Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Άβαταρ μέλους
celestial
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 20 Μάιος 2014 1:38 pm

Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από celestial »

Καλησπέρα!
Σας διαβάζω αρκετό καιρό και σήμερα είπα να κάνω την αρχή.
Βρήκα ένα άρθρο που πιστεύω
"πιάνει" την ουσία της εποχής μας και σκέφτηκα να το μοιραστώ μαζί σας,θα ήταν ενδιαφέρουσα μια κουβέντα πάνω σε αυτό.
http://enallaktikidrasi.com/2014/05/zou ... ma-xronou/

Υ.Γ. Ελπίζω να το έβαλα στη σωστή κατηγορία
Υ.Γ.2 Είναι λίγο μεγάλο αλλά αξίζει
:sunny:
when the morning gather the rainbow,want you to know i'm a rainbow too!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από Vasoula »

καλώς ήρθες celestial :x

Ήμουν μόλις έτοιμη να γράψω, πριν μπω εδώ, ότι ο Φυσικός Κόσμος κυριαρχείται από την αρνητικότητα των ασυνείδητων συναισθημάτων των ανθρώπων...
Συλλογιζόμουν πάνω σε μια αδιαμφισβήτητη αλήθεια, ότι για να μεταδοθεί κάτι αρνητικό χρειάζονται μόνο λίγα λεπτά, ενώ αντίθετα για να μεταδοθεί κάτι θετικό, μπορεί να χρειαστούν αιώνες...

Συμφωνώ απόλυτα με αυτήν την φράση

Όλοι μας αποτελούμε μετόχους της συμπαντικής γνώσης στο επίπεδο των δυνατοτήτων μας. Η γνώση είναι δύναμη και η συνολική δύναμη του σύμπαντος μερίζεται στους ανθρώπους δίχως να διαμερίζεται και δεν αποτελεί αποκλειστικό κτήμα κανενός.

και πάντα μου έκανε εντύπωση γιατί αυτή η γνώση όταν χρησιμοποιείται για να καταστρέψει μεταδίδεται ταχύτατα, όταν χρησιμοποιείται για να αναπτύξει μεταδίδεται με ρυθμούς χελώνας αφενός, αφετέρου συνήθως εμποδίζεται...

Ευχαριστούμε για το άρθρο

:) >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από eirini »

Καλώς όρισες!!! Ευχαριστούμε >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
celestial
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 20 Μάιος 2014 1:38 pm

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από celestial »


Ίσως γιατί ,όταν πρόκειται για ό,τι καταστρεπτικό,αυτό βρίσκει πρόσφορο έδαφος στις αντιστάσεις του ανθρώπου για αλλαγή,γιατί η εξέλιξη προϋποθέτει άνοιγμα προς το άγνωστο,προς το καινούριο.
Η ανάπτυξη κυριολεκτικά σημαίνει διεύρυνση και ,σε συνειδησιακό επίπεδο πρώτα και έπειτα σε κοινωνικό,κατανόηση όλο και ευρύτερης/βαθύτερης εμπειρίας ή προσφερόμενης απ'έξω γνώσης.
Όμως είμαστε φοβισμένοι και κατά συνέπεια εγωιστές.Αγκιστρωνόμαστε στο οικείο,αυτό που ήδη ξέρουμε.
Ακόμη και να μη συμφωνούμε,για παράδειγμα, με αυτό το κάτι που μπορεί να είναι εξαιρετικά καταστρεπτικό ακόμη και σε συλλογικό επίπεδο(πόλεμοι κτλ) συνήθως περνάει στα ψιλά γιατί έτσι ξέρουμε ότι έχουν τα πράγματα.Μένουμε στα όριά μας γιατί αυτό είναι το πιο εύκολο.
Το ίδιο συμβαίνει και με τη γνώση.Αντιστεκόμαστε στο ,αν και ωφέλιμο, δυσνόητο άρα άγνωστο.
Δυστυχώς είναι ένας φαύλος κύκλος αυτό που μας ρίχνει όλο και πιο βαθιά στη θολούρα και συνήθως χρειάζεται ένα δυνατό ταρακούνημα για να το πάρουμε απόφαση να δούμε.
Βέβαια ίσως ο ρυθμός χελώνας να μην είναι και τόσο απογοητευτικός γιατί είναι ο χρόνος που χρειάζεται για να αφομοιωθεί η γνώση και ,αν και είναι αργός ,μας δίνει ένα σήμα για την ανθρώπινη φύση (και εξέλιξη και κατανόηση σε συλλογικό επίπεδο κτλ) και αφετέρου είναι ο ρυθμός του σοφού και του σταθερού σύμφωνα με τους Κινέζους.(<-χιούμορ)


