Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Άβαταρ μέλους
celestial
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 20 Μάιος 2014 1:38 pm

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από celestial »

Xμ,ναι..εγώ για μένα έχω τις δικές μου απαντήσεις που αν και δεν καλύπτουν την περιέργειά μου απόλυτα είναι αυτές που μου χρειάζονται...η αλήθεια είναι ότι στις ερωτήσεις που έκανα δεν μπορώ να δώσω απάντηση με το χέρι στην καρδιά γιατί η απάντηση για μένα είναι μια:πώς δεν έχει κ τόση σημασία η κατανόηση διανοητικά ενός όποιου σκοπού αλλά το να ανοίγει η καρδιά και να γελάει με την ψυχή της!!!Όποια άλλη απάντηση πέραν αυτής του εαυτού μου θα μου ήταν ξένη. Το'χω πάρει απόφαση αυτό.
Έκανα τις ερωτήσεις από περιέργεια για τις απαντήσεις,για να δω τι ιδέες υπάρχουν,χωρίς βέβαια καμία διάθεση κριτικής.Είμαι εκ φύσεως περίεργη για τη ζωή και ανυπόμονη,αυτό.
Όσο για το άπλωμα της ομορφιάς δε θα μπορούσα,σαν ζωγράφος, να συμφωνήσω περισσότερο :x Είναι κ αυτός ένας τρόπος να ανοίγει η καρδιά!

Παναγιώτη celestial θα πεί ουράνιος-ουράνια
when the morning gather the rainbow,want you to know i'm a rainbow too!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από Vasoula »

ο νους...η διανόηση...είναι μια λειτουργία, όπως η πέψη πχ. στον φυσικό κόσμο...
Το να κάνει κανείς σκέψεις συνεχώς, δεν είναι υγιές, όπως όταν τρώει πχ. συνεχώς δεν είναι υγιές...

Ο νους μπορεί να ψάχνει για σκοπό, αλλά το χειρότερο που επιτρέπουμε να κάνει είναι να μπλοκάρει την αντικειμενική αντίληψη και να βγάζει συμπεράσματα για τον Εαυτό μας και για τους άλλους, για το περιβάλλον μας γενικά και τους τομείς της Ζωής μας, που καμία σχέση δεν έχουν με την αλήθεια...
Από εκεί προκύπτει τούτη η αγωνία για να βρει κανείς τον σκοπό του, η αγωνία να γίνει καλύτερος, η αγωνία να διακριθεί...
Ο σκοπός δεν αφορά τον νου, αλλά την καρδιά...Γιατί καμία Αρετή δεν μπορεί να επιδράσει με θετικό τρόπο στο Είναι μας, αν η συναισθηματική μας νοημοσύνη είναι αιχμάλωτη στην υποκειμενική αντίληψη του νου μας.

Η Περιέργεια λοιπόν, σαν Αρετή, γεμίζει την καρδιά μας με θετικότητα, όταν εμείς συνειδητά δεν θέλουμε απλά να γεμίσουμε τον νου μας με γνώσεις, για να αναχαιτίσουμε τον φόβο μας, αλλά μας επιτρέπει να πάμε πιο βαθιά την παρατήρησή μας...

Και επειδή και εμείς εδώ είμαστε προσανατολισμένοι προς τον Εαυτό, σαν ένα υψηλότερο πεδίο κατανόησης και αντιληπτικότητας, νομίζω ότι οι σκοποί μας είναι κοινοί, Celestial... :)

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4566
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

celestial έγραψε:
Παναγιώτη celestial θα πεί ουράνιος-ουράνια [/color]
Ομορφο...
@};- @};- >:d< @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από Vasoula »

panagiotis o dekatrioulis έγραψε:
celestial έγραψε:
Παναγιώτη celestial θα πεί ουράνιος-ουράνια [/color]
Ομορφο...
@};- @};- >:d< @};- @};-

Ουράνια ε?

εγώ θα σε ονόμαζα, απλά, Ζωή! :) >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από Ellaki »

καλώς όρισες celestial >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<

εκτός από το άρθρο, μου φάνηκαν και τα βιντεάκια ενδιαφέροντα και τα φύλαξα να τα δω όταν μπορέσω
ευχαριστούμε >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
celestial
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 20 Μάιος 2014 1:38 pm

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από celestial »

Γιατί καμία Αρετή δεν μπορεί να επιδράσει με θετικό τρόπο στο Είναι μας, αν η συναισθηματική μας νοημοσύνη είναι αιχμάλωτη στην υποκειμενική αντίληψη του νου μας.

