Μ.Δανέζης για το 'σωματίδιο του Θεού' & η νέα πραγματικότιτα

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μ.Δανέζης για το 'σωματίδιο του Θεού' & η νέα πραγματικό

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Δεν είναι ότι πιστεύω μόνο στον φυσικό κόσμο, για μένα δεν είναι θέμα πίστης στον φυσικό κόσμο γιατί ο φυσικός κόσμος απλά υπάρχει, δεν χρειάζεται να πιστεύει κανείς σε αυτό
Κι όμως, τελικά και αυτό θέμα πίστης είναι. Γιατί, αν το σκεφτεί κανείς, δεν μπορείς ποτέ να αποδείξεις ότι υπάρχει ο φυσικός κόσμος. Το αποδέχεσαι ως αξίωμα, ως κοινώς αποδεκτή αλήθεια, ως "αυτονόητο".

Με την ίδια ακριβώς λογική, κι εγώ δεν "πιστεύω" στον θεό και στο πνευματικό κομμάτι του ανθρώπου γενικότερα (το οποίο και αυτό με την σειρά του δεν μπορεί να αποδειχθεί ότι υπάρχει). Για μένα είναι "αυτονόητο" ότι υπάρχουν. Και έτσι όπως με τον φυσικό κόσμο λες "μα δεν χρειάζεται να το αποδείξω, το βλέπω παντού γύρω μου", έτσι και με τον θεό λέω "μα δεν χρειάζεται να τον αποδείξω, τον βλέπω παντού γύρω μου".

Και, στην τελική, γιατί να αποδείξω κάτι, εάν εγώ νιώθω καλά μέσα σε αυτό; ;)

Πάντως, αναφορικά με την ανοιχτομυαλοσύνη που μπορεί να προσφέρει η επιστήμη στους ανθρώπους, η καθαρά προσωπική μου εμπειρία με ανθρώπους που έχουν την επιστήμη ως εφαλτήριο έρευνας, μου έχει δείξει άτομα με τόσο απίστευτα κλειστά μυαλά και παγιωμένες απόψεις, που πλέον πιο πολύ μου ταιριάζει ο όρος "επιστημονολαγνία", γιατί πια έλεος. :?

>:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Μ.Δανέζης για το 'σωματίδιο του Θεού' & η νέα πραγματικό

Δημοσίευση από Ellaki »

πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση >:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Μ.Δανέζης για το 'σωματίδιο του Θεού' & η νέα πραγματικό

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

παιδάκια @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Cogito_Ergo_Sum
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 20 Ιαν 2015 11:36 am

Re: Μ.Δανέζης για το 'σωματίδιο του Θεού' & η νέα πραγματικό

Δημοσίευση από Cogito_Ergo_Sum »

Θοδωράκος έγραψε:
Δεν είναι ότι πιστεύω μόνο στον φυσικό κόσμο, για μένα δεν είναι θέμα πίστης στον φυσικό κόσμο γιατί ο φυσικός κόσμος απλά υπάρχει, δεν χρειάζεται να πιστεύει κανείς σε αυτό
Κι όμως, τελικά και αυτό θέμα πίστης είναι. Γιατί, αν το σκεφτεί κανείς, δεν μπορείς ποτέ να αποδείξεις ότι υπάρχει ο φυσικός κόσμος. Το αποδέχεσαι ως αξίωμα, ως κοινώς αποδεκτή αλήθεια, ως "αυτονόητο".

Με την ίδια ακριβώς λογική, κι εγώ δεν "πιστεύω" στον θεό και στο πνευματικό κομμάτι του ανθρώπου γενικότερα (το οποίο και αυτό με την σειρά του δεν μπορεί να αποδειχθεί ότι υπάρχει). Για μένα είναι "αυτονόητο" ότι υπάρχουν. Και έτσι όπως με τον φυσικό κόσμο λες "μα δεν χρειάζεται να το αποδείξω, το βλέπω παντού γύρω μου", έτσι και με τον θεό λέω "μα δεν χρειάζεται να τον αποδείξω, τον βλέπω παντού γύρω μου".

