πλούσιος δεν είναι αυτός που έχει πολλά, αλλά αυτός που δεν

Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: πλούσιος δεν είναι αυτός που έχει πολλά, αλλά αυτός που

Δημοσίευση από eirini »

Νομίζω ότι είναι μεγάλο λάθος να ενδιαφέρονται οι άνθρωποι για τις προηγούμενες ζωές τους, αν δεν μπορούν να πάρουν τα μαθήματά τους σ' αυτήν που διανύουν...
πραγματικά όμως... @};-
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: πλούσιος δεν είναι αυτός που έχει πολλά, αλλά αυτός που

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Νομίζω ότι είναι μεγάλο λάθος να ενδιαφέρονται οι άνθρωποι για τις προηγούμενες ζωές τους, αν δεν μπορούν να πάρουν τα μαθήματά τους σ' αυτήν που διανύουν...
Ω ναι... :x :x >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: πλούσιος δεν είναι αυτός που έχει πολλά, αλλά αυτός που

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: πλούσιος δεν είναι αυτός που έχει πολλά, αλλά αυτός που

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: πλούσιος δεν είναι αυτός που έχει πολλά, αλλά αυτός που

Δημοσίευση από Ellaki »

όταν είσαι σε θέση να γνωρίζεις το κάρμα σου, τότε θα είσαι σε θέση να ολοκληρώνεις και τους Νόμους...
Και τότε μόνο έχει νόημα...Αλλιώς τι νόημα θα είχε?
μέχρι τότε εργασία και χαρά :chores-vacuum: :x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: πλούσιος δεν είναι αυτός που έχει πολλά, αλλά αυτός που

Δημοσίευση από AMALIA »

Νομίζω ότι είναι μεγάλο λάθος να ενδιαφέρονται οι άνθρωποι για τις προηγούμενες ζωές τους, αν δεν μπορούν να πάρουν τα μαθήματά τους σ' αυτήν που διανύουν...
Αυτο ακριβως!! :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: πλούσιος δεν είναι αυτός που έχει πολλά, αλλά αυτός που

Δημοσίευση από Μάνος »

Ειρήνη έγραψε:παρατήρησα ότι όλα αυτά τα αντιλαμβάνομαι ακόμα νοητικά... δεν έχουν γίνει ακόμα επιγνώσεις-βιώματα.....ελπίζω να είμαι σε καλό δρόμο....
Αυτό Ειρήνη μου! Στο μυαλό μου είσαι (περίπου). ...Μόνο που σ' εμένα δεν έχουν γίνει καν επιγνώσεις (ok, το καταλαβαίνω, είναι αρχή ακόμα, άσε που δεν ξέρω τι ακριβώς είναι η επιγνωση (ξέρω απλά την σημασία της λέξης. Είναι αυτό αρκετό; ...Γιατί εδώ μέσα χρησιμοποιούμε και 2ο κ 3ο επίπεδο ερμηνείας πολλών λέξεων) Επίσης πως την αποκτάς; :scratch:

Το μόνο που κάνω είναι να μπαίνω εδω μέσα, να ψάχνω, να διαβάζω και αυτό, τέλος! ...Άσε που μερίκες φορές ξεχνάω αυτά που διαβάζω και πάω πάλι και τα ξαναφρεσκάρω, αλλά μετά από λίγες μέρες πάλι τα ξαναξεχνάω! Ε, δε γίνεται δουλειά έτσι! Μου έχουν μείνει αόριστα και σκόρπια πράγματα από κάθε τόπικ που έχω διαβάσει... Και όσο συνεχίζω να διαβάζω, τόσα περισσότερα είναι αυτά που ξεχνάω και παράλληλα σημειώνω και αυτά που δεν κατανοώ για να επανέρθω αργότερα...
...Τωρά αυτό λέγεται "είμαι σε καλό δρόμο;;;;;;;"
Νιώθω πως κάνω πασαλείματα. Όσα βλεπει η πεθερά, κοινώς, ώστε να νομίζει ο εαυτός μου πως δουλεύει... Στην ουσία όμως είναι λίγο τίποτα με πολύ καθόλου... Έτσι νιώθω... :cry: :cry: :cry:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: πλούσιος δεν είναι αυτός που έχει πολλά, αλλά αυτός που

