«Θέλω κάποιος να με αγαπήσει γι’ αυτό ακριβώς που είμαι…»

Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: «Θέλω κάποιος να με αγαπήσει γι’ αυτό ακριβώς που είμαι…

Δημοσίευση από Ellaki »

Elisavet έγραψε:
Η ευτυχία σου ολοκληρώνεται στον βαθμό που ο κάθε ένας αδερφός σου αρχίζει να βιώνει τον εαυτό του ως μια ολοκληρωμένη και ψυχο-πνευματικά επαρκή οντότητα, παιδί της μιας και πανανθρώπινης οικογένειας.
εμένα με ενοχλεί αυτό που έβαλα σε παράθεση
προσπαθεί να πει κάτι για την ανιδιοτελή Αγάπη και στο τέλος την ακυρώνει
Η ευτυχία σου ολοκληρώνεται στον βαθμό

ο τρόπος που ερμήνευσα την παραπάνω φράση είναι ότι
η ευτυχία σου εξαρτάται από τον βαθμό εξέλιξης των άλλων ανθρώπων
και θα ήθελα να το συζητήσουμε :-?
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: «Θέλω κάποιος να με αγαπήσει γι’ αυτό ακριβώς που είμαι…

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ελισάβετ μου, κατά τη δική μου γνώμη πάντα, άλλο είναι το εξαρτάται κι άλλο το ολοκληρώνεται

Δεν εξαρτάται η ευτυχία σου από την εξέλιξη των άλλων ανθρώπων, γιατί εσύ ο ίδιος έχεις τη δική σου εξέλιξη έτσι κι αλλιώς. Είτε οι άλλοι εξελιχθούν και ολοκληρωθούν είτε όχι, εσύ έχεις τον δικό σου δρόμο.
Όμως όταν βλέπεις ότι και τα υπόλοιπα αδέρφια σου εξελίσσονται και ολοκληρώνονται μέσα τους, σαν Υπάρξεις, αυτό "προσθέτει" στην δική σου ευτυχία, σου δίνει Χαρά!
Είναι εύλογο.. @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: «Θέλω κάποιος να με αγαπήσει γι’ αυτό ακριβώς που είμαι…

Δημοσίευση από Ellaki »

Συμφωνώ μαζί σου Δήμητρα.

Η γνώμη μου είναι όμως ότι, η ευτυχία σου ολοκληρώνεται όταν σπέρνεις τον σπόρο, άσχετα από το εαν θερίσεις.
Δεν έχει νόημα να μιλάμε για Αγάπη εαν η πρόθεσή σου είναι να ολοκληρώσεις την ευτυχία σου.

Σίγουρα θα πάρεις χαρά όταν βλέπεις κι άλλους να βρίσκουν τον Εαυτό τους.
Είναι όμως απλά μια επιβεβαίωση και όχι ο σκοπός σου.

:x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: «Θέλω κάποιος να με αγαπήσει γι’ αυτό ακριβώς που είμαι…

Δημοσίευση από Danielli »

αυτό "προσθέτει" στην δική σου ευτυχία
Αυτο το "προσθετει" είναι επικινδυνη λούμπα Δημητρα !!! @};- :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: «Θέλω κάποιος να με αγαπήσει γι’ αυτό ακριβώς που είμαι…

Δημοσίευση από Sofoula »

Anna έγραψε:
Αλλά μπορεί και τα πρότυπα να έχουν μια μορφή αλήθειας από την μεριά τους, ναι?
τι εννοείς Σοφάκι?

Γιατί αν καταλαβαίνω καλά αυτό που γράφεις, τότε ποιος ο λόγος να γκρεμισουμε τα πρότυπα και να μην ψάξουμε την αλήθεια τους?

Εκτός αν εννοείς ότι μέσα από αυτά που μας παρουσιάζονται βλέπουμε το που βρισκόμαστε και τι έχουμε ακόμα να κατακτήσουμε.

