"...Πού βαδίζεις ή πού πας;"

Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

φυσικά! τα μονοπάτια του καθενός είναι διαφορετικά... κάποιες φορές διασταυρωνονται.. Μονο που Το πεπρομένο και ο κοινωνικός ρόλος(που δεν μου αρέσει σαν εκφραση γιατι έχει κάτι απο κοινωνικό προτυπο μέσα..) συμβαδίζουν λίγο.. δεν είναι τυχαίο το που γενηθήκαμε και το πως μεγαλώσαμε.. το τι κάνουμε εδω...το θέμα είναι κάνουμε ακριβώς αυτό που ήρθαμε να κάνουμε ή μήπως το ξεχάσαμε στην πορία;; αν το κάνουμε τότε τα δύο συμπίπτουν...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και αυτό Ηλία μου το νιώθεις μέσα από όλη την διαδρομή σου.
Ξέρεις ότι δεν υπάρχει "μοντέλο" ζωής που χρειάζεται να ακολουθήσεις για να είσαι ευτυχισμένος.
Ξέρεις ότι δεν υπάρχει κάτι έξω από εσένα, που θα σου δώσει αξία και πληρότητα.
Ξέρεις ότι η κοινωνική υποδομή είναι βασισμένη στην ανθρώπινη λογική, και σ' αυτήν εσύ απλά συμμετέχεις, χωρίς να χάνεις την ουσία της θεικής σου προέλευσης.
Γενικά, γνωρίζεις ότι εσύ αποφάσισες να είσαι εδώ...και αυτό έχει την μεγαλύτερη σημασία για την διαδρομή
Συνήθως οι άνθρωποι δεν το κατανοούν, και πιστεύουν ότι "παλεύουν" με μια μοίρα που είναι προδιαγεγραμμένη και δεν μπορούν να την αλλάξουν...πιστεύουν ότι είναι αβοήθητοι και μόνοι τους...Γι' αυτό και τόσοι πολλοί μέσα στις εκκλησίες...
Προσπαθούν να βρουν την βοήθεια στα "θαύματα" και παρακαλούν γι' αυτά έναν θεό, που όπως είδες, τοποθετούν πάνω σε ένα νεφέλωμα...
Αύτή και μόνο η σκέψη "ο θεός σε ένα νεφέλωμα" σε βάζει στην προοπτική ότι κατι έχεις κάνει και εσένα δεν σε "κοιτάει"...Δεν σε βοηθά, γιατί δεν κάνεις αυτό που θέλει...

Και από εκεί αρχίζουν οι ενοχές, ο φόβος, έτσι μπαίνουν "οι μάσκες" και η αποχή από τον ίδιο μας τον εαυτό.

Μην παραξενεύεσαι για την φράση "ο θεός σε ένα νεφέλωμα"...

Είναι το μεγαλύτερο πρότυπο, που σε εμποδίζει να σκύψεις βαθιά μέσα σου να τον βρεις...

Δες τον χθεσινό μας επισκέπτη...

Ποιός από εμάς δεν κατάλαβε ότι είναι ένας δογματικός άνθρωπος, που θεωρει την αγάπη σαν ανάγκη για να τον αγαπάει ο θεός?

Για πες μου ποιός από όλους δεν ένιωσε δυσφορία, με την ανάγκη αυτού του ανθρώπου να είναι συνεπής με τις εξωτερικές παραμέτρους της αγάπης?

Ποιός από όλους μας δεν ένιωσε λύπη για αυτόν και την αξία που βρίσκει στον εαυτό του, να τον θεωρεί "εκλεκτό" του θεού, που σ'αυτόν μόνο είπε την αλήθεια?

Κάποια στιγμή, εύχομαι γρήγορα, θα καταλάβουν οι άνθρωποι, ότι η αγάπη δεν βρίσκεται μέσα στο σύστημα, στο δόγμα και στην πίστη στον εξωτερικό θεό...Και θα πάρουν την ζωή τους πίσω...

Το εύχομαι, το πιστεύω και φωτίζω με όλη μου την ψυχή αυτήν την προοπτική.

Και ας με θεωρούν οι περισσότεροι "αφελή"...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Και εγώ το εύχομαι Βάσω μου.. κι εγω... :)
gexrag

Δημοσίευση από gexrag »

Η απάντηση είναι η εξής απλή.
Εφόσον δέχτεί κάποιος την δημιουργία του ανθρώπου από τον Θεό τότε ο Θεός έδωσε τις γλώσσες ή την γλώσσα για να επικοινωνούν οι άνθρωποι.

Έκτοτε οι γλώσσες εξελίσσονται και άλλες φορές το ρήμα παράγει ουσιαστικό, άλλες φορές το ουσιαστικό παράγει ρήμα και μερικές φορές ακόμη και το επίθετο φίλε μου skapanea παράγει ρήμα ή ουσιαστκό.

Αναλωθήκατε σε θυμούς και δεν επιτρέψατε την σκέψη σας να προβληματιστεί λίγο. Η απάντηση ήταν πολύ απλή.

Χάσατε τον έλεγχο της σκέψης με εξαίρεση την Vaso.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

κι όμως δεν απάντησες... λοιπόν τι ηρθε πρωτο;;;
gexrag

Δημοσίευση από gexrag »

Έχεις δίκιο φίλε μου
Επειδή είμαι εκτός θέματος θα καταχωρήσω τα σωστά και θα διωρθώσω.
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: "...Πού βαδίζεις ή πού πας;"

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Δεν σημαίνει ότι δεν αντιδρώ, αλλά ούτε και αντιδρώ...
Η ζωή σημαίνει απλά "δρω"!!!

Είμαι "μέσα" στην ζωή...και όχι επισκέπτης της!
Δεν περιμένω να με βρει ο "θεός", αλλά τον "βρίσκω" εγώ!

Δεν περιμένω να ζήσω...αλλά ζω!

Εκεί είναι οι διαφορές!
^:)^ ^:)^ ^:)^
Βάσω έγραψε:Η αποδοχή και η αγάπη είναι τα εργαλεία μας, όταν απλώνουμε "χέρι βοηθείας", μόνο από αγνότητα και όχι σαν ταμπέλα του εγώ που θέλει να χρισθεί "θεραπευτής" "σωτήρας" και ό,τι άλλο.
Η αγνότητα περιέχεται μέσα στον Ανώτερο Εαυτό μας, με τον οποίον συνδεόμαστε με άρρηκτους δεσμούς. Μετά γνωρίζεις... :D
^:)^ ^:)^ ^:)^
Βάσω έγραψε:Γενικά, γνωρίζεις ότι εσύ αποφάσισες να είσαι εδώ...και αυτό έχει την μεγαλύτερη σημασία για την διαδρομή
Συνήθως οι άνθρωποι δεν το κατανοούν, και πιστεύουν ότι "παλεύουν" με μια μοίρα που είναι προδιαγεγραμμένη και δεν μπορούν να την αλλάξουν...πιστεύουν ότι είναι αβοήθητοι και μόνοι τους...Γι' αυτό και τόσοι πολλοί μέσα στις εκκλησίες...
Προσπαθούν να βρουν την βοήθεια στα "θαύματα" και παρακαλούν γι' αυτά έναν θεό, που όπως είδες, τοποθετούν πάνω σε ένα νεφέλωμα...
Αύτή και μόνο η σκέψη "ο θεός σε ένα νεφέλωμα" σε βάζει στην προοπτική ότι κατι έχεις κάνει και εσένα δεν σε "κοιτάει"...Δεν σε βοηθά, γιατί δεν κάνεις αυτό που θέλει...
Κάποτε (τουλάχιστον 15ετία πριν) που έγραφα διάφορες σκέψεις και στίχους σε χαρτί είχα γράψει κάτι (δε θυμάμια ακριβώς τι, αλλά το ζουμί ήτανε πως "...οι άγιοι δεν μας βλέπουν από εκεί ψηλά. Κάθονται στον παράδεισο και το μόνο που τους νοιάζει είναι το πως θ' αγάσουν παραπάνω!"
Τι ανόητος!!! Γιατί πίστευα αυτό ακριβώς που αναφέρεις στην παράθεση Βασούλα!!!
Αν ποτέ ξαναρχίσω το γράψιμο, η οπτική μου θα είναι εντελώς διαφορετική...
Βάσω έγραψε:Κάποια στιγμή, εύχομαι γρήγορα, θα καταλάβουν οι άνθρωποι, ότι η αγάπη δεν βρίσκεται μέσα στο σύστημα, στο δόγμα και στην πίστη στον εξωτερικό θεό...Και θα πάρουν την ζωή τους πίσω...

Το εύχομαι, το πιστεύω και φωτίζω με όλη μου την ψυχή αυτήν την προοπτική.

Και ας με θεωρούν οι περισσότεροι "αφελή"...
@};- Αχ βρε Βασούλα μου... 8-> 8-> 8->
:x :x :x

Και μετά από όλα όσα διάβασα έχω μια απορία (όχι που δεν θα είχα):
Υπάρχει πεπρωμένο εντέλει;
...Και αν ναι, τότε αυτό δεν είναι μοιρολατρεία;
Νιώθω πως το πεπρωμένο είναι διαφορετικό από τη μοιρολατρεία, αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω τις διαφορες... :eusa-think:
@};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: "...Πού βαδίζεις ή πού πας;"

Δημοσίευση από Vasoula »

Είναι δύσκολο να εξηγήσεις κάποιους εσωτερικούς όρους, Μάνο, μου γιατί χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις λέξεις, που η ερμηνείας τους έχει καθιερωθεί σαν ένα πράγμα, χωρίς καμία δυνατότητα εμβάθυνσης...

Παρ' όλα αυτά θα προσπαθήσω...


Το πεπρωμένο, θα μπορούσαμε να το ερμηνεύσουμε σαν ένα εσωτερικό "καθήκον", μέσω του οποίου εκπληρώνεις τους Νόμους και την μοίρα θα μπορούσαμε να την ερμηνεύσουμε σαν ένα εσωτερικό "έργο" της Θείας Τάξης, μέσω του οποίου ολοκληρώνεσαι
Το ένα έχει ενεργητική τάσή και το άλλο παθητική. Στο ένα χρειάζεται να αναλάβεις την δράση, στο άλλο να αποδεχτείς την δράση...

Επειδή η μοίρα ορίζεται από παθητική τάση, έχει καθιερωθεί η ερμηνεία της σαν κάτι που σε υπερβαίνει και δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς, γι' αυτό και η έκφραση "μοιρολατρεία", ενώ δεν είναι ακριβώς έτσι, γιατί η μοιραλατρεία σε κάνει να αποδέχεσαι σαν αδύναμο μέρος του Σύμπαντος, ενώ η μοίρα σε τοποθετεί ακριβώς στην ισονομία της Θείας Τάξης και της Ελεύθερης Βούλησης να αποδέχεσαι την δράση τους.

Πεπρωμένο και μοίρα είναι καθαρά εσωτερικοί όροι, που μας αναπτύσσουν με την εσωτερική Νομοτέλεια των Όντων και του Σύμπαντος. Υπάρχουν Νόμοι που διέπουν το Σύμπαν και ότι Υπάρχει σ' αυτό και δίνουν συνοχή και διάρκεια στην Εξέλιξη και στην Ολοκλήρωση ενός Θείου Σχεδίου, του οποίου ήμαστε μέρος όλοι...

Ο άνθρωπος φαίνεται ότι έχει χάσει αυτήν την εσωτερική Νομοτέλεια, από την στιγμή που "αποσυνδέθηκε" από τον Εαυτό του και έτσι αντί να ολοκληρώνεται μέσω των Νόμων και να εξελίσσεται, βιώνει παθητικά την μοίρα του, ή έτσι φαίνεται...
Υπάρχει ένας σημαντικός Νόμος, της Αιτίας και του Αποτελέσματος, που δημιουργεί την μοίρα του καθενός, με βάση την Ελεύθερη Βούληση, η χρήση της οποίας είναι αλόγιστη και τις περισσότερες φορές ο άνθρωπος την καταχράται...Έτσι το αποτέλεσμα της μοίρας φαίνεται να του ορίζει και την Ζωή του, ενώ στην ουσία ούτε καν την έχει αποδεχτεί...

Αυτά τα λίγα και ελπίζω να σου έδωσα μια γενική άποψη πάνω σ' αυτό που ρώτησες...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: "...Πού βαδίζεις ή πού πας;"

Δημοσίευση από Μάνος »

Σ'ευχαριστώ πολύ Βασούλα μου για την απάντηση σου...
Σε γενικές γραμμές νομίζω πως κατάλαβα την διαφορά. Ωστοσο είναι είναι και οι δύο απαραίτητες εργασίες για έναν άνθρωπο να τις βιώσει ή καλούμαστε συνειδητά ή ασυνείδητα να αποφασίσουμε ποιά από τις δύο τάσεις θα ακολουθήσουμε;
Δέχομαι τη δράση (παθητική στάση) ή να αναλαμβάνω τη δράση (ενεργητική δράση);
(αυτό για την ώρα αλλά εννοείται πως είναι στα sos που θα επανέλθω αργότερα...)
:x :x :x :x
>:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: "...Πού βαδίζεις ή πού πας;"

Δημοσίευση από Vasoula »

και τα δύο τα χρειαζόμαστε, Μάνο μου, για την εξέλιξη μας...

και το δρω και το δέχομαι

Υπάρχει μια φράση που για εμένα είναι μαγική...

Θεέ μου βοήθησέ με να αντέξω ότι χρειάζεται και να αλλάξω ότι δεν χρειάζομαι

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: "...Πού βαδίζεις ή πού πας;"

Δημοσίευση από lazaros »

:x :x :x :x :x
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: "...Πού βαδίζεις ή πού πας;"

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Θεέ μου βοήθησέ με να αντέξω ότι χρειάζεται και να αλλάξω ότι δεν χρειάζομαι
Αυτό ακριβώς!!!!
Ώντως μαγική φράση... Αυτό είναι και το ζητούμενο άλλωστε!
Βασούλα μου αγαπημένη >:d< >:d< >:d< >:d<
:romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: "...Πού βαδίζεις ή πού πας;"

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Θεέ μου βοήθησέ με να αντέξω ότι χρειάζεται και να αλλάξω ότι δεν χρειάζομαι
:cry: @};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: "...Πού βαδίζεις ή πού πας;"

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Βασουλα θυμαμαι που ειχες πει οτι οι ανθρωποι κανουμε ακριβως το αντιθετο...
Προσπαθουμε να αλλαξουμε αυτα που πρεπει να αντεξουμε, και υπομενουμε αυτα που πρεπει να αλλαξουμε :-(
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: "...Πού βαδίζεις ή πού πας;"

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι Ιωαννάκι μου και δεν είναι η μόνη ανοησία των ανθρώπων...

:)) :)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”