Στην αρχή της εξερεύνησης έψαχνα ένα σκοπό και μια λογική ερμηνεία γιαυτό και ασχολήθηκα και με το ρέικι.
Τότε βέβαια δεν καταλάβαινα αυτό που καταλαβαίνω τώρα,ότι η παρόρμηση δεν ήταν απλά περιέργεια αλλά ουσιώδης ανάγκη του εαυτού μου να εκφραστεί μέσα από την αγάπη.
Έχουν περάσει χρόνια από τότε και πότε με όμορφες καταστάσεις πότε με επίπονες αλλά και κάποιες τραυματικές η καρδιά μου άνοιγε σιγά σιγά γιατί ότι έκανα το έκανα στο όνομα της αγάπης.Και φυσικά δεν ήταν όλες οι πράξεις, πράξεις αγάπης,αλλά έμαθα να την ξεχωρίζω από την εξάρτηση,την αυτοκαταστροφή,τον εγωισμό και άλλα.
Τώρα που κάπου βρίσκεται η καρδιά μου που όνομα δεν μπορώ να του δώσω ,μόνο να το περιγράψω σαν....αιώνια απέραντη διάσταση της αγάπης ας πούμε,νοιώθω ότι έχω γυρίσει σπίτι.Αυτό που έψαχνα το βρήκα και μου αρκεί.Ας μη μάθω τίποτα άλλο, είμαι πλήρης μέσα σε αυτό.Και ευχαριστώ τη ζωή που μου έδωσε "γρίφους " για να λύσω,την αγάπη του σύμπαντος για τη βοήθεια και τον εαυτό μου που τα κατάφερε!
Και φυσικά και έχω πολλά ακόμη να δω στον εαυτό μου και πέφτω από τη διάσταση αυτή (η μάλλον την κρύβω) και φυσικά και φοβάμαι και όλα αυτά τα ανθρώπινα αλλά μου αρέσει που από το δικό μου απειροελάχιστο κέντρο συνείδησης μέσα στο σύμπαν δουλεύω για αυτήν. :x

Μήπως το όνομα να το κάνω ουράνια ζωή? :sunny:
when the morning gather the rainbow,want you to know i'm a rainbow too!
Άβαταρ μέλους
celestial
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 20 Μάιος 2014 1:38 pm

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από celestial »

Ellaki αν τον ψάξεις αυτόν τον κύριο θα βρεις πάρα πολλά βίντεό του από διαλέξεις κτλ αλλά και μια εκπομπή που έκανε στην ερτ :"το σύμπαν που αγάπησα" λέγεται.Εξαιρετικά ενδιαφέροντα πράγματα,κατά την άποψή μου.Γνώση που ίσως κάποιοι άνθρωποι την έχουν διαισθητικά αυτός την γνωστοποιεί και την επεξηγεί και την αιτιολογεί μέσω της φυσικής επιστήμης.
:sunny:
when the morning gather the rainbow,want you to know i'm a rainbow too!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από Ellaki »

ευχαριστώ :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από Βικούλα »

Καλώς ήρθες celestial >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από Fotinoula »

καλώς ήρθες και απο εμένα :x >:d< >:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από Δωρουλα »

καλώς ήρθες celestial! :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από Sofoula »

Σχετικό με τον τίτλο του νήματος, αφήνω εδώ ένα τραγούδι

I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

"Κι όμως αλλάζει, Κεμάλ. Κι όμως αλλάζει" @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από Vasoula »

:)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Μήπως η ουτοπία γίνεται..τόπος υπαρκτός?

Δημοσίευση από eirini »

Η Περιέργεια λοιπόν, σαν Αρετή, γεμίζει την καρδιά μας με θετικότητα, όταν εμείς συνειδητά δεν θέλουμε απλά να γεμίσουμε τον νου μας με γνώσεις, για να αναχαιτίσουμε τον φόβο μας, αλλά μας επιτρέπει να πάμε πιο βαθιά την παρατήρησή μας..

Σοφ'ακι >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”