:roll: :roll: :roll:

Εννοώ πως ένα πρότυπο μπορεί να περιέχει μέσα του και μια μορφή αλήθειας. Αν για μένα το θρησκευτικό πρότυπο λέει πχ πως ο Πνευματικός Άνθρωπος πρέπει να ταπεινώνεται, αυτό μπορεί να μην είναι αλήθεια από μόνο του. Μπορεί να μου προκαλεί διαστρεβλώσεις, μπλοκαρίσματα (και αντιδράσεις εννίοτε).
Αλλά ότι η ταπείνωση είναι στάδιο στην διαδρομή της εξέλιξης προς έναν Πνευματικό Δρόμο, αυτό μπορεί να είναι αλήθεια ^_^ Δεν ξέρω αν στο εξέφρασα καλά Αννούλι :x
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: «Θέλω κάποιος να με αγαπήσει γι’ αυτό ακριβώς που είμαι…

Δημοσίευση από Vasoula »

Elisavet έγραψε:
Elisavet έγραψε:
Η ευτυχία σου ολοκληρώνεται στον βαθμό που ο κάθε ένας αδερφός σου αρχίζει να βιώνει τον εαυτό του ως μια ολοκληρωμένη και ψυχο-πνευματικά επαρκή οντότητα, παιδί της μιας και πανανθρώπινης οικογένειας.
εμένα με ενοχλεί αυτό που έβαλα σε παράθεση
προσπαθεί να πει κάτι για την ανιδιοτελή Αγάπη και στο τέλος την ακυρώνει
Η ευτυχία σου ολοκληρώνεται στον βαθμό

ο τρόπος που ερμήνευσα την παραπάνω φράση είναι ότι
η ευτυχία σου εξαρτάται από τον βαθμό εξέλιξης των άλλων ανθρώπων
και θα ήθελα να το συζητήσουμε :-?

Ελλάκι σου βάζω κι εδώ την απάντησή μου, και για τους άλλους...
Vaso έγραψε:Ελλάκι μου δηλαδή εννοείς ότι εγώ έσπειρα σε εσάς και τώρα ούτε που πρέπει να με ενδιαφέρει πότε εσείς θα ανοίξετε ολοκληρωτικά στην Αγάπη και θα ολοκληρωθείτε? Κανονικά, έτσι όπως το λες, δεν με έχετε ανάγκη...Εγώ το χρέος μου το έκανα, έσπειρα...και σας αφήνω να πορευτείτε με ότι θέλετε και για όσο χρόνό θέλετε...



όμως σου λέω, ότι για μένα είναι μια μορφή ολοκλήρωσης όταν κάθε μία από εσάς, και ο κάθε άνθρωπος που έχει νιώσει αλήθεια μέσα του, ολοκληρώνεται και γίνεται αυτόνομη μονάδα Φωτός. Και μπορεί να έρχεται και από άλλον δρόμο και όχι τον δικό μας...Δεν έχει σημασία ποιός δάσκαλος τον δίδαξε, για μένα έχει εσωτερική αρμονία, χαρά και πληρότητα, κάθε άνθρωπος που ξεφεύγει από τον φόβο και γίνεται αυτάρκης στον Εαυτό του...Τότε μόνο μπορεί να σπείρει και εκείνος..να ανοίξει στον οριζόντιό του άξονα...

Αυτό μου φέρνει ευτυχία, ευδαιμονία...

ολοκλήρωση ενός οράματος, δεν σημαίνει να αποκτήσω θαυμαστές, ούτε κάποιους που με αγαπάνε και με ευγνωμονούν για ό,τι λίγο ή πολύ τους έδωσα...Για μένα ολοκλήρωση σημαίνει ότι το όραμα αποτελείται από Ανθρώπους ολόκληρους που είναι μέρος της Πανανθρώπινης Οικογένειας, μέσα στον Θεό...

Δεν με στενοχωρεί φυσικά ο χρόνος ολοκλήρωσής του κάθε ανθρώπου, αλλά μου φέρνει εσωτερική χαρά η ολοκλήρωσή του...


