτζες ξεγυρισμενες.........και εχω και σενα τωρα που με διαβαζεις και στα λεω και ξαλαφρώνω.
Μηπως καλε μου Γιωρικα μπορεις κι εσυ να κανεις λιγο απο αυτο που κανω τωρα εγω;
Σταματα αδελφε μ ου γαι την Ορθοδοξία
Σταμτα γαι τον Αγιο Νεκταριο
ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΗΣΕ μαζι μου κατι δικο σου.
Εδω κοντευαν να σε κανουν παπα καλε............
Λοιπον κανεις δεν σε απορριπτει εσύ εχεις αρνηθει τον εαυτο σου και φορας ενα πετραχηλι και προσπαθεις να μας αγιασεις.
Λοιπον ειμαστε και άγιοι και ενιοτε εγω ειμαι ενα διαβολακι.
Εσυ τολμάς ;
Τολμάς να δεις τα ανθρωπινα σου;
Τολμάς ν απαρεις ενα ποτηρι κρασι και να χορεψεις αχ τι να χορεψει ςααααααααααααααα ‘Σε ψαχνω μες τους δρομους δεν εισαι πουθενα............"
Τολμάς ν ανοιώσεις οτι η άποψη σου ταιριαζει με τον αλλον και να τοου πεςι αυθορμητως "σε αγαπω ρε"!
Τολμας να αχχχχχ τι να σε πω μωρε τι να σε πω
ΑΚου κατι άνθρωπε η ζωή ειναι ειναι ανταρα!
Αμα θες την βλεπεις και πνιγεσαι
αμα θες την βλεπεις και μαθαινεις κολυμπι και δεν σε πιάνει κανεις!
Διάλεξε Γιωρικα.
Και παψε να λες συνεχεια σε απορριπτουμε,σε αποχωρουμε σε ..........
Κάτσε εδω και μαθε να αγαπας τον εαυτο σου.Ειναι ενας δρομος ασφαλης κι ακμαιος.(Σκαπανέα μου :D )
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
gexrag

Δημοσίευση από gexrag »

Καλή μου
Από την ώρα που ήρθα προσπαθούν να με προσυλιτίσουν.
Η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση.

Ειλικρινά θέλω να είμαι ανάμεσά σας.

Ο λόγος μου όχι μόνο δεν είναι ξύλινος αλλά είναι αγνός λόγος ΑΓΑΠΗΣ.

Εσείς με τις επιθέσεις σας σε μένα ποια αγάπη δείχνετε;

Προσπαθείτε μετο ζόρι να με κάνετε να σας πείσω για τα λεγόμενά μου.

Εεεε δεν θέλω ρε αδερφέ να σας πείσω. Πόσες φορές θα σας το πω.

Φίλε μου skapanea
Λέγοντας δεν απαιτώ να γίνω πιστευτός και όντας απόλυτος στη θέση μου, δεν θίγω τα δικά σας πιστεύω αλλά η δική σας απολυτότητα σας οδηγεί σε πείσματα. Κρατήστε την άποψη σας όπως κρατώ την δική μου.

Εγώ έκανα στην άκρη για περισιλλογή εσείς γιατί το συνεχίζεται και με προσβάλετε λέγοντας πως έχω ξύλινο λόγο αγαπητή Καλλιόπη;

Θα σας δώσω και την απάντηση στο φιλοσοφικό ερώτημα για να δείτε πόσο απλή είναι η απάντηση.

Επειδή η αγάπη συγχωρεί εγώ σας συγχωρώ όλους παρά το ότι μου επιτίθεστε συνεχώς.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Vaso
Ευχαριστώ γιατί φροντίζεις και μου δίνεις λίγο κουράγιο να συνεχίσω αλλά δεν διδάσκονται απο σένα ΤΙΠΟΤΑ.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Οπότε.. στο λεγόμενο ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε.. για εσύ φίλε πιστευεις ότι ο γιαλός είναι στραβός... δεν μπορεί τόσοι άνθρωποι να σου λένε πως η συμπεριφορά σου δείχνει κάτι και εσυ να λες όχι..
πως όχι;; αφου το βλέπουμε...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Γιωρίκα δεν ή΄θελα να σε προσβαλω ,δεν ηταν αυτος ο σκοπος που σου εγραψα όσα σου εγραψα.Ηθελα να σου πω ότι δεν καταλαβαινω οτι λες αλλα θελω να εισαι ανάμεσα μας αφου το θες κι εσύ;
Με καταλαβαίνεις;
Νοιωσε τι σου λεω,με ακους;ΑΚους την φωνη μου ;
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Προσωπικά το οτι είσαι εδω δεν μου προσφέρει τίποτα.. ακόμα και αν τα θάματα που θετεις είναι καλά σαν θέματα.. αυτα τα οποία λες και ο τροπος που τα λες΄δεν ταιριάζει σε αυτό το φορουμ..
θεωρείς τον εαυτό σου καλυτερο.. και αυτό είναι το μεγαλύτερο λάθος που μπορεις να κάνεις... αλλα δεν σε κρίνω για αυτό.. απλά σε συμβουλευω να κάτσεις να τα βρεις με τον εαυτό σου πρωτα.. και μετα να προσπαθήσεις να βοηθησεις άλλους... Αν θελουν τη βοηθεια σου...