Καλώς σας βρήκα! >:d<
when the morning gather the rainbow,want you to know i'm a rainbow too!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από Μάνος »

Καλώς όρισες celestial!
Ευχαριστούμε για το άρθρο, καλή περιήγηση!
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από Annoula »

καλώς όρισες celestial >:d< >:d< >:d<

Ευχαριστούμε για το άρθρο >:d< >:d< >:d<
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από Vasoula »

celestial έγραψε:
Ίσως γιατί ,όταν πρόκειται για ό,τι καταστρεπτικό,αυτό βρίσκει πρόσφορο έδαφος στις αντιστάσεις του ανθρώπου για αλλαγή,γιατί η εξέλιξη προϋποθέτει άνοιγμα προς το άγνωστο,προς το καινούριο.
Η ανάπτυξη κυριολεκτικά σημαίνει διεύρυνση και ,σε συνειδησιακό επίπεδο πρώτα και έπειτα σε κοινωνικό,κατανόηση όλο και ευρύτερης/βαθύτερης εμπειρίας ή προσφερόμενης απ'έξω γνώσης.
Όμως είμαστε φοβισμένοι και κατά συνέπεια εγωιστές.Αγκιστρωνόμαστε στο οικείο,αυτό που ήδη ξέρουμε.
Ακόμη και να μη συμφωνούμε,για παράδειγμα, με αυτό το κάτι που μπορεί να είναι εξαιρετικά καταστρεπτικό ακόμη και σε συλλογικό επίπεδο(πόλεμοι κτλ) συνήθως περνάει στα ψιλά γιατί έτσι ξέρουμε ότι έχουν τα πράγματα.Μένουμε στα όριά μας γιατί αυτό είναι το πιο εύκολο.
Το ίδιο συμβαίνει και με τη γνώση.Αντιστεκόμαστε στο ,αν και ωφέλιμο, δυσνόητο άρα άγνωστο.
Δυστυχώς είναι ένας φαύλος κύκλος αυτό που μας ρίχνει όλο και πιο βαθιά στη θολούρα και συνήθως χρειάζεται ένα δυνατό ταρακούνημα για να το πάρουμε απόφαση να δούμε.
Βέβαια ίσως ο ρυθμός χελώνας να μην είναι και τόσο απογοητευτικός γιατί είναι ο χρόνος που χρειάζεται για να αφομοιωθεί η γνώση και ,αν και είναι αργός ,μας δίνει ένα σήμα για την ανθρώπινη φύση (και εξέλιξη και κατανόηση σε συλλογικό επίπεδο κτλ) και αφετέρου είναι ο ρυθμός του σοφού και του σταθερού σύμφωνα με τους Κινέζους.(<-χιούμορ)


Καλώς σας βρήκα! >:d<

Συμφωνώ σε όλα όσα λες, Celestial...
Όμως αν λίγο παρατηρήσει κανείς, θα δει ότι μια Δύναμη κάθε φορά, μας κάνει να ξεπερνάμε τα όριά μας...Αυτή η Δύναμη είναι ο πόνος...

Σε συγκεκριμένες στιγμές στην ιστορία μας, η εξέλιξη προήρθε μέσα από τον πόνο...Που σημαίνει ότι οι άνθρωποι δεν μπορούν να αφομοιώσουν μια πιο εσωτερική πληροφορία, μπορούν όμως να κινηθούν με μεγαλύτερη ταχύτητα, μόνο αν πονέσουν...
Μόλις σταματήσει ο πόνος, τότε επανέρχονται στα γνωστά όρια...

Και αυτό μου έδωσε κίνητρα να το ερευνήσω, σε μεγαλύτερο εύρος...
Το συμπέρασμα μου είναι ότι μαθαίνοντας τον πόνο σαν εξέλιξη, δεν ανοίγει κανείς εύκολα στην παρατήρηση και την σύνθεση πληροφοριών, αλλά περιμένει αυτό το μαγικό χέρι να τον σπρώξει έξω από τα όρια του, ενόσω μπορεί ήδη να έχει μάθει, ότι τα έχει βάλει ο ίδιος...
Νομίζω ότι δεν γίνεται ποτέ "απολογισμός" των καταστάσεων της Ζωής...Έτσι έτυχε, έτσι έπραξα...συμπτωματικά και αντιδραστικά...Και αυτή είναι η ψευδαίσθηση για εμένα...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
celestial
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 20 Μάιος 2014 1:38 pm

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από celestial »

Γειά σας σε όλους!!!