@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: «Θέλω κάποιος να με αγαπήσει γι’ αυτό ακριβώς που είμαι…

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Σίγουρα θα πάρεις χαρά όταν βλέπεις κι άλλους να βρίσκουν τον Εαυτό τους. Είναι όμως απλά μια επιβεβαίωση και όχι ο σκοπός σου.
Ελισσάβετ μου, αυτό λέμε, ότι θα πάρεις Χαρά! Κι αυτή η Χαρά ολοκληρώνει την ευτυχία σου από μόνη της! Δεν χρειάζεται να το έχεις κάνει σκοπό σου, δεν χρειάζεται να θερίσεις, δεν χρειάζεται καν να είναι αυτή η πρόθεσή σου! :x

Quote:
αυτό "προσθέτει" στην δική σου ευτυχία

Αυτο το "προσθετει" είναι επικινδυνη λούμπα Δημητρα !!!


Ίσως χρησιμοποίησα λάθος λέξη, πιστεύω να κατάλαβες τι ήθελα να πω :) >:d<

Δεν παίρνεις κάτι από κανέναν, ούτε έχεις προσδοκίες από κανέναν. Όταν όμως οι συνάνθρωποί σου πετυχαίνουν τον Στόχο τους με τον Εαυτό τους, αυτό δεν είναι κάτι που σε κάνει ευτυχισμένο? Όταν Αγαπάς? Χωρίς καμία εξάρτηση?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: «Θέλω κάποιος να με αγαπήσει γι’ αυτό ακριβώς που είμαι…

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Βασούλα! @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: «Θέλω κάποιος να με αγαπήσει γι’ αυτό ακριβώς που είμαι…

Δημοσίευση από Vasoula »

μάλλον έχει παρεξηγηθεί η έννοια του αποτελέσματος.

Αποστασιοποίηση από το αποτέλεσμα, δεν σημαίνει ότι δεν θα έχω χαρά για το αποτέλεσμα...Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

Αλλιώς κανένα πνευματικό ον δεν θα κατέβαινε ξανά κοντά στην Γη για να βοηθήσει...Θα έσπερνε και επέστρεφε στα πεδία πληρότητάς του...

΄Ομως ο Νόμος της Συμπόνιας και μόνο τους κρατά εδώ, κοντά μας...Να χαίρονται με την εξέλιξή μας...Να μας υποστηρίζουν, να μας βοηθούν και να μας καθοδηγούν...Για ποιό λόγο να έμεναν εδώ, αν όχι γι' αυτήν την ατέλειωτη χαρά κάθε ανθρώπου που ολοκληρώνεται στον δρόμο του?

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: «Θέλω κάποιος να με αγαπήσει γι’ αυτό ακριβώς που είμαι…

Δημοσίευση από Vasoula »

Δημητρούλα :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: «Θέλω κάποιος να με αγαπήσει γι’ αυτό ακριβώς που είμαι…

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αχ, Βασούλα μου! :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Re: «Θέλω κάποιος να με αγαπήσει γι’ αυτό ακριβώς που είμαι…

Δημοσίευση από Emmaki »