Και, στην τελική, γιατί να αποδείξω κάτι, εάν εγώ νιώθω καλά μέσα σε αυτό; ;)

Πάντως, αναφορικά με την ανοιχτομυαλοσύνη που μπορεί να προσφέρει η επιστήμη στους ανθρώπους, η καθαρά προσωπική μου εμπειρία με ανθρώπους που έχουν την επιστήμη ως εφαλτήριο έρευνας, μου έχει δείξει άτομα με τόσο απίστευτα κλειστά μυαλά και παγιωμένες απόψεις, που πλέον πιο πολύ μου ταιριάζει ο όρος "επιστημονολαγνία", γιατί πια έλεος. :?

>:d< >:d< >:d<
Καλημέρα Θοδωρή!

Όταν λες ότι δε μπορείς να αποδείξεις ότι υπάρχει ο φυσικός κόσμος αναφέρεσαι στο φιλοσοφικό ερώτημα "μήπως ζούμε σε μια προσομοίωση"; (βλέπε και: http://en.wikipedia.org/wiki/Simulation_hypothesis" onclick="window.open(this.href);return false;)

Εάν εννοείς αυτό, τότε ναι, η επιστήμη δε μπορεί να αποδείξει ακόμη εάν ο φυσικός κόσμος είναι αυτός που είναι ή είμαστε μια εξομοίωση ή ζούμε σε έναν κόσμο τύπου μάτριξ. Οπότε ναι η επιστήμη παίρνει ως δεδομένο (φιλοσοφικός ρεαλισμός) ότι ζούμε σε έναν πραγματικό κόσμο.

Αλλά:

α) Άλλο αξίωμα, άλλο δόγμα. Το μόνο τους κοινό στοιχείο είναι ότι και τα δύο δεν αποδεικνύονται.
β) Βάσει του αξιώματος ότι ο κόσμος όπως τον παρατηρούμε είναι πραγματικός, η επιστήμη έχει κάνει και συνεχίζει να κάνει τρομερή πρόοδο. Από την άλλη δεν έχει (και δε μπορεί) να προκύψει κάποια γνώση από ένα δόγμα του τύπου "Ο κόσμος φτιάχτηκε από το ιπτάμενο μακαρονοτέρας μέσα σε 666 μέρες". Σταματάει εκεί το όλο πράγμα.
γ) Όλοι οι άνθρωποι (μαζί και τα επιστημονικά όργανα μέτρησης) παρατηρούμε το σύμπαν με τον ίδιο τρόπο, ενώ ο τρόπος που οι άνθρωποι βιώνουν το θείο/πνευματικό/μεταφυσικό αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο και δεν υπάρχει κάποια συνέπεια. Αλλιώς βλέπει ο χριστιανός το υπερβατικό/μεταφυσικό, αλλιώς ο μουσουλμάνος, αλλιώς ο ινδουιστής, αλλιώς ο άθρησκος κτλ. Και οι τρόποι που το βιώνουν είναι αντικρουόμενοι. Αυτό δεν έχει κάτι να μας πει για την αντικειμενικότητα του πράγματος;
δ) Μπορούμε με επιστημονικά όργανα να παρατηρήσουμε και να μετρήσουμε τις ιδιότητες του φυσικού κόσμου. Από την άλλη δεν έχουμε καταφέρει μέχρι τώρα να φτιάξουμε κάποιο όργανο που μπορεί να εντοπίσει το ιπτάμενο μακαρονοτέρας, τον αόρατο ροζ μονόκερο, την ιπτάμενη τσαγιέρα του Ράσσελλ, τον Γιαχβέ, τον Αλλάχ, την ψυχή κτλ.

