Απουσία Φωτός ή επιλογή του σκοταδιού?

Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Απουσία Φωτός ή επιλογή του σκοταδιού?

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Ζητω τις αποψεις σας πανω σε ενα πολυ συγκεκριμενο θεμα.
Ανθρωποι που συναντουμε στην καθημερινοτητα μας,και δεν ειναι αυτο που λεμε "φωτεινά αγγελούδια",
είναι απλα λιγότερο ώριμοι & εξελιγμένοι πνευματικά και όντως πάλλεται η θεϊκή φλόγα μέσα τους εφόσον είμαστε καθ εικόνα και ομοίωση του Δημιουργού
ή
είναι ψυχές που έχουν επιλέξει το σκοτάδι?
Και τελικά σκοτάδι είναι μια συνειδητη επιλογη της ψυχης με την ελευθερη βούληση,ή,η απουσία του Φωτός λόγω όχι τόσο μεγαλης πνευματικης εξελιξης?
Με λίγα λόγια,και τα 6 δισεκατομμύρια άνθρωποι που βρίσκονται αυτή τη στιγμή στο πλανήτη Γη,είναι εν δυνάμει ψυχές από Φως ή ενσαρκώνονται και ψυχές που επιθυμούν να αναχαιτίσουν την συνολική πρόοδο της ανθρωπότητας?
Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

καλή ερώτηση Λευκέ Κρίνε... :-D :-D :-D

και θα σου πω την δική μου άποψη...

πιστεύω οτι όταν ένας άνθρωπος ζει διαχωρισμένος από την ψυχή και το πνεύμα του, ζει μόνο με σωματική συνείδηση, εξαρτημένος πάντα από τον υλικό κόσμο και την πόλωση.
Ο θεός μέσα του βρίσκεται πάντα εν δυνάμει, ένα μέρος του δεν είναι αφυπνισμένο, οπότε ούτε καν φωτεινό.

Ο φυσικός άνθρωπος διακατέχεται περισσότερο από το ασυνείδητο μέρος του, το σκοτεινό και φοβισμένο, που τον αναγκάζει συνεχώς να αμύνεται και να προσπαθεί να "κινήσει" την ζωή του μηχανικά, έτσι ζει ρομποτικά, δίνοντας μεγαλύτερη σημασία στα "ρούχα" του, από το περιεχόμενό τους.

Αυτή η σωματική συνείδηση των ανθρώπων δεν είναι κυριολεκτικά ολόκληρος ο ΄Ανθρωπος, έτσι ζουν "μισοί", μέχρι η Ζωή η ίδια να τους δώσει δυνατές ωθήσεις να αναζητήσουν το θείο μέσα τους και να το αφυπνίσουν...
Εδώ παίζει ρόλο η ελεύθερη βούληση, που αν το εξετάσουμε πνευματικά και λίγο βαθύτερα είναι ευλογία και κατάρα συγχρόνως, εδώ στον κόσμο του δυαδισμού...

Είναι πολλές οι εξαρτήσεις εδώ και η δυναμική τους πολύ ισχυρή για να μπορέσουν οι άνθρωποι να επιλέξουν τον θεό και να τον εκφράσουν και σε ένα πεδίο που έχει βαριά δόνηση, συμπαγή και στέρεα...

Δεν ειναι επιλογή των Ψυχών μας να ακολουθήσουν το σκοτάδι...Και αν φαίνεται έτσι, είναι γιατί δεν είναι αφυπνισμένες οι πνευματικές μνήμες τους...Χρειάζεται να προσπαθήσουν οι άνθρωποι να θυμηθούν τον θεό μέσα τους...
Γιατί είναι μέρος του φυσικού κόσμου τα πάντα να διαχωρίζονται σε δύο...΄Ετσι ο θεός και ο Ανθρωπος έγιναν δύο και ο ένας προσπαθεί να υπερισχύσει του άλλου, απλά για να επιβιώσει...

΄Οσο και να γνωρίζουν οι άνθρωποι ότι τελικά ο θεός είναι μέσα τους, δυστυχώς δεν εμπιστεύονται το μέσα τους, γιατί είναι γεμάτο από πόνο και δυστυχία και ασυνείδητες συμπεριφορές...άρα ούτε ο θεός δεν μπορεί να τους βοηθήσει στις επιλογές τους.

Τώρα αν κάποια άλλα όντα έρχονται εδώ σε ενσάρκωση, τότε κι αυτά περνάνε από τον Νόμο της Λήθης και δεν θυμούνται στην ουσία ποιοί είναι...Αυτό ισχύει για όλες τις ενσαρκώσεις στον φυσικό κόσμο. Κανείς δεν εξαιρείται από αυτόν τον Νόμο...Το πόσο γρήγορα θα θυμηθούν έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες...

Αν έρχονται με υλοποιήσεις τότε μπορούν να βλάψουν σίγουρα την ανθρώπινη φυλή και την εξέλιξή της, αλλά μέσα στον πληθυσμό της Γης είναι πολύ λίγοι για να την επηρεάσουν...

Η δύναμη είναι μέσα μας, μέσα σε κάθε άνθρωπο και αν φαινομενικά ο άνθρωπος φαίνεται "υπόδουλος" στο κακό, αυτό ΄το κάνει μόνος του, δεν χρειάζεται βοήθεια γι' αυτό...
Επέτρεψε λογω του πολύ μεγάλου του φόβου, να χειριστούν άλλοι τα θέματά του και άφησε τον θεό σε μια δογματική θεωρία που τον βγάζει από το σύνολο και τον απομονώνει στο σύμπαν του.

Ο άνθρωπος άκουσε τις λέξεις και έφυγε από τον Λόγο!
Ονειρεύτηκε πολύ και έχασε από τα μάτια του το όραμα του θεού...
Μεγάλωσε μέσα στην σύγκριση και την έλλειψη αγάπης και έτσι έχασε την ουσία του.
Αφέθηκε να κυριαρχηθεί από΄το "εργαλείο" και δεν το χρησιμοποίησε για την ανάπτυξή του, αλλά για τα πιο ύπουλα σενάρια ζωής...Ο νους του ανθρώπου ειναι η δύναμή του! Και έτσι έχασε την ενότητα μέσα του.

Ο θεός, το φως όπως αναφέρεις Λευκέ Κρίνε, το Πνεύμα μέσα σε κάθε άνθρωπο κοιμάται τον ύπνο του δικαίου...Και ο άνθρωπος δεν θέλει προφανώς να το "ξυπνήσει" γιατί βολεύεται με τους εφιάλτες του...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Κάθε φορά που η ψυχή ενσαρκώνετε
βρίσκεται στο μηδέν,φαντάσου μία σκάλα,
πολύ μεγάλη χωρίς κάγκελα στα πλάγια,
και τέρμα πάνω βρίσκεται το φώς.

Σιγά σιγά τις ανεβαίνει αλλά ανά 10 σκάλες υπάρχει και ένα
εμπόδιο το οποίο ή το περνάς ή σε σπρώχνει και πέφτεις απ τα
πλάγια πάλι στο μηδέν,εκεί όμως θα φανεί η δύναμη της ψυχής.
Ο Θεός είναι πάντα εκεί και περιμένει,
το θέμα είναι έχεις το κουράγιο και την θέληση να ανέβεις
ξανά και ξανά και χτυπημένος ακόμη απ τα πεσίματα..
για να φτάσεις στο Θεό;

Ή απλά παραδίνεσαι και τα παρατάς όλα. @};- @};-
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Λεων,βασουλα :x @};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Τώρα αν κάποια άλλα όντα έρχονται εδώ σε ενσάρκωση, τότε κι αυτά περνάνε από τον Νόμο της Λήθης και δεν θυμούνται στην ουσία ποιοί είναι...Αυτό ισχύει για όλες τις ενσαρκώσεις στον φυσικό κόσμο. Κανείς δεν εξαιρείται από αυτόν τον Νόμο...Το πόσο γρήγορα θα θυμηθούν έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες...
@};-

Αν έρχονται με υλοποιήσεις τότε μπορούν να βλάψουν σίγουρα την ανθρώπινη φυλή και την εξέλιξή της, αλλά μέσα στον πληθυσμό της Γης είναι πολύ λίγοι για να την επηρεάσουν...

Μπορείς να το αναλύσεις λίγο αυτό Βασούλα? :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

νομίζω ότι το έχω κάπου ξαναπεί...αλλά άντε βρέστο :)) :))

Η ενσάρκωση περνάει μέσα από την μήτρα, δίνει όλα τα υλικά στοιχεία στην Ψυχή και το συλλογικό ασυνείδητο της δίνει τα αρχέτυπα του σώματός που θα έχει, καθώς και των κύριων ενστίκτων. Η μνήμη χάνεται καθώς το βρέφος δεν είναι νοητικά αναπτυγμένο. Και όσο μεγαλώνει ξεχνάει ολοένα και πιο πολύ, μια και η εκπαίδευσή του δεν ανοίγει τις ψυχικές του μνήμες, αλλά τις μπλοκάρει συνεχώς. Μόνο σε ορισμένα άτομα η αφύπνιση προκύπτει αυθόρμητα...

Τώρα η υλοποίηση μιμειται το σώμα δεν περνάει από το συλλογικό ασυνείδητο το ον που υλοποιείται, έτσι έχει ακέραιη την μνήμη του, αλλά το σώμα του δεν είναι καθαρά υλικό...δεν έχει dna ανθρώπινο...

Υπάρχει λοιπόν η πιθανότητα (δεν το γνωρίζω σίγουρα αυτό, ενδείξεις έχω) ότι κάποια όντα μέσα στο σύμπαν γνωρίζουν την υλοποίηση και μπορούν να την εφαρμόσουν...
Δεν ξερω τον σκοπό και τις προθέσεις μιας τέτοιας πράξης, αλλά μπορώ να τα φανταστώ όλα...

Κάντε και εσείς τις δικές σας σκέψεις όμως, γιατί αυτές απλά είναι οι δικές μου...

@};- @};- @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ναι Βασούλα μου!!! Σ' ευχαριστώ πολύ! @};- @};-

Κάτι τέτοιο πιθανόν όμως δεν γίνεται μόνο από όντα που θέλουν να βλάψουν.

Έχω ακούσει, αλλά δεν θυμάμαι συγκεκριμένα, σε βιβλίο πρέπει να το έχω διαβάσει , ότι αυτό μπορεί να γίνει και από όντα ανώτερα πνευματικά, τα οποία υλοποιούνται, σε σώματα φυσικά, ώριμα, για σκοπούς πνευματικούς!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ότι αυτό μπορεί να γίνει και από όντα ανώτερα πνευματικά, τα οποία υλοποιούνται, σε σώματα φυσικά, ώριμα, για σκοπούς πνευματικούς
α, όσο γι' αυτό...το έχω ήδη δική μου εμπειρία Δημητρούλα...

η διαφορά είναι ότι αυτή η υλοποίηση δεν κρατά πολύ...Μόνο για λίγο χρόνο, έως εκτελέσουν κάποιο έργο...Πολύ λίγο μάλιστα...

όμως ναι και εγώ πιστεύω ότι μπορούν να το κάνουν κι άλλα όντα, όχι και με τόσο καλές προθέσεις...Και σίγουρα όχι από τον πνευματικό τομέα...Και αυτών η υλοποίηση διαρκεί, γιατί ο σκοπός είναι έξω από τον θεό...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Bάσω ευχαριστώ για την τοποθέτησή σου @};-
Μου άρεσε!

Λέων ευχαριστώ κι εσενα!
Ομως υπαρχει κατι που δεν κατανοησα.
Όταν λες οτι καθε φορα η ψυχη βρισκεται στο 0,
τι εννοείς ακριβως?
Γιατί αν μία ψυχη έχει λυσει καποιες φοβίες της,σε προηγουμενες ενσαρκωσεις,την επομενη φορά έχει άλλα πραγματα στο δρόμο της,διαφορετικα δεν θα είχε νόημα και η εξέλιξη.
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Βασούλα! @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Όταν μια ψυχή σε μία απ τις ζωές της έχει φτάσει στο Ανώτερο επίπεδό της,δεν ξαναγεννιέται σε σώμα κατοικεί στην πατρίδα της και έρχεται
μόνο όταν χρειαστεί να δώσει.

Και όταν γίνεται αυτό αφού μεγαλώσει σαν άνθρωπος σε σχετικά
μικρή ηλικία αφυπνίζεται πάρα πολύ γρήγορα πνευματικά
ώστε να μπορεί να δώσει αυτό που έχει να εφαρμόσει.

Και τι εννοώ στο μηδέν όταν δεν Φτάνει στο Αν.επίπεδο της σε μια ζωή στην επόμενη ξανα ξεκινάει. Με αυτόν τον τρόπο ακολουθεί μια αργή πνευματική εξέλιξη
γιατί όλοι εξελίσσονται, αλλά αργα αργα .
@};-
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Λεων Βασω!!! :x :x :x >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Βασούλα ,Λέων @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Λεών έγραψε:Όταν μια ψυχή σε μία απ τις ζωές της έχει φτάσει στο Ανώτερο επίπεδό της,δεν ξαναγεννιέται σε σώμα κατοικεί στην πατρίδα της και έρχεται
μόνο όταν χρειαστεί να δώσει.

Και όταν γίνεται αυτό αφού μεγαλώσει σαν άνθρωπος σε σχετικά
μικρή ηλικία αφυπνίζεται πάρα πολύ γρήγορα πνευματικά
ώστε να μπορεί να δώσει αυτό που έχει να εφαρμόσει.

Και τι εννοώ στο μηδέν όταν δεν Φτάνει στο Αν.επίπεδο της σε μια ζωή στην επόμενη ξανα ξεκινάει. Με αυτόν τον τρόπο ακολουθεί μια αργή πνευματική εξέλιξη
γιατί όλοι εξελίσσονται, αλλά αργα αργα .
@};-
Χμμ τώρα κατάλαβα τι εννοεις,
ευχαριστώ για τη διευκρίνηση!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Vaso έγραψε:μέχρι η Ζωή η ίδια να τους δώσει δυνατές ωθήσεις να αναζητήσουν το θείο μέσα τους και να το αφυπνίσουν...
@};-

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”