Διαβασα το αρθρο και συμφωνω με ολα οσα γραφει.....θα συμφωνησω και με τα κοριτσια παραπανω οτι ειναι ολα οσα εχουμε μαθει απο την Βασω τοσα χρονια..... @};-
όμως σου λέω, ότι για μένα είναι μια μορφή ολοκλήρωσης όταν κάθε μία από εσάς, και ο κάθε άνθρωπος που έχει νιώσει αλήθεια μέσα του, ολοκληρώνεται και γίνεται αυτόνομη μονάδα Φωτός.
Αυτό μου φέρνει ευτυχία, ευδαιμονία...
ολοκλήρωση ενός οράματος, δεν σημαίνει να αποκτήσω θαυμαστές, ούτε κάποιους που με αγαπάνε και με ευγνωμονούν για ό,τι λίγο ή πολύ τους έδωσα...Για μένα ολοκλήρωση σημαίνει ότι το όραμα αποτελείται από Ανθρώπους ολόκληρους που είναι μέρος της Πανανθρώπινης Οικογένειας, μέσα στον Θεό...
Ολο το κεμενο ηταν για παραθεση, απλως επισημαινω τα πιο σημαντικα...
Το να βλεπεις τους ανθρωπους γυρω σου να γινονται Ανθρωποι και να ειναι ο Εαυτος τους... ειναι η ολοκληρωση του Οραματος του Δικτυου Ενοτητας και Αγαπης...γιατι αυτοι οι Ανθρωποι με την σειρα τους, θα σπειρουν σε αλλους ανθρωπους και το Οραμα θα εξαπλωνεται και θα αναπτυσεται συνεχως αυτο το δικτυο....και ποσο μαλιστα αυτοι οι Ανθρωποι που γινονται μια αυτονομη μοναδα Φωτος, οπως το εγραψε η Βασουλα, ειναι οι δικοι σου Ανθρωποι.....
Δηλαδη ποσο Ευτυχια να προσφερει μια τετοια κατασταση ολοκληρωσης......? @};-

Μα το Οραμα της Βασως...ειναι να εργαστουν οι Ανθρωποι με τον Εαυτο τους και μεσα απο την δικη τους αυτοπαρατηρηση, εργασια και εσωτερικη ολοκληρωση να βοηθησουν και τους συνανθρωπους τους να αναπτυχθουν....Ο Δρομος του Ιησου ειναι πρωτα η αναπτυξη του καθετου αξονα- Εαυτος μας και μετα του οριζοντιου- ο Δρομος της Ακεραιοτητας και Ουδετεροτητας μεσα στους ανθρωπους......θυμαμαι καλα??? @};-

Ειναι μεγαλη Ευλογια να μπορεις να Συμπορευεσαι .............και με αλλους Ανθρωπους που μπορουν να σε νιωσουν σε ολα σου τα επιπεδα και να βιωνουν την Αγαπη σαν Ουσια.....και Εκεινοι οπως κι εσυ.........αυτη ειναι η Ενοτητα!!! @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: «Θέλω κάποιος να με αγαπήσει γι’ αυτό ακριβώς που είμαι…

Δημοσίευση από Vasoula »

Εμμάκι μου :x :x :x

......θυμαμαι καλα???
Ναι, ΘΥΜΑΣΑΙ! :romance-heartbeating:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: «Θέλω κάποιος να με αγαπήσει γι’ αυτό ακριβώς που είμαι…

Δημοσίευση από Danielli »

Ειναι μεγαλη Ευλογια να μπορεις να Συμπορευεσαι .............και με αλλους Ανθρωπους που μπορουν να σε νιωσουν σε ολα σου τα επιπεδα και να βιωνουν την Αγαπη σαν Ουσια.....και Εκεινοι οπως κι εσυ.........αυτη ειναι η Ενοτητα!!!
@};- :x :x :x >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: «Θέλω κάποιος να με αγαπήσει γι’ αυτό ακριβώς που είμαι…

Δημοσίευση από Ellaki »

Ελλάκι μου δηλαδή εννοείς ότι εγώ έσπειρα σε εσάς και τώρα ούτε που πρέπει να με ενδιαφέρει πότε εσείς θα ανοίξετε ολοκληρωτικά στην Αγάπη και θα ολοκληρωθείτε? Κανονικά, έτσι όπως το λες, δεν με έχετε ανάγκη...Εγώ το χρέος μου το έκανα, έσπειρα...και σας αφήνω να πορευτείτε με ότι θέλετε και για όσο χρόνό θέλετε...
ασφαλώς και όχι !!!!!!!!!!!!!!!!

όπως σωστά το έθεσες
αναφερόμουν στην αποστασιοποίηση από το αποτέλεσμα
μου ακούστηκε σαν ιεραπόστολος
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”