Δεν είπα κάπου ότι είναι κανείς υποχρεωμένος να αποδείξει αυτό που πιστεύει, νιώθει και βιώνει. Είτε νιώθεις καλά είτε άσχημα δεν έχεις κάποια γενική υποχρέωση να αποδείξεις κάτι. Είπα απλά ότι στο πλαίσιο της επιστήμης (που διερευνά το πώς λειτουργεί ο κόσμος) κάθε ισχυρισμός οφείλει είτε να έχει αποδείξεις, είτε ενδείξεις, είτε οι προβλέψεις του ισχυρισμού να είναι αποδείξιμοι.

Προφανώς κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει την επιστημονική μέθοδο για την διερεύνηση του κόσμου.

Κλειστά μυαλά υπάρχουν και στην επιστήμη και στην φιλοσοφία και στην θρησκεία. Ναι είναι χειρότερο όταν αυτά υπάρχουν στην επιστήμη, συμφωνώ. Από την άλλη το πλαίσιο που λειτουργεί η επιστήμη είναι τέτοιο που όχι οτιδήποτε λέγεται έχει αξία, και οφείλει κανείς (στα πλαίσια της επιστήμης) να λειτουργίσει ορθολογικά και βάσει της επιστημονικής μεθόδου (παρατήρηση, πείραμα επαλήθευση), γιατί έτσι γίνονται λιγότερα λάθη.

>:d<
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μ.Δανέζης για το 'σωματίδιο του Θεού' & η νέα πραγματικό

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Όχι, δεν αναφέρομαι σε κάποια θεωρία. Απλά μ'αρέσει να παίρνω την λογική και να την φτάνω ως το κόκκαλο. :P

Εν τέλει, αυτό που "μου την δίνει" με την επιστήμη, είναι πως έχει πάρει πολύ σοβαρά τον εαυτό της, δημιουργώντας μία ψευδή εικόνα του "αλάθητου", χωρίς να σέβεται τα θεμέλια πάνω στα οποία έχει χτηστεί, τα οποία και θέτουν περιορισμούς. Όπως για παράδειγμα ότι είναι αδύνατον να αποδείξεις ότι κάτι δεν υπάρχει. Ή ο νόμος των μεγάλων αριθμών (δεν θυμάμαι αν λέγεται ακριβώς "νόμος").

Όπως και νά'χει, η επιστήμη μπορεί να ερευνήσει τον φυσικό κόσμο, και να διερευνήσει στο "πως" συμβαίνουν τα πράγματα (αλλά όχι απαραίτητα και στο "γιατί"). Και με βάση τις παρατηρήσεις της, βγάζει κάποια συμπεράσματα και θεωρίες. Όμως αυτά δεν μπορώ να δω πως μπορούν να βοηθήσουν στην ηθική πλευρά της ανθρώπινης ζωής.

Άσε που το μεγαλύτερο ποσοστό του ορατού σύμπαντος (κάπου στο 70% αν θυμάμαι καλά, ή παραπάνω) αποτελείται από την "σκοτεινή ύλη" και την "σκοτεινή ενέργεια", που δεν έχουν ιδέα περί τίνος πρόκειται. :P Όταν το έμαθα αυτό, δεν ξέρω, γέλασα. Τύπου "μου θέλετε να μου το παίζεται και παντογνώστες". :)) :))

Και θα σε προλάβω διευκρυνίζοτνας ότι λέγοντας "επιστήμη", εννοώ την επιστημονική κοινότητα. Γιατί θα μου πεις ότι ως θεωρία η επιστήμη είναι ανοιχτή σε όλα. Όμως εγώ βλέπω ότι τα άτομα που την εκπροσωπούνε, απέχουν πολύ από αυτήν την θεωρία. Και εγώ πάντα κρίνω εκ των πράξεων.

>:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Cogito_Ergo_Sum
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 20 Ιαν 2015 11:36 am

Re: Μ.Δανέζης για το 'σωματίδιο του Θεού' & η νέα πραγματικό

Δημοσίευση από Cogito_Ergo_Sum »

Θοδωράκος έγραψε:Όχι, δεν αναφέρομαι σε κάποια θεωρία. Απλά μ'αρέσει να παίρνω την λογική και να την φτάνω ως το κόκκαλο. :P

Εν τέλει, αυτό που "μου την δίνει" με την επιστήμη, είναι πως έχει πάρει πολύ σοβαρά τον εαυτό της, δημιουργώντας μία ψευδή εικόνα του "αλάθητου", χωρίς να σέβεται τα θεμέλια πάνω στα οποία έχει χτηστεί, τα οποία και θέτουν περιορισμούς. Όπως για παράδειγμα ότι είναι αδύνατον να αποδείξεις ότι κάτι δεν υπάρχει. Ή ο νόμος των μεγάλων αριθμών (δεν θυμάμαι αν λέγεται ακριβώς "νόμος").
Μπορώ να κατάλαβω γιατί αγανακτείς και μπορώ να καταλάβω γιατί έχεις σχηματήσει αυτή την εικόνα. Όμως, όχι, η επιστήμη ούτε αλάθητη είναι ούτε νομίζει πώς τα ξέρει όλα. Εάν νόμιζε ότι ήταν αλάθητη δεν θα άλλαζε ποτέ γνώμη, και εάν νόμιζε ότι τα ξέρει όλα θα είχε σταματήσει προ πολλού να ψάχνει. Αντιθέτως βασική αρχή είναι ότι ξέρουμε λίγα και πολλά από αυτά που ξέρουμε είναι απλά προσεγγίσεις της πραγματικότητας. Η επιστήμη χαίρεται όταν αλλάζει γνώμη γιατί σημαίνει ότι κάτι που νομίζαμε λάθος το διορθώσαμε και μάθαμε κάτι καινούργιο και αυτό είναι συναρπαστικό!

Όσον αφορά το "είναι αδύνατον να αποδείξεις ότι κάτι δεν υπάρχει", είναι σχετικό, ανάλογα το "κάτι". Π.χ. μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν ζουν πλέον δεινόσαυροι στον πλανήτη Γη. Ακόμη όμως και για πράγματα που δε μπορούμε πράγματι να αποδείξουμε τη μη ύπαρξη (π.χ. δε μπορούμε να αποδείξουμε ότι δεν υπάρχει το ιπτάμενο μακαρονοτέρας), στα πλαίσια της επιστήμης είναι υποχρέωση του εκφέροντος τον θετικό ισχυρισμό (περί ύπαρξης) να τον αποδείξει. Μία άλλη απάντηση (πιο υποχωρητική) θα ήταν: Η επιστήμη ασχολείται μόνο με testable και falsifiable ισχυρισμούς.
Θοδωράκος έγραψε: Όπως και νά'χει, η επιστήμη μπορεί να ερευνήσει τον φυσικό κόσμο, και να διερευνήσει στο "πως" συμβαίνουν τα πράγματα (αλλά όχι απαραίτητα και στο "γιατί"). Και με βάση τις παρατηρήσεις της, βγάζει κάποια συμπεράσματα και θεωρίες. Όμως αυτά δεν μπορώ να δω πως μπορούν να βοηθήσουν στην ηθική πλευρά της ανθρώπινης ζωής.
Για μένα το πώς και το γιατί ταυτίζονται στο επίπεδο που το θέτεις. Απλά το "γιατί" είναι ένα πιο βαθύ "πώς". Προχωράς ένα επίπεδο πιο βαθιά στην ανάλυση για να κάνεις την τελική σύνθεση. Εάν από την άλλη εννοείς ένα "γιατί" που υποννοεί κάποιον σκοπό, η απάντησή μου θα ήταν "Γιατί προυποθέτεις έναν σκοπό";

Ναι σε μεγάλο βαθμό φυσικά και δε μπορούν να βοηθήσουν στην ηθική πλευρά της ανθρώπινης ζωής, συμφωνώ απόλυτα, το έγραψα και στο ποστ που απάντησα στη Βάσω @};-
Θοδωράκος έγραψε: Άσε που το μεγαλύτερο ποσοστό του ορατού σύμπαντος (κάπου στο 70% αν θυμάμαι καλά, ή παραπάνω) αποτελείται από την "σκοτεινή ύλη" και την "σκοτεινή ενέργεια", που δεν έχουν ιδέα περί τίνος πρόκειται. :P Όταν το έμαθα αυτό, δεν ξέρω, γέλασα. Τύπου "μου θέλετε να μου το παίζεται και παντογνώστες". :)) :))

Και θα σε προλάβω διευκρυνίζοτνας ότι λέγοντας "επιστήμη", εννοώ την επιστημονική κοινότητα. Γιατί θα μου πεις ότι ως θεωρία η επιστήμη είναι ανοιχτή σε όλα. Όμως εγώ βλέπω ότι τα άτομα που την εκπροσωπούνε, απέχουν πολύ από αυτήν την θεωρία. Και εγώ πάντα κρίνω εκ των πράξεων.

>:d< >:d<
Υπάρχουν πολλά πράγματα στο σύμπαν που δεν τα ξέρουμε ή τα ξέρουμε πολύ χονδροειδώς, ή τα ξέρουμε και λάθος και αυτή ακριβώς η άγνοια και το η περιέργεια για το άγνωστο ωθεί πολλούς ανθρώπους στο να ασχοληθούν με την επιστήμη. Όποιος (επιστήμων ή μη) ισχυρίζεται ότι είναι παντογνώστης, ψεύδεται.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cogito_Ergo_Sum την 29 Ιαν 2015 2:35 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Μ.Δανέζης για το 'σωματίδιο του Θεού' & η νέα πραγματικό

Δημοσίευση από Μάνος »

Παιδάκια γλυκά >:d< >:d< >:d<
Βάσω έγραψε:και όταν λέμε ότι οι άνθρωποι φοβούνται την ελευθερία, εννοούμε ότι φοβούνται να μείνουν χωρίς αυτές τις πλασματικές ανάγκες, γιατί τότε δεν θα νιώθουν ότι ζουν...
Βασούλα μου :x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μ.Δανέζης για το 'σωματίδιο του Θεού' & η νέα πραγματικό

Δημοσίευση από Fotinoula »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<

πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση :)

το πέρασμα μου από τον επιστημονικό χώρο μου έδωσε την εντύπωση
ότι οι άνθρωποι στον χώρο της επιστήμης βρίσκονται εγκλωβισμένοι
στα θρησκευτικές τους πρότυπα
δυο πόλους συνάντησα, ή προσπαθούν να συνδυάσουν την επιστήμη με τον θεούλη και είναι σε μια διαρκή εσωτερική σύγκρουση ή "άθεοι" με σύνθημα -ό,τι αποδεικνύεται αυτό είναι- (στην ουσία αντίδραση προερχόμενη και πάλι από τα ίδια θρησκευτικά πρότυπα με αυτούς που προσπαθούν να τα συνδυάσουν)

δεν βρήκα Αλήθεια να χτυπήσει η καρδούλα μου ούτε στο ένα ούτε στο άλλο
παρά ένοιωθα ότι και οι δυο πλευρές βασίζονταν στην ίδια ανελεύθερη διαστρεβλωμένη μορφή που γινόμαστε,
για αυτό δεν θέλησα να ασχοληθώ ποτέ αμιγώς επιστημονικά και επαγγελματικά με τον κλάδο των σπουδών

όλα για εμένα είναι κρίκοι μια αλυσίδας που ενώνει, και που οφείλει να ενώνει
η επιστήμη, η έρευνα έχουν δώσει σημαντικές ανακαλύψεις και ακόμα πιο σημαντικές πρακτικές "ευκολίες" και χείρα υποστήριξης στους ανθρώπους

