Πως εσείς ορίζετε την ελευθερία του λόγου;

gexrag

Πως εσείς ορίζετε την ελευθερία του λόγου;

Δημοσίευση από gexrag »

Την σήμερον ημέρα, που παρακολουθούμε καθημερινά τους δημοσιογράφους να αρπάζουν κάθε λέξη από το στόμα των πολιτικών και να ορίζουν αυτοί το νόημα όσων έχουν λεχθεί, εσείς πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει σωστή ενημέρωση;

Πότε τελικά υπάρχει πραγματικά ελευθερία του λόγου και πότε αυτή καταπατείται;
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Οταν πίσω απο τον λογο δεν υπαρχει συμφέρον,ανάγκη,εξάρτηση.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
gexrag

Δημοσίευση από gexrag »

Η ανιδιοτέλεια στον λόγο με βρίσκει ΑΠΟΛΥΤΩΣ σύμφωνο.
Στην πράξη όμως κατά πόσο αυτό είναι εφικτό;
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Κάτω απο τις ίδιες ακριβώς συνθηκες!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Η κοινωνία έχει επιβάλλλει ένα είδος μοναρχίας μέσω των μέσων ενημέρωσης και καθημερινά πετάει σκουπίδια στους πολίτες της...

Οί άνθρωποι παρατηρούν αυτά τα σκουπίδια και τάσσονται, αναλόγως την γνώμη τους, υπερ ή κατά...
Θεωρώ οτι η τηλεόραση κυρίως επηρεάζει σε μεγάλο ποσοστό την ζωή των ανθρώπων όπως το Internet την επικοινωνία...

Όταν πάψει ο κόσμος να αποχαυνωνεται στην τηλεόραση...και να βγαίνει εξω για να μπορέσει να βιώσει τη ζωή στην πράξη και όχι μέσα απο ένα σιδερένιο κουτί...τότε θα αποκτήσει δύναμη ο λόγος!!!!!!!!

Οι πολιτικοί είναι πιόνια των δημοσιογράφων....και αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα είναι η μεγαλύτερη δύναμη......


Λοιπόν......εγώ θα ρωτήσω κάτι άλλο...

Πως μπορούμε να τους αποκεντρώσουμε;;;;;Πως μπορούμε να δείξουμε τη δύναμή μας απέναντι σε αυτή την ισχυρή ομάδα;;;;
gexrag

Δημοσίευση από gexrag »

Εδώ κάπου γλυκιά μου Emmanouela μου θύμισες μια παλιά φίλη.

Έχει κλέισει την τηλεόρασή της εδώ και χρόνια και επειδή παντρεύτηκε ο σύζηγός της την ακολούθησε σε αυτήν της την επιθυμία και δεν υπάρχει τηλεόραση στο σπίτι της.

Εγώ πάλι έχοντας αηδιάσει με όσα λέγονται και γίνονται την έχω κλείσει και σπάνια απλά για να ενημερωθώ την ανοίγω. Τις τελευταίες ημέρες μάλιστα την κλείνω σε κάθε είδηση γιατί ο τίτλος του θέματος στην αναφορά σε ονόματα πολιτικών δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτά που λέει ο ίδιος.

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Οχι εγώ έχω τηλεόραση στο σπίτι ,αλλά μόνο για να βλέπω ταινίες...και DVD...

Γιατί όλα τα υπόλοιπα δείχνουν φανατισμό, μίσος, κακίες και υποτίμηση της ανθρώπινης νοημοσύνης!!!!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

οι δημοσιογράφοι έχουν παρερμηνευσει εντελως το ρόλο τους...
κανονικα πρέπει απλά να παρουσιάζουν τις ειδήσεις όχι να κάνουν κριτική ή να λένε απόψεις ή κάνουν τη δουλεία τους σωστά ή καθόλου αλλα δυστυχώς αυτή η κατάσταση που δημιουργήτε στα πλατό των ειδήσεων "αρέσει " στους τηλεθεατές και τις παρακολουθούν μερικές φορές τις απολαμβάνουν και άλλες παρακολουθούν και βρίζουν... αλλα όπως και να έχει παρακολουθούν...

αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι ... Εφημερίδες!!! αφήστε τις ειδήσεις... αν και αυτές όπως πάνε.... τα ίδια θα γίνουν...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πόσο μακρυά είστε από την αλήθεια...

Οι δημοσιογράφοι είναι υπάλληλοι...Και όσο φέρνουν χρήματα στην εταιρία τους, αμοίβονται κι αυτοί καλά...

Πως θα φέρουν χρήματα στην εταιρία τους?

Εξευτελίζοντας, αλλοιώνοντας, και κυνηγώντας τον πόνο να τον κάνουν πρωτοσέλιδο...

Εγώ όχι, δεν θα πάρω, η τηλεόραση έχει παραμείνει διακοσμητικό αντικείμενο στο σπίτι μου εδώ και χρόνια...

Αρνούμαι να "πονάω" από τον καναπέ μου...

Τα νέα έτσι κι αλλιώς δεν τα χάνω...
Υπάρχουν όλοι οι υπόλοιποι που βλέπουν και με ενημερώνουν.

Γιατί ζω μέσα στην κοινωνία και όχι έξω από αυτήν.

Η τηλεόραση είνα απλά για να δούμε dvd...

Και δυστυχώς το τι γίνεται με τις διαφημίσεις, εγώ το ξέρω από μέσα...

Εκπομπές με την μεγαλύτερη τηλεθέαση και τα πιο ενισχυμένα GRP's, δυστυχώς είναι τα ριάλιτι, οι σεισμοί, οι βομβαρδισμοί, και μετά το ποδόσφαιρο...
Κοινώς ότι πιο απάνθρωπο έχει να επιδείξει η κοινωνία μας!

Εσείς τώρα μου μιλάτε για ελευθερία λόγου?
Μα η όποια ελευθερία λόγου, είναι μαϊμου...Πίσω της κρύβεται "η εταιρία" και αυτό μην το ξεχνάτε...
Κανείς "υπάλληλος" δεν έχει ελευθερία λόγου...Κανείς!
Ακόμα και αυτοί που τάχα λένε την αλήθεια "μισθωτοί" κάποιας εταιρίας είναι...

΄Οσοι πιστοί προσέλθετε...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Συμφωνω..... εγω δεν μίλησα για ελευθερία λόγου... στα κανάλια γενικότερα αλλα και σε όλες τις εταιρίες δημόσιες ή ιδιοτικές... κανείς δεν έχει ελευθερία λόγου... απλά είναι κάτι το οποίο θέλουμε να υπάρχει...

όσο για τις διαφημίσεις και τις στατιστικές.. υπάρχει μάθημα στο πανεπιστήμιο για το πως μέσα απο τις στατιστικές να παραπλανούμε χωρίς όμως να λέμε ψεματα..
για να αντιμηλίσει κάποιος υπάληλος και να πει δεν είναι σωστό αυτό.. να δει για πότε θα βρεθει στο ταμείο ανεργίας...
δυστυχώς αυτό γίνετε εκει έξω...
όσο για τα προγράμματα με την μεγαλύτερη τηλεθέαση ναι δυστυχώς είναι αυτά τα οποία έχουν να κάνουν με πόνο... ψυχικό ή σωματικό.. πράγματι ότι πιο απάνθρωπο.. αλλα εντάξει όχι βαρβαρο και το ποδόσφαιρο... ανούσιο άντε ίσως να το δεχτω αλλα βαρβαρο;;