και κάτι ακόμα αν προσπαθούμε να σε προσυλιτισουμε όπως λες τι καθεσαι και κάνεις εδω;;;
αν το πιστευεις αυτο φυγε...
gexrag

Δημοσίευση από gexrag »

Φίλε μου Ηλία

Στραβά αρμενίζουμε και εγώ δεν εξαιρούμαι από τον κανόνα.

Το θέμα της ταπεινότητας δεν το αγγίξατε.

Δεν θεωρώ ότι είμαι ο καλύτερος αφού θέλω να βελτιώνομαι συνεχώς. Αν αποδεχθώ κάποιας μορφής ανωτερώτητα έστω κι αν τα λόγια μου αυτό δείξουν τότε εξυψώνω τον εαυτό μου.

Αν το κάνω αυτό θα θέσω τον εαυτό μου στην κορυφή

και ξερεις...

Είναι ψηλά και η πτώση είναι άσχημη.

Θεωρώ τον εαυτό μου τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ των τελευταίων και προσπαθώ να μείνω χαμηλά για να αποκτήσω μεγαλύτερη αυτογνωσία.

Το μεγαλύτερο λάθος σε ένα άνθρωπο είναι να σταματήσει να αγωνίζεται.

Αγώνας φίλοι μου.

Αγώνας για την ζωή...

Αγώνας για την οικογένεια...

Αγώνας για την κοινωνία...

Αγώνας για ένα καλύτερο αύριο όχι για μας αλλά για τα παιδιά μας και για τα εγγόνια μας...

Αγώνας... αγώνας... αγώνας και κυρίως Πνευματικός αγώνας.

Όπως ορθά καταλάβατε στην περισυλογή μου αποφάσισα να θέσω τον εαυτό μου και πάλι στην κρίση σας.

Εγώ φίλοι μου σας δέχθηκα όπως είστε και θέλησα να ενταχθώ ανάμεσά σας. Εσείς δεν με δεχθήκατε όπως είμαι και θελήσατε από την πρώτη μέρα να με αλλάξετε.

Τέλος γιατί θέλετε να κερδίσετε από μένα. Στην αληθινή αγάπη δεν έχει θέση η ιδιοτέλεια.

Επικοινωνία ζητώ αλλά ανάμεσα σε απλούς ανθρώπους. Όταν δεν την βρίσκω απλά φεύγω και συνήθως χωρίς να πω τίποτα. Όταν συμβαίνει αυτό έχω ήδη πολύ στεναχώρια.

Ευχαριστώ
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Οι άνθρωποι κατανοούν διαφορετικά πράγματα
εχουν διαφορετικους τρόπους που βλεπουν τα πραγματα
διαφορετικες ερμηνείες.
Και αυτη η ελευθερια πρεπει να τους επιτραπεί
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Πολυ σωστα Δημητρη!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ας νοιώσουμε λοιπον στον καθένα
την διαφορετικότητά του
τον διαφοερτικό τρόπο κατανόησης
την διαφοερτιότητα των ερμηνειών.
Κι ας τους "επιτερεψουμε"αν μπορεί ετσι να λεχθει,
Εγω λεω να τους ΝΟΙΩΣΟΥΜΕ.........ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙ'ΑΥΤΟ!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Εντος ορίων Καλλιοπη μου... Συμφωνω...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αν τα διευρύνεις εν γνωση σου δεν απειλείσαι ....νοιωσε το!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
yannis
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 8:46 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Δημοσίευση από yannis »

Επικοινωνία ζητώ αλλά ανάμεσα σε απλούς ανθρώπους. Όταν δεν την βρίσκω απλά φεύγω και συνήθως χωρίς να πω τίποτα. Όταν συμβαίνει αυτό έχω ήδη πολύ στεναχώρια.

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΚΑΝΤΟ ΚΙΟΛΑΣ


ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΝΥΧΤΑ
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΑ ΔΙΝΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΠΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Γιάννη Γιαννη βγάλε την πανοπλία σου......δεν νοιώθεις ότι σε στενεύει; :cry:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”