Λίλιθ

Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε:Η Λίλιθ εκφράζει την σεξουαλικότητα, κάτι που για τις γυναίκες όφειλε να είναι μόνο μέσον αναπαραγωγής, εδώ και χιλιάδες χρόνια. Ο οργασμός είναι αντρική υπόθεση.
΄Ετσι οι γυναίκες πήραν την δεύτερη θέση της Εύας, θάβοντας στο ασυνείδητο την σεξουαλικότητά τους, εξορκίζοντάς την με ενοχές!

Το μόνο που, ασυνείδητα, τις απενοχοποιούσε ηθικά ήταν η τεκνοποίηση, γι’ αυτό και οι περισσότερες γυναίκες, μετά τον ερχομό ενός παιδιού σταματούν να ενδιαφέρονται για την σεξουαλικότητά τους...
Μεγαλώσαμε με ανοργασμικές μήτερες εδώ και χιλιάδες χρόνια, οι οποίες έστρεψαν το ασίγαστο πάθος τους στο αρσενικό παιδί τους και κληρονομήσαμε την σκοτεινή πλευρά της Λίλιθ από αυτές, διαιωνίζοντας τον μύθο της μέσα στο ασυνείδητό μας!

......Η Λίλιθ έγινε το πάθος του και η φαντασίωση…
Ο χαρακτηρισμός της πόρνης Λίλιθ, που μπορούσε ισότιμα να φροντίσει την σεξουαλική της ικανοποίηση έγινε κοινωνικό ράπισμα σε όποια γυναίκα τολμούσε να την εκφράσει ελεύθερα, με αποτέλεσμα να καταλήγει κι εκείνη σε ένα ενοχικό σύμπλεγμα κατωτερότητας, για ότι η Φύση της τής «επέτρεπε» να κάνει, αλλά όχι η ηθική…
@};- @};- @};- @};-

όλα απωθημένα στο ασυνείδητο ναι, μεγαλώνοντας, ακριβώς, δίπλα σε μια ανοργασμική μητέρα, και με το πρότυπο μιας ανοργασμικής γυναικας συλλογικά ανα τους αιώνες στην ιστορία, σε μια κοινωνία που όποιαδήποτε αλλη εκφραση χαρακτηρίζεται με διάφορους "ανήθικους χαρακτηρισμούς"

καλουπώνεσαι λοιπόν αλλα το καλούπι αρρωστάινει @};-

ακούω, μεταξύ αυτών και η ίδια, πολλές νέες κοπέλες γύρω μου να έχουν διάφορα πρβλήματα στα γυναικολογικά, κύστες, ινομοιώματα, πόνους περιόδου κτλ.

τα ινομοιώματα μου αποτέλεσαν και αποτελούν, μέσα απο μια βαθύτερη αναζήτηση των αιτιών ενός εκδηλωμένου μπλοκαρίσματος στο φυσικό σώμα, την ανακάλυψη της Λίλιθ στο ασυνείδητο

μια σεξουαλικη ενέργεια καταπιεσμένη σαν νεος μεσα σε ηθικολογικά καλουπια, που όταν φτάνεις και σε μια ηλικία "κοινωνικής τεκνοποίησης" μετατρέπεται η πλάνη σε μια "ανάγκη" να κάνεις παιδιά και εκει ενα ακόμα βαρύ πέπλο καλύπτει την σεξουαλική δραστηριότητα του ατόμου αλλα και του ίδιου του ζευγαριού

όμως κάλιο αργά παρά ποτέ, μπορούμε αν θέλουμε να αναστρέψουμε την γραμμή αυτη και να θεραπέυσουμε την υπαρξη μας σε όλα τα επίπεδα :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο μύθος της Εύας ξεκίνησε από τους Ιουδαίους...
Το δεύτερο ον, που γεννήθηκε από την πλευρά του Αδάμ, έτοιμο για υπηρεσία και υπακοή...

Ο Σίμων-Πέτρος Του είπε:
Η Μαρία να φύγει από ανάμεσά μας
διότι οι γυναίκες
δεν είναι άξιες της Ζωής...

(από το Ευαγγελιο του Θωμά)

και ο Χριστιανισμός έθρεψε στον κόλπο του τον μύθο της Εύας, μια και ιεράρχες του ήταν μισογύνηδες...

Ο Ιησούς ελευθέρωσε την Λίλιθ, μέσα από την βαθιά Αγάπη για την Μαρία την Μαγδαληνή...