Ναι,ο πόνος.Τον ξέχασα(ή μάλλον ήθελα να τον ξεχάσω).
Εγώ φοβάμαι να πονάω και γιαυτό τελικά,πολλές φορές, δεν ακούω τι έχει να μου πει.Μου αρέσει να παρατηρώ και να συμπεραίνω αλλά τα θέματα που με κάνουν και πονάω τα αποφεύγω.Γιαυτό παθαίνω και κρίσεις πανικού.Και τελικά αδυνατώντας να τα δω βγαίνει ο φόβος σε άσχετα θέματα αλλά και χωρίς φαινομενικά καμία αφορμή.Ευχαριστώ για την υπενθύμιση,ήρθε σε κατάλληλη στιγμή. :')

Πάντως δίνει τροφή για συλλογισμό η διαπίστωση ότι έχουμε μάθει τον πόνο σαν εξέλιξη.
Μήπως τα δώρα που παίρνουμε κάνοντας εξελικτικά βήματα πρέπει να έχουν τη σφραγίδα του πόνου γιατί ξεχνάμε εύκολα(όταν για παράδειγμα δεν τα κάνουμε συνειδητά);
Και: τί είναι αυτό που μας κάνει να λειτουργούμε έτσι?Είμαστε φτιαγμένοι έτσι ή μάθαμε αυτόν τον τρόπο στη διάρκεια των αιώνων της παρουσίας μας στη γη;
Και δεδομένου ότι γνωρίζουμε το κλειδί για να μην πονάμε(η απόφαση να αγαπήσουμε τον εαυτό μας,να αντέξουμε να τον δούμε,να τον αποδεχτούμε και να τον κατανοήσουμε) ποιός θα μπορούσε είναι ο σκοπός της ύπαρξης(αν υπάρχει κάποιος σκοπός πέρα από την ύπαρξη την ίδια);
Να ξεπεράσουμε τη βιολογία μας ή να ξαναβρούμε κάτι που έχουμε κρύψει βαθιά μέσα μας;
:sunny:

when the morning gather the rainbow,want you to know i'm a rainbow too!
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

καλώς ήρθες celestial !
(μην αποπροσανατολίσω την κουβέντα αλλά τι σημαίνει το όνομά σου;)

:x @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από eirini »

Vaso έγραψε:μαθαίνοντας τον πόνο σαν εξέλιξη, δεν ανοίγει κανείς εύκολα στην παρατήρηση και την σύνθεση πληροφοριών, αλλά περιμένει αυτό το μαγικό χέρι να τον σπρώξει έξω από τα όρια του, ενόσω μπορεί ήδη να έχει μάθει, ότι τα έχει βάλει ο ίδιος...
Νομίζω ότι δεν γίνεται ποτέ "απολογισμός" των καταστάσεων της Ζωής...Έτσι έτυχε, έτσι έπραξα...συμπτωματικά και αντιδραστικά...Και αυτή είναι η ψευδαίσθηση για εμένα...
@};-
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από Vasoula »

Είμαστε φτιαγμένοι έτσι ή μάθαμε αυτόν τον τρόπο στη διάρκεια των αιώνων της παρουσίας μας στη γη;
Ερεύνησέ το Celestial...Μην ρωτάς...

αν έχεις έστω και μια υποψία του τι είναι ο Άνθρωπος, κάνε την αλήθεια, γιατί μόνο εσύ μπορείς...
και είπες και μια μαγική λέξη, εκεί κι αν χρειάζεται έρευνα...ασυνείδητο!

ο σκοπός μας στην Γη? χμ...τι θα έλεγες για το άπλωμα της ομορφιάς σ' αυτό το πεδίο?


>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ευχαριστούμε για το άρθρο celestial @};- και καλωσόρισες >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καλώς ήλθες celestial >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Celestial καλως ηρθες >:d< >:d< >:d<
Vaso έγραψε: ο σκοπός μας στην Γη? χμ...τι θα έλεγες για το άπλωμα της ομορφιάς σ' αυτό το πεδίο?
8-> @};- @};- @};-
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από AMALIA »

Celestial καλως ηρθες και απο εμενα!! @};- >:d< >:d< >:d<

σε ευχαριστουμε γαι το αθρο σου.. @};-

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”