οι δημοσιογράφοι ακολούθησαν το παράδειγμα ξένων ρεπόρτερ που μέχρι και δημοψηφίσματα εχουν βάλει στις ειδήσεις... παρτε στο 090χχχχχχχχ και πειτε μας τη γνώμη σας... η τηλεωραση είναι μόνο πια για ταινίες dvd άντε καμια σειρα που να έχει γέλιο..αλλα όσο για ις διαφημησεις άλλο αυτό.. τα περισσότερα κανάλια έχουν φάει πολλες μυνησεις για αυτό το θέμα.. δεν επιτρέπετε να βάζουν τόσες πολλές διαφημησεις ανάμεσα σε προγράμματα ή σε διαλειματα προγραμάτων.... απλά εκμεταλεύονται την άγνοια του κόσμου και τον "ωχ-αδερφισμό" μας.. πόσοι θα ρωταγαν να μάθουν ποιο είναι αυτό το ΄΄οριο;; πόσοι θα κάνανε παράπονα για αυτό το όριο και πόσοι θα κάνανε μυνησεις μπας και το καταλάβουν τα κανάλια... ελάχιστοι...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αλλα εντάξει όχι βαρβαρο και το ποδόσφαιρο
΄Οχι βρε σαν άθλημα...αλλά σαν εστία πόλεμου...

Πλακώνονται για ένα στρογγυλό πράγμα...

Δεν με πειράζει το ποδόσφαιρο, αλλά ο φανατισμός!

Το έχω ζήσει τόσο πολύ, λόγω του πατρικού μου δίπλα στον Παναθηναϊκό... Τρόμος σε κάθε αγώνα... :cry:

Για σκέψου τον Τάκη...τον γνωστό μας!!! Και αναλογίσου τι εννοώ...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
gexrag

Δημοσίευση από gexrag »

Πολύ ωραία θέσατε τις απόψεις σας μέσα σε μια απλή συζήτηση από κάθε άποψη.

Αυτό είναι που αγάπησα σε σας όταν πρωτοήρθα μέσα από ένα σύνδεσμο που μπήκε στο musicHeaven.

Επειδή εκεί έθεσα το θέμα λίγο διαφορετικά εδώ θέλησα να είναι πιο επίκαιρο στις σκέψεις μου.

Τώρα θα τό θέσω λίγο διαφορετικά.

Μπορείτε να σεβαστείται οραγματικά την ελευθερία του λόγου του συνομιλητή σας;

Σας ενημερώνω ότι για πολύ καιρό αγωνίζομαι και είμαι συνεχώς με μια συγνώμη στο στόμα γιατί ξεχνώ ότι πρέπει να ακουστεί και η άλλη άποψη.

Εσείς τι λέτε επ΄αυτού;
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Το κατάλαβα Βάσω μου ... Δίπλα στο στάδιο του Παναθηναικού ζούσες;;; εκαί πήγαινα χρόονια καλυμβητηριο.. στη θυρα 13 του σταδίου.... αναμνησεις... τα έχω ζήσει έτσι τα επισόδια.. όταν είχε αγώνα γινόταν πανικός.. και πραγματικά μας φυγαδεύανε...
Γιορίκα όλοι υπάρχουν στιγμές που καταπατούν αυτή την ελευθερία.. Όλοι και το εννοώ... προσπαθουμε όμως να είμαστε όσο πιο κοντα σε αυτή την αλήθεια...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

gexrag έγραψε: Σας ενημερώνω ότι για πολύ καιρό αγωνίζομαι και είμαι συνεχώς με μια συγνώμη στο στόμα γιατί ξεχνώ ότι πρέπει να ακουστεί και η άλλη άποψη.
Εγω παλι επι 56 συναπτα ετη ( 55+ ειμαι, οποτε καταλαβαινετε τι "τραβαω" ) λεω στους ανθρωπους:

- Ρε παιδια θα με αφησετε να ολοκληρωσω μια φραση;

- Μαλλον δεν θελουν να ακουσουν αυτα που εχεις να τους πεις...

μου ειπαν προσφατα σε μια σχετικη συζητηση και... ησυχασα καπως.

Διοτι ειχα προβλημα μηπως δεν μιλαω καλα ελληνικα ( μεταξυ μας ειναι και η μοναδικη ανθρωπινη γλωσσα που γνωριζω).

Ετσι λοιπον το 'ριξα κι εγω στα... fora, μπας και καταφερω να αρθρωσω καμια ολοκληρη προταση.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

χεχεχεχχεχεε

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”