"...Θα γίνει και εκείνη επίσης όμοια με εσάς, ΄Ανθρωποι"

Εμείς οι άνθρωποι όμως την ξαναφυλακίσαμε μέσα από την περίοδο του σκοταδισμού, εκείνη την περίοδο που η ψυχή δεν είχε αξία για τον χριστιανισμό...
Αυτόν τον σκοταδισμό "πληρώνουμε" ακόμα...

και για πόσο ακόμα δεν ξέρω...

μάλλον ξέρω...΄Οσο ο θεός είναι το αφεντικό των ιερέων, η Λίλιθ θα ταράζει τα πιο βαθιά μας όνειρα...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Στείλε μου με πμ τα στοιχεια σου και θα στο βρώ
Βρε Ιωαννάκι δεν μου το βρίσκεις και εμένα, γιατί κάτι μάλλον δεν κάνω καλά και δεν το βρίσκω!! 8-> 8->
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε:Ο Σίμων-Πέτρος Του είπε:
Η Μαρία να φύγει από ανάμεσά μας
διότι οι γυναίκες
δεν είναι άξιες της Ζωής...

από το Ευαγγελιο του Θωμά

και ο Χριστιανισμός έθρεψε στον κόλπο του τον μύθο της Εύας, μια και ιεράρχες του ήταν μισογύνηδες...

Ο Ιησούς ελευθέρωσε την Λίλιθ, μέσα από την βαθιά Αγάπη για την Μαρία την Μαγδαληνή...

"...Θα γίνει και εκείνη επίσης όμοια με εσάς, ΄Ανθρωποι"
όταν εγραφα πιο πάνω μου ήρθε στο μυαλό ο μισογυνισμός του Πέτρου και πως αυτη η πλευρά επικράτησε, ή μάλλον στηρίχτηκε, στους κόλπους της Εκκλησιάς δημιουργώντας ενα πρότυπο για την γυναίκα βάσει της Εύας φυμώνοντας την ουσία της Φύση της

αν παρατηρήσετε η θηλυκή πελυρα και η Φύση της στο δόγμα του Χριστιανισμού δεν αναφέρεται πουθενά, η Δημιουργία, η Μήτρα, πουθενά :-(
΄
και το μόνο θηλυκης ενέργειας πρότυπο ειναι η Πάρθενα Μαρία! :-(
και φυσικά όχι η Μαγδαληνή καθώς αυτη αποτελούσε την ανθρώπινη - θεικη ομορφια της Φύσης της γυνάικας @};- @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τα ινομοιώματα μου αποτέλεσαν και αποτελούν, μέσα απο μια βαθύτερη αναζήτηση των αιτιών ενός εκδηλωμένου μπλοκαρίσματος στο φυσικό σώμα, την ανακάλυψη της Λίλιθ στο ασυνείδητο
η Λίλιθ δεν περιμένει να την ανακαλύψεις...
Ερχεται με διάφορες μορφές στο συνειδητό μας!

και δεν ξεχωρίζει φύλα...Απλά ποθεί!

@};-
όμως κάλιο αργά παρά ποτέ, μπορούμε αν θέλουμε να αναστρέψουμε την γραμμή αυτη και να θεραπέυσουμε την υπαρξη μας σε όλα τα επίπεδα
όταν εγραφα πιο πάνω μου ήρθε στο μυαλό ο μισογυνισμός του Πέτρου και πως αυτη η πλευρά επικράτησε, ή μάλλον στηρίχτηκε, στους κόλπους της Εκκλησιάς δημιουργώντας ενα πρότυπο για την γυναίκα βάσει της Εύας φυμώνοντας την ουσία της Φύση της


γι' αυτό η επίσημη θρησκεία του Ανθρώπου θα είναι Η ΑΓΑΠΗ, σε λίγο διάστημα και οδηγός της ο Ζώντας Θεός μέσα Μας!

Γέγονε! @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

γι' αυτό η επίσημη θρησκεία του Ανθρώπου θα είναι Η ΑΓΑΠΗ, σε λίγο διάστημα και οδηγός της ο Ζώντας Θεός μέσα Μας!

Γέγονε!
@};- @};- @};- @};- @};- O:-)
η Λίλιθ δεν περιμένει να την ανακαλύψεις...
Ερχεται με διάφορες μορφές στο συνειδητό μας!
@};- @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ο ΄Ερωτας της Λίλιθ είναι απελπισμένος...
η ντροπή και το πάθος της ζητάει να "ενσαρκωθεί" μέσα στις πιο χαμηλές μας επιθυμίες, γιατί η καρδιά γι' αυτήν είναι απαγορευμένη...

όταν ερωτεύεται λοιπόν ο άνθρωπος, το πρώτο που θέλει είναι να ικανοποιηθεί αυτό το ακόρεστο πάθος της Λίλιθ, από το 2ο κέντρο...