απλώς η μονομέρεια γίνεται πεποίθηση και η πεποίθηση σε κλείνει σε κουτάκια,
δεν παίρνεις ανάσες :)

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μ.Δανέζης για το 'σωματίδιο του Θεού' & η νέα πραγματικό

Δημοσίευση από VasilisM »

Ενδιαφέρουσα η συζήτηση!! :x

Για μένα, μετά από αρκετά χρόνια αναζήτησης απαντήσεων σε διάφορους τομείς.. καταλήγω πως όλα χρειάζονται.. και η επιστήμη χρειάζεται, ασυζητιτί, είναι μια βάση δεδομένων περισσότερο στο μυαλό μου, που μέσω πειραματισμού εμπλουτίζετε αυτή τη βάση και με αυτά τα δεδομένα δημιουργούμε τεχνολογία, ιατρική και ό,τι άλλο χρειαζόμαστε. Η φιλοσοφία είναι και αυτή χρήσιμη.. ακονίζει τη νόηση και την φαντασία κάποιες φορές.. η μόνη ένσταση που έχω είναι οι "οδηγίες χρήσης για τη ζωή" που δίνει χωρίς να έχει δώσει βάσει στην προεργασία που χρειάζεται να έχεις κάνει εσωτερικά για να μπορέσεις να υλοποιήσεις τις αλήθειες που διαβάζεις.. τώρα για τις θρησκείες.. μπορώ να καταλάβω γιατί δημιουργήθηκαν.. αλλά ακόμη απορώ γιατί υπάρχουν ακόμη.. προφανώς κάτι θα εξυπηρετούν κι αυτές που μου διαφέυγει.. ένα δεκανοίκι ίσως για να καλύπτουμε τους μεταφυσικούς φόβους μας.. μια ελπίδα ότι θα ζήσουμε κάτι λιγότερο επώδυνο όταν πεθάνουμε; Ή απλά ένα μέσο χαλιναγώγησης των μαζών εκεί που νόμοι αποτυγχάνουν.. Ποιος ξέρει..

Παλιότερα θα με έτρωγαν όλα αυτά και θα προσπαθούσα να βρω ποιος έχει δίκαιο.. αλλά τώρα πια μπορώ να τα συν+χωρέσω όλα και να μην ταυτιστώ με κανέναν.. και αυτό για μένα είναι λυτρωτικό και απενοχοποιητικό. Οι απαντήσεις είναι πάντα μέσα μας.. όσο κοινότυπο και αν ακούγεται! O:-) O:-) :x :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Μ.Δανέζης για το 'σωματίδιο του Θεού' & η νέα πραγματικό

Δημοσίευση από Δωρουλα »

ωραία τα λέτε! 8-> :x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Μ.Δανέζης για το 'σωματίδιο του Θεού' & η νέα πραγματικό

Δημοσίευση από Ellaki »

Βασιλάκη >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Μ.Δανέζης για το 'σωματίδιο του Θεού' & η νέα πραγματικό

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασιλάκη μου @};-
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Epifanios
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015 2:04 pm

Re: Μ.Δανέζης για το 'σωματίδιο του Θεού' & η νέα πραγματικό

Δημοσίευση από Epifanios »

Cogito_Ergo_Sum έγραψε:Προφανώς κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει την επιστημονική μέθοδο για την διερεύνηση του κόσμου.
Προφανώς κάνεις λάθος. Είμαστε υποχρεωμένοι να ακολουθήσουμε τις επιστημονικές μεθόδους για την διερεύνηση του κόσμου.

Καθώς έχουν χρησιμοποιηθεί οι επιστημονικές μέθοδοι, έχει δοθεί το της επιστήμης αποδεικτικό συμπέρασμα για την διερεύνηση του κόσμου:

http://www.reikicenter.gr/forum/viewtop ... 76#p579676" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.reikicenter.gr/forum/viewtop ... 77#p579677" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.reikicenter.gr/forum/viewtop ... 78#p579678" onclick="window.open(this.href);return false;

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”