Δημοσίευση από Vasoula »

Μάνο μου, η επίγνωση είναι η δυνατότητα της αντίληψης της αλήθειας, πέρα από τις ωραιοποιήσεις και τις ψευδαισθήσεις που έχει ένας άνθρωπος, λόγω του προγραμματισμού του. Η επίγνωση είναι μια αντικειμενική πληροφορία, που εξηγεί βαθύτερα τα πράγματα, τα ερευνά και τα συνθέτει με μια εσωτερική διαδικασία και αυτό σημαίνει ότι υπερβαίνει τον νου και τα συναισθήματα και επιδρά σε ένα υψηλότερο πεδίο Νόησης.
Για να λειτουργήσει λοιπόν μια τέτοιου είδους πληροφορία στο συνειδητό μας επίπεδο και να το μετασχηματίσει, χρειάζεται να επιδράσει στα ψυχολογικά περιεχόμενα μέσω ενός βιώματος και τότε ονομάζεται αυτοεπίγνωση...
Αυτοεπίγνωση σημαίνει ότι έχουμε καθαρή αντικειμενική αντίληψη των καταστάσεων που μας συμβαίνουν και έτσι μπορούμε να επιτρέψουμε να συμβεί η αλλαγή μέσα μας, γιατί υπάρχει μια συνειδητοποίηση που πριν ήταν εντελώς υποκειμενική.

Να θυμάσαι ότι η συνείδηση ενός ανθρώπου καλύπτει μόνο το 10% των πληροφοριών και αγνοεί το υπόλοιπο 90% και αυτό εκφράζει και την αναλογία συνειδητού-υποσυνείδητου-ασυνείδητου...Η επίγνωση επιδρά στον μη συνειδητό μας πεδίο και το φέρνει στο συνειδητό, έτσι ώστε να το διευρύνει και να το ανυψώνει πάνω από την υποκειμενική αντίληψη, που βασίζεται περισσότερο στην ελλιπή επαφή του ανθρώπου με τον Εαυτό του και την έλλειψη συναίσθησης
Οι άνθρωποι αυτήν την διαδικασία της αυτογνωσίας την ονομάζουν αφύπνιση...

έτσι λίγα για να πάρεις μια ιδέα του τι σημαίνει επίγνωση. Εύχομαι να τα κατάφερα αυτήν την φορά :)


>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: πλούσιος δεν είναι αυτός που έχει πολλά, αλλά αυτός που

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω μου ήσουν εξαιρετική και σε αυτή την απάντηση σου όπως πάντα!
Κατάλαβα τόσο την επίγνωση όσο και την αυτοεπίγνωση αυτή τη φορά. Για τις άλλες φορές, δε φταις καρδούλα μου, αλλά εγώ και η αναπηρία μου...

...Νομίζω πως αυτό προσπαθώ να κάνω τόσες μέρες. Προσπαθώ να δω τα πράγματα που μου συμβαίνουν στη ζωή μου όσο πιο αντικειμενικά γίνεται... Έξω από το πρίσμα του Μάνου. Δεν είναι ευκολάκι! Άλλες φορές (ελάχιστες) καταφέρνω και βλέπω μια άλλη οπτική γωνία προσεγγίζοντας το θέμα διαφορετικά και άλλες φορές πάλι (τις περισσότερες), πιάνω τον εαυτό μου να μην μπορεί να ξεκολλήσει από τον προγραμματισμό του και να μη βλέπει άλλη οπτική! Είναι του τρελού όλο αυτό...(!)
Για την ώρα προσπαθώ να το κάνω αυτό στο παρον. Το παρελθον δεν το έχω πιάσει ακόμα... Σκιάζομαι...

Βασούλα μου σ' ευχαριστώ!!!
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: πλούσιος δεν είναι αυτός που έχει πολλά, αλλά αυτός που

Δημοσίευση από Vasoula »

:* >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: πλούσιος δεν είναι αυτός που έχει πολλά, αλλά αυτός που

Δημοσίευση από eirini »

:) :x :x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: πλούσιος δεν είναι αυτός που έχει πολλά, αλλά αυτός που δεν

Δημοσίευση από Μάνος »

Βαούλα έγραψε:Ο απλός άνθρωπος έχει σαν βασικές ανάγκες την ασφάλεια, την απόλαυση και την επιβεβαίωση και προς χάρη τους ερμηνεύει τους Νόμους της Καρδιάς, με τον δικό του συναισθηματικό τρόπο. Οι Νόμοι όμως είναι Νόμοι...και αυτοί του Σύμπαντος δεν έχουν "παραθυράκια"...
Αν κάποιος άνθρωπος που αγάπησαν δεν καλύπτει τούτες τις βασικές τους ανάγκες, τότε αρχίζουν οι λανθασμένες ερμηνείες περί Αγάπης...

Για σκεφτείτε...υπάρχει Αγάπη χωρίς εκτίμηση?
Πόσες σχέσεις δεν κάναμε, μόνο γιατί ΄καλύφτηκε έστω μία από αυτές τις βασικές ανάγκες και οι άλλες δύο που δεν καλύφτηκαν έγιναν λόγος να μην εκτιμάμε τον σύντροφό μας? Παρ' όλα αυτά συνεχίσαμε την σχέση...
Πάντα αναρωτιόμουν γιατί το κάνουν αυτό οι άνθρωποι...

Η σχέση τελειώνει όταν δεν καλύπτεται καμία ανάγκη από αυτές τις τρεις...Όσο καλύπτεται έστω και μία, η σχέση συνεχίζεται μέσα σε αντίξοες συνθήκες...Ανάγκες των δύο, που παλεύουν να καλυφτούν...

Και η υγιής σχέση αρχίζει, όταν αυτές οι ανάγκες μας καλύπτονται από εμένα τον ίδιο...Τότε μόνο μπορώ να νιώθω αγάπη και αφοσίωση για τον άλλον άνθρωπο...Αλλιώς η σχέση είναι παιχνίδι μίσους, ελέγχου και εξουσίας...

απλά τα πράγματα...Οι λανθασμένες ερμηνείες είναι που τα κάνουν πολύπλοκα...Τα αφήνουν στην παιδική κατάσταση, τότε που τούτες οι ανάγκες χρειάζονταν να καλυφτούν από τους γονείς μας, γιατί δεν είχαμε Λογική να τις καλύψουμε μόνοι μας...

Τούτη η παιδική κατάσταση που παραμένει ο απλός άνθρωπος, είναι σχεδόν όλη του η ζωή, μέχρι να ανακαλύψει ότι δεν έχει αγαπήσει ούτε καν τον Εαυτό του...
Μέχρι τότε θα παλεύει και θα αναμετριέται με την Αγάπη
Αχ ρε Βασουλάκι μου....
Που έπεσα πάλι σήμερα!!! Σε καθημερινή βάση η συγχρονηκότητα δεν σταματάει να με εκπλήσει!!!
Πολύ σε ευχαριστώ για αυτό!!!
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: πλούσιος δεν είναι αυτός που έχει πολλά, αλλά αυτός που δεν

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: πλούσιος δεν είναι αυτός που έχει πολλά, αλλά αυτός που δεν

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: πλούσιος δεν είναι αυτός που έχει πολλά, αλλά αυτός που δεν

Δημοσίευση από Ellaki »

:romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”