δεν γνωρίζει την αγκαλιά η Λίλιθ, την στοργή και την φροντίδα, δεν γνωρίζει ότι ο έρωτας δεν είναι μόνο μια σεξουαλική εκτόνωση...
΄Οτι μπορεί να αγαπηθεί, δεν το γνωρίζει...δεν πρόλαβε να το μάθει...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε:δεν γνωρίζει την αγκαλιά η Λίλιθ, την στοργή και την φροντίδα, δεν γνωρίζει ότι ο έρωτας δεν είναι μόνο μια σεξουαλική εκτόνωση...
΄Οτι μπορεί να αγαπηθεί, δεν το γνωρίζει...δεν πρόλαβε να το μάθει...

:x :x :x
:x :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x @};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ARTYADIS έγραψε:
Στείλε μου με πμ τα στοιχεια σου και θα στο βρώ
Βρε Ιωαννάκι δεν μου το βρίσκεις και εμένα, γιατί κάτι μάλλον δεν κάνω καλά και δεν το βρίσκω!! 8-> 8->
Δημητρούλα μου έχεις λίλιθ στους διδύμους .

>:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η επιφάνειά μας είναι η Εύα...
Υπεύθυνη μητέρα για την τεκνοποίηση και την διαιώνιση του είδους...Αυτή που μεγαλώνει όμως τα παιδιά της δεν είναι η Εύα, αλλά η Λίλιθ!

Παρατηρήστε το στην ζωή...

Η μητέρα μεγαλώνει τον γιό της με ένα ασίγαστο και ασυνείδητο πάθος, δημιουργώντας υποκατάστο του εραστή που θα ήθελε να είχε...
Την κόρη την μεγαλώνει με ανταγωνισμό...

παντού σε όλη την ζωή η Λίλιθ δεν περιμένει να την καλέσουμε...
και η Εύα υποτάσσεται στην δύναμη και το πάθος της, γιατί για εκείνην η Αγάπη δεν είναι η Φύση και το μεγαλείο της, αλλά η διαιώνιση του είδους...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ετσι είναι δυστυχώς .

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Σε πολλές γραφές Ιουδαικές και Εβραικές δείχνει το Χριστό να λέει την Παναγία γυναίκα...και όχι Μάνα θέλοντας να μειώσουν και εκεί την γυναίκα ενώ αυτό δεν ισχύει .

Όσο για το μετά...βλέπουμε και την Ιερά σύνοδο που όσες γυναίκες
ήταν έξυπνες και σε μεγάλη θέση όπως ήταν η Υπατία τις βγάλαν μάγισσες και τις καίγανε...Και κατέστρεψαν γνώση όπως ήταν η σχολή της Αλεξάνδρειας..


Με λίγα λόγια για μένα η Λίλιθ είναι οι κρυφοί πόθοι κάθε ανθρώπου
Ζήλια,έρωτας,μίσος,εκδίκηση κτλ.
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

σκέφτομαι τωρα πάνω σε αυτο
δεν γνωρίζει την αγκαλιά η Λίλιθ, την στοργή και την φροντίδα, δεν γνωρίζει ότι ο έρωτας δεν είναι μόνο μια σεξουαλική εκτόνωση...
΄Οτι μπορεί να αγαπηθεί, δεν το γνωρίζει...δεν πρόλαβε να το μάθει...
ότι σκοπός δεν έιναι να περάσουμε απο την ηθικολογική έκφραση της σεξουαλικότητας, στην ακόρεστη επιθυμία των παθών χωρίς Αγάπη και τρυφερότητα, χωρίς καρδιά δλδ

αλλα να νοιωσουμε την σεξουαλική δύναμη μέσα μας, μέσα και απο την σεξουαλικη ένωση, σαν Δημιουργία και επαφη με τον Θεό
΄
η Λίλιθ και η Ευα δλδ αποτελούν τους δυο πόλους, αναρωτιέμαι :-?
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ακριβώς Φωτεινούλα...δύο πόλοι!

darksoul έγραψε:Με λίγα λόγια για μένα η Λίλιθ είναι οι κρυφοί πόθοι κάθε ανθρώπου
Ζήλια,έρωτας,μίσος,εκδίκηση κτλ.
oτιδήποτε δεν μπορεί να πραγματώσει η Αγάπη, Λέων, έρχεται από το ασυνείδητο η Λίλιθ να το απαιτήσει...

όταν απαιτείς την Αγάπη όμως, το μόνο που μπορείς να νιώσεις είναι μόνο η εκτόνωση και όχι η ανύψωση...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ”